Dereotu Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Dereotu Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Dereotu bitkisi sofralarımızda gönül rahatlığıyla kullanabileceğimiz bir bitkidir. Dereotu kürü de hem direkt kullanım hem de limon ve yoğurt gibi besinlerle karıştırılarak yapılır. Zayıflamanın iksiri olarak görülen dereotu kürünün vücuda birçok faydası bulunuyor. Dereotu kürünün zayıflamak için nasıl kullanıldığı, faydaları ve olası yan etkileri sizlerle...

Banu Özekmekçi

Dereotu başlı başlına mucizevi bir bitki olarak bilinmektedir. Birçok alanda kullanılan dereotu, doğru kullanıldığında sağlık için faydalı olmakla beraber kilo vermeye de yardımcıdır. Özellikle dereotu kürü uygulaması vücut için detoks niteliğindedir. Dereotunun sadece bir avuç kadarı yetişkinlerin günlük vitamin ihtiyaçlarının büyük kısmını karşılamaktadır.

Günlük gereken C vitamininin %40'ını, A vitamininin %43'ünü, B6 vitamininin %3'ünü, demir mineralinin %10'unu ve magnezyum mineralinin %4'ünü 30 gram dereotu ile karşılamak mümkündür. E ve C vitaminleri bakımından zengin olan dereotu içeriğindeki maddeler ile tiroid fonksiyonlarını düzenleyebilmektedir. Bu sayede hipertiroidi veya guatr gibi, tiroid bezi hastalıklarının önüne geçmiş olmaktadır.

[renkbox baslik="Yoğurt Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/yogurt-kuru-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/yogurt-kuru-nedir-nasil-yapilir-faydalari-ve-zararlari-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Dereotu kürü yapılırken tıbbi destek sonlandırılmamalı, kontroller ve uzman tedavisi aksatılmamalıdır. Dereotu kürü ile ilgili en yeni bilgileri İbrahim Saraçoğlu vermiş, uygulanışına yönelik detayları anlatmıştır. Düzenli yapılan dereotu kürü uygulamasından sonra vücuttaki olumlu değişimi kısa sürede fark edebilmek mümkündür.

Dereotu Kürü Nedir?

Dereotu kürü, temel maddesi dereotu bitkisi olan sağlık için faydalı bir uygulamadır. Dereotu kürü, bitkiyi doğrudan tüketmek şeklinde olabileceği gibi bazı karışımlarla da hazırlanarak tüketilebilir. Dereotu kürü çoğu insan için faydalıdır ama tüm bitkilerde olduğu gibi dereotunun kullanımıyla ilgili de dikkatli olunmalıdır.

Dereotu Kürü Nasıl Yapılır?

Dereotu kürünü tiroid düzenlemesi için yapacaksanız doktorun verdiği ilaçları kullanmaya devam ederek; sabah, öğle ve akşam öğünlerinde 1-2 dal dereotu tüketmelisiniz. Dereotunu, yemeğe başlamadan önce yemeniz gerekmektedir. Bu uygulamaya en az üç ay boyunca devam etmeli, kesinlikle aksatmamalısınız. Aynı uygulama hemoroid sorunu için de yapılabilmektedir. Hemoroid hastalığı hakkında bilgi almak isteyenleri bu yazımıza alalım.

Kürde tercih edilecek dereotunun mutlaka taze olması gerekir. Kurutulmuş ürünler kür için uygun olmayacaktır. Kontrolleri aksatmadığınızda dereotunun faydalı olduğunu ve değerlerinizde düzelme olduğunu görebileceksiniz. Anne sütünü artırmak için dereotu kürü yapılacaksa aynı uygulama sadece bir hafta boyunca yapılmalıdır. Sonrasında küre son verilmeli ve beklenmelidir. İlerleyen dönemlerde tekrar sütte azalma olursa kür yine uygulanabilir.

Zayıflamak için Dereotu Kürü Nasıl Hazırlanır?

Dereotu kürü de tıpkı maydanoz kürü gibi zayıflama iksiri olarak görülmektedir. Dereotu kürünün sindirim sistemine etkisi, idrar söktürücü olması zayıflamak konusunda yardımcı olabilmektedir. Dereotu kürü zayıflamak için kullanılacaksa farklı bir uygulama yapmak gerekecektir. Bunun için bir bağ dereotu, bir tane limon ve bir kase yoğurda ihtiyacınız olacak. Dereotunu sirkeli suda bir süre bekleterek tamamen arınmasını sağlamalısınız.

Temizlendikten sonra dereotunu ince ince kıymalısınız. Kıyılan dereotlarını bir kabın içine alarak üzerine bir limonu sıkmalısınız. Kaba en son bir kase yoğurdu ilave etmeli ve iyice karıştırmalısınız. Zayıflamak için dereotu kürünün hazırlanışı bu kadar basittir. Kürde kullanacağınız yoğurt, ev yoğurdu olursa kürün etkisi daha fazla olacaktır. Hazırladığınız kürün kapağını kapatarak yarım saat dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz. Yoğurt ve dereotu birlikte zayıflamak için yardımcı olurken, sağlık için de faydalı etkileri olacaktır. Günün istediğiniz saatinde tüketebileceğiniz dereotu kürünü, sabah bir bardak ılık su içtikten sonra, bir kase olacak şekilde yerseniz, yağlarınızın yakılmasında büyük katkı sağlayacaktır.

Dereotu Kürünün Faydaları Nelerdir?

Dereotu kürü tiroidi düzenlemek konusunda oldukça başarılıdır. Tiroid bezlerinizin hızlı veya yavaş çalışması fark etmez. Her iki sorunda da dereotu kürü uygulayabilirsiniz. Her iki durumda da faydalı olabilmesi dereotu mucizesini açıklar niteliktedir. Kürü yaptıktan sonra yapılan tetkiklerde doktorunuz önerdiği taktirde tiroid ilaçlarınızdan tamamen kurtulabilir ya da ilaç kullanımını azaltabilirsiniz. Dereotu kürünün bir diğer önemli faydası anne sütünü artırması üzerinedir. Emziren, özellikle de sütü az olan anneler dereotundan faydalanabilir.

Dereotu kürü hemoroid sorunu olanlar için de umut olmuştur. Hemoroidi iyileştirici etki göstermese bile önlemek konusunda çok başarılıdır. Sürekli tekrar eden basur sorununuz varsa dereotu kürünü düzenli olarak yapabilirsiniz. Dereotu kürünün sindirim sistemine de fayda ettiği bilinmektedir. Gaz oluşumunu engelleyen dereotu kürü aynı zamanda idrar söktürücüdür.

İshal tedavilerinde, hormon düzenlemek için, adet kanamalarını düzene sokmak için dereotu kürü uygulayabilirsiniz. İçeriğindeki yüksek vitamin ve mineraller sayesinde kansere karşı koruyuculuğu olduğundan dereotunu günlük beslenmeden de eksik etmemek gerekiyor. Dereotu kürü tüketildiğinde göz hastalıklarına, kemik ve diş sorunlarına çözüm olabilmektedir. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan dereotu kürü, zehirlenme gibi durumlarda da vücudu temizlemek için tercih edilebilir.

Dereotu Kürünün Zararları Nelerdir?

Dereotu çok faydalı bir bitki olduğundan dereotu kürü de aynı şekilde faydalıdır. Ancak bazı durumlarda kullanılması sakıncalı olabilmektedir. Dereotu içinde furocoumarin isimli bir madde bulunmaktadır. Bu madde bazı kişilerde fotosensitivite yani ışığa duyarlılık gibi bir etkiye neden olabilmektedir. Eğer güneşe çıktığınızda cildinizde alerjik özellikte belirtiler görülüyorsa muhtemelen dereotu küründen de olumsuz etkileneceksiniz.

Normal şartlarda da çok hassas bünyesi olanlarda dereotuna karşı alerji oluşma ihtimali söz konusudur. Ek olarak dereotu kürü emziren anneler için ne kadar faydalı ise hamileler için o kadar tehlikeli olabilmektedir. Hamile iken dereotu kürü ya da doğrudan dereotu tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

[renkbox baslik="Tilya Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/tilya-kuru-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/tilya-kuru-nedir-nasil-yapilir-faydalari-ve-zararlari-nelerdir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Hamilelikte dereotu kürü yapımı konusunda öncelikle mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Eğer doktorunuz onay verirse yapılacak dereotu küründen sonra anne adayı mutlaka vücudunu takip etmeli; beklenmedik bir durum gördüğünde doktora gitmelidir. Dereotu kürü yapan herkes farklı hissettiğinde, çeşitli belirtiler gördüğünde bir uzmana danışmalıdır.

Dereotu kürü tıpkı diğer doğal besinler gibi sağlığımıza olumlu katkılar sağlar. Özellikle Doktor İbrahim Saraçoğlu'nun önerisi ile gündeme gelen dereotu kürünün faydalarını ve yapılışını yukarıda sizlere anlatmaya çalıştık
Daha önce hiç dereotu kürü yaptınız mı?
Sizce dereotunu sade mi yoksa yoğurtla tüketmek mi daha faydalı?
Dereotu kürünü düzenli yaptıktan sonra ne gibi faydalarını gördünüz?
Bu kürden en verimli şekilde fayda sağlamak için ideal kullanım şekli nasıl olmalıdır?Okur Yorumları
  1. 3.5 cm Tiroit nodüllerim ve 6,5 cm’lik guatr için başladım ameliyattan önce son şansım belki diye ama ilginçti zayıflamaya başladım umarım etkisi olur

    1. Merhaba, yaptığınız kürden sonuç aldınız mı?
      Benim de nodüllerim 5 cm’in biraz üzerinde, 2 haftadır dereotu kürü yapıyorum, deneyenlerin yorumlarını merak ediyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  2. Harikasınız! bu kürü deniyorum bir süredir ve kendimde gözle görülür derecede fark hissediyorum. Bağırsaklar daha iyi çalışıyor dolayısıyla da daha rahat kilo veriyorum.