İp Atlama Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

İp Atlama Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

En kolay ve masrafsız spor dallarından biri olan ip atlama, herkesin yapabileceği ve sayısız faydası olan bir aktivitedir. Spor salonlarına gitmeden; evde, parkta, kendi bahçenizde yapabileceğiniz ip atlama sporu alışkanlık haline getirilmelidir. Peki ip atlama nasıl bir spor dalıdır ve ip atlamanın faydaları nelerdir? Şimdi gelin bu soruların yanıtlarını öğrenelim.

Banu Özekmekçi

İp atlamak basit olduğu kadar vücut için faydalı da bir harekettir. Zayıflama sürecine büyük etkisi olan ip atlamanın vücudun hemen her bölgesine faydası bulunmaktadır. Spor yapmak istiyor ama klasik hareketlerden sıkılıyorsanız, ip atlama tam da size uygun bir aktivite olabilir.

Oyun oynamak için icat edilmiş olup kilo vermeye ve sağlığa katkısı sonradan ortaya çıkmıştır. İp atlamanın faydalarını alabilmek için birkaç küçük detaya önem vermelisiniz. İp atlarken ne çok hızlı ne çok yavaş olmalısınız. Belirli bir tempoda ip atlamak idealdir. İp atlamanın süresini kendinize göre belirleyebilirsiniz.

[renkbox baslik="Jogging Nedir? Nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/jogging-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/jogging-nedir-nasil-yapilir-faydalari-nelerdir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Setler halinde 100'er atlama ayarlayarak en az 3, ortalama ise 5 set uygulayabilirsiniz. İp atlamaya başlamadan önce basit ısınma hareketleri yapmanız, hem sakatlanmaların önüne geçecek hem de ip atlama hareketinin faydasını artıracaktır.

İp Atlama Nedir?

Öncelikle ip atlama nedir biraz buna değinelim. İp atlama vücudun bütün kaslarını çalıştıran bir spor dalıdır. Bir ip iki ucundan tutulur ve havaya doğru çevrilir, oluşan halkanın içinden baş ve vücudun hiçbir yeri değdirilmeden geçilmelidir. Zıplama ile yapılan bu işlemde, vücudunuzun birçok kası çalışmaktadır. Peki, ip atlamak nasıl bir spor dalıdır ve nasıl yapılır?

İp Atlama Nasıl Yapılır?

İp atlama öğrenmesi ve uygulaması son derece kolay bir spor dalıdır. İp atlamak için ekstra malzemelere ve mekana gerek yoktur. Ayrıca ip atlamak için spor salonlarına yüksek ücretler ödemek zorunda da değilsiniz. Evinizden dışarı çıkarak uygun olan herhangi bir yerde ip atlayabilir; hatta bazı taktiklerle ip atlama işini evde bile yapabilirsiniz. İp atlamak için buna yönelik satılan iplerden alabilir ya da sıradan, hafif ağır bir çamaşır ipi bile kullanabilirsiniz.

[renkbox baslik="Bacak İnceltme Teknikleri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/bacak-inceltme-teknikleri-nelerdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/bacak-inceltme-teknikleri-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Evde ip atlamak için öncelikle uygun bir saat tercih etmelisiniz. Zeminde halı olması gürültüyü aza indirecektir. Atlarken topuk üzerine değil ayak ucuna iniş yaparsanız gürültü çok olmayacaktır. Ayağınızda zıplamanızı kolaylaştıracak spor ayakkabılar olursa daha iyi olur. İp atlamanın faydalarını tam anlamıyla almak için, günde 20-30 dakikanızı bu işe ayırmalı ve düzenli olarak yapmalısınız.

İp Atlama Teknikleri Nelerdir?

Bir spor dalı olarak bilinse de ip atlama çocukların oynadığı bir oyun olarak da adlandırılır. Futbol, güreş gibi birçok sporun antrenmanında da ip atlayarak egzersiz yapılır. Genellikle profesyonellerin yaptığı bazı ip atlama teknikleri şunlardır;

 • Normal atlama
 • Çekirge tipi atlama
 • Çapraz atlama
 • Tek ayakla atlama
 • Çift ayakla atlama
 • İki ayağı birden kullanarak hızlı atlama
 • İki ayağı birden kullanarak yavaş atlama
 • Ters atlama
 • İki kişiyle birlikte atlama

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

Uygulanışı son derece kolay ve masrafsız olan ip atlamanın nasıl bir spor dalı olduğundan kısaca bahsettikten sonra, biraz da faydalarına değinelim. Öncelikle ip atlamak tüm kasları çalıştırır, kalçaları şekillendirir, sizi zinde tutar, kalp-damar hastalıklarına karşı korur. İp atlamanın diğer faydalarını ise ayrıntılı bir şekilde şu şekilde anlattık.

İp Atlamak Tüm Kasları Çalıştırır

İp atlarken uygulanan hareketten dolayı vücuttaki tüm kaslar çalışmaktadır. Kollar, bacaklar hareket ettirilirken aslında tüm gövde de bu hareketlerden etkilenmektedir. Tüm kasların çalışması vücuda oksijen alımına destek olacaktır. Uzun süredir çalışmayan kaslar ip atlayarak çalışacağından ilk etapta biraz kas ağrısı görülebilir.

Yağ Yakmayı ve Kilo Vermeyi Sağlar

İp atlamakla yakılan kalori miktarı oldukça fazladır. Bu spor dalı ile yakılacak kalori miktarı tempoya göre değişiklik göstermektedir. Yüksek tempoda 15 dakika boyunca ip atlamak 200 kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Spor salonlarına gidecek vakti olmayanlar, diyetlerini egzersizle desteklemek isteyenler ip atlayarak daha hızlı kilo verebilirler. Kilo verilirken ayrıca tüm kasların çalışması söz konusu olduğu için zayıfladıkça oluşan sarkmaları ip atlayarak engelleyebilirsiniz.

Kılcal Damar Dolaşımında Önemlidir

İp atlama kılcal damarlardaki dolaşımın aktifleşmesine yardımcı olmaktadır. Kılcal damarların aktif olması özellikle varis probleminin oluşmasını engellemek adına önemlidir. Var olan varisler için çözüm olmasa da önlem amacıyla oldukça etkili bir yöntemdir. Kılcal damarlardaki dolaşımın aktif olması bedenin zinde olmasına ve kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı olur.

Kalp Sağlığı için İp Atlanmalı

İp atlamak kardiyo egzersizleri gibi bir etki yaratmaktadır. İp atlayarak kardiyovasküler sistemin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Kolesterolün düşmesine de faydası vardır. Böylelikle kalbinizi ve damarlarınızı koruyabilirsiniz. İp atlamak kalp damar hastalıkları ile karşılaşma riskini en az seviyeye indirecektir.

Kalçanın Şekillenmesini Sağlar

İp atlarken vücudunuzda çalışan kasların bir bir hissedebilmeniz mümkündür. Bacaklarınızı büküp açtıkça ve ayaklarınıza yüklenerek kendinizi havaya kaldırdıkça kalça bölgenizdeki hareketliliği hissedebilirsiniz. İp atlamak kalçanın şekillenmesine fayda sağlayan nadide sporlardan bir tanesidir. Kalça bölümündeki selülitlerin azalmasına da katkı sağlamaktadır.

Vücudun Enerjik Olmasını Sağlar

Vücudun çevik olması, dayanıklılığın artması, koordinasyon seviyesinin yükselmesi gibi konularda ip atlamanın faydaları asla göz ardı edilemez. Tüm bu terimler sporcular için kullanılıyormuş gibi gelse de aslında sıradan insanlar için daha önemlidir. Hareketsiz geçen saatlerin her geçen yıl artış göstermesi ile insanlar için vücut direncini artırmak önemli bir konu haline gelmiştir. Gücünü kaybeden vücuda eski gücünü kazandırmak ip atlamak ile çok kolaydır.

Lenf Sisteminin Düzenlenmesine Yardımcıdır

İp atlayarak hayati bir önemi olan lenf sisteminizi düzenleyebilirsiniz. Hücrelerdeki fazla sıvılar, atık maddeler, moleküller lenf kılcalları ile dokuların arasından alınıp lenf dolaşımına katılmaktadır. Bu sistemin tamamen yok olması halinde insanlar 2 saat içinde bile ölebilir. Atık temizleyici lenf sisteminin düzenli çalışmasına ip atlayarak destek olabilirsiniz. Böylece vücutta biriken toksinlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmuş olursunuz.

İp Atlamak Stresten Uzaklaştırır

Özellikle stres altındaysanız ve gergin bir dönemden geçiyorsanız mutlaka ip atlamayı denemelisiniz. Kasların çalışarak vücuda oksijen alması insanları sakinleştirecektir. Vücudunuzu rahatlatan ip atlama hareketi ile sinirlerinizi yatıştırabilir, beynin daha aktif çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Kemik Sağlığı için İp Atlayın

İp atlama hareketi, kemiklerin gelişiminde ve iyileşmesinde etkilidir. Özellikle kemik erimesi ile karşı karşıya olanlar ip atlamaya özen göstermelidir. İp atlamak kemik yoğunluğunu artırır ve osteoporoza karşı koruyucu etki yaratır. Risk grubunda olanların düzenli olarak ip atlaması önerilir.

Selülitlerin Giderilmesini Sağlar

İp atlarken özellikle bacak bölgesinin sıkı çalışması ile ciltte görünen selülit sorununun ortadan kalkması mümkündür. Cildin nefes alması, kasların çalışması ve vücut sisteminin düzene girmesi ile özellikle kadınların en büyük sorunu olan selülit ortadan kaldırılabilir. Daha hızlı sonuç için ip atlamayı, çeşitli cilt masajlarıyla destekleyebilirsiniz.

İp atlamak, spor salonlarına para ödemeden, evinizin bahçesinde çok rahat ve masrafsız bir şekilde yapabileceğiniz bir spordur. Üstelik düzenli yapıldığında vücut için inanılmaz faydaları bulunmaktadır.
İp atlama sizin için uygun bir spor türü mü?
En fazla kaç dakika ara vermeden ip atlayabilirsiniz?
Düzenli olarak ip atlayanlar kendilerinde ne gibi değişimler gördüler?
Siz daha çok hangi tür ip atlama tekniğini yapıyorsunuz?Okur Yorumları
 1. hoca ödev için verdi araştırıyorum slayt şeklnde hazırlıyıcağım.
  Şu koronada olmasa ne güzel olur .

 2. Bence ip atlamak en uygun bir spor türü. Arada bir bende ip atlıyorum tavsiye ederim.

 3. Ben bu ara yoğunlaştım ama hiç de göründüğü kadar kolay değilmiş, kasları inanılmaz çalıştırıyor

 4. Kızlar yaz geliyor. Hem mutlu hem de fit olmak için ip atlıyoruz. Ama hamileler, siz atlamayın. Ne olur ne olmaz. Aman haaa!