Ev dekorasyonunda birçok tarz var ve bunlar arasından kendinize en uygun olanı seçmek için büyük bir çaba gösterirsiniz. Eğer evinizin eski Türk filmlerindeki bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız retro öğeleri bir araya getireceksiniz demektir. Peki, nedir bu öğeler? Ev dekorasyonunda modern öğeler kullanıldığı gibi eskiciden alınmış eşyalara da yer verilebiliyor. İşte temel olarak bu tarza retro ismiyle anılıyor.

Yasemin Saygın

Her yıl eski zamanlardan bir parçanın yeniden moda olduğunu görebilirsiniz. Kıyafetlerde bunu sıklıkla görüyor olsak bile evlerde de eski parçalarla yapılmış dekorasyon uygulamaları görebiliyoruz. Bazen aksesuarlarda bazen mobilyalarda ve bazen de mutfak eşyalarında retro diye adlandırdığımız öğelerin kullanıldığını görüyoruz. Elbette bunun modayla bir ilgisi de yok. Çünkü o evde siz yaşıyorsunuz ve nasıl bir yer olmasını istiyorsanız o şekilde dekore edersiniz.

Retro dekorasyon dediğimiz zaman, akla ilk önce 1950’li yıllar gelmektedir. Hatta eski Türk filmlerindeki evler bu konuda bize fazlasıyla ilham verir. Perdesinden yer döşemesine, koltukların modelinden buzdolaplarına kadar birçok eşya, bizi o yıllara alır götürür. Aynı zamanda illa eski parçalar bulacaksınız diye bir zorunluluk bohem tarzda olduğu gibi yok. Artık birçok marka, retro tasarımlar üretmeye başladılar.

[renkbox baslik="Vintage Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/vintage-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/vintage-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Evinizin ya tamamını ya bir odasını ya da aralara sepiştirilmiş parçalar ile retro görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu tarz, yalnızca bir ev dekorasyonu değildir; giyimden saç modellerine kadar her şey retro tarz olabilir. Eğer sizin yaşam felsefeniz bu yönde ilerliyorsa evinizi de bu öğeleri kullanarak, ruhunuza iyi gelecek şekillerde döşeyin. Elbette bunu yaparken doğru parçaları bir araya getirmeye de özen gösterin.

Retro Dekorasyon Nedir?

Retro Dekorasyon Nedir?Retro dekorasyon son yıllarda sıkça tercih edilmektedir. Bunun sebebi kişilerin sıradanlıktan sıkılmalarıdır. Retro tarzı 1950 ile 1980 yılları arası sıkça kullanılan mobilyaların veya eşyaların eve taşınmasıdır. Bu yıllar arasında kullanılan malzemelerin günümüz teknolojisi ile birleşmesi ve evlerde yerlerini almasına retro dekorasyon denmektedir.

Özellikle belirtelim ki, retro dekorasyon nostaljik eşyaların eve doldurulması anlamına gelmez. Sadece geçmişten belli bir dönemi yansıtan fakat canlılığın ön planda olduğu parçaların günümüze uyarlanmış halini ifade eder. Günümüzde birçok ev dekorasyon çeşidi bulunmaktadır. Bunlar country, modern, vintage, rustik ve bohem gibi farklı şekillerde isimlendirilmektedir.

Kişiler kendi zevklerine göre evlerinin nasıl gözükeceğine karar verirler. Her eşyanın birbiri ile uyum içerisinde olması son derece önemlidir. Bu sebeple zorlanan kişiler bir iç mimardan da yardım alabilirler. Bunun dışında iç mimardan yardım almak istemeyen veya yardım alacak gücü olmayan kişiler internetten faydalanabilirler.

Retro dekorasyon konusunda internette pek çok bilgi mevcuttur. Geçmişin günümüze modern olarak uyarlanması ile ortaya çıkan bu dekorasyon türü kişilere huzur verir ve yaratıcılıklarını da arttırır. Yalnızca aksesuarların doğru seçimi ile eve retro bir hava katmak mümkündür. Evin baştan aşağı retro döşenmesine karar verildiğinde, bir süre sonra bu durumdan sıkılma ihtimali de göz önünde bulundurulmalı ve eşyalar ona göre seçilmelidir.

Retro Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Retro Dekorasyon Nasıl Yapılır?Retro tarzını evlerde uygulamak son derece kolaydır. Bu tarza uygun mobilyalar eğer gerçekten retro olsun istiyorsanız o zaman eskicileri dolaşıp evinize uygun mobilyaları seçebilirsiniz. Bunun dışında günümüzde popüler olan mobilya mağazalarından da retro tarzına uygun mobilyalar bulunabilir.

Hem evin konumu hem genişliği hem de diğer eşyaların modeli retro tarzının belirlenmesinde önemli bir yer kaplamaktadır. Bu sebeple ilk önce bunlara dikkat edilmelidir, daha sonra retro tarzı dekorasyon yapılmaya başlanmalıdır. Retro tarzını gerçekten görmek ve bilgi edinmek için eski zamanlara ait filmler veya belgeseller izlenebilir. Bu sayede fikir alınıp daha doğru uygulanabilir.

Retro Dekorasyonda Kullanılan Eşyaların Özellikleri Nelerdir?

Retro Dekorasyonda Kullanılan Eşyaların Özellikleri Nelerdir?Retro tarzı eski yıllardan gelen bir tarz olduğu için genellikle eskitilmiş eşyalar kullanılır. Koltuk olarak patchwork kanepe modelleri sıkça tercih edilir. Bunun dışında yastıklarda baskılı renkli parlak ve motifli modeller tercih edilir. Bu yıllarda evler genellikle renklidir. Sadelikten değil de eğlenceli bir renklilikten yanadır. Bunun dışında duvarlarda çiçekli veya desenli son derece renkli modeller kullanılır.

Bu tarzda kullanılan renkler genellikle canlıdır. Özellikle pembe, yeşil, kırmızı, turuncu gibi renkler çok kullanılmaktadır. Bu renklerin dışında hardal sarısı, mor, indigo mavisi kullanılmaktadır.

Koltuklar, perdeler, yastıklar son derece renklidir. Fakat masa, zigon, sehpa gibi mobilyalarda ahşap rengi veya koyu kahverengi tercih edilmektedir. Halı seçimi de yine son derece renklidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken durum evi renkli ve retro yapacağım diye lunaparka çevirmemektir. Renkler canlı ve birbiri ile uyumlu olmalılardır.

Retro Dekorasyon Yapmak için Öneriler

Retro Dekorasyon Yapmak için ÖnerilerTürk filmlerindeki gibi bir eve sahip olmak için çalmanız gereken ilk kapı, büyükannenizin evi olabilir. Eski bir koltuk takımını birkaç yenileme işlemi ile salonunuzun en güzel öğesi yapabilirsiniz. Aynı şekilde orta sehpasını, berjeri bu dekorasyon için kullanabilirsiniz. Büyükannenizde bulamazsanız ikinci el dükkanlarını gezebilirsiniz. Büyükşehirlerde kurulan eskici pazarlarına da göz atabilirsiniz.

Aklınızdaki gibi retro parçaları bulamıyorsanız modern eşyalara böyle bir görünüm verebilirsiniz. Kendi el beceriniz varsa kendiniz yapabilirsiniz veya işinin ehli bir usta ile de çalışabilirsiniz. Döşemelik kumaşlarla modern mobilyalara retro hava kazandırabilirsiniz. Aynı şekilde eskitmeler de kullanabilirsiniz.

1970’li yılların futuristik akımını yeniden canlandırmak için bu tarz mobilyalar yaptırabilirsiniz. Bu sayede eviniz benzersiz bir görünüm kazanırken, o yıllara ışınlanabilirsiniz. Bu konuda siz ilham verecek filmler izleyebilir, bu akımın nasıl olduğunu tam olarak öğrenerek bütün öğeleri bir araya getirebilirsiniz.

Renkleri evinizin her köşesinde çekinmeden kullanın. Duvarlarınızda, mobilyalarınızda ve aksesuarlarınızda renkleri cesur bir şekilde kullanarak, retro havayı yakalayabilirsiniz. Mesela duvarlarınızla koltuklarınızı birbirine kontrast olacak renklerde seçebilirsiniz. Yeşil bir duvar ile sarı koltuklar, kırmızı yastıklar ve turuncu aksesuarlar tercih edebilirsiniz.

Halıların da bu tarz dekorasyonda büyük bir yeri olduğunu unutmayın. Renkli, kontrast tonlar ve karmaşık çizgileri olan bir halı seçebilirsiniz. Aynı şekilde yer döşemelerinde karo fayanslar kullanabilirsiniz. Bunları pastel tonlarda seçebileceğiniz gibi renkli bir zemin de oluşturabilirsiniz.

Renkli bir dekorasyon olan retroda karman çorban bir ortam oluşturmak istemiyorsanız bütünlüğü korumaya çalışmalısınız. Diyelim ki siyah ve beyazın hakim olduğu mobilyalar, gri duvarlar tercih ederken, sehpa ve tablolarda renkli tasarımlara yer verebilirsiniz. Birkaç öğeyi renklerle ortaya çıkartarak da bu havayı yakalamanız mümkündür.

Kumaş seçiminde kadifeleri ve döşemelikleri tercih etmelisiniz. Tavandan yere kadar uzanan ve tok görünen perdeler kullanmayı ihmal etmeyin. Kadife kaplamalı koltuklar ve fon perdeler de kullanabilirsiniz. Puf koltuklar ve minderler konusunda da elinizi korkak alıştırmayın.

Mobilyalarda ise koyu ceviz ve parlak krom renkleri tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde sert plastik sandalyeleri de renkli minderlerle tamamlayabilirsiniz. Geometrik desenleri, bu mobilyaları tamamlamak için kullanmayı ihmal etmeyin. Kumaşlarda da bu desenlerden kaçınmayın.

Futuristik mobilyalarınızı duvar kağıtları ile tamamlayabilirsiniz. Eski Türk filmlerine baktığınızda duvarlarda mutlaka bir kağıt kaplaması olduğunu görürsünüz. Kimisi geometrik şekillerden oluşurken, kimisi bitki ve hayvan desenli olabilir. Kullanacağınız ortama göre desene kolayca karar verebilirsiniz. Aynı şekilde taş duvar görünümünü de bir duvarınıza uygulayabilirsiniz.

Retro Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Retro Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?Retro dekorasyon örnekleri günümüzde çok fazladır. Aslında en yakın örnekler eskiden kalma anneanne veya babaanne evleridir. Bunlarda retro izleri görülmektedir. Bunun dışında son yıllarda retro günümüze uyarlanarak da kullanılmaktadır.

Eski eşyaların evlerde yeniden hayat bulması ile ortaya çıkan bu tarz çoğu insan için sıcaklığı ifade eder. Hem renkli olması hem de eski tarz mobilyaların kullanılması sebebiyle ortam hem sıcak hem de vintage bir havaya bürünür.

Retro Tarzı Salon

Retro Tarzı SalonRetro tarzı kullanılması çok zor değildir. Fakat kullanılan malzemelerin seçimi son derece önemlidir. Salon örneğinde görüldüğü gibi retro evlerin olmazsa olmazı renkli objelerdir. Yastıklar, süsler eve canlılık ve neşe katmaktadır. Bu sebeple aksesuar seçimi de son derece önemlidir.

[renkbox baslik="Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/bohem-tarzi-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/bohem-tarzi-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir-dikkat-edilecekler.jpg" renk="turuncu" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Retro Tarzı Yatak Odası

Retro Tarzı Yatak OdasıRetro ev örneklerinde dikkat çeken özellikler genellikle aynıdır. Perdeler desenlidir. Halılar genellikle bütünlüğü sağlayan renklerde seçilmektedir. Kullanılan mobilyalar ince ayaklı ve abartısızdır. Ahşap veya metal maddeleri kullanılabilmektedir.

Retro Tarzı Mutfak

Retro Tarzı MutfakMutfakta da yine en canlı renkler tercih edilmelidir. Retro tarzı dekore edilmiş mutfak örneğimizde buzdolabından zemin döşemesine kadar eski ama günümüz koşullarına uyarlanmış çizgiler göze çarpmaktadır.

Geçmişe dönüşü ifade eden retro, belli bir döneme ait dekorasyon parçalarından oluşan, oldukça canlı ve parlak renklerin ön planda olduğu dekorasyon türüdür. Diğer bir ifadeyle, geçmişteki mobilya ve aksesuarların, günümüze uyarlanmış halidir diyebiliriz. Retro dekorasyon hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız, görsellerle dolu olan yazımıza göz atmanız yeterli...
Retro dekorasyon konusunda en beğendiğiniz noktalar hangileri?
Futuristik mobilyaların retro dekorun vazgeçilmezi olduğunu düşünüyor musunuz?
Bu tarza uygun dekore edilmiş ortamlarda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?Okur Yorumları
  1. çok açıklayıcı ve sürekleyici olmuş elinize kolunuza sağlık