Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Dezenfektan olarak kullanılan tentürdiyot kırmızımsı, kahverengi bir maddedir. Herhangi bir yeriniz kesildiğinde veya yaralandığında , can havliyle o bölgeye tentürdiyot sürersiniz. Ancak bunu yaparken mutlaka kıyafetiniz, koltuğunuz veya halınıza tentürdiyotun damladığını görürsünüz. Bu lekeyi çıkarmanızda işinize yarayacak etkili yöntemleri sizler için listeledik.

Yasemin Saygın

Yoğun kahverengi rengi ile birçok alanda kullanılan tentürdiyot, kullanımı sırasında pek çok kişinin etrafta leke bırakacağı endişesine neden olan bir ilaçtır. Günümüzde ciltte tahrişe neden olması gibi etkilerinin olması, tentürdiyot kullanımının eskiye nazaran daha az olmasına neden olsa da, alışkanlıklarından vazgeçmeyen pek çok kişi evinde halen dezenfektan ilaç olarak tentürdiyot tercih etmektedir.

Bulunduğu yüzeyden temizlenmesi oldukça zor olan tentürdiyot için iz bırakmadan bazı temizlik yöntemleri bulunmaktadır. Bu lekeyi çıkarmada kesin çözümü bulmak için, yüzeyin özelliğine göre temizlik yönteminin tercih edilmesi, elde edilen sonucun daha etkili olmasını sağlayacaktır.

[renkbox baslik="Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?" link="https://bilgihanem.com/ayakkabi-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/ayakkabi-alirken-nelere-dikkat-edilmeli.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ayrıca kurudukça daha da inatlaşan tentürdiyot lekesi, oluştuğu ilk andan itibaren temizlik girişiminde bulunulması gereken bir lekedir. Aksi halde uzun süre halıda ya da kıyafetlerde bekleyen tentürdiyot lekesi giderek zor bir leke halini alacaktır. Tentürdiyot hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, sizi buraya alalım.

Tentürdiyot Lekesini Çıkaran En Etkili Yöntemler Nelerdir?

Tentürdiyot kullanımı sırasında pek çok kez kaçınılmaz olan tentürdiyot lekesi, aslında korkulduğu kadar çıkması zor bir leke niteliğinde değildir. Bu noktada önemli olan tentürdiyot lekesi henüz yeni iken temizlemeye çalışmaktır. Ciltteki açık yaraların dezenfekte edilmesi için sıkça tercih edilen tentürdiyot, en çok da ciltte bıraktığı lekeden dolayı rahatsızlık yaratır. Son derece basit bir yöntemi olan ciltteki tentürdiyot lekesi için limon oldukça etkili bir yöntemdir. Sürülmemesi gereken yerlere gelmiş olan tentürdiyot lekesi için limon suyu ile elin ya da cildin herhangi bir yerinin ovulması tentürdiyot lekesinden eser bırakmayacaktır. Limonun diğer faydalarını öğrenmek için buraya bakınız.

Halıdaki Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Genellikle evdeki ufak çaplı kesik ve yaralanmalarda, yarayı bakteri ve mikroplardan korumak için akla ilk gelen çözüm tentürdiyot kullanımıdır. Hızlı bir şekilde yaraya sürülmek istenen tentürdiyot ise, halıya birkaç damla mutlaka damlamaktadır. Böyle bir durumla karşılaşanlar için sodyum tiyosülfat etkili bir tentürdiyot lekesi çıkarıcıdır. Ancak su ile karıştırılan bu malzemeyle halı silinirken, lekeyi yayacak şekilde silmek yerine, ilk aşamada bez ile tentürdiyot lekesinin üzerine tampon yapılması fayda sağlar. Suyun soğuk olması ise lekenin daha etkili bir şekilde çıkmasını sağlamaktadır.

Koltuktaki Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Koltuk kumaşlarının halı gibi lekeleri çok çabuk içine hapsetmemesi, koltuk üzerinde oluşan tentürdiyot lekesinin sadece bulaşık deterjanı ile silinerek temizlenmesini sağlamaktadır. Soğuk su dolu olan kabın içerisine bir miktar bulaşık deterjanı döküp köpürterek koltuktaki tentürdiyot lekesine uygulamak, lekeden eser kalmamasına neden olacaktır. İnatçı tentürdiyot lekesi için ise, bulaşık deterjanına ek olarak silme suyunun içine bir miktar amonyak eklenebilir. Amonyağın koltuk kumaşına zarar verme olasılığı göz önünde bulundurularak, koltuğun görünmeyen bir kısmının hafifçe bu karşım ile silinmesi, koltuktaki tentürdiyot lekesinin temizliği için nasıl hareket etmeniz konusunda karar vermenizi sağlayacaktır.

Kıyafetlerdeki Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Tentürdiyot kullanırken leke olasılığından en çok nasibini alan şey, kişinin üzerindeki kıyafetlerdir. Bir de en sevilen bir kıyafete tentürdiyot değmesi, bir an önce en etkili ve zararsız yöntemle bu lekeden kurtulma isteğinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu noktada kıyafetindeki tentürdiyot lekesinden muzdarip olanlar için, şekerli su ile ovalamanın oldukça etkili olduğunu söylemek doğru olacaktır. Şeker karıştırılan su dolu kabın içinde tentürdiyot lekesinin olduğu kısmın batırılıp ovalanması, lekenin hızlı bir şekilde suya çıkmasını sağlayacaktır. Çok miktarda dökülmüş olan tentürdiyot lekeli kıyafetleri bütün olarak su dolu kabın içine sokmak, yoğun kahverengi rengi ile tüm kıyafetin sararmış bir renge dönüşmesine neden olabilir. Bu işlem sonrasında tek olarak tentürdiyot lekeli kıyafetin çamaşır makinesinde yıkanması, lekesiz bir şekilde kıyafetin eski temizliğine kavuşmasını sağlayacaktır.

Okur Yorumları