Shaggy Halı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Temizlenir?

Shaggy Halı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Temizlenir?

Son yıllarda geleneksel halıların yanında çok farklı özellik ve renkte halıların üretildiğini görmekteyiz. Bunların arasında en çok tercih edilenlerden biri olan shaggy halı temizliğinin zorluğu ile de bilinmektedir. Çünkü bu tür halılar ilk bakıldığında postu andıracak şekilde, uzun tüylerden yapılmıştır. Haliyle temizliği de ev hanımları için zorluk çıkarmaktadır. Yazımızda bu konuda işinize yarayacak bir takım pratik bilgilere yer verdik.

Yasemin Saygın

Dekoratif görüntüsü nedeni ile son yıllarda halı seçimlerinin pek çoğu shaggy halılardan yana olmaktadır. Ancak temizliğinin zor bir halı türü olması, özellikle ev hanımlarının shaggy halı alıp almamak konusunda tereddüt yaşamalarına neden olmaktadır. Bilhassa küçük çocuklu evlerde bu halıların kullanılması, akıllara hemen ne derece sağlıklı sorusunu getirmektedir. Çünkü, halı yüzeyinin temizliği kolay olsa da, alt tabakasının pek çok kir ve kırıntı ile dolu olması kaçınılmazdır.

Bu sebeple shaggy halı alacak olanların bu detayları göz önünde bulundurması gerekmektedir. Hijyen açısından kullanışlı olmaması, sağlık açısından da tehlikeli olmasına neden olmaktadır. Biz, Bilgihanem.com okurları için hazırladığımız bu yazıda, shaggy halı ve nasıl temizlendiği hakkında tüm bilgileri paylaştık. Özellikle evdeki malzemeleri kullanarak yapacağınız bu yöntemler oldukça işinize yarayacak.

[renkbox baslik="Düdüklü Tencere Nedir? Nasıl Kullanılır?" link="https://bilgihanem.com/duduklu-tencere-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/duduklu-tencere-nasil-kullanilmalidir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Halı tüyleri içinde biriken toz ve kirin zamanla bakteri üretimine neden olması, pek çok hastalığa da davetiye çıkaracaktır. Tüm bunlara rağmen, klasik halı modellerinden farklı ve şık olması, modern ev dekorasyonlarında genellikle shaggy halı tercih edilmesine neden olmaktadır.

Shaggy Halı Nedir?

Shaggy Halı Nedir?Evlerin şık bir havaya bürünmesinde halıların önemli bir payı vardır. Bu yüzden ev dekorasyonuna gönül veren modacılar da halıların üzerinde ayrıca durmaktadır. Birçok desen ve renkte halı bulmak mümkünken; tüylerinin kalınlık ve uzunluk derecesine göre de halı türleri mevcuttur. Bunlardan biri shaggy halı dediğimiz, oldukça uzun tüylere sahip halı çeşididir.

İlk bakışta postu andıran shaggy halılar oldukça şık bir görünüm sergilemektedir. Ancak şık olmasına karşın temizliği ile kullananların başlarının dertte olmasına neden olan shaggy halılar, 3 ile 6 cm aralığındaki uzunlukta olan halı tüylerinden dokunan halılardır ve ev içindeki kiri içine çok çabuk hapsedebilme özelliğine sahiptir.

Bu sebeple shaggy halı temizliğinde bayanlar sıklıkla çırpma yöntemini tercih etmekte ya da profesyonel halı yıkama firmalarından hizmet almayı tercih etmektedirler.

Shaggy Halının Özellikleri Nelerdir?

Shaggy Halının Özellikleri Nelerdir?Kabarık ve uzun tüyler olarak adlandırılmış olan shaggy halı, yumuşak görünümü ile post halıları andıran bir görünüme sahiptir. Büyük ebatlarda da üretilebilen shaggy halılar, farklı ebat ve modellerde dokunarak evlerin farklı bir atmosferde olmalarına katkı sağlamaktadır.

Shaggy halıların evlerde kullanılan diğer halılara nazaran daha kalın ve kabarık olması, özellikle kış aylarında yerlerin bu halılarla kaplanmasına neden olmaktadır. Kendi içinde de farklı kalite ve özellikte olan shaggy halılar, kullanılan ipliğin kalitesi ile de çeşitlenen halılardır.

Shaggy Halı Nasıl Temizlenir?

Shaggy Halı Nasıl Temizlenir?Tüylerinin uzun olması shaggy halı temizliğinin zor olmasına ve kullanım sırasında büyük titizlik sergilenmesine neden olmaktadır. Bu sebeple shaggy halı temizliğinde en doğru temizlik yöntemlerinin bilinmesi ve uygulanması, gönül rahatlığı ile kullanım keyfi sunacaktır. Shaggy halı temizliğinde en etkili yöntem halının çırpılarak temizlenmesidir.

Sert bir şekilde çırpılan halının tüyleri aralanacağı için, tüy aralarına giren tüm kir ve toz temizlenecektir. Elektrik süpürgesi de büyük ölçüde shaggy halı temizliğinde etkilidir. Her gün süpürülerek temizlenmesine karşın, çekim gücü iyi olmayan ya da tüylerin birbirine yapışmasına neden elektrikli süpürgeler, çırpma fırçalama ile temizliği zorunlu kılmaktadır.

Özellikle büyük ebatlı salon halınız shaggy halı özeliğinde ise, bu temizlik önerilerinin yanı sıra, belirli aralıklarla yıkama firmalarına vererek temizletmek en garantili temizliği sunacaktır. Shaggy halıların boyası diğer halılarla aynı olduğundan, onlarda kullandığınız temizlik ürünlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bazı ev hanımları ebatı küçük olan halıları çamaşır makinesinde yıkayarak temizliyorlar. Bu şekilde çok daha detaylı bir temizlik sağlanacağını düşünüyorlar. Evet çamaşır makinesi halılarınızı son derece temiz bir görünüme ulaştırır ancak; bunun yanında halının tüylerinin yıpranmasına ve ömrünün kısalmasına sebep olur. Bu yüzden halıların çamaşır makinelerinde yıkanmasını asla önermiyoruz.

Halınızı sabunla silerek temizlediğiniz zaman, uzun süre nemli ya da ıslak kalmamasına özen gösterin. Çünkü tüylerinde yapışkanlık hissi oluşacak ve yapısı bozulacaktır. Aynı zamanda kötü kokmasına ve küf oluşumuna sebep vermemiş olursunuz.

Halınızın tüylerinin yıpranmasını, özelliğini kaybetmesini ve yolunmasını istemiyorsanız sert bir fırça kullanmayın. Halı fırçaları yerine otomobil yıkama fırçaları gibi orta derecede sert ürünleri tercih etmeniz daha iyi sonuçlar verecektir.

Halınızda kimyasal içerikli deterjanlar kullanırsanız geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilirsiniz. Bu nedenle halınızda bir leke söz konusu olduğu zaman doğal yöntemlere başvurmanızı öneririz. Bu kapsamda en çok kullanılan ürünler; sirke, beyaz ispirto, tiner şeklindedir. Ama bunları da doğrudan uygulamak yerine suyun içine az miktarda olacak şekilde kullanmalısınız.

Doğal Yöntemlerle Shaggy Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğal Yöntemlerle Shaggy Halı Temizliği Nasıl Yapılır?Birçok kişi kimyasal kullanımı olmaksızın doğal yöntemlerle halısını temizlemek ister. Bu kapsamda shaggy halınızı bakterilerden arınması için doğal yöntemlere başvurmanız mümkündür. Şimdi bunları inceleyelim:

Karbonat Yöntemi: Evlerde kimyasal temizleyiciler yerine doğal dezenfektan niteliği taşıyan ürünleri kullanmayı tercih edenler için karbonat oldukça etkili bir üründür. Shaggy halı gibi temizliği zor olan halılarda da en etkili sonucu veren karbonat, halının derinliklerinde olması muhtemel bakteri ve mikropların yok olmasını sağlamaktadır. Karbonatın nasıl kullanıldığına buradan bakabilirsiniz.

Shaggy halının kirli olması ihtimali canınızı sıkıyorsa, bir gece önceden halı üzerine eşit bir şekilde serpiştireceğiniz karbonat, tüm bakteri ve mikropların ölmesini sağlayacaktır. Ertesi gün elektrik süpürgesi ile detaylı bir şekilde süpürmek ve nemli bez ile bir kere üzerinden geçmek, shaggy halının hijyenik bir temizliğe ulaşmasını sağlayacaktır.

Güneşte Bekletme Yöntemi: Shaggy halıların temizliğinde doğal yöntemlerden birisi de güneşte bekletmektir. Güneşte kurutma ve bekletme yöntemi, çok eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Bu nedenle halılarınızı güneşte bir süre bekletmeniz de bakterilerin temizliğinde etkili olacaktır.

Halınızı balkona, bahçeye veya terasa çıkartıp bir sopa yardımıyla vuruşlar yapın. Bu şekilde tozlar, kırıntılar ve kirler dökülecektir. Güçlü vuruşlar sayesinde tüm tozların halınızdan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Ardından güneşin altında birkaç saat beklemeye alın. Elbette renginin güneş nedeniyle solmamasına da özen gösterin.

Mop Yöntemi: Temizlik mopları da shaggy halı temizliğinde kullanılan materyallerdendir. Mantığa biraz ters görünse de temiz bir mopu halınızın üstünde gezdirdiğiniz zaman tozları toplamaya başladığını göreceksiniz.

Çok ıslak olmayan bir mop ile tozları ve kırıntıları toplayabilirsiniz. Eğer halınız hassas ise mopu çok bastırmadan halınızın üzerinde gezdirin. Ayrıca bir deterjan kullanmadan da bu işi yapabilirsiniz. eğer deterjan kullanmak istiyorsanız Arap sabununu tercih edebilirsiniz.

Shaggy Halıdan Leke Çıkarma Yöntemleri

Shaggy Halıdan Leke Çıkarma YöntemleriHalılardaki lekeler oldukça can sıkar ve genellikle profesyonel yıkama hizmeti veren yerlere başvurmanız gerekebilir. Ama konu shagg halı olunca bu yerlere de pek güvenemiyoruz. Bu nedenle birkaç zorlu leke için önerilerimiz şu şekilde:

Çay ve Kahve Lekesi: Halıya dökülmesi en muhtemel şeylerden birisi kahvedir. Tüm keyfinizi kaçıran bu leke ile mücadele etmek için beyaz ispirto ve suya az miktarda amonyak karıştırabilirsiniz. Silerken sürtme hareketinden daha çok tampon şeklinde uygulamanız gerekiyor. Ayrıca oksijenli su, çamaşır sodası veya maden suyu de kullanabilirsiniz.

Çamur Lekesi: Çiçeğinizi sularken yaşayacağınız bir kaza nedeniyle halınız çamur lekesi olabilir. Bu durumda hemen fazla çamurdan kurtulmanız gerekiyor. Daha sonra kurumasını bekleyin ve elektrikli süpürge ile kalan tüm çamuru çekin. Ardından da deterjan ile silme işlemi uygulayın.

Alkol Lekesi: Halınıza herhangi bir renkli alkol döktüyseniz işiniz zorlaşabilir. Bu durumda deterjan ile silme işlemi yaptıktan sonra beyaz ispirto ile yeniden lekenin üzerinden geçin.

[renkbox baslik="Balık Kokusu Nasıl Çıkarılır? (Nasıl Giderilir?)" link="https://bilgihanem.com/balik-kokusu-nasil-cikarilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/balik-kokusu-nasil-cikarilir-nasil-giderilir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Sakız Yapışması: Çocuklu evlerde sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisidir. Eğer shaggy gibi tüylü bir halıya sakız yapıştıysa önce fazlalığı alın. Ardından tüylere zarar vermeyecek şekilde dikkatlice keskin bir aletle kazıyın. Ardından buz uygulayın ve kalıntıları çıkartın.

Dışkı Bulaşması: Çocuklu evlerde yaşanabilecek durumlardandır. Bir şekilde bu durumla karşılaştığınız zaman, önce halınızdaki kirin fazlasını kağıt havlu ile alın. Ardından bir miktar suyun içine sirke ekleyin ve leke olan yeri silin. Daha sonra deterjan ile de temizleyebilirsiniz.

Şekerli Gıda Kalıntıları: Shaggy halıların temizliğini zor kılan ürünlerden birisi de şekerli gıdalar yüzünden yapış yapış olmasıdır. Bu durumda da ılık su ile ıslatılmış bir bez kullanın ve lekeli yeri silin. Eğer leke kaldıysa tiner kullanabilirsiniz.

Shaggy türündeki halılar özellikle son yıllarda rağbet görmeye başladı. Ortamlara çok hoş bir hava veren shaggy halıların temizliği ise en hassas konulardan biri.
Evinizde halı kullanıyor musunuz?
Daha çok ne tür ve hangi renk halıları seviyorsunuz?
Halılarınızı ne sıklıkla yıkamaya yolluyorsunuz?
Halınızı doğal yöntemlerle yıkadığınız oldu mu? Hangi malzemeler kesin sonuç veriyor?Okur Yorumları
  1. Çocuklu evlerin kullanması sakıncalı bence, naparsak yapalım tam anlamıyla temizlenmiyor ve aralarda pislik kalıyor.

  2. yahu hanım tutturdu da shaggy halı, diyorum nedir bu. çok saolun çok işime yaradı bu bilgiler

  3. Çok güzel bir makale olmuş, elinize sağlık 🙂