Tamamen doğadan ilham almış, saf ağaçların kullanılmış olduğu dekorasyon rustik tarz olarak anılmaktadır. Yüksek ahşap kirişleri olan bir tava, kocaman taş bir şömine ve evin her yerine hakim olmuş ağaç parçaları ile oluşturulan bu tarz, rahatlığın ön plana çıktığı bir dekorasyona sahiptir. Zengin bir görünümü olan dekorasyonda, sıcacık kış akşamlarını ailenizle birlikte keyifle geçirdiğinizi hayal edebilirsiniz.

Banu Özekmekçi

Yoğun ve stresli iş hayatından kaçmak için kendinize doğanın bir parçası gibi görünen yaşam alanları hazırlayabilirsiniz. Sanki hafta sonu bir kaçamak yapıp, kendinizi bir dağ evine atmış gibi hissetmek için rustik tarzı dekorasyonu tercih edebilirsiniz. Yoğun bir şekilde ahşap kullanılan bu dekorasyonda, modernlikten uzak ve daha doğal bir yaşam alanı oluşturulma mantığı vardır.

El yapımı ürünlerin ön plana çıktığı dekorasyonda, hasır ve rattan gibi doğal ürünler kullanılmaktadır. Natürel ve dokulu tekstil malzemeleri de iyi bir tamamlayıcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ham, işlenmemiş ahşap ise stilin en belirgin özelliğidir. Klasik izleri, desenli seramik ve karolarla birlikte mutfağınıza veya banyonuza taşıyabilirsiniz. Biraz otantik görünüm de ekleyerek yaşam alanınızı tüm stresinizi alması için dekore edebilirsiniz.

[renkbox baslik="Country Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/country-tarzi-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/country-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir-oneriler.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Nötr ve toprak tonlarının kullanıldığı rustik tarz dekorasyonda, siyah ve beyaz uyumu da sıklıkla tercih edilmektedir. Rahatlığın ön plana çıkması nedeniyle oturduğunuzda gömüleceğiniz koltuk takımları, minderle de kullanılmaktadır. Bu kadar doğal öğenin kullanıldığı bir evin hiç de estetik görünmeyeceğini düşünebilirsiniz. Ama büyük şömineniniz yakıp loş bir ışıkta kendinizi rahat koltuğunuza attığınız zaman bu düşüncenin yersiz olduğunu anlayacaksınız.

Rustik Dekorasyon Nedir?

Rustik Dekorasyon Nedir?Rustik dekorasyon için, doğallığın ve rahatlığın simgesidir diyebiliriz. Bu yüzden evinizi rustik tarzı dekore etmek istiyorsanız işiniz hiç de zor değil. İnsanlar yoğun iş ve şehir hayatının oluşturduğu stresten uzaklaşmak adına, evlerinde olabildiğince doğal bir ortam yaratmak istemektedirler.

Doğada bulunan her malzemeyi, doğaya zarar vermeden alıp, eviniz için kullanılır hale dönüştürebilirsiniz. Bu tarz evlerin zeminleri gibi tavanları da ahşap döşemeden yapılmaktadır. Olabildiğinde toprak ve naturel tonlara yer verilir.

Ev dekorasyonu yaparken zevkler çok önemlidir. Birçok ev dekorasyon çeşidi vardır ve ev sahipleri bu modelleri kendi zevk ve arzularına göre seçmektedirler. Rustik dekorasyon doğayı modern bir havaya sokarak antik tarzın etkileri ile birleştirip sunmaktır. Rustik tarz özellikle Avrupa’da bulunan evlerde çok sık kullanılmaktadır. Yalnızca Avrupa’da değil birçok farklı ülkede etkisi görülmeye başlamış bir tarzdır.

Rustik dekorasyon yapılırken dikkat edilmesi ve uyulması gereken birkaç püf nokta vardır. Bu dekorasyon modelinde sık sık saf ağaç kullanımı göze çarpmaktadır. Doğal bir görüntü elde etmek için genellikle işlenmemiş doğal ağaçlar tercih edilir. Bu modeller özellikle salonda sık sık kullanılır.

Mutfakta da yine işlenmemiş ham odundan yapılmış, masa ve sandalyeler tercih edilir. Bunun dışında hem orta sehpa hem de duvarlarda kullanılacak aynı renk veya benzer tonlardaki ağaç motifleri eve rustik bir hava katacaktır.

Rustik Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Rustik Dekorasyon Nasıl Yapılır?Doğal hayatın tüm izlerini evinize taşımak istiyorsanız o zaman rustik dekorasyon tam da size göre. Yalnız bu dekorasyon yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta eskilerin izlerini eve taşımaktır. Eski yılların etkisinin modern bir şekilde evlere uyarlanması rustik dekorasyonun en başarılı örneklerini oluşturmaktadır.

Genellikle bu tarz evlere uyarlanırken işlenmemiş malzemeler kullanmaya özen gösterilir. İşlenmemiş ağaçlar eve hem doğal hem de rustik bir hava katar. Bunun dışında bu dekorasyon evlere uygulanırken etnik desenli mobilyalar, keten kumaşlar, ağaç detaylı aksesuarlar, doğal görünümlü sepetler kullanılabilmektedir.

Rustik Tarzı Dekorasyon Yapmak için Tavsiyeler

Rustik Tarzı Dekorasyon Yapmak için TavsiyelerGenellikle eski country evlerin yenilenme projelerinde karşımıza çıkan bu tarz, doğal ve ham unsurların modern objelerle bir araya getirilmesi sonucunda benzersiz bir başyapıta dönüşmektedir. Çoğunlukla rustik tarzın, tamamen eski öğelerden oluştuğu ve modern çizgilerle bir araya gelmeyeceği söylenir; ama bu tamamen yanlış bir düşüncedir. İşte sizler rustik tarz dekorasyon için birkaç öneri:

Ham Öğelerle Modern Çizgileri Birleştirin: Rustik tarz ile ilgili olarak en yanlış düşünce, modernizmden uzak olmasıdır. Oysaki iyi bir dekoratörseniz modern öğeleri, ham ağaç ile harmanlayabilirsiniz. Mutfağınızda ve salonunuzda doğru bir köşede modern öğelere yer açabilirsiniz. Ağaçtan yapılmış bir masaya, modern sandalyeler ekleyebilirsiniz.

Ham Ahşabı Sevin: Bu tarzın olmazsa olmazı ham ahşaptır. Evde yerden tavana kadar her yerinde ahşaptan yapılmış bir şeyler karşınıza çıkacaktır. Elbette tek unsur değildir; ama boyanmış, verniklenmiş veya lake gibi kaplamalarla özel formlar kazandırılmış ahşaplar temeli oluşturmaktadır.

Mutfağa Kuzineli Soba Ekleyin: Rustik tarzdaki bir evin mutfağında mutlaka olması gereken parçalardan birisi de kuzineli sobadır. İster kullanın ister kullanmayın; ama sobayı mutfağın bir yerine koyduğunuz zaman havasının hemen değişeceğini göreceksiniz.

Doğallıktan Vazgeçmeyin: Dağ ve çiftlik evi olarak akıllarda canlanan bu tarz dekorasyon, doğallığı sevenler için son derece uygundur. Rahatlık, doğanın ferahlığı ve canlılığını evinizin her köşesinde hissedeceksiniz. Bu nedenle aksesuar seçiminizi de doğallıktan yana kullanın. Aynı şekilde perdelerinizde ve diğer kumaşlarda dokulu natürel parçaları tercih edin.

Seramik, Mermer ve Doğal Taşlar: Rustik tarzda evinizi dekore etmek için aksesuarlarınızı bir doğa yürüyüşü sırasında seçebilirsiniz. Doğal taşları evinizi süslemek için kullanabilirsiniz. Mermer yüzeyli bir orta sehpa tercih edebilirsiniz. Seramik vazolar, heykeller ve duvar süsleri ile evinize renk katabilirsiniz.

Bütçenizi Ayarlayın: Rustik tarzda bir ev dekore etmenin, yüksek bir bütçesi olabiliyor. Ham ağaçlar, doğal taşlar, mermerler ve antika parçalar için tahmin ettiğinizin üzerinde ödemeler yapmanız gerekebilir. Bu nedenle bütçenizi ayarladıktan sonra bu işe girişmenizi tavsiye ederiz.

Rustik Dekorasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rustik Dekorasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?Rustik dekorasyon öğelerini evinize uygularken, dikkat etmeniz gereken çok önemli noktalar vardır. Maliyetli bir dekorasyon şekli olduğu için yapacağınız hatalar, size pahalıya patlayabilir. Bu nedenle şu maddelere dikkat etmelisiniz:

  • Rustik dekorasyon yaparken dikkat edilmesi gereken nokta koyu renkler ile evi boğmamaktır. Çünkü bu tarzda genellikle kahverengi tonları kullanıldığından, en azından seçilen kumaşlarda açık tonlara öncelik verilmelidir. Bu tonları kullanırken evin boğulmamasına ve güneş ışığının kaybolmamasına dikkat edilmelidir.
  • Genellikle mobilyalarda mat ve cilalı ağaçlar kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta mobilyada ağacın çok gözükmesidir.
  • Mobilya seçimi yapılırken ceviz, akçaağaç, meşe, kiraz ağaçlarının seçilmesi çok doğru olacaktır. Kahverengi ile yakışan ve bütünlüğü bozmayan renkler arasında turuncu ve beyaz gelmektedir. Bu renkler rustik dekorasyonda çok sık kullanılan renklerdir.
  • Bu dekorasyon çeşidi uygulanırken çiçeklerden de yardım alınabilir. Çiçek eve doğal bir hava katarken aynı zamanda güzel bir görüntü de verir. Ayrıca ikinci el eşyalar alınıp kolaylıkla değerlendirilebilir.
  • Kendin yap projelerinin kolaylıkla uygulanabileceği bu dekorasyonda cam figürlere de sıkça yer verilebilir. Ayrıca mumlar da rustik dekorasyona farklı bir hava katmaktadır.

Rustik Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Rustik Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?Rustik ev dekorasyonu yapılan evler hem geçmişin gizemli esintisi ile dolar hem de doğanın huzur verici etkisi ile bütünleşir. Tüm bunlar doğru uygulandığı zaman rustik dekorasyon yapılmış olunur. Doğru olarak bu dekorasyonu yapan örnekler mevcuttur. Bu örneklerde genellikle görülen detaylar etnik kumaşlı koltuklar ve ağaç detaylı mobilyalardır.

Rustik Tarzı Salon

Rustik Tarzı SalonRustik dekorasyonda sandalyelerde ve koltukların üzerinde desenli battaniye veya örtüler kullanılabilir. Tavanlar genelde ahşap, orta sehpalar ise ham ağaçtan tercih edilir. Eskiyi modern bir şekilde günümüze uyarlayan bu dekorasyon yapılırken özellikle eski bir hava yaratılmaya dikkat edilmelidir.

Bu dekorasyon herkesin hoşlanabileceği bir dekorasyon çeşidi değildir. Çünkü genellikle iç açıcı pastel tonlar yerine koyu renkler tercih edilir. Bu sebeple karanlık bir ortam sağlanmış olunur. Rustik evlerde kullanılan renkler kahve ve tonlarıdır. Kahverenginin her tonunu barındıran bu evlerde deri koltuklar da kullanılabilir.

Rustik Tarzı Yatak Odası

Rustik Tarzı Yatak OdasıYatak odalarında da yine doğallığın ön planda olduğu parçalar tercih edilir. Yatak başları yine işlenmemiş ağaç malzemeden olabilir. Odaya daha farklı bir hava vermesi açısından, taş duvarlar veya tuğla görünümü veren kabartma duvar kağıdı döşenebilir.

[renkbox baslik="Retro Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/retro-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/retro-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir-oneriler.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Perde seçimi de oldukça önemlidir. Eve ışık girmesi açısından çok fazla koyu renkte perde kullanmak doğru olmaz bu sebeple rustik bir tarz yakalamak isteyenler için hasır stor perdeler tavsiye edilebilir.

Rustik Tarzı Mutfak

Rustik Tarzı MutfakRustik ev dekorasyonu türünün kendini en çok gösterdiği yer mutfaklardır. Çünkü hem masada, hem sandalyelerde tercih edilen malzemeler; insana doğada yemek yiyor hissi verir.

Eğer sandalyelerde minder kullanılacaksa, kilim desenlerini tercih edebilirsiniz. Yine tezgah üzerine yerleştireceğiniz objeler kozalak, çiçek gibi doğaya ait şeyler olmalıdır. Duvara asacağınız bakır cezveler de dekorasyonunuzu tamamlayacak nitelikte olacaktır.

Rahatlığın ve doğal hayatın yansıması olan rustik dekorasyona son yıllarda talep oldukça artmıştır. Rustik dekorasyonda ana prensip, mobilyaların ve eşyaların olabildiğince doğal bir görünüm vermesidir. Örneğin orta sehpalar saf ağaçtan, işlenmemiş ham odundan kullanılabilir. Evinizin stresten uzak, doğal yaşamın esintisini veren bir havaya bürünmesini istiyorsanız, rustik dekorasyon tam size göre diyebiliriz.
Rustik tarz dekorasyonun sizde çağrıştırdığı şeyler nelerdir?
Evinizin dekorasyonunu bu tarzda yapmak isteyenlere tavsiyeleriniz var mı?
Siz bu kadar ham ahşabın olduğu bir evde yaşamak ister miydiniz? Neden?Okur Yorumları
  1. Veridiğiniz bilgiler için teşekkürler yeni aldığım evimde tavsiyelerinize dikkat edeceğim