Dukan diyeti Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından oluşturulan, protein ağırlıklı bir diyet programıdır. Son yıllarda birçok kişinin uygulayıp memnun kaldığı dukan diyetinden siz de yararlanmak istiyorsanız, nasıl yapıldığını ve aşamalarını en doğru şekilde anlatan yazımıza göz atınız.

Yasemin Saygın

Zayıflamak ve ideal kiloda kalmak birçok kişinin istediği bir durumdur. Özellikle kadınlar bu konuda, erkeklerden biraz daha fazla çaba sarf etmekte ve kendilerini iyi hissetmek adına sürekli diyet uygulamaktadırlar. Günümüzde zayıflamak için birçok diyet türünü bulabiliyoruz. Ancak bunlardan bazıları size çok hızlı şekilde kilo verdirirken, aynı zamanda sağlığınızın da bozulmasına yol açabiliyor. Biz bu makalemizde sizlere, sağlıklı ve yavaş bir şekilde kilo vermenizi sağlayacak dukan diyetinden ve nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Fransız kadınların, zayıf kalmasından ilham alınıp, Fransız mutfak kültürü takip edilerek hazırlanan dukan diyeti, son yıllarda ünlüler başta olmak üzere birçok kadının takip ettiği bir diyet türüdür. Hazırlık aşaması, hedef aşaması, takviye aşaması, koruma ve sabitleme aşaması gibi evrelerden oluşan dukan diyeti protein ağırlıklı beslenme tarzında bir diyet listesidir. Çok hızlı kilo verdiren dukan diyeti, düzenli yapıldığı takdirde, düzenli ve sağlıklı beslenmeyi hayat tarzına dönüştürmektedir.

[renkbox baslik="Akdeniz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/akdeniz-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/akdeniz-diyeti-faydalari-yapilisi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Peynir, kırmızı ve beyaz et, balık, yumurta gibi protein ağırlıklı gıdaların her gün tüketildiği bu diyette, nişasta içermeyen sebze ve meyveler de kullanılır. Dukan diyeti uygulanırken, beslenme listesi ile birlikte, günlük yirmi dakikalık yürüyüş de mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca bu diyette, yemeklerin yapım aşaması farklıdır ve diyete devam ettiğiniz sürece yulaf kepeği bundan sonraki hayatınızın vazgeçilmez parçası olacaktır.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?Bayanlar diyete başlar, iki gün uygular, sonra zor gelir çoğu zaman vazgeçer ve bırakır. Zayıflamak için önce karar vermek gerekir. Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzına dönüştüren dukan diyeti, lif oranı yüksek olan yulaf kepeği üzerine kurulmuştur. Protein ağırlıklı bir beslenme şekli olan diyette, sınırsız et tüketilebilir. Dukan diyeti kısa sürede kilo verdirmeyi sağlasa da, diyetin tamamlanması aylarca sürdüğünden, aslında oldukça zahmetli bir diyet programıdır.

Öncelikle dukan diyetinin çok da kolay bir diyet olmadığından bahsedelim. Kısa sürede hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağlayan bu program, beslenme listesinde zengin bir gıda çeşitliliğini barındırdığı için sağlığınız üzerinde olumsuz etkiler yaratmayacaktır.

Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından hazırlanmış, protein ağırlıklı beslenmeye dayanan bir diyet türüdür. Varlığı çok önceye dayanan bu diyet türü, Dukan Diyeti isimli kitabın çıkarılması ile tanınmış ve daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Kısa sürede kilo vermeyi isteyen kişilerin vazgeçilmezi ve başucu kitabı haline gelen bu eser, rejim yapmak isteyen birçok kişi için yol gösterici olmuştur.

Bazı uzmanlar dukan diyetinin sağlıklı olmadığını savunurken, diğer bir kesim bunun tam aksini düşünüyor. Bu programda amaç fazla kilosu olan kişilerin, depolanan yağlarını yakması için metabolizmasını değiştirmek ve  belli başlı ürünlerin daha yoğun bir şekilde tüketilmesiyle buna hız kazandırmaktır. Dukan diyetinden genel hatları ile bahsettikten sonra gelelim nasıl yapıldığına ve evrelerini öğrenmeye.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?Dukan diyeti hakkında birçok yerde çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz. Temel olarak karbonhidratların azaltılıp, protein ağırlıklı beslenmeye dayanan bu diyet programında hem sağlıklı şekilde kilo veriyor, hem de diyeti bırakır bırakmaz bir anda kilo almıyorsunuz.

Üstelik izin verilen yiyeceklerin tüketilip, diyet programına uyulduğu takdirde çok kısa sürede istenen kiloya ulaşılabiliyor. Peki deneyenlerin büyük kısmının memnun kaldığı dukan diyeti nasıl yapılır? Dukan diyetinin nasıl yapıldığını aşama aşama sizler için aşağıdaki gibi listeledik...

Dukan Diyetinin Atak (Hazırlık) Aşaması

Dukan diyetinin ilk aşaması olan hazırlık veya atak aşaması, ne kadar kilo kaybedilmek istendiğine bağlı olarak değişiyor. 1 ile 10 gün arası süren bu aşamada beslenme sadece yağsız proteinden oluşuyor. Eğer vermek istediğiniz kilo 5 kilodan az ise 1 gün, 5 kilo ise 3 gün, 5-10 kilo arasında ise 5 gün boyunca vu evreyi yapmanız gerekiyor.

Yağsız süt ürünlerinin yanı sıra lifli yapısı ile sindirim sistemini temizleyen yulaf kepeği, istenilen kadar tüketilebiliyor. Sadece karbonhidrat almamaya özen göstermek, yemekleri hiç yağ kullanmadan yapmak bu aşamada yeterli.

Protein atıklarını temizlemek için günlük en az 2 litre su tüketmek gerekiyor. Diğer diyet listeleri gibi tüketilen protein yani etin, tatsız tuzsuz olması gerekmiyor. Yağsız pişirilmesi şartı ile arzuya göre her türlü baharat ve az miktarda tuz serbest. Konserve ve yağ oranı yüksek et ve deniz ürünleri hariç her türlü protein bu aşamada serbesttir. Atak evresinde tüketilebilen gıdalar şunlardır;

 • Dana veya sığır eti.
 • Derisiz tavuk veya hindi eti.
 • Taze balık.
 • Günde 1 veya 2 yumurta.
 • Deniz ürünleri.
 • Az yağlı süt ürünleri.
 • Yulaflı gıdalar.

Dukan Diyetinin Seyir Aşaması

Seyir evresinde ilk aşamada tüketilen gıdalara ek olarak, iki günde bir nişasta içermeyen meyveler diyete ekleniyor. Hedef aşaması vermek istenilen kiloya ulaşıncaya kadar devam ediyor. Bu evrede, kişinin fazla kilosundan sıyrılarak asıl istediği kiloya ulaşması hedeflenir. Bu evrenin süresi de kişinin ne kadar kilo vermek istediğine göre değişmektedir. Eğer 1 kilo verilmek isteniyorsa, seyir evresi 6 gün sürdürülmelidir. Peki, seyir evresinde hangi gıdalar tüketilebilir, şimdi onlara bakalım;

 • Domates.
 • Kereviz.
 • Mantar.
 • Soğan, sarımsak.
 • Pırasa.
 • Havuç.
 • Kuşkonmaz.
 • Enginar.
 • Patlıcan.
 • Salatalık.
 • Brokoli, lahana.
 • Ispanak ve marul.

Dukan Diyetinin Güçlendirme Aşaması

Diğer protein ağırlıklı diyetlerden farklılık asıl bu aşamada başlıyor. Bu aşamada, haftada iki gün, kutlama öğünü eklenerek istenilen her şey tüketilebiliyor. Bu iki günde, karbonhidrat alımı da serbest, kahvaltılara iki dilim tam buğday ekmeği eklenebiliyor. Haftada bir gün ise sadece yağsız protein tüketiliyor. Atak ve seyir evresinde olduğu gibi protein ağırlıklı gıdalar özgürce tüketilebiliyor. Güçlendirme evresinde tüketilmesi önerilen gıdalar şunlardır;

 • Her gün mutlaka 2,5 yemek kaşığı yulaf kepeği.
 • Bir porsiyon meyve.
 • Günde iki dilim tam buğday ekmeği.
 • Haftada bir - iki kez kuzu eti.
 • Haftada bir gün sadece protein ağırlıklı gıdalar.
 • Baklagiller, mısır, buğday veya patates gibi nişasta ağırlıklı besinler.

Dukan Diyetinin Koruma veya Sabitleme Aşaması

Son aşama olan koruma veya sabitleme aşaması, üç kuralı yaşam biçimi haline dönüştürmek üzerine kurulu. Her hafta aynı gün olmak şartı ile haftada bir gün sadece protein yeniyor. Bundan sonraki yaşantı süresince, her gün 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketiliyor. Mutlaka günde 20 dakika yürüyüş yapılıyor, asansör ve yürüyen merdiven kullanılmıyor. Bu evrenin amacı aylardır büyük çaba gösterilerek verilen kiloların yeniden alınmasını önlemektir. Koruma evresinde mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallar şunlardır;

 • Her gün en az 20 dk yürüyüş yapılmalıdır.
 • Her gün en fazla 3 yemek kaşığı yulaf kepeği yenmelidir.
 • Haftanın bir günü sadece protein açısından zengin besinler tüketilmelidir.

Dukan Diyetinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Dukan Diyetinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?Dukan diyetinin en büyük faydası, hızlı kilo vermenin yanında, sağlıklı beslenmeyi öğretiyor olmasıdır. Başlangıcı kısa fakat sabitleme adına uzun bir süre devam eden diyet sonrası, protein ağırlıklı beslenip, her gün yulaf kepeği alınır, günlük 20 dakika yürüyüş devam ederse kişi sonraki hayatında tekrar kilo problemi yaşamaz. Dukan diyeti sırasında, belirli aralıklar ile eklenen karbonhidrat, sebze ve meyveler dengeli bir beslenme sağlar.

[renkbox baslik="Sağlıklı Zayıflama Önerileri" link="https://bilgihanem.com/saglikli-zayiflama-onerileri/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/saglikli-kilo-vermenin-yollari-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Dukan diyetinin zararları ise aşırı protein tüketimine bağlı kaslarda eksilme, kolesterol artışı ve gut hastalığı riski, kandaki üre oranının yükselmesi, halsizlik, güçsüzlük, ağız kokusu, ağız kuruluğu ve baş ağrısı oluşmasıdır. Fazla protein aşırı susamaya yol açar, normalden fazla içilen su, böbrek hastalıklarının en önemli sebeplerinden biridir.

4 evreden oluşan dukan diyeti, Fransız bir doktor tarafından bulunmuştur. Kısa sürede hızlı kilo verdiren fakat verilen kiloların geri alınmaması adına uzun soluklu bir diyet programı olan dukan diyeti, oldukça sabır istemektedir.
Kilo probleminiz var mı? Kendinizle barışık biri misiniz?
Sizce dukan diyeti kolay mı zor mu?
En basit ve sağlıklı diyet türü sizce hangisi?Okur Yorumları