Feng Shui Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Feng Shui Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Eğer bir rengin veya eşyanın enerjisi olduğuna inanıyorsanız Feng Shui dünyasında hoş geldiniz. Çünkü bu kültüre göre her renk ile eşyanın bir enerjisi vardır ve bunu doğru kullanarak yaşantınızı daha iyi hale getirebilirsiniz. Bir Çin kültürü olan bu öğreti, doğa ve uyum üzerine odaklanmaktadır. Benimseyen kişilere göre amacı ise insan hayatına sağlık, huzur, şans, mutluluk ve enerji getirmektir. Şimdi hakkında bilmeniz gerekenlere göz atalım:

Yasemin Saygın

Evinize yeni bir dekorasyon yaparken, renkleri ve beğendiğiniz eşyaları kullanırsınız. Bir eşya tam da olması gereken yerde değilse içinize sinmeyen bir görüntü oluşur. İşte bu sizin Feng Shui’nizdir. Aynı zamanda bir rengin size enerji verdiğini düşünüyorsanız da bu öğreti ilginizi fazlasıyla çekebilir. Elbette bu öğreti, böyle basitçe tanımlanamaz ama bilmeyen kişiler en kolay bu yoldan mantığı anlamaya başlayabilirler.

Rüzgar ve su anlamına gelen Feng Shui, doğadaki renkleri ve yaşamın enerjisini, ortam ile duyumlu hale getirmek demektir. 5 bin yıllık bir geçmişi olan öğreti, bir Çin kültürüdür. Bazılarımız için Çin’e özgü bir şey olduğunu bilmek bile birçok şeyi anlatacaktır. Ayrıca kendinizi mis gibi bir doğada bulduğunuz zaman hissettikleriniz de bu öğretinin nasıl bir şey olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Çünkü rüzgar ve suyun yaydığı enerjiyi evinizin içine taşıyabilme tekniğidir.

[renkbox baslik="Country Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/country-tarzi-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/country-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Evinizi dekore etmeye karar verdiğiniz zaman, tıpkı doğadaki gibi mükemmel bir uyum ve enerji yakalamak istiyorsanız Feng Shui hakkında bir şeyler öğrenmenizi tavsiye ederiz. Evinizi, odanızı ve ofisinizi bu öğretiye göre dekore etmek için hakkında birçok şeyi öğrenmeniz gerekiyor. Renkleri, objeleri ve özelliklerini biliyor olmanız en önemli noktalardandır. Bu kapsamda sizlere detaylı bilgiler vermek istiyoruz.

Feng Shui Nedir?

Feng Shui Nedir?Feng Shui rüzgâr ve suyun yaydığı enerjiyi ev içerisine yansıtabilmek ve yaşamın tüm enerjisini eve toplayabilmek adına yapılan eşyaların yerini değiştirme işlemidir. Tarihi Çin kültürüne dayanır. Anavatanı olan Çin’in dini inanışları gereği şekillendirilmiştir.

Feng Shui felsefesi düzenine göre hazırlanan evlerde huzur ortamı hâkim olacaktır, iletişim için sürekli olarak olumlu değişimler yaşanacaktır. Bir anlamda inanış gereği eşyalar sizinle iletişim kurarak sakinleşmenizi ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu şekilde başlayan inanış son yıllarda oldukça fazla kullanıcı bulmuştur ve bu psikoloji ile hazırlanan evlerde gerçekten de böyle bir etki görülmüştür.

Bireyin çevresindeki canlı veya cansız varlıklarla uyumunu anlatan Feng Shui, beş bin yıllık tarihi ile yaşam alanlarını düzenlemektedir. Aynı zamanda insanın daha sağlıklı olacağına, mutlu ilişkiler kuracağına, pozitif düşünce gücüne ulaşacağına inanılmaktadır. Esas unsuru ise chi’dir ve görünmez enerji akışı olarak tanımlanmaktadır.

Eski bir Çin yerleşim uygulaması olan öğreti, çevre ile uyumu sağlamak için uzayda mekanın ayarını yapmaya yönelik bir uygulamadır. Öğretinin, “Rüzgarlar vahşi, Güneş ılık, Su berrak, Ağaçlar gür” şiirinden geldiğine inanılmaktadır.

Feng Shui, evrensel chi enerjisinin çalışması şeklinde de tanımlanır. Chi; hareketli, akışkan, yükselen – alçalan, camdan geçen, duvardan sızan bir havadır. Kaynağından yeryüzüne, hayatın devam etmesi için sürekli olarak akar. Dekorasyon anlamında ise evin merkezine, hem yeryüzünden hem de gökyüzünden gelerek dağılır. Bu nedenle evin merkezinin, bu havanın kalbi olduğuna inanılır.

Feng Shui’nin Temel Kuralları Nelerdir?

Feng Shui’nin Temel Kuralları Nelerdir?Bir Çin öğretisi olduğu için Çinlilere özgü sembolleri, resimleri ve heykelleri bolca görebilirsiniz. Elbette bunlar bazı temel kurallar üzerine dayalıdır. Bu kurallar:

Chi Enerjisi

Çinlilerin, Ejderha’nın kozmik nefesi olarak tanımladıkları chi, bilimsel olarak kabul görmüş, sessiz ve güçlü bir enerjidir. Doğadaki her şeyin birbiri ile etkileşim halinde bulunmasından yola çıkıldığında her fiziksel varlık canlı olarak kabul edilmektedir. Cansız olarak düşünülen şeyler bile canlı olarak tanımlanır. Binalar, bilgisayarlar, araçlar, eşyalar, kayalar, toprak gibi her türlü nesne canlıdır.

Fiziksel dünyadaki her şey yaşayan enerjiye yani chi’ye sahiptir. Her yerde ve her şeyin içinde bulunabilen bu enerji, değişime uğramaktadır. Bu değişimler ise chi’yi canlı tutmaktadır. Chi, dört farklı yaşamsal enerji taşımaktadır. Bunlar; kuzey yönünün besleyici, güney yönünün güçlendirici, doğu yönünün bilge ve batı yönünün yıkıcı enerjisidir. Bilge enerji, şanslı chi olarak da tanımlanırken; yıkıcı enerji, şanssız chi olarak adlandırılır.

Eğer bir oda karanlık renklere boyanırsa ve güneş ışığı az ise durgun chi’ye sahiptir. Bu odada hasta olabilir, bastırılmış hissedebilirsiniz. Aynı şekilde bir oda parlak renklere boyanırsa chi çok fazla olacağı için yine hasta olabilir, yoğun enerjiden kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz.

Yin ve Yang

Çin’e özgü semboller dediğimizde aklımıza ilk gelenlerden birisi Yin ve Yang’dır. Çin kozmolojisinin temel taşları olan Yin Yang, güneş ve ay ile sembolize edilir. Yaşamdaki zıtlıklar dengesi aktif olan iki temel karşıt gücün temsilidir. Evrendeki her olgunun zıttı vardır ve bu şekilde var olarak birbirini tamamlar. Yin enerjisi alıcı, dingin ve pasiftir. Yang enerjisi ise etken, hareketli ve aktif anlamlarını taşımaktadır. Ayrıca biri olmadan diğeri de olmamaktadır.

Genel olarak Tai Chi’nin bütünlük simgesini yaratan bir daire içinde resmedilen Yin ve Yang, doğadaki etkileşimi çağrıştırmaktadır. Yin; negatif, yeryüzü, dişi, karanlık, soğuk, pasif, ölü, kış, ay, su, sessiz, üzgün, yavaş, içine geçen gibi kelimelerin karşılığıdır. Yang ise pozitif, gökyüzü, eril, aydınlık, aktif, sıcak, yaşam, yaz, gündüz, güneş, ateş, gürültü, dışa veren kelimeleriyle anlatılır.

Beş Element Teorisi

Öğreti, evrende her şeyin 5 öğeden yapıldığını söylemektedir. Chi’nin hareket ettiği 5 element; dünya (toprak), ateş, metal, su ve ahşaptır. Feng Shui uygulamalarında bu elementlerin birbiri ile ilişkileri büyük öneme sahiptir.

Çinliler, evrendeki her şeyin bu beş elementten birine ait olduğuna ve birbirlerini etkileme biçimine göre yaşamlarını yönlendirdiğine inanmaktadır. Bu yüzden elementlerin yaratıcı ve yıpratıcı döngüdeki ilişkileri analiz edilir.

Elementlerin yaratıcı döngüsü şu şekildedir; ateş – toprak yaratır, toprak – metal içerir, metal – suyu tutar, su – ağacı besler, ağaç – ateşi besler. Bu çevrim bir arada çalışmak için birleştiğince üretici çevrim oluşur. Bu ise başarı, bolluk, mutluluk, sağlık ve uyum getirir.

Elementlerin yıpratıcı döngüsü ise şöyledir; ateş – metali eritir, metal – ağacı keser, ağaç – toprağı tüketir, toprak – suyu emer, su – ateşi söndürür. Bu öğeler bir arada yıpratıcı döngüde çarpıştığında yok edici çevrim oluşur. Bu da kazalar, iş kaybı, hastalık, fırsatların kaçırılması, başarısızlık demektir.

Feng Shui Nasıl Yapılır (Uygulanır)?

Feng Shui Nasıl Yapılır (Uygulanır) ?Feng Shui uygulanma anlamında 8 farklı temel özellik içerir:

  • Işıklı, karışık renkli, aynalı ve her çeşitli odalar; Bu inanışa göre bulunulan oda oldukça aydınlık olmalıdır. Doğanın tüm renklerine sahip bir odada doğanın enerjisi daha fazla hissedilecektir. Ayrıca odanın ferahlığını sağlamak adına aynalar önemlidir. Oda içerisinde aynanın varlığı olmalıdır ve fark edilmelidir. (Aynanın ev dekorasyonundaki yeri hakkında bilgi almak için tıklayın)
  • Ses, müzik, zil, çan vb; Bulunulan oda doğanın değişik sesleri ile canlandırılmalıdır. Bu bazen bir zil sesi, bazen bir müzik olabileceği gibi bazen de bir çan sesi olabilir. Önemli olan odadaki yaşamın sesini duyabilmektir.
  • Renkler; Yaşanılan ortam aynı doğa gibi renkli olmalıdır. Oda için seçilen eşyalarda canlı renkler yoğun olarak bulunmalıdır ve çeşitlendirilmelidir.
  • Bitkiler ve küçük hayvanlar; Kişi sevdiği bitki ve hayvanları evinde bulundurmalı, bunlardan huzur bulmalıdır. Bitkiler seçilirken daha çok hoş koku yayan ve renkli çiçekleri bulunan türlerden seçilebilir. Bunun yanında hayvan da en sempatik bulduğunuz bir ev canlısı olmalıdır.
  • Sallanan nesneler; Doğadaki kuşlar gibi evin de tavanında bazı nesneler olmalıdır. Bunlar süsler olabilir. Bu süsler belirli yerlerden sizi rahatsız etmeyecek şekilde sarkıtılabilir.
  • Heykel; Heykeller tamamen bir Çin inanışıdır. Bu anlamda yalnız olmamayı simgelediği düşünülmektedir.
  • Elektronik cihazlar; Ev içerisinde bulunan elektronik cihazlar Feng Shui’de reddedilmemektedir. Bunun yerine desteklenirler.
  • Bambudan yapılmış kılıçlar; Bambu uzun yıllık bir bitkidir. Kılıç ise gücü simgeler. Bundan anlaşıldığı gibi bambu kılıcı size güven verecek ve uzun yıllar süren bir korunma içgüdüsünü içinize yerleştirecektir.

[renkbox baslik="Ders Çalışma Ortamı Nedir? En Uygun Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?" link="https://bilgihanem.com/ders-calisma-ortami-nedir-nasil-olmalidir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/ideal-ders-calisma-ortami-nasil-olmalidir.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Feng Shui Ne İşe Yarar?

Feng Shui Ne İşe Yarar?Feng Shui, son yıllarda evlere yenilik getirmek adına yapılmaktadır. Oysa Çin kültüründe ilk ortaya çıktığı dönemlerde iletişim kurmak adına yapılıyordu. Bu yönteme göre hazırlanan evlerin iletişim bakımından daha olumlu ve daha açık olduğu duygusu kişiye verilmiş oluyordu. Feng Shui inanışına göre bu yöntemle hazırlanan evlerde doğanın canlılığı, yaşam enerjisi bulunduğundan kişi kendini daha iyi hissediyordu.

Rüzgar ve su anlamına gelen Feng Shui, doğadaki renkleri ve yaşam enerjisini yaşanılan ortamlara taşıma tekniğidir. Bir Çin kültürü olan Feng Shui beş bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Günümüzde birçok kişi feng shui enerjisine inanmakta ve yaşam alanlarını bu şekilde dekore etmektedir.
Feng Shui öğretisine merakınız var mı? Hangi yönleri dikkatinizi çekiyor?
Feng Shui’nin gerçekten hayatımız üzerinde etkili olduğunu düşünüyor musunuz?
Yanlış dekorasyon nedeniyle başınıza kötü veya iyi şeyler geleceğine inanıyor musunuz?
Ev dekorasyonunun da Feng Shui’nin uygulanması gerektiğini düşünüyor musunuz?Okur Yorumları