Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Uyumsuzluğun uyumu şeklinde tanımlayabileceğimiz bohem tarz, ev dekorasyonunda da vazgeçilmezlerdendir. Belki bu kelime sizi 1950 ve 1960’ların hippi dönemlerine götürüyor olabilir. Bu son derece normaldir; çünkü tam olarak bu mantığa dayalı bir tarzdır. Birbirinden bağımsız, renklerin uyumsuz olduğunu düşünseniz bile her birinin ayrı bir önemi vardır. Şimdi bu önemin ne olduğuna göz atalım:

Hatice Biçer

Bir yaşam biçimi olarak kabul edilen bohem, tıpkı 1950’lerin hippi dönemlerinde olduğu gibi rengarenk ve farklı görünen bir tarzdır. Fazla renkli evleri sevmeyenler için pek de uyum olmayan bu tarz, öncelikle bu yaşam stilini benimsemekten geçmektedir. Bohem tarzın ilham kaynağı ise gezginler, yazarlar ve sanatçılar gibi özgür ruhlu insanlardır. Ayrıca tabularını yıkmayı başaran kişilerden ilham almaktadır.

Tarihi açıdan 1800’lü yılların Fransız tasarımcılarına kadar uzanan bohem tarz, burjuva kültürü ile sokağın kaynaşmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu nedenle tarza, o karmaşık görüntü hakimdir. Yıpranmış kumaşlar, saçaklar, tığ işi örgüler, mendiller ve çuval bezleri olmazsa olmazlarıdır. Aynı zamanda şönil ve ipek kumaşlar da bohem tarzın gereklileri arasındadır.

[renkbox baslik="Loft Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/loft-tarzi-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/loft-tarzi-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Evinizi bohem tarza göre dekore etmek istiyorsanız antikacıları, ikinci el mağazaları ve butikleri kurcalamanız gerekiyor. Modern mağazalar ise tarzın benimsenmesiyle birlikte buna yönelik ürünler üretmeye başladılar. Aynı zamanda bu tarzı yakalamak istiyorsanız ve aradığınız parçaları bulamadıysanız el beceriniz de varsa kendiniz bir şeyler yapabilirsiniz. Elde dikilmiş örtüler, heykeller ve doğal malzemelerden yapılmış aksesuarlar size ilham verecektir.

Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir?

Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir?Bohemlik hakkında az da olsa bir fikir sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Şimdi de bohem tarzı ev dekorasyonu nasıl olur bunu anlatmaya çalışalım. Öncelikle bilinmesi gereken şudur ki, bohem tarzı döşenmiş bir evde rahatlık hakimdir. Rahatına düşkün kişilerin tercih ettiği bu tarzda hiçbir eşyanın sabit yeri olmaz. Her şey en kolay nereden alınıp kullanılabilecekse oraya konur. Konulduğu yere uyumlu olup olmaması, yakışması veya şık durması gibi şeyler kişinin pek de umrunda değildir.

Bohem tarz seven kimselerin evinde irili ufaklı birçok obje görebilirsiniz. Çünkü bu kişiler genelde özgürlüğüne düşkün ve çok gezen insanlardır. Her gittikleri yerden ve ülkeden getirdikleri eşyaları evin her yerinde görebilirsiniz. Bohem tarzın diğer bir özelliği sıra dışı olmasıdır. Bu tarzda dekore edilmiş bir evde yılın modasını aramaya kalkmayın hayal kırıklığına uğrarsınız.

Bohem Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Bohem Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?Eğer yazımızı okuduktan sonra kendinizi bohem tarza yakın bulup evinizi bu şekilde dekore etmeye karar verdiyseniz, şimdi size yol gösterecek bazı önerilerde bulunacağız;

 • Bohem tarzda etnik çizgiler ön plandadır. Mesela el dokuması bir kilimi yere serebilir, eski bir çalgıyı duvarınıza asabilirsiniz.
 • Renkleri özgür bırakın! Bohem tarzda hiçbir zaman renk uyumu aranmaz, tam tersi birbirine zıt renkler bir arada kullanılır. Böyle bir eve girdiğinizde renklerin karmaşasından bir anda gözleriniz yorulabilir ama bir süre sonra size ne kadar keyif verdiğiniz göreceksiniz.
 • Bohemliğin olmazsa olmazlarından biri de vintage esintilerdir. Aile büyüklerinizden kalma bir radyo veya abajuru alıp evinizin bir köşesine koyabilirsiniz. Eskitilmiş masalar, sehpalar, sandalyeler, kitaplıklar bohem tarzı evlerde sıklıkla göreceğiniz eşyalardır.
 • Hem romantizmi, hem sıradanlığı bir araya getirin. Eğer bohem bir ev tasarlamak istiyorsanız, evin alakasız bir yerine sevgilinizle yaşadığınız romantik anları hatırlatacak bir objeyi yerleştirebilirsiniz.
 • Toparlayacak olursak, bohem tarzı bir evin en önemli özelliği dağınık olmasıdır. Bu nedenle zıt renklerden oluşan vintage, modern, klasik, romantik gibi tüm parçaları bir arada kullanın. Aksi halde bohemliğin esası olan dağınıklığı sağlayamazsınız.
 • Dekorasyonun ilk dikkat çeken parçalarından birisi de yer minderleridir. Oldukça rahat bir izlenim veren bu minderler, salaş bir yaşamın olmazsa olmazıdır. Renkli ve desenli olmaları ile samimi bir ortam yaratır.
 • Ağır halılar yerine desenli kilimler kullanın. Özgür ruhu harekete geçirecek kilimler, renkleri ve desenleri ile içinize neşe getirecektir. Ayrıca birkaç tanesini rastgele ve üst üste gelecek şekilde kullanabilirsiniz.
 • Örgü ve dantelleri sandıktan çıkarın. 80’li yıllara ait olan danteller mobilyalarınızın üstünü süslerken, örgülerle koltuklarınızı renklendirebilirsiniz.
 • Oryantal aksesuar seçimi yapın. Renkli avizeler, camlar veya taşlı aydınlatmalar kullanın. Fenerler, büyük annenizin vazoları ve bibloları, dekorasyonunuzu tamamlamak için harika objelerdir.
 • Egzotik desenleri de kumaşlarda sıklıkla kullanabilirsiniz. Kuşlar, yeşil yapraklar, rengarenk çiçekli kumaşları istediğiniz yerde bolca kullanabilirsiniz.
 • Vintage mobilyalar bulun. Nostalji kokan bu mobilyaları, yeniletebilir ve eskici ruhu canlandırabilirsiniz. Modern bir mobilya ile bohem havayı yakalamanız neredeyse imkansızdır.
 • Püskülleri koltuk kenarlarından yatak örtülerine, yastık kılıflarından perdelere kadar her yerde kullanabilirsiniz. Dekorasyonda kullandığınız birkaç objeye de püskül ekleyebilirsiniz.
 • Annenizin sandığından yuvarlak bir dantel bularak kendinize özel dreamcatcher’lar yapabilirsiniz. Duvar dekorasyonunda bunlardan birkaç tanesini kasnaklara gerdirerek kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kolalayıp sertleştirerek bardak altlıkları gibi aksesuarlar da yaratabilirsiniz.

Bohem Tarz Dekorasyonda Nelere Dikkat Edilmeli?

Bohem Tarz Dekorasyonda Nelere Dikkat Edilmeli?Zıtlıklar üzerine kurulu olan bohem tarz, bağımsızlığın ruhuna vurgu yapmaktadır. Farklı tarzların, birbirine zıt renklerin harmanlanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Ama bunu yaparken oldukça dikkatli olmalısınız ve eskici ruhunu içinizde taşımalısınız.

Bohem tarz dekorasyonda dikkat etmeniz gereken ilk şey, rahatlıktır. Bu dekorasyonun anahtarının özgürlük ve rahatlık olduğunu hiçbir zaman unutmamalısınız. Bağımsızlığına düşkün olan insanlar tarafından tercih edilen tarz, onun rengi bununla uyumlu mantığından daha çok rahatlığa odaklanmaktadır. Eğer rahat ediyorsanız renk uyumu çok da önemli değildir.

Motiflere mutlaka yer açmanız ise ikinci dikkat etmeniz gereken noktadır. Çünkü bu tarz akıllara renklerle ve motiflerle gelmektedir. Yastıklarda, koltuklarda, halılarda etnik motifleri sıklıkla görürsünüz. Yastıklarınızı ve perdelerinizi bu desenlerle bezenmiş kumaşlardan oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda son yıllarda halılarda da bu desenler yoğun bir şekilde görülmeye başlandığı için rahatlıkla seveceğiniz bir şeyler bulabilirsiniz. Aynı zamanda renkli ve çeşitli desenleri barındıran camlardan objeler, avizeler de kullanabilirsiniz.

Bohem tarzın en iyi yönlerinden birisi de büyükannelerinizin sandıklarında sakladığı parçaları kullanabilmenizdir. Aynı zamanda onların evinden eski eşyaları dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz. Eski mobilyalar gerekli tadilatlar yapıldıktan sonra yeniden evinizin baş tacı olabilir. Bu tarzda eski mobilyaların modası hiçbir zaman geçmez ve nostalji duygusunu iliklerinize kadar hissedersiniz. Birkaç antika objeyle de harika bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Trendleri takip etmeye gerek olmadığını bilmeniz de bir diğer dikkat edeceğiniz konudur. Bu tarzın mantığında trendlerden çok sizin hoşunuza gidecek aksesuarlar yatmaktadır. Rahatlığınızı, özgür ruhunuzu öne çıkaracak her şey tarzın en önemli unsurlarını oluşturmaktadır. Aynı zamanda farklı tarzların bir araya gelip nasıl bir karmaşa oluşturacağını da hiç dert etmeyin. Mesela eski tip bir mobilyayı, modern yastıklarla kullanabilirsiniz.

Bohem Tarzı Dekorasyon Örnekleri

Bohem Tarzı Dekorasyon ÖrnekleriBohem tarzının aklınızda tam anlamıyla şekillenmesi için görsel örneklerle bunu desteklemek istiyoruz. Bohem tarzı dekore edilmiş evlerin odalarını ayrı ayrı paylaşıp, aynı zamanda dekorasyon önerileri de sunmuş olacağız.

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş Salon

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş SalonBohem tarzda dekore edilmiş bir salonda uyumu aramak yapacağınız en mantıksızca davranış olacaktır. Örneğin verdiğimiz örnekte salonun orta yerine konmuş, iki büyük abajur çok estetik durmasa da, bohem tarz seven ev sahibini fazlasıyla memnun etmişe benziyor.

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş Oturma Odası

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş Oturma OdasıRahatlığın bohemciler için çok önemli bir ayrıntı olduğundan bahsetmiştik. Rengarenk kırlentlerle süslenmiş rahat bir koltuk, gazete ve dergilerin el altında olabileceği bir sehpa ve birbirinden zıt renklerin bir arada olduğu bir oturma odası bohem tarz dekorasyon için gayet uygundur.

[renkbox baslik="Rustik Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/rustik-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/rustik-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş Yatak Odası

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş Yatak OdasıEtnik esintileri yansıtan bir yatak örtüsü, vintage tarzda tasarlanmış bir karyola tam da bohemlikte olması gereken şeyler. Yukarıda da anlattığımız gibi objelerin uyumuna asla dikkat edilmez. Mesela klasik bir sandığın üzerine konmuş, renkli karelerle süslenmiş bu abajur oldukça modern olmasına rağmen bu yatak odasında gözümüze hiç batmadı.

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş Mutfak

Bohem Tarzı Dekore Edilmiş MutfakSon olarak bohem tarzda döşenmiş bir de mutfak örneği paylaşmak istiyoruz. İlk bakışta modern çizgilerin hakim olduğu görünen bu mutfağı biraz incelerseniz, "eskici ruh" diye tabir ettiğimiz biri tarafından dekore edildiğini hemen anlayabilirsiniz. Mutfağın ortasına yerleştirilmiş odun sobası, yerde serili olan el dokuması kilim, rafların en üstünde yer alan sepetler, toprak kaplar buram buram bohemlik kokuyor.

Bohem tarzı ev dekorasyonunda birbirinden bağımsız, alakasız, renklerin uyumsuz olduğu birçok parçayı bir arada bulabilirsiniz. Bohem aslında bir yaşam biçimidir. Dekorasyonda olduğu gibi, giyim-kuşamda da bohem tarzı benimsemiş insanlar çoktur. Eğer evinizi bu tarza göre dekore etmek istiyorsanız gerekli bilgileri yukarıda sizlerle paylaştık.
Bohem tarzın size uygun olduğunu düşünüyor musunuz?
Sizce bu tarz göz yorucu mudur? Yoksa mantığı gibi rahatlık ön plana çıkıyor mu?
Tamamen bohem tarza uygun olarak yaratılan ortamları nasıl buluyorsunuz?Okur Yorumları
 1. Beni tercihim de vintage ve bohem dekorasyondan yana. Evde çok sıcak bir hava oluşuyor, birbirinden alakasız objeleri rahatlıkla kullanabilme imkanına kavuşuyorsunuz.