Yoğurt Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yoğurt Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bilgihanem.com olarak sizlere sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yollarına, zaman zaman değiniyoruz. Bu yöntemlerden biri de yoğurt kürü. Diyetinize ek olarak veya tek yapabileceğiniz yoğurt kürü sayesinde, birkaç hafta içerisinde zayıflayabilir, bölgesel yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. İşte yoğurt kürü hakkında merak edilen sorular ve cevapları...

Banu Özekmekçi

İstenmeyen kilolar, yıllardır insanların kabusu olmuştur. Yapılan başarısız diyetler, kullanılan kimyasal haplar ve daha birçok zayıflama yöntemleri, işe yaramadığı gibi kişilere zarar veriyor. Zayıflamak için vücuda zarar veren maddeleri kullanmak yerine daha sağlıklı yöntemler tercih edilebilir. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni ise kürlerdir. Yoğurt kürü, birçok kişi tarafından kullanılabiliyor. İstenmeyen kilolardan, bölgesel fazlalıklardan, göbek çevresi yağlardan yoğurt kürü ile kurtulabilirsiniz.

Birkaç malzeme ile hazırlanan yoğurt kürünün yapımı hem çok basit, hem de çok ekonomiktir. Fakat sadece yoğurt kürü tüketerek, oturduğunuz yerde kilo veremeyeceğinizi söylemeden geçmeyelim. Uygulanabilecek olan hafif bir diyet ve sporla desteklenebilir. Böylelikle kürün etkisi artarak, kilo verilmesi daha da kolaylaşacaktır. Ayrıca kür içerisinde tamamen doğal malzemeler olduğu için çocuklardan yaşlılara kadar tüm yaş grupları, gönül rahatlığıyla uygulayabilir.

[renkbox baslik="Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/detoks-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/detoks-diyeti-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yoğurt kürünü daha çok göbek inceltme programlarının içerisinde duymuşsunuzdur. Uzmanlar zayıflamayı vücuttaki fazla yağların yakımı olarak tanımladığından yağ yakımını hızlandıran gıdalar tüketmek, zayıflamak isteyen kişilerin tercih ettiği ilk yöntem olmalıdır. Bazı yanlış diyet uygulamaları size su kaybı ve kas erimesi yaptırarak zayıflatabilir. Fakat bu son derece yanlış ve zararlı bir uygulamadır. Özellikle göbek bölgesindeki yağların yakılması için limonlu yoğurt kürünün en az ve kesintisiz şekilde 2 hafta boyunca uygulanması önerilmektedir. Şimdi dilerseniz yoğurt kürü nedir, nasıl yapılır, kaç günde kaç kilo verdirir, herhangi bir zararı var mıdır gibisinden tüm soruların yanıtlarını birlikte öğrenelim.

Yoğurt Kürü Nedir?

Yoğurt kürü özellikle kadınlar arasında adını sıklıkla duyduğumuz, “yoğurdun da kürü mü olurmuş” dedirten bir karışım. Öyle ki bu karışımı damak tadınıza uygun baharatlarla tamamen kendi tercihinize göre hazırlayabilirsiniz. Limonlu, pul biberli, zerdeçallı ve dereotlu olmak üzere birçok yoğurt kürü tarifi bulunmaktadır.

Yoğurt zaten başlı başına kilo verdirmeye yardımcı olan, bağırsakları çalıştıran ve üzerine cildimizi güzelleştiren bir besindir Buna bir de az önce saydığımız baharatlar eklenerek, düzenli olarak tüketildiğinde ise ortaya oldukça sağlıklı bedenler çıkacaktır.

Yoğurt kürü, adından da anlaşabileceği gibi yoğurt ve birkaç malzemenin birleşmesi sonucu oluşturulan bir besindir. Zayıflama evresinde kan şekerinin dengede tutulması çok önemlidir. Kürün içerisindeki malzemeler ile kan şekeri dengelenmekte, hatta şeker hastaları tarafından bile rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Yoğurt kürünün en önemli özelliği metabolizmayı hızlandırarak kabızlığı önlemesi, yağ yakıcı özellikte olması ve tatlı krizlerini engellemesidir. Özellikle bölgesel sorunu olanlar yoğurt kürü sayesinde, yağlarının yakılmasını sağlayabilirler.

Yoğurt kürünü uygulayan kişiler sadece bu programı yapıp da mucizevi bir şekilde zayıflamayı beklememelidirler. Hareketsiz bir yaşam alışkanlığı olan kişilerin, sağlıklı bir şekilde kilo vermesinin imkansız olduğunu vurgulayan uzmanlar, öncelikle egzersiz yapmayı önermektedir. Siz kilo vermeye yardımcı besinler tüketseniz bile eğer aldığınız kalorileri yakmazsanız kilo vermeniz de olanaksız olacaktır. Bu nedenle yoğurt kürü yapan kişilerin mutlaka küçük hareketler de dahi olsa, sporu hayatlarına dahil etmeleri önerilmektedir.

Spor yapmak metabolizmanızı hızlandırmanın yanında bağırsak hareketlerinizi de düzene sokacaktır. Fakat tembel bir bağırsak yapınız var düzenli olarak tuvalete çıkamıyorsanız, bunun için sindirim sistemine faydası olacak besinler önerilmektedir. Her sabah aç karnına birkaç tane kuru kayısı yemek, bağırsaklarınızın düzenli olarak çalışmasını sağlayarak, kabızlık sorunu çözmektedir.

Bunlardan başka günde ortalama 1,5 litre su içmeye özen gösterin. Yoğurt kürü ile zayıflamaya çalışırken, diğer gıdaları almayarak kendinizi besinsiz bırakmayın. Tuz, hamur, şeker gibi ürünleri hayatınızdan çıkardığınız için bunları yerini dolduracak et ve balık ürünleri, yeşillik ve bol meyve yemeye dikkat edin.

Yoğurt Kürü Nasıl Yapılır?

Birkaç dakika içerisinde hazırlanan yoğurt kürünün yapımı çok basittir. Aktardan alınan baharatlar, daha taze ve katkısız olduğu için kürün etkisini daha çok arttıracaktır.

Yoğurt Kürü Malzemeleri

 • 1 adet limon. Limon içeriğindeki  C vitamini sayesinde antioksidan özelliğe sahiptir. Tıpkı pul biber gibi yağ yakımında çok önemli bir görev üstlenmektedir. Sizi zayıflatırken aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır
 • 6 çorba kaşığı yarım yağlı ya da yağsız yoğurt.
 • 1 çay kaşığı pul biber. Pul biber vücudun ısı üretimini artırarak enerji kullanımını etkilemektedir. Yani vücut sıcaklığını artırmaya çalışan bir metabolizma sürekli yağ yakar. Hızlı yağ yakımı da beraberinde kilo kaybını getirecektir.
 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu (Pul biber kullanmak istemeyenler için). İltihap önleyici ve antioksidan olan zerdeçal hem sağlıklı şekilde kilo vermenizi sağlar, hem de eklem iltihapları, kaygı bozuklukları ve metabolizma ile ilgili sorunların çözümünde yardımcı olmaktadır.
 • 1 çay kaşığı zencefil tozu (Pul biber kullanmak istemeyenler için).
 • 1 çay kaşığı tarçın. Tarçın hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Yoğurt Kürü Yapılışı

Limon, yoğurt ve pul biber homojen bir kıvama gelecek şekilde karıştırılır. Pul biber kullanmak istemeyenler yerine zerdeçal ve zencefili koyabilir. Yoğurt kürü yapıp da memnun kalanlar arasında; yoğurt, zerdeçal, zencefil, tarçın ve pul biberin hepsini karıştırıp kullananlar da vardır. Ama bu şekilde kullanımı her gün değil de, haftada 2 kez tüketmeye özen göstermelisiniz.

Çünkü oldukça etkili baharatların hepsini birden karıştırdığınız için, her gün tüketmek zararlı olabilir. Sadece yoğurt ve saydığımız diğer malzemelerden biri eklenerek hazırlanan kür, uyumadan en az 45 dakika önce tüketilir.

Yoğurt kürü tam 14 gün kullanılmalı ve tüketildikten sonra üzerine hiçbir şey yenmemelidir. İlk 7 gün gözle görülebilir fark yaratmasa da, daha sonrasında verilen kilolar fark edilir. Yoğurt kürünün etkisini görmek için sabırlı olmak gerekir. Faydasını görebilmek için düzenli tüketilmelidir.

Yoğurt Kürünün Faydaları Nelerdir?

Yoğurt kürünün en büyük etkisi, metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakışını kolaylaştırmasıdır. Özellikle göbek çevresindeki yağlardan ve ödemden kurtararak kilo vermeyi sağlar. Tok tutarak, gece atıştırmalarını azaltırken, şişkinliği ve kabızlığı da ciddi derecede önlüyor. Yoğurt kürünün yapılacak olan diyete de olumlu etkileri vardır.

Düzenli tüketildiğinde tatlı ihtiyacını karşılar ve diyetin dışına çıkılmasını önler. Birçok zayıflama yöntemlerinde yağ yakmak yerine kas eritilir. Kişiler böylelikle yağların yakıldığını zannederek, kilo verdiklerini düşünebilir. Yoğurt küründe kaslara zarar verilmeden, tamamen yağ yakılarak kilo verilebilmektedir. Yani sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlayan bir diyet desteğidir.

Yoğurt Kürünün Zararları Nelerdir?

Yoğurt küründe dikkat edilmesi gereken tüketim miktarıdır. Belirtilen ölçülerden az konulduğu takdirde faydası olmayabilir ya da malzemelerin daha fazla konulması mide rahatsızlıklarına, tansiyonun düşmesine sebep olabilir. Zerdeçal tozu ve zencefil tozu yerine pul biber kullanılacaksa, mutlaka güvenilen yerden alınmalı, kalitesine dikkat edilmelidir.

Yoğurt kürü anne adayları ve emziren anneler için uygun olmayabilir. Mide rahatsızlığı, tansiyon sorunu olanlar ve astım hastaları öncelikle hekimlerine danışarak ve onayını alarak kürü uygulamaya başlayabilir. Zerdeçal, zencefil ya da pul bibere alerjisi olan kişilerin kürü kesinlikle uygulamaması gerekir. Gastrit problemi olan kişiler, yoğurt kürünü sadece limon ve yoğurt kullanarak tüketebilir.

[renkbox baslik="Paleo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/paleo-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/11/paleo-diyeti-nedir-nasil-yapilir.png" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Zayıflama probleminde kronik sorunu olan kişiler ise diyetisyenin onayı dahilinde hazırlayacağı uygun bir listeyle yoğurt kürünü tüketebilir. Kürün her akşam taze tüketilmesi gerekir. Bir gün önceden yapılan kürün hiçbir faydası olmayacağı düşünülerek, en fazla yarım saat içerisinde tüketilmelidir.

Yoğurt kürü ilk bir haftadan itibaren etkisini göstermeye başlayan, ancak tam anlamıyla sonuç alınabilmesi için en az iki hafta boyunca yapılması gereken bir uygulamadır. Son derece sağlıklıdır ve kolaylıkla yapılabilecek bir diyet yardımcısıdır.
Yoğurt kürüyle iki haftada kaç kilo verdiniz?
Sizce yoğurt kürü tariflerinden en etkili olanı hangisi?
Bu uygulamayı yapanların tavsiye ve şikayetlerini yorum kısmına eklemelerini rica ederiz.Okur Yorumları
 1. Zencefil zerdacal kürü yapıp yediğimde ates basıyo yatamıyorum sabaha kadar

  1. Sadece limon biber ve limon da kullanabilirsiniz benim anladığım kadarıyla

 2. Merhaba ben bu kürü annemin almak istiyorum annem 70 yaşında baya kilolu annem zaten ayak ağrıları var birde Kilo olunca bu iyiden iyiye yürümeyi çok etkiledi birde kalp ritim bozukluğu var dedi doktor acaba biz bu kürü kullanmalımıyı zararları nedir annem için uygun mudur beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

 3. Bu kür yumurtalıklara zararı varmı tüp bebek tedavisi gören bir yiye bilir mi?