Loft Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

İlk olarak garaj ve hangarların yaşam alanına dönüştürülmesiyle başlayan loft dairler veya loft dekorasyon stili, günümüzde en önde gelen lüks dekorasyon türlerinden biri olmuştur. Konforun ön planda olduğu bu dekorasyon stilinde, her şey sade ve doğal seçilmektedir. Loft dekorasyonu merak edenler veya ilk kez duyanlar için, ne olduğu, nasıl yapıldığı ve örnek dekorasyon fikirleri yazımızda yer almaktadır.

Çatı katının düzenlenerek yaşanılası bir ev haline dönüştürülmesi loft daire biçimini ifade etmektedir. Ülkemizde loft daire kavramı bu şekilde karşılık bulurken, yurt dışında fabrikaların ev şekline dönüştürülmesini ifade etmektedir. Bu konuda birçok fabrika kullanım amacının dışında olarak, ev şekline dönüştürülmüş ve farklı dekorasyon stilleri ile yaşanılan alanlara alternatif oluşturulmuştur. İlk olarak 1970 yılında Amerika’daki insanların kalacak yer bulma arayışlarının sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Üretim konusunda aktif olmayan fabrikaların yeniden düzenlenerek ev şeklini alması o yıllardan sonra günümüzde oldukça benimsenmiş ve popüler ev dekorasyonu stilleri arasındaki yerini almıştır.

Dekorasyon şekli olarak alanların daha geniş durmasına olanak sağlayan alternatifler değerlendirilmektedir. Geniş pencerelere sahip olan loft evler, çatı katı ile tavan arasında kalan yerler olarak bilinmektedir. Genel olarak bakıldığında stüdyo tipi daireleri anımsatmaktadır.

Loft Tarzı (Stili) Dekorasyon Nedir?

Modern yapıların gözdesi niteliğinde olan loft daireler, küçük evlerden sıkılan ve duvarların olmadığı rahat geçişlerin olduğu evlere ilgi duyanların favorisi olmuştur. Alanın doğal haline saygı duyularak fazla müdahale gerektirmeyen bu dekorasyon stilinde, yüksek tavanlar en belirgin özelliklerden biridir. Duvarların olmamasından dolayı geniş alanlar mümkün olurken, büyük eşya seçiminde mekan sahipleri özgür davranabilmektedir. Doğal taşlardan olan tuğla duvarların korunması esas alınırken, düz duvarlı alanlarda loft dekorasyon esintilerini hissetmek için tuğla görünümlü duvar kağıtları uygulanabilir. Mobilya seçiminde modern bir tarzın benimsenmesi ve birçok yerde deri kumaş detaylarının bulunması, loft dekorasyon stilinde dikkat edilecek noktalar arasındadır.

Loft Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Tıpkı minimalist dekorasyonda olduğu gibi, sade bir dekorasyon stilini oluşturan loft dairelerde, büyük ve gösterişli unsurlar, evin en göz alıcı noktasında yer almalıdır. Alternatifler arasında bisiklet, piyano ya da dev bir heykel olabilir. Bu parçalar evin genel havasını değiştirecek öğelerdir. Tuğlalarla örülmüş evin duvarında boya kullanılmaması doğallığın bozulmamasına yönelik seçimlerdir. Mobilyalarda deri kumaşın hakim olması, loft dekorasyonunun sadeliğin yanında gösterişli yanını göstermektedir. Dekorasyon içinde özel tasarımlı eşyaların olması, evin genel atmosferine zenginlik kazandıracak detaylardır. Şıklığın yanı sıra rahatlık loft daireler için vazgeçilmezdir.

Loft Tarzı Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Günümüzde çatı katı aralarını değerlendirmek için yurt dışı ülkelerinden esinlenerek uygulanan loft daire dekorasyonu, geniş alanlarda büyük eşya kullanımına yönelik bir dekorasyon stilidir. Yurt dışında endüstriyel amaçlı yapılar için bu durumun imkanı söz konusu olsa da, ülkemizde çatı katlarının dar alanlar olmasından dolayı, birçok inşaat firması projelerinde loft daire seçeneklerine de yer vermektedir. Bu sayede ülkemizde de yüksek tavanlı ve büyük pencereli loft dairelerin sayısı giderek artmaktadır. Orijinal tarzı olanlara hitap eden bu yaşam alanları, büyük aydınlatmalarla aydınlık ve ferah ortamlara rahatlıkla dönüştürülmektedir. Eski yıllardaki ev ihtiyacının günümüzde trend haline gelmesi, ev dekorasyonundaki farklı stillere duyulan ihtiyacı göstermektedir.

Loft Tarzı Salon

Son yıllarda dekorasyonda farklılık yaratmak isteyen birçok inşaat firması loft dairelere ağırlık verirken, iç mimarlar da bu konuda oldukça başarılı dekorasyon örnekleri ortaya çıkarmaktadır. Rahatlığın en iyi şekilde hissedildiği eşya seçimlerinde modern ve spor tarzın birleşimi olan mimari dokunuşlar, loft dekorasyon stilinin genel özelliklerini oluşturmaktadır.

Loft Tarzı Yatak Odası

Taş duvarlara eşlik eden mermer detaylar, doğal fabrikasyon yapıların genel havasını yansıtmaktadır. Ayrıca aydınlatma seçimlerinin normalden biraz büyük olması ve endüstriyel alanlarda kullanılan aydınlatmalara benzetilmesi, tam anlamıyla bir loft dekorasyonu yapmayı sağlar. Bu dairelerde yatak odaları genellikle, ara kat veya balkon tarzı bir bölümde yapılmıştır. Bazen de salonun bir köşesine yerleştirilen yatak yeterli olmaktadır.

Loft Tarzı Mutfak

Loft dairelerde mutfaklar genelde açık mutfak şeklinde dizayn edilir. Taş alanların sertliğini en iyi bütünleyen ahşap eşyalar, sade aksesuar seçimini gerektirirken, mutlaka metal ve mermerden objeler ev içinde yer almalıdır.

Okur Yorumları

4 yorum
  1. Ev dekorasyonu aslında çok zor iştir, emek ister, zaman ister. Bunun için işin uzmanlarına başvurmak gerek. İşin sonunda istediğiniz dekorasyonda bir eve veya iş yerine sahip olmanın mutluluğu da başkadır.

  2. İlk defa duydum ve gerçekten çok hoşuma gitti. Maddiyatı aşıp bu dekorasyonu evime uygulamalıyım.. 🙂

  3. Bu tarz yapılar gerçekten çok hoş. Ülkemizde de zamanla beğenileceğini ve yaygın olarak kullanılacağını umut ediyorum. Tarz sahibi kişiler ve dekorasyonda ince detaylara önem verenler loft tarzını seçiyor genelde. 2+1 veya 3+1 konseptinden kurtulma zamanı geldi artık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler