Country Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Country Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Biraz retro biraz çiftlik evi esintileri barındıran country tarzı, kendinizi eski Amerikan filmlerinin ortasında hissetmenize neden olabilir. Kareler, çiçekler ve pastoral renklerden oluşan bu dekorasyon tarzı, doğanın mükemmelliğini yansıtmaktadır. Modernize edilmiş haliyle tam bir aile evi görünümüne sahip olan tarzdır. Nostaljik havasıyla da kendinize samimi bir yaşam alanı dekore edebilirsiniz.

Banu Özekmekçi

Küçük bir kır veya çiftlik evi hayaliniz varsa bunun için emekli olup bir kasabaya taşınmanıza gerek yok. Evinize country bir dekorasyon uygulayarak hayalinizi yaşayabilirsiniz. Doğal ve sade görünümlü iç mekan düzenlemeleri ile huzur duygusunu zirvelerde yaşayabilirsiniz. Pastoral renklerin verdiği dinginlik ile doğru ağaçların kullanılması ile kendinizi doğa ile bir bütün olarak hissedebilirsiniz.

Meşe, kayın, ceviz, kestane gibi açık ve orta renkli ahşapların hakim olduğu bu tarz dekorasyonlarda, floral desenli mobilya döşemeleri kullanılır. Kırsal hayat, doğaya ve nostaljiye özlem temalarını barındıran bu tarzda, eskitme mobilyalar kullanabilirsiniz. Bol bol ahşap, çiçek ve doğa bileşenleri kullanabilirsiniz. Canlı renkler yerine daha yumuşak tonları harmanlayarak doğayı evinize taşırsınız. İlkbaharın romantik havasının pencereden evinize dolduğunu hissedeceğiniz bir ortam yaratırsınız.

[renkbox baslik="Coastal Stili Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/coastal-stili-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/coastal-stili-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir-oneriler.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Şehir hayatının yorucu havasından kaçarak evinizde huzuru bulacağınız country tarzı, minimal yaşamın aksine heybetli bir ortama sahiptir. Ekose desenler, çiçekli kumaşlar ve biraz daha büyük mobilyalar kullanılır. Toprak tonlarını, uçuk mavi, toz pembe ve açık turuncularla karıştırabilirsiniz. Aksesuarlarda ise tüyler, taş parçaları ve ahşap öğelere yer verilir. Bu şekilde doğayı evinize taşımış olursunuz.

Country Tarzı Dekorasyon Nedir?

Country Tarzı Dekorasyon Nedir?Eskitme mobilyaların biraz daha modernize hale getirilip, biraz çiçek, biraz çizgiler ama genel hatlarıyla pastel renklerin kullanıldığı ev dekorasyonu türüne counrty tarzı denir. Bu dekorasyon türünde köy evi ya da kır evi diyebileceğimiz yöresel çizgilerin esintisini bulmak mümkün.

Counrty tarzı dekorasyon için Fransız ve İngiliz usulü bir stil örneğidir diyebiliriz. Çünkü tıpkı bu dekorasyon türlerinde olduğu gibi counrty tarzda da ahşap ve döşemelik kumaşlar tercih edilmiştir.

Evlerde kullanılan son derece başarılı ve güzel dekorasyon çeşitlerinden bir tanesi de country tarzıdır.  Bu tarz son yıllarda sıradanlıktan sıkılmış kişilerin sıkça kullandığı bir tarz olmuştur. Country tarzı doğanın mükemmelliğini son derece modern ve şık bir şekilde evlere taşımaktadır.

Country tarzı, evlere doğanın huzurunu getirmektedir. Genelde bu tarzda pastoral renkler kullanılmaktadır. Kareler, çiçek desenleri bulunan mobilyalar hep açık ve pastel renktedir. Özellikle son yıllarda bu tarzın kullanılması çok ama çok yaygınlaşmıştır. Ağaç dallarının ve ağaç motiflerinin çok fazla kullanıldığı bu dekorasyon örneğinde çiçekler ve örtüler de ön plana çıkmaktadır.

Country Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Country Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?Country tazı evler yöresel bir hava ile modernliği birleştirmektedir. Bu tarz ile evler hem eski köy evlerini anımsatacak hem de çok modern bir görüntüye sahip olacaktır. Bu tarzı uygulamak aslında çok basittir.

Metal eşyalar bu dekorasyon çeşidi için hiç uygun değildir. Bunun yerine mobilyalarda ahşap tercih edilmelidir. Kumaş olarak küçük çiçekli veya kareli tercih edilebilir. Bunun dışında perdelerde de açık renkler hakimdir. Ayrıca aksesuar olarak çiçekler, sepetler, pastel renkli objeler, battaniyeler, tüylü halılar veya örtüler kullanılabilmektedir.

Halı tercihi ise evin genel haline göre seçilmelidir. Fakat yine açık renk kullanılmalıdır. Bunun dışında koltuklarda eğer ağaç kullanılmıyorsa o zaman kalın kumaş açık renkli bir koltuk kullanılabilir. Bunun dışında çiçekli yastıklar da bu tarzda çok fazla kullanılmaktadır.

Country tarzda vintage mobilyalarda kullanılmaktadır. Özellikle yatak odası mobilyasında kullanılan vintage tarzı oturma odasında komodin de veya masada kullanılabilir.

Country Tarz Dekorasyon için Öneriler

Country Tarz Dekorasyon için ÖnerilerHafta sonu kaçamakları için inşa edilen çiftlik evlerini çok seviyorsanız ve her zaman orada yaşamak istiyorsanız evinize bu şekilde bir dekorasyon uygulayabilirsiniz. Mobilyalarınızdan aksesuarlarınıza kadar birçok öğede, doğayı evinize taşıyabilirsiniz. Country tarzı evinize taşımak için önerilerimiz şu şekilde:

İri ve Nostaljik Mobilyalar: Modern evlerde yere yakın daha minimal mobilya tasarımları kullanılmaya başlandı. Country tarz için daha eski tarz ve nostaljik mobilyalar kullanmalısınız. Büyükçe ve konforlu koltuk takımlarını tercih etmelisiniz. Döşemelerinde floral desenler olabileceği gibi daha sade bir hava için toprak renklerini kullanabilirsiniz. Ahşap detaylı olabilecekleri gibi tamamen kumaş kaplı da olabilirler.

Açık Tavan, Koyu Parke: Evinizin içine doğayı taşımak için açık renkte duvarlar ve tavan renkleri tercih etmelisiniz. Krem renginin sıklıkla tercih edildiği duvarlar ve tavana karşı, yerde koyu renkli parkeler kullanabilirsiniz. Hatta modern parkeler yerine ahşaptan yapılan zemin kaplamaları tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde boydan boya halı kaplamayı da tercih edebilirsiniz.

Doğa Aşkınızı Kanıtlayın: Country tarz dekore edeceğiniz evde, doğa sevginizi kanıtlamak için fırsat bulursunuz. Aksesuarlarınızda, perdelerde, tablolarda doğaya ait parçalar kullanabilirsiniz. Desenleri buna göre seçebilirsiniz. Tablonuzun çerçevesini eskitilmiş ahşaptan yapabilirsiniz. Aksesuarlarınızı seçmek için bir mağaza yerine doğada kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz. Tüyler, taşlar ve ağaç dallarını toplayı evinize taşıyabilirsiniz.

Romantizm Ekleyin: Doğanın duyguları harekete geçiren havasını romantizm olarak evinize taşıyın. Beyaz rengi, yumuşak çiçek desenlerini ve toz pembe gibi renkleri birlikte kullanın. Lambader, vazo, yastıklar ve duvarlarınızı süsleyecek aksesuarlar ile romantik bir ortam yaratın.

Toprak Tonları ile Mistik Bir Hava Yaratın: Koltuk takımınızı toprak tonlarında düz bir renk seçebilir, yastıklarla tüm tonları bir araya getirebilirsiniz. Ahşap bacakları olan bir koltuk takımı da seçebilirsiniz. Pencerelerinizde de aynı tonlarda fon perdeler kullanmayı ihmal etmeyin. Aynı oda içinde bir duvarı kağıtla doğa sevginizi gösterecek şekilde kaplayabilir, önüne raflar ekleyebilir veya yemek masasını koyabilirsiniz.

Tematik de Olsa Bir Şömine: Bir çiftlik evinin olmazsa olmazlarından birisi de şöminedir. Evinizde tematik de olsa bir şömineye yer vermeyi ihmal etmeyin. Taş örgüden bir şömine yaptırabilirsiniz. Koyu renkleri tercih edebilir, evinizin havasını daha sıcak bir hale getirebilirsiniz.

Doğru Aydınlatmayı Bulun: Country tarzın en belirgin öğelerinden birisi de hasır sarkıt lambalardır. Mutlaka hasırdan, halattan, ağaçtan tasarlanan benzersiz sarkıt lambalar bulabilirsiniz. Bunun dışında ahşap lambaderler veya mat metal yüzeyli masa lambaları kullanabilirsiniz. Romantik bir hava ratmak için çiçek desenli abajurlar, aplikler tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda eskitme tarz aydınlatmalar da güzel bir atmosfer yaratacaktır.

Country Tarzı Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Country Tarzı Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?Ev dekorasyonunda çok fazla kullanılan country dekorasyon çeşidinin birçok örneği vardır. Bu örneklerin hemen hemen her birinde aynı özellikler görülmektedir. İlk başta göze çarpan detay evin tüm renklerinin pastel tonda oluşudur.

Koltuklar, perdeler, halılar ve diğer tüm mobilyalar açık renktedir. Bu sebeple evin çok huzurlu bir havası olmaktadır. Özellikle evin çok ışık alması için perdeler açık renk olmalıdır. Bu renkler tıpkı coastal stili dekorasyonda olduğu gibi evin daha ferah bir görüntüye sahip olmasını sağlayacaktır.

Country Tarzı Salon

Country Tarzı SalonCountry koltuklar kendinden çizgilidir. Duvar rengi ise beyazdır. Bu seçimler evin daha ferah bir görüntüye sahip olmasını sağlayacaktır. Bunun dışında duvarlarda 3 boyutlu ağaç, çiçek motifleri kullanılabilir. Bunlar ise evin havasını daha doğal yapacaktır. Ayrıca duvarlarda doğal taş döşemesi kullanılabilir.

Taş döşemeler country tarzını fazlası ile yansıtan bir uygulama olacaktır. Bu tarz evlerde çok fazla eşya çok fazla aksesuar kullanılmaz. Daha doğal daha sade ortamlar yaratılmalıdır. Parlak renkler veya aksesuarlar kullanılmamalıdır. Genellikle mat ve pastel renkler kullanılmalıdır.

[renkbox baslik="Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/bohem-tarzi-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/bohem-tarzi-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir-dikkat-edilecekler.jpg" renk="turuncu" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Country Tarzı Yatak Odası

Country Tarzı Yatak OdasıCountry tarzı mobilyalar genellikle eskitme veya vintagedir. Beyaz veya açık krem rengi kullanılmaktadır. Bunun dışında yatak odalarında nevresim olarak dantel detaylı pudra veya açık pembe bir kumaş kullanıldığında son derece güzel ve country tarzına uygun olacaktır. Ayrıca aksesuar olarak da vazolar ve tablolar kullanılabilmektedir.

Country Tarzı Mutfak

Country Tarzı MutfakEskitme modeller country tarzda çok sık görülmektedir. Bu sebeple vintage mobilyalar ile beraber kullanılabilir. Yapılmaması gereken şey ise metal eşyalar kullanmaktır. Metal eşyalar country tarzına zıt bir tercih olacaktır. Evin genelinde hakim olan ahşap mobilyalar mutfakta da karşımıza çıkıyor. Açık tonda veya ahşap renginde seçilmiş masa ve sandalyeler mutfaklara hem huzur hem de zengin bir görünüm kazandırmaktadır.

Amerikan, Fransız ve İngiliz dekorasyon stillerini yansıtan country dekorasyonda amaç; sade, rahat, biraz vintage, ama aslında modern bir yaşam alanı yaratmaktır. Country tarzı dekore edilmiş bir eve girdiğinizde, kendinizi çok huzurlu hissedersiniz. Çünkü çiçekli ve kareli kumaşlardan yapılmış mobilyalar, öyle pastel tonlarda ve öyle sade döşenmiştir ki, ruhunuzun dinlendiğini hissedersiniz.
Country tarz dekorasyonunun size göre olduğunu düşünüyor musunuz?
Doğa ile bütünleşmiş bir evde yaşamak ister miydiniz?
Country tarz dekorasyonun en beğendiğiniz yönleri nelerdir?
Bu tarz bir ev dekorasyonu için sizin tavsiyeleriniz nelerdir?Okur Yorumları
  1. Ahşap mobilya meraklısıysanız, bu öneriyi denemek gerekir.

  2. Country tarzı dekorasyon fikirlerinizi inceledim. Ancak görüyorum ki bu dekorasyonların arasına dekoratif ürünler eklenerek daha da canlandırılabilinir. Bu güzel dekorasyon bölümünüz için teşekkürler.