Retro Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Geçmişe dönüşü ifade eden retro, belli bir döneme ait dekorasyon parçalarından oluşan, oldukça canlı ve parlak renklerin ön planda olduğu dekorasyon türüdür. Diğer bir ifadeyle, geçmişteki mobilya ve aksesuarların, günümüze uyarlanmış halidir diyebiliriz. Retro dekorasyon hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız, görsellerle dolu olan yazımıza göz atmanız yeterli...

Günümüzde birçok ev dekorasyon çeşidi bulunmaktadır. Bunlar country, modern, vintage, rustik ve bohem gibi farklı şekillerde isimlendirilmektedir. Kişiler kendi zevklerine göre evlerinin nasıl gözükeceğine karar verirler. Her eşyanın birbiri ile uyum içerisinde olması son derece önemlidir. Bu sebeple zorlanan kişiler bir iç mimardan da yardım alabilirler. Bunun dışında iç mimardan yardım almak istemeyen veya yardım alacak gücü olmayan kişiler internetten faydalanabilirler.

Retro dekorasyon konusunda internette pek çok bilgi mevcuttur. Geçmişin günümüze modern olarak uyarlanması ile ortaya çıkan bu dekorasyon türü kişilere huzur verir ve yaratıcılıklarını da arttırır.

Yalnızca aksesuarların doğru seçimi ile eve retro bir hava katmak mümkündür. Evin baştan aşağı retro döşenmesine karar verildiğinde, bir süre sonra bu durumdan sıkılma ihtimali de göz önünde bulundurulmalı ve eşyalar ona göre seçilmelidir.

Retro Dekorasyon Nedir?

Retro Dekorasyon Nedir?Retro dekorasyon son yıllarda sıkça tercih edilmektedir. Bunun sebebi kişilerin sıradanlıktan sıkılmalarıdır. Retro tarzı 1950 ile 1980 yılları arası sıkça kullanılan mobilyaların veya eşyaların eve taşınmasıdır. Bu yıllar arasında kullanılan malzemelerin günümüz teknolojisi ile birleşmesi ve evlerde yerlerini almasına retro dekorasyon denmektedir. Özellikle belirtelim ki, retro dekorasyon nostaljik eşyaların eve doldurulması anlamına gelmez. Sadece geçmişten belli bir dönemi yansıtan fakat canlılığın ön planda olduğu parçaların günümüze uyarlanmış halini ifade eder.

Retro Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Retro Dekorasyon Nasıl Yapılır?Retro tarzını evlerde uygulamak son derece kolaydır. Bu tarza uygun mobilyalar eğer gerçekten retro olsun istiyorsanız o zaman eskicileri dolaşıp evinize uygun mobilyaları seçebilirsiniz. Bunun dışında günümüzde popüler olan mobilya mağazalarından da retro tarzına uygun mobilyalar bulunabilir. Hem evin konumu hem genişliği hem de diğer eşyaların modeli retro tarzının belirlenmesinde önemli bir yer kaplamaktadır. Bu sebeple ilk önce bunlara dikkat edilmelidir daha sonra retro tarzı dekorasyon yapılmaya başlanmalıdır. Retro tarzını gerçekten görmek ve bilgi edinmek için eski zamanlara ait filmler veya belgeseller izlenebilir. Bu sayede fikir alınıp daha doğru uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir: Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Retro Dekorasyonda Kullanılan Eşyaların Özellikleri Nelerdir?

• Retro tarzı eski yıllardan gelen bir tarz olduğu için genellikle eskitilmiş eşyalar kullanılır. Koltuk olarak patchwork kanepe modelleri sıkça tercih edilir. Bunun dışında yastıklarda baskılı renkli parlak ve motifli modeller tercih edilir. Bu yıllarda evler genellikle renklidir. Sadelikten değil de eğlenceli bir renklilikten yanadır. Bunun dışında duvarlarda çiçekli veya desenli son derece renkli modeller kullanılır.

• Bu tarzda kullanılan renkler genellikle canlıdır. Özellikle pembe, yeşil, kırmızı, turuncu gibi renkler çok kullanılmaktadır. Bu renklerin dışında hardal sarısı, mor, indigo mavisi kullanılmaktadır.

• Koltuklar, perdeler, yastıklar son derece renklidir. Fakat masa, zigon, sehpa gibi mobilyalarda ahşap rengi veya koyu kahverengi tercih edilmektedir. Halı seçimi de yine son derece renklidir.

• Bu noktada dikkat edilmesi gereken durum evi renkli ve retro yapacağım diye lunaparka çevirmemektir. Renkler canlı ve birbiri ile uyumlu olmalılardır.

Retro Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Retro Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?Retro dekorasyon örnekleri günümüzde çok fazladır. Aslında en yakın örnekler eskiden kalma anneanne veya babaanne evleridir. Bunlarda retro izleri görülmektedir. Bunun dışında son yıllarda retro günümüze uyarlanarak da kullanılmaktadır. Eski eşyaların evlerde yeniden hayat bulması ile ortaya çıkan bu tarz çoğu insan için sıcaklığı ifade eder. Hem renkli olması hem de eski tarz mobilyaların kullanılması sebebiyle ortam hem sıcak hem de vintage bir havaya bürünür.

Retro Tarzı Salon

Retro Tarzı SalonRetro tarzı kullanılması çok zor değildir. Fakat kullanılan malzemelerin seçimi son derece önemlidir. Salon örneğinde görüldüğü gibi retro evlerin olmazsa olmazı renkli objelerdir. Yastıklar, süsler eve canlılık ve neşe katmaktadır. Bu sebeple aksesuar seçimi de son derece önemlidir.

Retro Tarzı Yatak Odası

Retro Tarzı Yatak OdasıRetro ev örneklerinde dikkat çeken özellikler genellikle aynıdır. Perdeler desenlidir. Halılar genellikle bütünlüğü sağlayan renklerde seçilmektedir. Kullanılan mobilyalar ince ayaklı ve abartısızdır. Ahşap veya metal maddeleri kullanılabilmektedir.

Retro Tarzı Mutfak

Retro Tarzı MutfakMutfakta da yine en canlı renkler tercih edilmelidir. Retro tarzı dekore edilmiş mutfak örneğimizde buzdolabından zemin döşemesine kadar eski ama günümüz koşullarına uyarlanmış çizgiler göze çarpmaktadır.

Okur Yorumları

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler