Bacak inceltmek için sağlıklı yaşam ve belirli egzersizleri beraber yürüterek, bunu bir yaşam standardı haline getirmek gereklidir. Bu egzersizler kolay fakat süreklilik gerektirmektedir. Hayalinizdeki bacaklara sahip olmak sizin elinizde. Yazımızı okuyarak, izlenmesi gereken yollar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Banu Özekmekçi

Bacaklarının kalınlığından sürekli şikayet eden kadınlar, bitkisel ilaveler ve spor egzersizleriyle inceltme yolunu keşfedebilirler. Doğru tekniklerle kısa sürede inceltebileceğiniz bacaklarınızın, yanlış müdahale sonucu tam tersi bir şekle gelmesine sebep olabilirsiniz. Bu nedenle uygulamak istediğiniz egzersizleri profesyonel eğitimcilerden almalı, dikkatle takip etmeli, düzenli şekilde tamamlamalısınız.

Bacak inceltmek için dikkat etmeniz gereken ilk adım, bacağınızın kalınlığının hangi bölgede biriktiğini keşfetmektir. Basen kalınlığı ile bilek kalınlığında yapılması gereken egzersizler oldukça farklıdır. Bunların yanında doğru egzersiz yöntemi ve beslenme tekniği ile hem basenlerinizden hem de bacağınızın alt kalınlıklarından kurtulmanız mümkündür.

[renkbox baslik="Jogging Nedir? Nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/jogging-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/jogging-nedir-nasil-yapilir-faydalari-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kilo ile doğru orantılı olan bacak kalınlığı vücudun en fazla yağ toplanan alanlarından biridir. Vücudunuza orantısız olarak dağılan fazla kilolarınız, çoğunlukla bacak bölgelerinizde birikir. Bu durumun önüne geçebilmek için düzenli diyet programı yapmanız önemlidir. Eğer sağlıklı beslenir, kilo sorunu yaşamazsanız hayalinizdeki bacaklara kavuşabilirsiniz. Üstelik bunun için yalnızca yürümeniz yeterli olacaktır.

Bacak İnceltmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bacak İnceltmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bacak inceltmek için yapılması gereken ilk şey harekettir. Eğer bacaklarınızın istediğiniz inceliğe gelmesini diliyorsanız bu durumda devamlı egzersiz yapmanız gerekir. Egzersizlerinizi yalnızca bacaklarınız incelene kadar değil sürekli hale getirebiliyor olmalısınız. Yaşam kriterinizin temelinde en azından yürüyüş yapmak yatmalıdır. Her gün en az yarım saat yürürseniz bacaklarınızın kalınlığında azalma olduğunu görebilirsiniz. Kilo alımı sonucu bacaklarda biriken yağlar hem sağlıklı beslenme hem de beraberinde düzenli egzersiz gerektirmektedir. Bunu yaşam standardı haline getirirseniz istediğiniz vücuda sahip olabilir, sağlıkla yaşayabilirsiniz.

Bacak İnceltme Hareketleri Nelerdir?

Bacak İnceltme Hareketleri Nelerdir?

Bacaklarınızı inceltmek isterseniz birkaç hareketi düzenli hale getirmelisiniz. Bu hareketleri her gün yaptığınızda ince bacaklara sahip olmamanız imkânsızdır. Basit ve kısa süren bu hareketlerden ilki merdiven çıkma hareketidir. Eviniz üst katlardaysa asansör yerine merdivenleri kullanmalısınız. Merdiven çıkma hareketini evinizde herhangi bir tahta parçasıyla da yapmanız mümkündür. Basen bölgesinde incelmeyi sağlayan merdiven çıkma hareketini her gün 15 dakika uygulamalısınız.

Yapabileceğiniz bir diğer hareket ise bisiklet sürme hareketidir. Evde spor aletinizle ya da oturduğunuz yerde rahatlıkla yapabileceğiniz bu egzersizde önemli olan bacaklarınızın bisiklet pedalı çevirircesine döndürülmesidir. Bu şekilde hem basen bölgeniz hem de alt bacak bölgeniz hareket halinde olacaktır.

Bacak İnceltmek için Yapılan Egzersizler

Bacaklarınızın kalınlığına çözüm arıyorsanız günlük egzersizlerinizi eksiksiz şekilde tamamlamalısınız. Eğer egzersizleriniz bacak merkezli olursa bu durumda daha kısa sürede çözüm oluşturabilirsiniz. Bacak inceltme egzersizlerinden ilki mekiktir. Düzenli olarak mekik çeken kişiler bacaklarının en kalın olan basen bölümünden inceldiğini fark ederler. Daha çok karın kası için yapıldığına inanılan mekik, eş zamanlı olarak bacaklara da iyi gelmektedir. Sırt üstü yere uzanıp ayak tabanlarınız yere gelecek şekilde bacaklarınızı dikin. Elleriniz başınızın altında, kendinizi bacaklarınıza doğru çekin. Amacınız başınızı dizlerinize değdirmek olsun.

Bacak İnceltmek için Squat Hareketi

Bacaklarınızı inceltmek için yapabileceğiniz en etkili hareket çömelme yani squat hareketi olacaktır. Gün içinde bacak egzersizlerini yaparken ilk adımı çömelme egzersiziyle atın. Ayaklarınızı birbirinize paralel olacak şekilde açın. Dizlerinizi kırarak yere çömelin. Aynı zamanda elleriniz dizlerinizle paralel olacak şekilde ileriye uzanmış olsun. Her saniyede bir kez eğilip kalktığınızda bacaklarınızın arka kısımlarında titreme meydana geldiğini, en fazla 5-7 kez yaptıktan sonra terlemeye başladığınızı fark edersiniz. Çömelme hareketi bacakları ve karın bölgesini en çok çalıştıran egzersizdir. Bu harekete squat denilmektedir. Squat hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklatınız. 

Bacak İnceltme İpuçları

Bacak İnceltme için İpuçları

Bacaklarınızı inceltmek için keşfedebileceğiniz en büyük ipucu pilatestir. Pilatesi spor salonunda ya da evde kendiniz yapabilirsiniz. Üstelik yalnızca bacaklarınızı değil vücudunuzun pek çok noktasını da incelttiğini keşfedebilirsiniz. Pilates topu ile bacakların koordineli çalışması için bir süre izleyerek çalışmanız gerekir. Evde pilates yaparken videolu anlatımlardan yararlanabilirsiniz.

[renkbox baslik="Sağlıklı Zayıflama Önerileri" link="https://bilgihanem.com/saglikli-zayiflama-onerileri/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/saglikli-zayiflama-onerileri.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bacak inceltme konusunda bir diğer ipucu da yine pilates topu kullanarak yapacağınız squattır. Pilates topunu duvar ile belinizin arasına alın. Daha sonra ayaklarınızı omuzlarınızla paralel olarak genişletin. Yoğunluğun ve ağırlığın dizlerinizde olması önemlidir. Konumu aldıktan sonra kalçanızı diz kapaklarınızın seviyesine gelene dek indirin. Bir süre bekleyerek tekrar yukarıya çıkın. Yaklaşık 15 kez yaptığınızda hemen her günün sonunda etkisini hissedeceksiniz.

İnce Bacaklara Sahip Olmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Bacak İnceltmek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Bacak inceltmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, şeker ve tuz oranını azaltmaktır. Vücutta aşırı tuz tüketiminden kaynaklanan ödemin bacaklarda toplandığını bilmelisiniz. Ne kadar az tuz tüketirseniz şişkinlik ve yağ birikimi de o kadar az olur. Aynı kural, şeker için de geçerlidir. Kilo almanın temeli şeker tüketimidir. Azalttığınız takdirde bacak kalınlığınızda incelme olduğunu görebilirsiniz.

Hem egzersiz yapıp hem yediklerinize dikkat ederseniz muhakkak bitkisel çaylar da etkisini gösterecektir. Bacakların incelmesini sağlayan en temel bitki çayı elma, limon, tarçın, karanfil ve kuru nane karışımı ile hazırlanan çaydır. Dilediğiniz miktarda koyup demleyip her gün bir fincan tüketin. Zayıflamanıza da bacaklarınızın incelmesine de oldukça faydalı gelecektir.

Bacaklarınızı inceltmek için uygulayabileceğiniz en sağlıklı kür yoğurt kürüdür. Düzenli ve yeterli miktarda kullanacağınız yoğurt kürü bacak egzersizlerinizle birlikte bacaklarınızın hayallerinizdeki gibi olmasını sağlayacaktır.
Bir kase yoğurdun içine bir çay kaşığından çok az zerdeçal, zencefil, tarçın ve limon suyu ekleyin. Her gece uyumadan 3 saat önce tüketin. Yoğurt, içindeki baharatlarla beraber zayıflamanızı sağlayacaktır.

Alınan kiloların bacak bölgesinde birikmesi genel olarak Türk kadınının ortak sorunudur. Bacak inceltmek için sağlıklı beslenme ve sporu beraber yürütmek önemli derecede yol kat edilmesini sağlamaktadır.
Siz bacak inceltmek için nasıl bir yol izlediniz ve başarılı oldunuz?
Bacak inceltme hareketlerinden en çok hangisini tavsiye edersiniz?
Evde kolayca uyguladığınız egzersizler nelerdir, paylaşır mısınız?
İncelmeyi sağlayan önerebileceğiniz bir diyet var mı?
Bacak inceltme hareketlerini yaparken herhangi bir sakatlık geçirdiniz mi? Önerileriniz nelerdir?Okur Yorumları
  1. Bacaklarımı inceltmek istiyorum. Bu nedenle spora bile başladım. Bilgiler için teşekkür ederim. Uygulayacağım teknikler var.

  2. Tam da yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde ilaç gibi geldi bu yazı. Bir hafta oldu deniyorum bakalım uzun vadede nasıl sonuç vericek.