Coastal Stili Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Coastal Stili Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Yaz mevsiminin ferahlığını ve rahatlığını ön plana çıkaran coastal stili, aydınlık bir temanın hakim olduğu dekorasyondur. Hepimiz masmavi denizin, sıcacık güneşin ve beyaz kumların verdiği hissi severiz. Tam olarak bu temanın hakim olduğu evler, modern ve spor görünümleri ile genellikle gençlerin ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda minimal çizgileri sevenler için de uygun bir dekorasyondur. Şimdi hakkında bilmeniz gerekenlere ve fikirlere göz atalım:

Banu Özekmekçi

Her mevsimin kendine özgü bir güzelliği olsa da yaz aylarının içimizde yarattığı ferahlığı sevmeyen yoktur. Herkesin hayalini kurduğu yazlık ev konsepti, coastal tarz olarak karşımıza çıkıyor. Mavi rengin tonları, beyazın asaleti ile dekore edilen bu evler, içimizi açan bir havaya sahiptir. Kendimizi bu evde rahat, temiz ve huzurlu hissederiz. Yaz mevsiminin sıcaklığını dingin bir hava ile bu tarz evlerde yaşarız.

Genellikle deniz temasının hakim olduğu coastal tarzda, açık renkler hakimdir. Evde ferahlığın hakim olması nedeniyle kaba eşyalardan daha çok narin bir görünüm elde edilir. Açık renkli ahşap ile mavi tonlarının bir araya gelmesiyle tasarlanan bu evlerde, kendinizi bir tatil cennetinde lüks bir tatil yapar gibi hissedersiniz. Soft renkler, sıcacık bir atmosfer temeline dayalı ve deniz ait her objenin süslediği bir ev hayal ettiğinizde bunun coastal stil olduğunu bilmelisiniz.

[renkbox baslik="Retro Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/retro-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/retro-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Minimal yaşam tarzı ile bir araya getirmeye son derece uygun olan bu dekorasyon şekli, az eşya seven kişiler için son derece uygundur. Zaten bu şekilde dekore edilmiş bir ortama girdiğiniz zaman, sizi hemen içine aldığını hissedersiniz. Kendinizi rahatlamış hissetmeniz için tasarlandığını da atlamamalısınız. Elbette bu tarzı elde edebilmek için bilmeniz ve doğru yapmanız gereken bazı noktalar da bulunmaktadır. Şimdi bu noktalara detaylı bir şekilde göz atalım.

Coastal Stili Dekorasyon Nedir?

Coastal Stili Dekorasyon Nedir?Birbiri ile aynı kalıpta olan ev dekorasyonlarının yanı sıra ferah atmosferi ile coastal stili son dönemlerin en popüler dekorasyon tercihlerinden biridir. Coastal ev dekorasyonu yapmak isteyenlerin açık renklerden yana seçim yapmaları gerekiyor. Beyaz ve açık mavinin uyumunu bu ev dekorasyonunda yansıtmak için denizi anımsatan biblo ve objelere ihtiyaç vardır. Genellikle yazlık evlerde uygulanan bir ev dekorasyonu olsa da, her daim evinde yazın esintilerini hissetmek isteyenler evlerinde bu dekorasyon biçimini benimseyebilirler. Önemli olan gösterişten uzak ve konforu yüksek sade bir dekorasyon oluşturmak, coastal stilinin genel amacını oluşturmaktadır.

Coastal Stili Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Coastal Stili Dekorasyon Nasıl Yapılır?Birbiri ile uyumlu açık renkler ve objelerin deniz esintilerini barındırması gibi detaylara dikkat ederek coastal stilinde bir ev dekore etmek mümkündür. Beyaza genellikle eşlik eden açık mavi, evdeki ufak detaylarda kullanılarak renkli bir dekorasyon elde edilmesini sağlamaktadır. Mobilya tercihinde ahşap modellerin tercih edilmesi ve doğal duran detayların ev içinde bulunması coastal dekorasyonun genel konseptini oluşturmaktadır.

Midye kabukları, halat ipten yapılmış biblolar ve denize dair birçok unsur bu dekorasyon biçiminin ana temasını oluşturmaktadır. Sıradan bir ev dekorasyonunu bu detaylarla coastal stiline çevirmek mümkündür.

Coastal Tarzı Dekorasyon için Öneriler

Coastal Tarzı Dekorasyon için ÖnerilerHer dekorasyon işleminde olduğu gibi coastal stili tam olarak vurgulayabilmek için dikkat etmeniz gereken ince ayrıntılar vardır. Dekorasyonu tam olarak yansıtabilmek için öncelikle bu kafada birisi olmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Deniz Temasını Benimseyin: Tarzın en temel özelliği olan deniz teması, mavi renklerini evinizin istediğiniz yerinde özgürce kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Açıktan koyuya kadar denizin her rengini yansıtan bir ev dekore edeceğinizi unutmayın. Aynı zamanda deniz dediğimiz zaman aklınıza canlanan her öğeyi de evinize taşımayı ihmal etmeyin. Hep hayalini kurduğunuz gibi balıkçı kasabasında kendinize özgür bir yaşam alanı oluşturun.

Biraz Country Esinler Ekleyin: İki farklı tarz olan coastal ve country dekorasyonu harmanlayabilirsiniz. Açık ve ferah bir ev yaratırken, mobilyalarınızla country tarzı uygulayabilirsiniz. Biraz vintage esintilerle daha sıcak bir ev yaratmanız da mümkündür. Ahşap mobilyalar, rustik objeler ve naftalin kokan birkaç eşya kullanabilirsiniz. Açık mavi tonlarını beyazlar ve eskimiş ahşaplarla bir araya getirebilirsiniz.

Midye Kabuklarından Yararlanın: Bir kumsala indiğimiz zaman hemen elimize birkaç tane midye kabuğu alırız. İşte yıllarca biriktirdiğiniz bu kabukları, artık evinizin baş köşesinde kullanma vakti geldi. Bu kabukları kullanarak birçok dekorasyon öğesi yaratabilirsiniz. Tamamen sizin yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak bu eylem, dekorasyonunuzun eksiksiz olmasını sağlayacaktır.

Balıkçı Öğelerini Kullanın: Deniz temalı bir ev dekore edeceğiniz için balıkçılık öğelerini de bir köşede değerlendirebilirsiniz. Bir ağ dekorasyonunuzu size özgü kılabilir. Evin bir köşesinde ağları fotoğraflarınızı sabitleyeceğiniz bir albüme dönüştürebilirsiniz.

Halatlardan Vazgeçmeyin: Halatları kullanarak kendi aksesuarlarınızı yaratabilirsiniz. Vazolarınızı halatlarla süsleyebilirsiniz. Perdelerinizde birkaç parça halattan püskül ve tutacak gibi ayrıntılar kullanabilirsiniz. Aynı şekilde sarkaçlar yapabilir, bitkilerinizi buralara yerleştirebilirsiniz.

Akvaryumlara Merak Salın: Coastal tarzı doruklarda yaşamak istiyorsanız akvaryumlara merak salın. Evinize bir tuzlu su akvaryumu kurabilirsiniz. Mercan kayalarından ilham alabilir ve birkaç tane balık ile evinizi renklendirebilirsiniz.

Eskitilmiş Ahşap Görüntüsü Oluşturun: Eskitilmiş ahşap görüntüsü evin sıcak atmosferine daha fazla samimiyet kazandıracaktır. İster açık renklerde boyayarak ister doğal görüntüsü ile kullanabilirsiniz. Bir duvarınızı bu ahşapla kaplayabilirsiniz ve oda bölmelerinde bundan faydalanabilirsiniz.

Coastal Stili Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Coastal Stili Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?Hasır bahçe mobilyaları ve ahşap mobilyaların beyazla buluşturulduğu birçok coastal dekorasyon stiline örnek oluşturmaktadır. Duvar renginin beyaz ya da açık mavi renginde olması evlerin oldukça aydınlık ve ferah olmasını sağlamaktadır. Perde seçiminde ise, yere kadar uzanan beyaz ya da mavi bir tül üzerindeki çizgili desenler, coastal stilini yansıtan detaylardan biridir.

Aynı şekilde ferah ortamın aynı şekilde hissedilmesi için mobilya renklerinin oldukça açık renklerde ve ahşap malzemeden olması gerekmektedir. Coastal ev dekorasyonuna bütünlük kazandıran en önemli unsurlar, evin pek çok köşesinde kullanılması tavsiye edilen aksesuarlardır. Deniz ürünlerini kapsayan objelerin seçilmesi yaz ve deniz havasının derinlemesine hissedilmesini sağlayacaktır.

Coastal Stili Salon

Coastal Stili SalonKış mevsiminin soğuk yüzünü yansıtan ev dekorasyonları yerine, her mevsimi yaz havasında yaşatacak olan coastal tarzı dekorasyon stili, hemen her yıl dekorasyon önerileri arasında yer alıyor. Ahşabın ve mavinin hakim olduğu salon örneğinde baharın esintileri hissediliyor.

Coastal tarz bir salon yaratmak için sıradan bir halı yerine hasır örgü tarzında kilim kullanabilirsiniz. Mavi renk ile muhteşem uyum gösterecek bu halı eve ayrı bir hava kazandıracaktır. Aynı zamanda hasır görünümlü bir puf ve berjer de kullanabilirsiniz.

Salonunuzda beyaz veya sıcak renkli ahşaplar da kullanabilirsiniz. Orta sehpanız eskitilmiş görünen bir ahşaptan olabilir. Bu sehpa beyaz renkte olabileceği gibi doğal rengiyle de kullanabilirsiniz. Cam bir sehpanın bu ahşaptan çerçevesi de olabilir ve böylece soft görünümü destekleyebilirsiniz.

Coastal Stili Yatak Odası

Coastal Stili Yatak OdasıVintage ve country tarzındaki mobilyalar ile uyumlu duran bu dekorasyon şekli, spor bir tarzı yansıtmak için ideal seçimlerden biridir. Açık renklerle deniz konseptli objelere merakı olan herkes coastal dekorasyon şeklini evinde uygulayabilir.

Uçuşan perdeler, coastal tarzdaki yatak odanızın en önemli parçalarından olabilir. Serin yaz rüzgarını içeriye alan bu perdenin hareketlerini seveceğinizden emin olabilirsiniz. Odanızı aydınlatacak tavan lambasını hasır örgüden seçebilirsiniz.

[renkbox baslik="Minimalist Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/minimalist-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/minimalist-dekorasyon-hakkinda-bilgi.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Sarı bir lamba ile yakamoz ışıltısını odanıza taşıyabilirsiniz. Aynı şekilde yatağın iki yanındaki komodinlere halatlarla süslenmiş ve mavi renkli şapkası olan küçük lambaderler koyabilirsiniz.

Coastal Stili Mutfak

Coastal Stili MutfakHasır eşyalar ve ahşap mobilyalar bu dekorasyon şeklinin en önemli unsurlarıdır. Evleri karanlık gösteren koyu renkli mobilyalar yerine, açık renkli ve kullanışlı mobilyalar coastal stilini oluştururken, ev sahiplerinin de rahat ve ferah bir evde yaşamalarına olanak sağlar.

Günün büyük bölümünü geçirmek isteyeceğiniz ve hoş sohbet kahvaltılar edeceğiniz mutfağınızda beyazın hakimiyetine izin verebilirsiniz. Ahşap görüntüsü ile birleşen beyaz samimi bir ortam elde etmenizi sağlayacaktır. Tabaklarınızda ve mutfak mermerinde deniz teması kullanabilirsiniz.

Coastal tarzda dekore edişmiş bir ev denildiğinde akıllara hemen, ferah, denizin maviliğini ve canlılığını yansıtan, modern, şık, spor çizgilerin hakim olduğu bir ortam gelmelidir. Bu tarz dekore edilmiş ortamlar ve evlerde bahar ferahlığı yaşanmaktadır. Coastal tarzı dekore edilmiş evlerin esas özelliği, renklerin olabildiğinde açık, özellikle de beyaz seçilmesi, aksesuar olarak seçilen objelerin ise deniz temalı şeyler olmasıdır.
Coastal tarz dekorasyonun size uygun olduğunu düşünüyor musunuz?
Beyaz ve açık renklerin hakim olduğu bir ev dekorasyonu ister miydiniz?
Minimal bir yaşantıyı coastal tarza nasıl uygulardınız?Okur Yorumları