Kiraz Sirkesi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Kiraz Sirkesi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Günümüzde hemen her meyvenin sirkesini yapmak mümkün. Örneğin elmanın, ayvanın, üzümün sirkesi yapılabiliyor. Bu sirkelerin faydalarını öğrenince de mutfaklarımızdan eksik etmek istemiyoruz. Evde kendi imkanlarınızla yapacağınız sirke türlerinden biri de kiraz sirkesi. Yapılışı son derece basit olan kiraz sirkesi özellikle romatizma hastalıklarında, ağrı kesici olarak kullanılabilir.

Yasemin Saygın

Kiraz ülkemizde fazlasıyla yetişebilen sihirli bir meyvedir. Özellikle Ege ve Marmara bölgelerinde bol miktarda yetişebilen kiraz, güzellik sektörünün de vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesidir. Makyaj malzemelerinin içeriğinde de sıklıkla kullanılan kiraz, lezzetinin yanı sıra cilt için de son derece faydalıdır. Kiraz sirkesi ise aslında yıllardır ülkemizde kullanılan bir nimet.

Fakat son yıllarda nar, elma gibi meyvelerin sirkeleştirilmesi ile kiraz sirkesi de yeniden popüler hale gelmiştir. Çeşitli salatalarda, yemeklerde, soslarda ve hatta cilt temizleyici tonik olarak kullanabileceğiniz kiraz sirkesini, kendi evinizde hazırlayabileceğiniz gibi hazır olarak da pek çok mağazada bulabilirsiniz.

[renkbox baslik="Balzamik Sirke Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/balzamik-sirke-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/balzamik-sirke-nedir-nasil-yapilir-kullanim-alanlari-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Özellikle Ege bölgesindeki küçük köylerden geçerken yol kenarında doğal kiraz sirkelerini bulmanız mümkün. Şarapları ile ünlü olan minik Şirince köyünü ziyaret ederseniz, kiraz sirkesi almadan dönmemeye çalışın. Çünkü bulabileceğiniz en lezzetli ve doğal kiraz sirkelerinden bir tanesi orada bulunmaktadır.

Kiraz Sirkesi Nedir?

Kiraz dünyada bulunan en şifalı meyvelerden biridir. Meyvesi, sapı ve hatta çekirdekleri bile sağlık için son derece şifalıdır ve her parçası ayrı bir işe yarar. Örneğin meyvesinde yüksek oranda A ve C vitamini bulunmaktadır. A vitamininin en iyi geldiği kısım gözlerdir. Görme bozuklukları, saçkıran, tırnakların yeteri kadar uzamaması gibi durumlarda kiraz tüketmek son derece iyi gelecektir.

C vitamini ise diş ve cilt problemlerine son derece etkilidir. Kiraz yemek diş eti sorunlarınızda tedavi edici özellik gösterecektir. Kiraz sirkesi ise hem sapların, hem çekirdeğin hem de meyvenin tüm özlerini içinde barındırır. Bu nedenle sirke, meyveden çok daha yararlıdır. Kirazın tüm özleri sirkeleşme işlemi sırasında ortaya çıkar.

Fermantasyon işlemi ile üreyen bakteriler, bu özün aktif olmasında büyük rol oynarlar. Kiraz sirkesi; cilt güzelleşmesi, sağlık sorunlarının çözülmesi, selülit problemlerinin giderilmesi gibi sayısız fayda sağlar. Özellikle kadınlar için son derece önemli olan kiraz sirkesi, sofralarınızın en sağlıklı lezzetlerinden biri olabilir.

Kiraz Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde kendi kiraz sirkenizi hazırlamak son derece kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey kiraz ve sirkedir. Sirke, daha önceden bulabildiğiniz bir kiraz sirkesi veya üzüm sirkesi olabilir. Ana madde olarak kullanılacağı için sirkenin, kiraz sirkesi olması hem tat hem koku açısından daha iyi olacaktır.

Kiraz sirkesi yapmak için gereken malzemeler:

  • 1,5 kilo kiraz
  • 1 su bardağı üzüm veya kiraz sirkesi
  • 2 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 6 litre su
  • Büyük bir kavanoz veya fıçı

Kiraz Sirkesinin Hazırlanışı:

Kirazlarınızı yumuşak ve olgunlaşmış olanlardan seçmeniz kiraz sirkenizi hazırlamanız için önemli bir etkendir. 7-8 litrelik bir kavanozun içine kirazları güzelce ezerek koyun. Çekirdekleri ile beraber koymanızda herhangi bir sakınca yoktur. Kirazlar tamamen ezildikten sonra üzerine suyu, kaya tuzunu ve sirkeyi ekleyin. Üzüm sirkesi, kiraz sirkesi veya elma sirkesini mayalamak için kullanabilirsiniz.

Bütün malzemeleri koyduktan sonra kavanozu biraz karıştırın ve ağzını önce temiz bir bezle ardından kavanozun kapağı ile sıkıca kapatın. Sirkenin olması için en az 20 gün kadar serin bir yerde durması gerekir. 20 gün sonra sirkeniz hazır olacaktır. Minik bir cezve yardımıyla üstte biriken kısmından alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kiraz Sirkesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Kiraz sirkesinin diğer sirkelerde olduğu gibi keskin bir tadı ve kokusu yoktur, bu nedenle her türlü yemekte rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle zeytinyağlı sebze yemeklerinde ve salatalarda tercih edebilirsiniz. Günde bir çay bardağı kadar kiraz sirkesi tüketmek sağlığınız için son derece yararlıdır. Keskin olmayan yapısı nedeniyle suyla seyrelterek cildinize uygulayabilirsiniz. Bal ile tatlandırarak, sütlü tatlılarınızda kullanabilirsiniz. Çeşitli güzellik maskelerinde ve peeling kürlerinde kullanabilirsiniz.

Kiraz Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Kiraz sirkesi doğal ağrı kesici olarak son derece faydalıdır. Ayrıca romatizma hastalıklarına iyi gelir. Kaya tuzu ile kiraz sirkesini karıştırmanız sonucu bacaklarınıza uyguladığınızda selülitlerinizde büyük oranda azalma olacaktır. İçerdiği A, C ve B1 vitaminleri sayesinde tırnak, saç ve gözleriniz için son derece faydalıdır. Bu nedenle gün içinde kiraz sirkesini dilediğiniz miktarda tüketebilirsiniz.

[renkbox baslik="Beyaz Sirke Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/beyaz-sirke-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/11/beyaz-sirke-nedir-nasil-yapilir-kullanim-alanlari-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Ayrıca böbreklerinde sorun olanlar, içme suyunun içine kiraz sirkesi koyarak böbrek taşı gibi sorunlarından kurtulabilirler. İçeriğindeki B1 vitamini sayesinde, iştahsız olan çocuklarınıza yeme alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Kiraz sirkesi mükemmel bir cilt ve saç bakım ürünüdür. Diş ve diş eti hastalıklarına iyi gelen kiraz sirkesi, ağız yaralarının da çabucak geçmesini sağlamaktadır. Düzenli kullanıldığında vücuttaki toksinleri atar. Daha zinde ve dinlenmiş hissetmenizi sağlar.

Sevilen bir yaz meyvesi olan kiraz, vücutta biriken zehirli maddelerin böbrekler aracılığıyla dışarı atılmasını sağlar. Bu meyveden yapılan kiraz sirkesi ise doğal bir antioksidandır.
Evde kiraz sirkesi yapmayı denediniz mi? Pratik yöntemleriniz nelerdir?
Kiraz sirkesini hangi alanlarda, ne şekilde kullanıyorsunuz?
Kiraz sirkesinin en sık duyduğunuz faydası nelerdir?
Marketlerden almak  isteyenler için önereceğiniz, güvenilir bir marka var mı?Okur Yorumları
  1. Ben de sürekli mutfakta olduğum için birçok yemeğim de kiraz sirkesi kullanıyorum.