Tentürdiyot Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tentürdiyot Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yaraların mikrop kapmasını önlemek amacıyla sürülen, iyotlu sıvıya tentürdiyot adı verilir. Deriye uygulandığında çok kısa sürede dezenfeksiyon sağlayan tentürdiyot, hemen herkesin evinde ve ilk yardım çantasında bulunmaktadır. Antiseptik bir ilaç olan tentürdiyot, açık yaralara sürüldüğünde, o alandaki mikropların yok olmasını sağlamaktadır.

Yasemin Saygın

Mikrop ve bakterilerin en etkili şekilde yok olması için tıp alanında en çok tercih edilen antiseptik ilaç olan tentürdiyot; alkol, iyot ve potasyumun belirli ölçülerde bileşiminden oluşan bir ilaçtır. Mikropların zararsız hale gelmesinde oldukça etkili olması, en yoğun enfeksiyonlar için bile tentürdiyot tercih edilmesine neden olmaktadır. Bunun için açık yaraların enfeksiyondan korunması için, ilk akla gelen tentürdiyot sürmektir.

Tentürdiyot sayesinde açık yaralarda oluşan mikropların yok olması sağlanırken, yeni mikrop ve bakterilerin de oluşması engellenir. Kişilerin mikrop kapmalarını kolaylaştıran tetanos tehlikesine karşı en etkili yöntemlerin başında tentürdiyot kullanımı gelmektedir.

[renkbox baslik="Kafein Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kafein-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/kafein-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Tentürdiyot haricen açık yaralara sürülen bir ilaç olsa da, derinlerdeki mikropların da yok olması için deri altına emilme özelliği bulunmaktadır. Böylece birçok hayati tehlikesi bulunan yaralanmalarda bile tentürdiyot en önemli önlemlerden biridir.

Tentürdiyot Nedir?

Tentürdiyot Nedir?Antiseptik özellikte bulunan ilaçlar arasında en yaygın kullanılan ve her ecza dolabında mutlaka bulunan mikrop öldürücü ilaçların başında gelmektedir. Ameliyat öncesinde doktorların kesik atmadan önce, ameliyat bölgesine ilk olarak tentürdiyot sürmeleri, tentürdiyodun etkili bir mikrop önleyici özellikte olmasından ileri gelmektedir. Bu sayede saatlerde süren ve açık kalan ameliyat bölgesinin dış etkenlerden dolayı mikrop kapması önlenmektedir.

Tentürdiyot Ne İşe Yarar?

Tentürdiyot Ne İşe Yarar?Tentürdiyot etkili bir mikrop önleyici ilaç olmasına rağmen günümüzde ilk yardım çantalarının içinden kaldırılmış olan bir malzemedir. En ufak kesiklerde ve açık yaralarda tentürdiyodun enfeksiyonlardan koruma etkisi oldukça yüksektir. Tentürdiyot sürülen bölgenin yoğun kahverengi renginden dolayı sararması normal ve geçicidir. Günümüzde tentürdiyodun yoğun ve tahriş edici etkisinden dolayı başka antiseptik özellikteki ilaçlara yönelme olmuş olsa da, tentürdiyodun yerini alacak nitelikte bir ilaç olmaması, tekrardan hastanelerde ve evlerde yaralanmalar için tentürdiyot kullanımını artırmıştır.

Tentürdiyodun Faydaları Nelerdir?

Tentürdiyodun Faydaları Nelerdir?Tentürdiyot etkili bir mikrop öldürücü özelliği ile sadece açık yaraların dezenfekte edilmesinde değil, çeşitli boğaz ve bademcik rahatsızlıklarında da, su ile seyreltilip gargara yapıldığında bu tür rahatsızlıkların çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Faydalı olmasına karşın tek seferde fazla miktar tentürdiyot kullanmak ciltte tahrişe neden olur. Mutlaka her evde bulunması gereken bir ilaç olan tentürdiyot, ayaklarda kötü kokuya neden olan bakteri ve mikropların yok olmasında da işe yaramaktadır. Ayak kokusunun nedenleri ve diğer çözüm yolları için sizi buraya alalım.

Tentürdiyot ve ispirto ile karıştırılan suyun içinde ayakların bekletilmesi oluşan kokunun giderilmesini sağlayacaktır. Mikropların yüzde yüzüne yakınını yok etmesi, tentürdiyot kullanımının uygun olduğu her yerde bu antiseptik özellikli ilacın kullanılmasını gerektirmektedir. Vücuttaki ağrıların da giderilmesinde etkili olan tentürdiyot, ağrıyan bölgeye uygulandığında kan dolaşımını hızlandırarak, ağrıların büyük ölçüde dinmesini sağlamaktadır.

Tentürdiyodun Yan Etkileri Nelerdir?

Tentürdiyodun Yan Etkileri Nelerdir?Evlerde kişilerin kullanımına kendi başlarına karar verebilecekleri bir ilaç olan tentürdiyot, mutlaka bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Bütün cilt için uygun bir ilaç olsa da, dudak ve burun içi gibi, mukoza kaplı cilt yüzeylerinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Tentürdiyot bileşiminde iyot maddesi olduğundan, iyota karşı alerjisi olan kişilerde tentürdiyot kullanımı bazı yan etkilere sebep olabilir. Şişme, ciltte kızarıklık ve kabarmalar iyot alerjisi olanlarda görülecek yan etkilerin başında gelmektedir. Çok etkili bir antiseptik ilaç olması, göze temas ettiğinde körlüğe neden olmasına sebep olmaktadır. Bunlardan başka ileri derece yanıklarda, guatr-tiroid gibi hastalıkları olanlarda, yenidoğan bebeklerde ve gebelerde kullanılmaması önerilmektedir.

Evlerdeki ilaç dolaplarının vazgeçilmezi olan tentürdiyot, uzun süre muhafaza edilmek istendiğinde kendi cam şişesinde ve ağzının iyice kapalı olduğundan emin olunarak saklanmalıdır. Doğru muhafaza edilmeyen tentürdiyot, ağzının açık kaldığı durumlarda alkolü büyük ölçüde uçmuş olacağı için, tentürdiyot daha yoğun kıvam alır ve mikroplardan koruyucu özelliği de neredeyse biter.

Okur Yorumları
 1. Ben idrar yolumda yanmalar vardi ve kasintilarim var idi sekerimde yuksek idi bir su bardagi suyun icine 1 damla tendurtdiyet doktum karistirdim ictim cok sukur hepsi gecti.ayrica suyuda cok berraklastiriyor.

  1. Bunu bende bir yerde okudum bende bu agrilardan muzdariptim batikon kullandim iki damla yetti 👍👍👍

 2. Ayağim iltihap etti tentürdiyot sürsem mi sürmesem mi diye karar veremedim bilgilendirirseniz sevinirim

 3. İltihap kaplı bademciklerimi kurtaran ilaçtır tentürdiyot…yanında 1 bardağa yarısına kadar su ve sirke……aynı zamanda karbonat su karışımıda ve ada çayı da iyi gelmektedir..
  çok iltihap kapladığı için antibiyotik de kullandım fakat bu sefer çok yoğun iltihap olduğu için bademciklerimin dış yüzeyini kaplayan o beyaz beyaz mikropların üzerine kulak çubuğunu batırdığım tentürdiyotu günde 3 kere sürdüm…daha ilk sürdüğüm anda beni rahatlattı çünkü o an o kötü mikropları öldürmeye Yok etmeye başladı…

  Yukarıda troid ve guatırı olmayanlar kesinlikle faydasını görecektir…

  1. Bende İbrahim Saraçoğlundan dinleyip çocuğuma yaptım uygulamayı ama biraz korktum yazınızı görünce sevindim bir zararı oldumu

   1. Gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz ben 2 yaşındaki çocuguma bile yapıyorum ne zaman evdekiler boğazım ağrıyor diyor bakıyorum bademcileri beyazlamaya başlamış o zaman ibrahim saraçoğlunun dediği gibi sürüp sonra adaçayı iciriyorum 2 3 gün sonra iyilesiyorlar

Daha Fazla Yorum