“The Sonoma Diet” kitabı, yayınlandıktan sonra ilk olarak Amerika’da popüler olan daha sonra da ünü diğer ülkelere ulaşan bir diyet türüdür. Bilinen çoğu beslenme programlarının aksine kurallara sahip olan sonoma diyetiyle, istenmeyen yağlara kısa sürede veda etmek ve sağlıklı kalmak mümkün kılınmıştır. Kitabın yazarı Connie Gutterson hem kısıtlamalara uyup hem de zevk almanızı sağlayacak olan bu diyet ile birçok kişinin yeni yaşam tarzına imza atmıştır.

Büşra Özdemir

Genellikle diyet denildiğinde, aklımıza ilk gelenler arasında “yüksek protein düşük karbonhidrat” odaklı rejim listeleri yer almaktadır. Vazgeçmesi bir hayli zor onlarca yasaklı gıdaların yanı sıra, sürdürülebilirliği güç olan bu tarz diyetler pek çoğumuz için adeta bir kabus gibidir. Siz de yaz gelmeden şikayetçi olduğunuz fazlalıklarınızdan kurtulmak istiyor ve hayallerinizdeki fit bedene kavuşmayı düşlüyorsanız diğer zayıflama programlarına nazaran uygulanması daha basit ve hatta diyet sırasında enerjisiz ve halsiz olmak yerine mutluluğu vaat eden sonoma diyeti ile tanışabilirsiniz.

Peki, hiç kolay bir şekilde zayıflanır mı? Hem yemeyip hem de enerjik olmak mümkün mü? Karbonhidrat tüketerek fit bedene kavuşulur mu? Gibi sorular birçoğunuzun aklına ilk gelenlerdir. O halde sorularınızın cevabı sizi daha da meraklandıracaktır. Çünkü yanıt “evet.” Zihninizde yer tutmuş olan tüm diyet listelerini bir kenara bırakarak tamamen yeni bir beslenme programı ile elbette ki dönem dönem bazı gıdalardan vazgeçerek kısa bir sürede istediğiniz kiloya ulaşmak hem basit hem de sağlıklı olacaktır.

[renkbox baslik="Kış Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
" link="https://bilgihanem.com/kis-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/kis-diyeti-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Üç bölümden oluşan bu diyet bir rejim listesinden daha çok sürdürülebilirliği mümkün olduğundan dolayı bir “yaşam tarzıdır” aslında. Hollywood’da da uygulanmış ve birçok yıldızın vazgeçilmez beslenme stillerinden olmayı başarmıştır. Peki nedir bu kadar övgü alan sonoma diyeti? Değerli Bilgihanem okuyucuları; sizleri daha fazla meraklandırmadan diyete dair derlediğimiz ve tüm detaylarıyla anlaşılır bir şekilde hazırladığımız makalemizin devamını okuyarak, ulaşmak istediğiniz tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Sonoma Diyeti Nedir?

Sonoma Diyeti Nedir?Özellikle kadınların, kaybından en çok mutlu olduğu şey kilolarıdır. Ne kadar zayıf bir bedene sahip olunsa da hep biraz fazlalık olduğundan şikayet ederek bir miktar daha zayıflamak isterler. Lakin kilo vermek için, bazen bilinçsiz olarak yapılan sakıncalı rejimler birçok kişinin hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan çeşitli rahatsızlıklar yaşamasına sebep olmaktadır. Eğer siz de ideal kilonuza sağlıklı ve kolay bir şekilde üstelik kısa zamanda kavuşmak istiyorsanız sonoma diyetini uygulayabilirsiniz.

Sonoma diyeti ünlü diyetisyen Connie Gutterson’un kaleme aldığı “The Sonoma Diet” adlı kitabının yayınlanmasından sonra popüler olmuş, “kötü ve sağlıksız” bir görünüme yol açan vücuttaki birikmiş yağların kısa sürede yakılmasına olanak sağlayarak fazla kilolu olan pek çok kişi için yeni bir umut doğurmuştur. Diyet bazı gıdaların tüketilmesini belli bir dönem yasaklı kılmasının yanı sıra bazı besinlerin de mutlaka tüketilmesini öneren üç aşamadan oluşan bir programa dayanmaktadır.

İlk dalgalanma en kısıtlayıcı aşamadır. Lakin bu sınırlamaya rağmen bile bazı karbonhidratların tüketimi serbest gıdalar arasındadır. Adını, California’nın şarap vadisinden alan sonoma diyetinin, yazarı Gutterson yemenin “eziyet yerine kutlamaya” dönüştüğü bir diyet olmasını istemiş ve sözlerini basit kurallara dayanan, yeni ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmanızı sağlayacak olan, kolay bir uygulama ile desteklemiştir.

Sonoma Diyeti Nasıl Yapılır?

Sonoma Diyeti Nasıl Yapılır?Kısa sürede ideal kilonuza kavuşmak istiyorsanız, kendinize kararlı ve istikrarlı bir yol haritası çizerek bugünden itibaren yeni ve daha sağlıklı yarınlara merhaba diyebilirsiniz. Çünkü şu anda makalemizi okuyor olmanız, bir genellemeye dayanarak yorum yapacak olursak kilolarınızdan kurtulmak istediğinizin göstergesidir. Eğer bir karar aldıysanız, sonoma diyetinin nasıl yapılacağını okuyup öğrendikten sonra uygulamaya başlayarak 2-3 ay kadar kısa bir zaman sonra kendinize teşekkür edeceksiniz.

Sonoma Diyetinin 1. Aşaması

Sonoma diyetinin ilk bölümünde özellikle şeker içerikli gıdalar hatta muz dahi yasaklanmıştır. Bu kısıtlama sayesinde vücudunuzun bu tür yiyeceklerden arınması ile olası tatlı krizleriniz azalacaktır. Kadınların günlük 1200, erkeklerin ise 1400 kaloriyi geçmemesi gereken birinci aşamada günde bir bardak yağsız süt içmenize, fındık, fıstık ve yulaf ezmesi gibi bazı tam tahıllıların tüketilmesine izin verilmiştir.

Fakat bazı tam tahıllar (gevrekler, mısır, pirinç, makarna ve pişirilmiş havuç gibi), nişasta içeren besinler ve alkollü içecekler yasaklanan yiyecekler arasındadır. Sadece 10 gün süren ve diyetin en zorlayıcı aşaması olarak bilinen ilk süreç uygulandığında, bedeniniz fazlalıklarından arınmaya başlayacak hatta siz de bu değişimi fark ederek hafiflediğinizi hissedeceksiniz.

Sonoma Diyetinin 2. Aşaması

Birinci bölüme nazaran biraz daha esnetilmiş kurallar çerçevesinde uygulayacağınız ikinci süreç, amaçladığınız kiloya ulaşana kadar devam ettireceğiniz bir programdır. Kadınların 1500, erkeklerin ise 1800 kaloriyi geçmemesi gereken bu bölümde, günde bir bardak şarap içmenize müsaade edilmiştir.

İlk kısımda yasaklanan sebze ve meyvelerden de bir porsiyon tüketmenize izin verilmiştir. Kalori limitini ayarladığınız sürece bazı zamanlarda doğal şekerlemelerden yemenize müsaade edilmiş ve artık hemen hemen pek çok gıdanın tüketimi de serbest olmuştur.

Sonoma Diyetinin 3. Aşaması

İkinci aşamada hedeflenen kiloya ulaştıktan sonra başlanacak olan bu süreç tamamen size bırakılmıştır. Makalemizin giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi yeni edindiğiniz beslenme alışkanlığını bir “yaşam tarzı” haline getirmeniz amaçlanan son aşama ile sağlıklı ve ideal kilonuzu sürdürülebilir kılmanız istenmiştir.

[renkbox baslik="Low Carb Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
" link="https://bilgihanem.com/low-carb-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/10/low-carb-diyeti-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Artık besin seçimi ve porsiyonun ayarlanması konusunda nasıl davranacağınızı öğrendiğiniz için yasaklanmış olan gıdalar serbesttir. Lakin; genç, sağlıklı, dinç ve fit kalmak için rafine gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir.

Sonoma Diyetinde Önerilen ve Yasaklanan Besinler

Her diyette olduğu gibi sonoma diyetinin de kendine göre yasaklanmış olan bazı gıdaları vardır. Ayrıca öğün aralarında atıştırmaların olmasına da izin verilmemiştir. Şimdi tüketmemeniz gereken besin guruplarının neler olduğuna bir göz atalım.

 • Rafine gıdalar
 • Diyet ürünleri
 • Hayvansal gıdalar
 • Ekmek
 • Pirinç
 • Katı yağ
 • Peynir
 • Hamur işleri
 • Kraker
 • Kurabiye
 • Şeker
 • Reçel
 • Dondurma
 • Kurutulmuş meyveler
 • Meyve suları.

Kahvaltıda küçük, öğlen ve akşam yemeklerinizde orta boy tabak kullanmanız tavsiye edilerek porsiyonlarınıza dikkat etmeye özen göstermeniz istenmektedir. Şimdi de diyette serbest olan hatta tüketilmesi önerilen gıdaların neler olduklarını inceleyelim.

 • Tam tahıllı gıdalar
 • Zeytinyağı
 • Badem
 • Mavi yemiş
 • Ispanak
 • Brokoli
 • Dolma biber
 • Domates
 • Yaban mersini
 • Çilek
 • Üzüm.

Sonoma Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Sonoma Diyetinin Faydaları Nelerdir?Bu diyeti yaptığınız takdirde hem zayıflayacak hem de bazı ciddi sağlık problemlerine karşı direnç kazanacaksınız. Sizi korumayı vaat ettiği hastalıklar ise şu şekildedir.

 • Vücutta biriken zararlı toksinleri uzaklaştırarak kanser riskini azaltıyor.
 • LDL-kolesterolü (kötü kolesterol) düşürerek kalp damar tıkanıklığını engelliyor.
 • Böbrek yetmezliği, kalp krizi, felç ve körlük gibi sağlık sorunlarının başlıca nedenlerinden sayılan diyabet riskini minimuma indiriyor.
 • Serbest radikal denilen atık moleküllerin sebep olduğu, beyin yaşlanmasına karşı etkilerinden söz etmek de mümkündür.
 • Pek çok kişinin şikayet ettiği baş ağrısına da iyi geliyor.
 • Yaşlanmayı geciktirici etkileri ile genellikle kadınların dikkat ettiği cilt sağlığını olumlu yönde etkiliyor.
 • “Mutlu gülüşlerin sırrı” olan diş sağlığına iyi geliyor ve dökülmesini engelliyor.
 • Aynı zamanda saçların dökülmesi problemine de iyi geldiği biliniyor.
 • Fizyolojik açıdan yadsınamaz faydalarının yanı sıra psikolojik yararlarından da bahsetmek mümkündür. Çağımızda yediden yetmişe neredeyse birçoğumuzun içinde bulunduğu ve kendimizi yorgun, halsiz ve hatta gün boyu mutsuz hissetmemize sebep olan depresyon riskini de azalttığı biliniyor.

Sonoma Diyeti Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sonoma Diyeti Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?Diyeti uygulamadan önce sizin için yararlı olacağını düşündüğümüz bu bölümü okumanızı tavsiye ediyoruz.

 • Eğer herhangi bir rahatsızlığınız ya da sürekli kullandığınız bir ilacınız varsa sonoma diyetini yapmadan önce bir beslenme uzmanına danışmanızı öneririz.
 • Üç aşama şeklinde uygulanan diyetin her bölümü bir kalori sınırına sahiptir. Ayrıca yasaklanan bazı gıdalar vardır. Bu durumlara sadık kalmanız gerekmektedir.
 • Sonoma diyetinin ilk aşamasında şarap tüketimine izin verilmemiştir. Ancak ikinci aşamaya geçtiğinizde belirli ölçülerde içebileceğinizi unutmamalısınız.
 • Tüketimi serbest olan besin gruplarına öğünlerinizde yer vermeniz tavsiye edilmekle beraber porsiyonlara dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Rejim yaparak verdiğiniz kiloları geri almamak için, özellikle üçüncü aşamada belirtilenleri uygulamaya özen göstermelisiniz. Çünkü vücut genellikle verilen kiloları, ilk zamanlarda dikkat edilmediği sürece almaya yatkınlık gösterir. Kilonuzu belli bir süre korumayı başarırsanız bu durumun da bir dengede kalmasını sağlayabilirsiniz.
Yeni bir beslenme programına başlamadan önce bir diyetisyene danışarak, kendi vücut yapınıza uygun olan bir diyet seçmeniz daha doğru olacaktır. Eğer sonoma diyetinin sizin için bir sakıncası yoksa, kurallara uyarak ideal kilonuza kavuşabilirsiniz. Lakin rejim sırasında herhangi bir sağlık problemi yaşarsanız bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.
Sonoma diyetini daha önce uyguladınız mı?
Hayal ettiğiniz kiloya sonoma diyeti ile kavuşmak ister misiniz?
Bu diyetin en çok hangi özelliği size hitap etti?
Sonoma diyeti uygulanırken, sizi en çok zorlayacak olan şey nedir?Okur Yorumları