Loft Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Loft Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Yalnız yaşayanlar veya küçük aileler için lüks ev konsepti olan loft daireler, günümüzde şehir yaşantısının en modern tarzıdır. Fabrikaların ve hangarların ev olarak dekore edilmesiyle ortaya çıkan bu tarz, gençlerin favorisidir. Özellikle şehirde iş hayatı yaşayan kişilerin kendilerine yetecek büyüklükteki dairelerin modern çizgilerle dekore edilmesine konusunda bilinmesi gerekenlere bu yazıda yer verdik.

Banu Özekmekçi

Yüksek tavanlı ve tüm odaların bir arada olduğu mimari genellikle loft olarak adlandırılır. Asma kat tarzında bir oda ve alt kısımda mutfak ile oturma odasının bir arada olduğu bir tasarıma sahiptir. Tek başına yaşayanlar veya iki kişi için uygun olan loft daireler, modern dekorasyonu ile herkesin beğenisini kazanmaktadır. Özellikle büyükşehirlerde bu şekilde inşa edilen rezidanslara sıklıkla rastlanmaktadır.

Odaların şekli nedeniyle kendine özel bir dekorasyon tarzının ortaya çıktığı loft daireler, ilk defa 1970’li yıllarda Amerika’da yaşayan insanların kalacak yer bulma arayışı ile ortaya çıkmıştır. Eski fabrika ve hangarların gerekli tadilatlar sonrasında bir eve dönüşmesi ile bugünün loft dairelerinin tasarımı ortaya çıkmıştır. Dairenin şekli itibarıyla dekorasyona da son derece uygun bir tasarıma sahiptir.

[renkbox baslik="Coastal Stili Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/coastal-stili-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/coastal-stili-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir-oneriler.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yüksek tavan, büyük pencereler, asma kat veya çatı katına çıkmak için merdivenlerin en temel mimari özellikleridir. Loft dekorasyonda da bu özellikler en güzel şekilde değerlendirilmektedir. Eğer maddi açıdan rahatsanız herhangi bir kısıtlamaya gitmeden istediğiniz dekorasyonu uygulamaya müsait yapılardır. Eğer fazla bütçeniz yoksa loft dekorasyon için bu da bir sorun değildir. Oldukça salaş bir şekilde dairenizi dekore edebilirsiniz.

Loft Tarzı (Stili) Dekorasyon Nedir?

Modern yapıların gözdesi niteliğinde olan loft daireler, küçük evlerden sıkılan ve duvarların olmadığı rahat geçişlerin olduğu evlere ilgi duyanların favorisi olmuştur. Alanın doğal haline saygı duyularak fazla müdahale gerektirmeyen bu dekorasyon stilinde, yüksek tavanlar en belirgin özelliklerden biridir.

Duvarların olmamasından dolayı geniş alanlar mümkün olurken, büyük eşya seçiminde mekan sahipleri özgür davranabilmektedir. Doğal taşlardan olan tuğla duvarların korunması esas alınırken, düz duvarlı alanlarda loft dekorasyon esintilerini hissetmek için tuğla görünümlü duvar kağıtları uygulanabilir. Mobilya seçiminde modern bir tarzın benimsenmesi ve birçok yerde deri kumaş detaylarının bulunması, loft dekorasyon stilinde dikkat edilecek noktalar arasındadır.

Çatı katının düzenlenerek yaşanılası bir ev haline dönüştürülmesi loft daire biçimini ifade etmektedir. Ülkemizde loft daire kavramı bu şekilde karşılık bulurken, yurt dışında fabrikaların ev şekline dönüştürülmesini ifade etmektedir. Bu konuda birçok fabrika kullanım amacının dışında olarak, ev şekline dönüştürülmüş ve farklı dekorasyon stilleri ile yaşanılan alanlara alternatif oluşturulmuştur.

Loft Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Tıpkı minimalist dekorasyonda olduğu gibi, sade bir dekorasyon stilini oluşturan loft dairelerde, büyük ve gösterişli unsurlar, evin en göz alıcı noktasında yer almalıdır. Alternatifler arasında bisiklet, piyano ya da dev bir heykel olabilir. Bu parçalar evin genel havasını değiştirecek öğelerdir.

Tuğlalarla örülmüş evin duvarında boya kullanılmaması doğallığın bozulmamasına yönelik seçimlerdir. Mobilyalarda deri kumaşın hakim olması, loft dekorasyonunun sadeliğin yanında gösterişli yanını göstermektedir.

Dekorasyon içinde özel tasarımlı eşyaların olması, evin genel atmosferine zenginlik kazandıracak detaylardır. Şıklığın yanı sıra rahatlık loft daireler için vazgeçilmezdir.

Loft Tarzı Dekorasyon Yapmak için Öneriler

Loft Tarzı Dekorasyon Yapmak için ÖnerilerDairenin atmosferi nedeniyle son derece özgür dekorasyonlar uygulayabileceğiniz loft dairelerde, salaş ama modernize edilmiş bir hayat yaşayabilirsiniz. İster bohem ister rustik bir hava yaratabilirsiniz. Elbette loft dekorasyonun da olmazsa olmazları vardır.

Taş ve Tuğla Örme Duvar: Yüksek bir tavana sahip olan dairenizde taş veya eski tuğla örgü duvarlar kullanabilirsiniz. Işık ile ilgili bir sorununuz olmayacağı için evin içinde bu duvarlara bolca yer verebilirsiniz. İster bütün duvarları ister bir duvarı taş veya tuğla örgüsü yaptırabilirsiniz. Ortaya çıkışı eski yapılar olduğu için bu izleri evinizde taşımaya devam edebilirsiniz.

Metal ve Ahşap Uyumundan Kaçınmayın: Özgür tasarımın olmazsa olmazı zıtlıklardır. Ahşap ve metal karışımı dekorasyonlar uygulayabilirsiniz. En belirgin detaylardan birisi olmakla birlikte muhteşem bir uyum sağlayacağını da bilmelisiniz. Mesela metal dokuyu hissettirecek çok fazla ayrıntı varsa mobilyalarınızda ahşaba ağırlık verebilirsiniz.

Mutfağınızda Sanayi Tipini Seçin: Eğer farklı bir dekorasyon ortaya koymak istiyorsanız ve mutfakta vakit geçirmekten zevk alıyorsanız sanayi tipi bir seçim yapabilirsiniz. Metal dokuyu özgür bir şekilde loft dairenizde kullanabileceğinizi söylemiştik. Çelik mutfak gereçlerini kullanarak, ahşap masif masayla kombinleyebilirsiniz. Uzun metal ve büyük fener tipi aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Özel tasarım avizelerle evinizdeki atmosferi modernize edebilirsiniz.

Boruları Gizlemeyin: Evin ortaya çıkışını unutmadan su borularınızı gizlemeye çalışmayın. Tesisat borularını, havalandırma sistemlerini ve kalorifer düzeneklerini evinizde gizlemeyin. Taş ve tuğla duvarlarınız ile bu metal boruların muhteşem bir hava yaratacağını unutmayın.

L Tipi Geniş Kanepeler Seçin: Mobilya seçiminde özgür olun ve rahatlığınızdan ödün vermeyin. L tipi geniş ve yumuşak kanepeler tercih edin. Evin genel minimal tarzıyla uyacak ve büyük yapısı ile evi dolduracak bir model seçebilirsiniz. Sehpalarınızı da büyük ve modern tasarımlardan seçerek, konforunuzu ön plana çıkarabilirsiniz. Chester tarzı, büyük ve deri kumaşlı bir kanepe de seçebilirsiniz.

Sıvanmamış Beton Duvarı Sevin: Henüz inşaat halindeymiş gibi görünen beton duvarlar da loft dairelerin olmazsa olmazıdır. Oldukça şık görünen bu duvar modeli, evi hem modern gösterecek hem de büyüklü bir atmosfer oluşturacaktır. Büyük ve konforlu koltuklarınız, ahşap masif masanız ve çelik mutfağınızla harika görüneceğinden emin olabilirsiniz.

Açık Kirişleri Değerlendirin: Loft evlerin en belirgin özelliklerinden olan açık kirişleri, ister çelik ister beton isterseniz de ahşap dekore edebilirsiniz. Odaları ve asma katı bölmek için kirişleri evin en dikkat çekici bölümü olarak kullanabilirsiniz. Yüksek tavanın avantajını kirişlerde de mutlaka öne çıkarın.

Merdivenleri Es Geçmeyin: Tavan yüksekliği ve mekanın genişliği, asma katı rahatça kullanmanızı sağlar. Yatak veya çalışma odasını asma kata taşıyarak harika dekorasyonla uygulayabilirsiniz. İster ahşap ile taş örme duvarları ister metal ve sıvanmamış beton duvara odaklanabilirsiniz. Merdivenleri ise bu seçiminize uygun şekilde tasarlamayı ihmal etmeyin.

Şömine veya Soba: Sırf dekorasyon için bile olsa evinizde mutlaka soba veya şömine kullanın. Evin yüksek tavanı sayesinde tam orta kısımdan inecek modernize edilmiş bir şömine, özgür görünümü destekleyecektir. Eski ve büyük bir soba ile büyük bir fark yaratabilirsiniz.

Loft Tarzı Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Günümüzde çatı katı aralarını değerlendirmek için yurt dışı ülkelerinden esinlenerek uygulanan loft daire dekorasyonu, geniş alanlarda büyük eşya kullanımına yönelik bir dekorasyon stilidir. Yurt dışında endüstriyel amaçlı yapılar için bu durumun imkanı söz konusu olsa da ülkemizde çatı katlarının dar alanlar olmasından dolayı, birçok inşaat firması projelerinde loft daire seçeneklerine de yer vermektedir.

Ülkemizde de yüksek tavanlı ve büyük pencereli loft dairelerin sayısı giderek artmaktadır. Orijinal tarzı olanlara hitap eden bu yaşam alanları, büyük aydınlatmalarla aydınlık ve ferah ortamlara rahatlıkla dönüştürülmektedir. Eski yıllardaki ev ihtiyacının günümüzde trend haline gelmesi, ev dekorasyonundaki farklı stillere duyulan ihtiyacı göstermektedir.

Loft Tarzı Salon

Son yıllarda dekorasyonda farklılık yaratmak isteyen birçok inşaat firması loft dairelere ağırlık verirken, iç mimarlar da bu konuda oldukça başarılı dekorasyon örnekleri ortaya çıkarmaktadır. Rahatlığın en iyi şekilde hissedildiği eşya seçimlerinde modern ve spor tarzın birleşimi olan mimari dokunuşlar, loft dekorasyon stilinin genel özelliklerini oluşturmaktadır.

[renkbox baslik="Rustik Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/rustik-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/rustik-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir-oneriler.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Loft Tarzı Yatak Odası

Taş duvarlara eşlik eden mermer detaylar, doğal fabrikasyon yapıların genel havasını yansıtmaktadır. Ayrıca aydınlatma seçimlerinin normalden biraz büyük olması ve endüstriyel alanlarda kullanılan aydınlatmalara benzetilmesi, tam anlamıyla bir loft dekorasyonu yapmayı sağlar.

Bu dairelerde yatak odaları genellikle, ara kat veya balkon tarzı bir bölümde yapılmıştır. Bazen de salonun bir köşesine yerleştirilen yatak yeterli olmaktadır.

Loft Tarzı Mutfak

Loft dairelerde mutfaklar genelde açık mutfak şeklinde dizayn edilir. Taş alanların sertliğini en iyi bütünleyen ahşap eşyalar, sade aksesuar seçimini gerektirirken, mutlaka metal ve mermerden objeler ev içinde yer almalıdır.

İlk olarak garaj ve hangarların yaşam alanına dönüştürülmesiyle başlayan loft dairler veya loft dekorasyon stili, günümüzde en önde gelen lüks dekorasyon türlerinden biri olmuştur. Konforun ön planda olduğu bu dekorasyon stilinde, her şey sade ve doğal seçilmektedir. Loft dekorasyonu merak edenler veya ilk kez duyanlar için, ne olduğu, nasıl yapıldığı ve örnek dekorasyon fikirlerine yazımızda yer verdik.
Loft tarzı bir dairede yaşamak ister miydiniz? En çok hangi özelliği sizi cezbediyor?
Loft dekorasyon konusunda sizce en vazgeçilmez özellik nedir?
Sizin loft dekorasyon için önerileriniz nelerdir?Okur Yorumları
  1. Bu tarz yapılar gerçekten çok hoş. Ülkemizde de zamanla beğenileceğini ve yaygın olarak kullanılacağını umut ediyorum. Tarz sahibi kişiler ve dekorasyonda ince detaylara önem verenler loft tarzını seçiyor genelde. 2+1 veya 3+1 konseptinden kurtulma zamanı geldi artık 🙂

  2. İlk defa duydum ve gerçekten çok hoşuma gitti. Maddiyatı aşıp bu dekorasyonu evime uygulamalıyım.. 🙂

  3. Ev dekorasyonu aslında çok zor iştir, emek ister, zaman ister. Bunun için işin uzmanlarına başvurmak gerek. İşin sonunda istediğiniz dekorasyonda bir eve veya iş yerine sahip olmanın mutluluğu da başkadır.