Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından oluşturulan, protein ağırlıklı beslenerek sağlıklı bir şekilde kilo verdirmeyi sağlayan bir diyet programıdır. Son yıllarda birçok kişinin uygulayıp memnun kaldığı dukan diyetinden siz de yararlanmak istiyorsanız, nasıl yapıldığını ve aşamalarını anlatan yazımıza göz atmalısınız.

Fransız kadınların, zayıf kalmasından ilham alınarak, Fransız mutfak kültürü takip edilerek hazırlanan dukan diyeti, son yıllarda film yıldızları başta olmak üzere birçok kadının takip ettiği bir diyet türüdür. Hazırlık aşaması, hedef aşaması, takviye aşaması, koruma ve sabitleme aşaması gibi evrelerden oluşan dukan diyeti protein ağırlıklı beslenme tarzında bir diyet listesidir. Çok hızlı kilo verdiren dukan diyeti, düzenli yapıldığı takdirde, düzenli ve sağlıklı beslenmeyi hayat tarzına dönüştürmektedir.

Peynir, kırmızı ve beyaz et, balık, yumurta gibi protein ağırlıklı gıdaların her gün tüketildiği bu diyette, nişasta içermeyen sebze ve meyveler de kullanılır. Dukan diyeti uygulanırken, beslenme listesi ile birlikte, günlük yirmi dakikalık yürüyüş de mutlaka yapılmalıdır.

Ayrıca bu diyette, yemeklerin yapım aşaması farklıdır ve diyete devam ettiğiniz sürece yulaf kepeği bundan sonraki hayatınızın vazgeçilmez parçası olacaktır.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?Bayanlar diyete başlar, iki gün uygular, sonra zor gelir çoğu zaman vazgeçer ve bırakır. Zayıflamak için önce karar vermek gerekir. Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzına dönüştüren dukan diyeti, lif oranı yüksek olan yulaf kepeği üzerine kurulmuştur. Protein ağırlıklı bir beslenme şekli olan diyette, sınırsız et tüketilebilir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?Dukan diyeti hakkında birçok yerde çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz. Temel olarak karbonhidratların azaltılıp, protein ağırlıklı beslenmeye dayanan bu diyet programında hem sağlıklı şekilde kilo veriyor, hem de diyeti bırakır bırakmaz bir anda kilo almıyorsunuz. Üstelik izin verilen yiyeceklerin tüketilip, diyet programına uyulduğu takdirde çok kısa sürede istenen kiloya ulaşılabiliyor. Peki deneyenlerin büyük kısmının memnun kaldığı dukan diyeti nasıl yapılır? Dukan diyetinin nasıl yapıldığını aşama aşama sizler için aşağıdaki gibi listeledik…

Dukan Diyetinin Hazırlık Aşaması

Dukan diyetinin ilk aşaması olan hazırlık aşaması, ne kadar kilo kaybedilmek istendiğine bağlı olarak değişiyor. 1 ile 10 gün arası süren bu aşamada beslenme sadece yağsız proteinden oluşuyor. Yağsız süt ürünlerinin yanı sıra lifli yapısı ile sindirim sistemini temizleyen yulaf kepeği, istenilen kadar tüketilebiliyor. Sadece karbonhidrat almamaya özen göstermek, yemekleri hiç yağ kullanmadan yapmak bu aşamada yeterli. Protein atıklarını temizlemek için günlük en az 2 litre su tüketmek gerekiyor. Diğer diyet listeleri gibi tüketilen protein yani etin, tatsız tuzsuz olması gerekmiyor. Yağsız pişirilmesi şartı ile arzuya göre her türlü baharat ve az miktarda tuz serbest. Konserve ve yağ oranı yüksek et ve deniz ürünleri hariç her türlü protein bu aşamada serbesttir.

Dukan Diyetinin Hedef Aşaması

Hedef aşamasında, ilk aşamada tüketilen gıdalara ek olarak, iki günde bir nişasta içermeyen meyveler diyete ekleniyor. Hedef aşaması vermek istenilen kiloya ulaşıncaya kadar devam ediyor.

Dukan Diyetinin Takviye Aşaması

Diğer protein ağırlıklı diyetlerden farklılık asıl bu aşamada başlıyor. Bu aşamada, haftada iki gün, kutlama öğünü eklenerek istenilen her şey tüketilebiliyor. Bu iki günde, karbonhidrat alımı da serbest, kahvaltılara iki dilim tam buğday ekmeği eklenebiliyor. Haftada bir gün ise sadece yağsız protein tüketiliyor.

Dukan Diyetinin Koruma ve Sabitleme Aşaması

Son aşama olan koruma ve sabitleme aşaması, üç kuralı yaşam biçimi haline dönüştürmek üzerine kurulu. Her hafta aynı gün olmak şartı ile haftada bir gün sadece protein yeniyor. Bundan sonraki yaşantı süresince, her gün 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketiliyor. Mutlaka günde 20 dakika yürüyüş yapılıyor, asansör ve yürüyen merdiven kullanılmıyor.

Dukan Diyetinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Dukan Diyetinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?Dukan diyetinin en büyük faydası, hızlı kilo vermenin yanında, sağlıklı beslenmeyi öğretiyor olmasıdır. Kısa bir süre devam eden diyet sonrası, protein ağırlıklı beslenip, her gün yulaf kepeği alınır, günlük 20 dakika yürüyüş devam ederse kişi sonraki hayatında tekrar kilo problemi yaşamaz. Dukan diyeti sırasında, belirli aralıklar ile eklenen karbonhidrat, sebze ve meyveler dengeli bir beslenme sağlar.

Dikkatinizi Çekebilir: Sağlıklı Zayıflama Önerileri

Dukan diyetinin zararları ise aşırı protein tüketimine bağlı kaslarda eksilme, kolesterol artışı ve gut hastalığı riski, kandaki üre oranının yükselmesi, halsizlik, güçsüzlük, ağız kokusu, ağız kuruluğu ve baş ağrısı oluşmasıdır. Fazla protein aşırı susamaya yol açar, normalden fazla içilen su, böbrek hastalıklarının en önemli sebeplerinden biridir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler