Vintage dekorasyon, 1920-1950 tarihleri arasında kullanılan ve o dönemin modasını yansıtan mobilya ya da aksesuarlarının eviniz konseptiyle harmanlanarak kullanılması sonucu oluşmaktadır. Eskiyi seven ve yaşatmak isteyen kişilerin tarzını yansıtmaktadır. Bu yazımızda sizlere vintage dekorasyonun ne olduğu, nasıl yapıldığı, vintage dekorasyon fikirleri ve günümüz vintage modasından bahsedeceğiz.

Banu Özekmekçi

Ev dekorasyonunda her zaman yeni tasarımlar insanların beğenisini kazanmakta ve farklı tarzlarını yansıtma imkanı sunmaktadır. Bu tarzlardan biri olan vintage dekorasyon, nostaljik ev dekorasyonuna ait öğeleri günümüze taşıyan değerli bir dekorasyon şeklidir.

Geçmişe özlem duyanların genellikle ilgisini çekerken, modern ev dekorasyonu ile başarılı bir karışım yapmak, ev dekorasyonunda fark yaratmayı sağlayacaktır. Ancak iyi bir vintage stili ev dekorasyonu uygulamak için bu dekorasyon şeklinin tüm püf noktalarının bilinmesi gerekir. Şaşalı eşyaların benimsenmediği ve pastel renk tonlarının evin genel havasına hakim olduğu dekorasyon örnekleri, genel anlamda vintage tarzını işaret etmektedir.

[renkbox baslik="Retro Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/retro-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/retro-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Toprak tonları ve beyaz renk seçimlerde vazgeçilmez iki renktir. Ayrıca açık pembe, mavi ve yeşil mobilya kumaşlarında ve perdelerde sıkça görülmek istenen renkler arasındadır. Sade bir ev dekorasyon tarzı niteliğini taşıyan vintage evleri, gösteriş unsuru olarak çiçekli ve cıvıl cıvıl renkli eşyalar doldurmaktadır.

Vintage Dekorasyon Nedir?

Vintage Dekorasyon Nedir?Vintage dekorasyon, 1920-1950 tarihleri arasında kullanılan mobilya ve aksesuarların kendi mobilyalarınızla harmanlanması sonucu oluşturulur. Vintage tarzı mobilya veya aksesuarları aile büyüklerinin eşyaları ya da vintage tarzı mobilyalar satan yerlerden alınan eşyalarla sağlayabilirsiniz. En çok yatak odası olmak üzere evin her bölgesinde kullanabileceğiniz bu tarz mobilyaların özelliği belli bir dönemi yansıtması ve aile büyüklerinizden izler taşımasıdır.

Son yıllarda farklı çizgisi ile dekorasyona meraklı olanların ilgisini çeken vintage dekorasyon örnekleri, rahatlığın ve sadeliğin öne çıktığı parçalardan oluşmaktadır. Gösterişin yerini insana huzur veren renklerin alması ile birlikte renkli ve samimi bir ev dekorasyonu kaçınılmazdır.

Ufak mobilyalar evin en şık köşesinde yer alırken, dönemlere ait pek çok aksesuar evin duvarları başta olmak üzere, pek çok alanı kaplamaktadır. Tül perde yerine kalın çiçekli kumaşlardan tercih edilen perdeler, koltuk ve sandalyelerde kullanılan çiçekli kumaşlarla sağlanmaktadır.

Genel görünümü ile sahil kıyısındaki evleri anımsatan vintage, evinde huzur veren renklere yer vermeyi sevenlerin tercihi olmaktadır. Vintage tarzı dekorasyon yapılacak oda için sade ve açık bir renk seçilerek, genel dekorasyonu bu renk çerçevesinde gerçekleştirmek gerekir.

Vintage Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Vintage Dekorasyon Nasıl Yapılır?Nostaljiyi ev dekorasyonunda görmek isteyenlerin tercihi olan eskitme mobilyalar, vintage dekorasyon şeklinin ana temasını oluşturmaktadır. Mobilya modellerinin çok yer kaplayacak büyüklükte olmamasının yanı sıra, sade renklerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Sadelik ve renklerin uyumu konusunda birbiri ile uyumlu olan eşyalar sayesinde, romantik ve şık bir dekorasyona imza atmak mümkündür. Evinde eskitme tarzında eşyası bulunan herkes bu dekorasyon şeklini küçük dokunuşlar ile rahatlıkla uygulayabilir.

1920-1950 arasında oluşturulan mobilyalar genel olarak dikkat çekici özellik taşımaktadır. Günümüz mobilyalarına göre daha renkli, sert ve sivri parçalardır. Genellikle bütün evi bu tarz mobilyalarla döşemek yerine kendi mobilyalarınıza vintage hava ekleyerek de bu modayı uygulayabilirsiniz.

Örneğin; şamdan, ayna, koltuk, puf, dantel, masa örtüsü, abajur, dikiş makinesi ve sandıklar dekorasyonunuza ekleyebileceğiniz parçalar arasında sayılmaktadır.

Vintage Dekorasyon Yapmak için Öneriler

Vintage Dekorasyon Yapmak için ÖnerilerEskiye özlem olarak da nitelendirilen vintage, örneğin 80’ler ruhunu yaşamaktan vazgeçmek istemeyen kişiler için önemli bir dekorasyondur. Zaten vintage ürünler gördüğünüz zaman içinizde bir şeyler kıpırdıyorsa aradığınızı buldunuz demektir. Önerilerimiz ise şu şekilde:

Eski Eşyalardan Mobilyalar: Elbette bunların vintage olması gerektiğini aklınızdan çıkarmadan tercih edebileceğiniz mobilyaları düşünmeye başlayın. Örneğin eski bir plak düzeneğinden oluşan sehpaları hayal edin. Aynı şekilde aradığınız dönemin olmazsa olmaz komodinlerini, yataklarını almadan bu işe başlamayın.

Döşemelik Kumaşları Keşfedin: Eski filmlere göz attığınız zaman, günümüzden oldukça farklı döşemelik kumaşlar görürsünüz. Büyük desenler, canlı renkler vintage dekorasyonda olmazsa olmazdır. Çiçekler, hayvan çizimleri, geometrik ve şal desenleri olan kumaşlarla kaplayabileceğiniz bir berjer evinizi bir anda vintage havaya sokacaktır.

Renkli Beyaz Eşyalar: Smeg, Deluxe, Philco markaları ile aklımıza gelen bu beyaz eşyalar, mutfağınızda aradığınız vintage havayı yakalamanızı sağlayacaktır. İyi durumda bulmanız biraz pahalıya patlayabilir; ama sonucun harika olacağını unutmayın. Buzdolabı, ocak, fırın şeklinde setler bulabilirsiniz mutfağınızı tamamladınız demektir.

Dönem Koltuk Tasarımları: Salon için koltuk takımı seçerken mutlaka ilgilendiğiniz döneme ait tasarımları iyice araştırın. Her döneme özgü modelleri keşfettiğiniz zaman, doğrudan bulamasanız bile kendiniz yaptırabilirsiniz. Hatta kaplayarak bile o modellere dönüştürebileceğiniz koltuklar üretiliyor. Küçük birkaç değişiklik ile aradığınız vintage havayı yaratabilirsiniz.

Cam, Ayna ve Çerçeveler: Eski bir fotoğraf çerçevesi gördüğünüz zaman, buram buram vintage kokular almaya başlarsınız. Aynı şekilde bir ayna alırken, çerçevesinin eskitme, ahşap olması işinize yarayacaktır. Evinizin pencerelerinde de aynı değişikliği yapabilirsiniz. Hatta imkanınız varsa oda bölmelerinde, kapılarda da vintage kapı ve cam kasaları bulabilirsiniz.

İhtişamlı Avizeler: Yine eski bir Türk filmine göz atacak olursanız köşklerin avizelerine dikkatlice bakın. Onlar size evinize almanız gereken avize hakkında bilgi verecektir. Hatta vintage dükkanlarda bu avizeleri kolayca bulabilirsiniz. Eğer vintage seviyor ama eski bir eşya istemiyorsanız kolayca kendiniz de bir şeyler üretebilirsiniz. Örneğin; mutfağınıza eski bir çaydanlıktan avize yapabilirsiniz.

Halılara Geri Dönün: Birçok kişi artık evinde halı kullanmayı tercih etmiyor. Ama vintage hava için eski halılara geri dönmeniz gerekiyor. Büyükçe ve eskitme bir halı bulabilirsiniz. Eskicilerden de böyle halılara ulaşmanız mümkündür. Aynı zamanda boydan boya yer kaplaması olarak da halı seçimi yapabilirsiniz. Eğer halı istemiyorsanız kilimleri de tercih edebilirsiniz.

Vintage Dekorasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evlerde samimi bir ortam oluşmasına imkan sunan vintage tarzı, etkili seçimleri ile oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Evinin modern bir tarzı yansıtırken aynı zamanda da nostaljinin izlerini taşımasını isteyenler, vintage tarzını rahatlıkla benimseyebilirler. Evindeki eşyaları değerlendirerek farklı bir dekorasyon yapmak isteyenlerin, çiçek desenli pek çok kumaşa ihtiyacı olacaktır.

Bu noktada tadilat gerektiren eşyaların doğal görünümlerinin bozulmadan müdahale edilmesi gerekir. Vintage mobilyalarınızı yenilerken asıl malzeme ve görünüşlerini koruyarak restore etmeniz önemlidir. Çünkü yenilemeden sonra vintage havasından uzaklaştığında mobilyanız bambaşka bir tarza bürünebilir.

Vintage Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Vintage Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?Perdelerin koltuktaki renklerle uyumlu olması, dekorasyondaki bütünlüğü büyük ölçüde etkileyecektir. Her oda için ayrı bir vintage dekorasyonu uygulamak için eşyaların nostaljik olmalarına dikkat etmek gerekir.

Gösterişli ve oldukça büyük mobilyaların yanı sıra, sade ve çok yer kaplamayan mobilyalar, ev düzeninin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Bu sayede eviniz soğuk ve renksiz görüntüden uzaklaşarak sıcak, samimi bir görüntüye bürünebilir. Vintage modası ile evinizde yeni ve eskiyi karıştırarak anıları tekrar yaşatabilirsiniz.

Vintage Tarzı Salon

Vintage Tarzı SalonSalonunuzun ortamında sade bir şıklık hakimse çiçekli ve romantik desenli kumaşların, perde ve koltuk şalı olarak kullanılması salonunuzun her zaman bahar havasında olmasını sağlamaktadır. Aksesuar seçimlerinde eski model abajurlar ve vazolar bu tarzın geneline yayılması için etkili tercihlerden biri olacaktır.

Sade koltuk takımınızın yanına vintage bir berjer çok yakışır. Sade ve tek renk koltuklarınızın üzerine çiçekli vintage kırlentler muazzam durur. Eğer eviniz sade bir konsepte sahipse, renkli çiçekli perdelerle veya mobilyalarınızın bir kısmının döşemesiyle küçük dokunuşlar yapabilirsiniz.

Vintage Tarzı Yatak Odası

Vintage Tarzı Yatak OdasıYatak odalarında daha çok yatak başlığında değişiklikler yapılmaktadır. Özellikle ferforje yatak başlıkları eskiyi yansıtarak güzel de görünüm kazandırmaktadır. Vintage dekorasyon yaparken, örneğin komodininizin üzerine vintage bir abajur ya da çerçeve tarzınızı yansıtmakta ufak ama etkili olacaktır.

[renkbox baslik="Country Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/country-tarzi-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/country-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Vintage Tarzı Mutfak

Vintage Tarzı MutfakMutfak dekorasyonunda oynanacak en etkili yer masalar ve sandalyelerdir. Perdelerde de vintage bir etki yaratmak mutfağınızı sıcak bir ortam yapacaktır. Eşyaların eski dönemleri yansıtmasına rağmen, ustalıkla döşenen vintage tarzı evler, eskiyi anımsatırken aynı zamanda da oldukça modern görünmektedir.

Eşyaları eski olan ancak değiştirmeye kıyamayanlar için harika alternatif oluşturan vintage dekorasyonu, eski eşyaların en güzel şekilde değerlendirilmiş şeklidir.

Vintage parçalarla evinizi farklılaştırmak için eskinin verdiği ruhu veya görünümünü sevmek de gereklidir. Vintage bir tarz meselesidir ve bu tarzı evinize uygularken eskiyi arayış oldukça keyiflidir.
Bir büyüğünüzden kalan vintage aksesuar ya da mobilyanız var mı?
Vintage tarzı evinize uygularken neler eklediniz veya değiştirdiniz paylaşır mısınız?
Vintage tarzını kendinize yakın buluyor musunuz?
Vintage kıyafet sever ve kullanır mısınız?Okur Yorumları
  1. Evimin hemen hemen her köşesi vintage tarzı. Çok hoşuma gidiyor seviyorum bu dekoru.