Cüneyt Arkın Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Cüneyt Arkın Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

60'lı yıllarda romantik rollerde karşımıza çıkan bir Cüneyt Arkın vardır. 70'lerin ortalarından sonra tarihi filmler ile başarılı sahneler çıkarmıştır. 80'lerde ise toplumsal olaylara ağırlık veren filmlerle kendini göstermiştir. Daha sonraları ise televizyon dizilerinde oynayan, yapımcılık yapan oyuncu, Türk sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Bu makalemizde sizlere Cüneyt Arkın'ın hayatı ve sanatı ile ilgili bilgiler sunacağız.

Erkan Karaca

Cüneyt Arkın, 1963 yılında Artist Dergisi’nin yarışmasına katılıp birinci olunca oyunculuk kariyerine de ilk adımı atmıştır. Halit Refiğ’den aldığı oyunculuk teklifini kabul etmiş olan Cüneyt Arkın birkaç yıl içerisinde onlarca filmin başrol oyuncusu olarak kamera karşısına geçmiştir.

Politika ile de ilgili olan Cüneyt Arkın 2002 yılında bu alana dair bazı girişimlerde bulunmuş, hatta Mesut Yılmaz’dan Eskişehir Milletvekilliği için teklif almıştır. Türk sinemasında yılları geride bırakmış olan Cüneyt Arkın son yıllardaki görüntüsü ve kaç yaşına geldiği ile hayranları tarafından yakından takip edilmektedir.

[renkbox baslik="Tarık Akan Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/tarik-akan-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/tarik-akan-hayati-hakkinda-bilgi-960x560.png" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ancak sürekli Cüneyt Arkın’ın öldüğü konusunda çıkan söylentiler, son derece can sıkıcı ve asılsız haberlerdir. Çocukları, eşi ve torunu ile oldukça mutlu bir yaşam sürdüren Cüneyt Arkın şimdilerde televizyon ekranlarından uzak kalmayı tercih etmektedir.

Cüneyt Arkın Kimdir?

Cüneyt Arkın Kimdir?

Oldukça popüler olduğu Yeşilçam yıllarında yıldızı çok kısa sürede parlamış isimlerden biri olan Cüneyt Arkın, henüz askerlik yaptığı sırada Halit Refiğ tarafından çekilen Şafak Bekçileri filminin setinde yönetmenin ilgisini çekmiştir. Askerliğini tamamlamış olan usta oyuncu bir süre Adana’da doktorluk mesleğini yapmıştır.

Cüneyt Arkın’ın Hayatı

Cüneyt Arkın’ın Hayatı

Yeşilçam filmlerinin en başarılı aktörlerinden olan Cüneyt Arkın 7 Eylül 1937 yılında Eskişehir ilinde dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Fahrettin Cüreklibatur olarak bilinmektedir. Eskişehir Atatürk Lisesi’nde liseyi bitiren Arkın, üniversite eğitimi içinde İstanbul Tıp Fakültesi’ne gelmiştir.

Cüneyt Arkın pek çok kişinin kafasına oyuncu olarak yerleşmiştir. Fakat asıl eğitimini doktorluk üzerine almıştır. İlk evliliğini kendisi gibi oyuncu olan Güler Mercan ile 1964 senesinde yapmıştır ve bu evliliğinden Filiz adında bir kızı vardır. 4 yıl süren birlikteliğin ardından bir yıl sonra Betül Cüreklibatur ile evlilik gerçekleştirmiş ve Murat ve Kaan adında iki oğlu olmuştur.

Mütevazi ve sempatik kişiliği ile kazanmış olduğu hayran kitlesine her geçen gün yenisini ekleyen Cüneyt Arkın, filmleri kadar hayatı ile de merak edilen ünlüler arasında yer alıyor. Özellikle çocukları ve eşi ile olan seviyeli aile yaşamı pek çok kişinin örnek aldığı insanlardan olmasına neden olmaktadır.

Cüneyt Arkın 1963 yılından sonra tamamen oyunculuğa kendini vermiş ve rol aldığı aksiyon filmleri için bir süre akrobasi dersi almıştır. Eski Türk filmlerinde aksiyon denince akla ilk gelen oyunculardan biri olarak Battalgazi ve Malkoçoğlu usta oyuncunun halen izlendiğinde bile keyif veren yapımları arasındadır.

Cüneyt Arkın’ın Siyasi Kariyeri 

Cüneyt Arkın çok fazla kişi bilmese de oyunculuk kadar siyasi alanda da bir dönem aktif görev edinmiş isimlerden biridir. Özellikle Mesut Yılmaz tarafından Eskişehir Milletvekili Adayı olması için aldığı teklif oldukça ilgi çekmiştir. Siyasi yaşamında önemli bir yer edinmiş olan İşçi Partisi Hükümeti şeklindeki kampanyada birçok bilim adamı ve sanatçı ile aynı safta yer almış ve bu proje ile siyasette de kendisine önemli bir misyon edinmiştir.

Cüneyt Arkın Hakkında Bilinmeyenler

Sinema kariyeri ve özel yaşamında oldukça şeffaf olmayı tercih eden Cüneyt Arkın bazı bilinmeyen özellikleri ve hayat hikayesi ile de şaşırtmaktadır. Tıp fakültesindeki öğrencilik yıllarında yaşadığı parasızlık dönemi ve para kazanmak için hasta bakıcılık yaptığı usta aktörün bilinmeyen hatıraları arasındadır.

Yoksulluk yaşadığı zamanlarda, ekmeğe olan özlemini samimi bir röportajında dile getirmiş ve rüyasında bile ekmek gördüğünü ifade etmiştir. Oğulları ile fiziksel olarak benzerliği ve yakın ilişkisi ile dikkat çeken Cüneyt Arkın ise sadece bayramlarda elini öptürdüğünü ancak oğlu Murat’ın bir dizi çekimi sonrasında mesleğine olan saygısından dolayı ayaklarını öptüğünü belirtmiştir.

Cüneyt Arkın’ın Filmleri

Malkoçoğlu filmindeki akılda kalıcı aksiyon sahneleri ile sayısız yapımda izleyicilerinin karşısına geçmiş olan Cüneyt Arkın, günümüz sinemasında da oldukça başarılı projelerde yer almıştır. Genellikle aksiyon dolu sahnelerin adamı olarak görülmesine karşın romantik ve komedi türündeki filmlerde de aynı başarıya sahip olduğunu görmek mümkündür.

[renkbox baslik="Türker İnanoğlu Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/turker-inanoglu-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/turker-inanoglu-kimdir-hayati-ve-eserleri-960x560.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Birden çok seri filmi ile Malkoçoğlu başta olmak üzere; Acı Hayat, Mahkum, Öğretmen Kemal, Önce Hayaller Ölür, Polis Dosyası, Kartal Murat ve Kanun Adamı usta oyuncunun yer aldığı filmlerden bazılarıdır. Ayrıca eserleri arasında yer alan Kara Murat filmleri ile de oldukça özdeşleşmiş olan Cüneyt Arkın oynadığı birçok karakterin adı ile de anılmaktadır.

Cüneyt Arkın’ın Aldığı Ödüller

Cüneyt Arkın’ın Aldığı Ödüller

Aktörlük kariyerindeki başarısını aldığı ödüller ile kanıtlayan Cüneyt Arkın, geçmişten günümüze kadar birçok ödülün sahibi olmuştur. İlk ödülünü "En İyi Erkek Oyuncu" kategorisi ile 1972 yılında Adana Altın Koza Film Festivali'nde kazanmıştır. Bu organizasyonda en iyi erkek oyuncu için jüri kararı, Yılmaz Güney olmuştur. Ancak siyasi bazı pürüzler nedeniyle jüri son kararını Cüneyt Arkın adına vermiştir. Cüneyt Arkın ise ödülü almayı istememiştir.

1999 yılında Yaşam Boyu Onur Ödülü, 2013 yılında "Kültür ve Sanat Büyük Ödülü" kendisine layık görülen bazı ödüller arasındadır. 1969'da İnsanlar Yaşadıkça filmi ile 6. Antalya Film Şenliği'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü aldı. Aynı şenlikte aynı filmle "En İyi 3. Film" ödülünü kazandı. 1976'da Mağlup Edilemeyenler filmi ile 13. Antalya Film Şenliği'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü aldı.

Cüneyt Arkın rol aldığı tüm filmlerle karakter olarak çok başarılı bir oyunculuk sergilemiştir. Yaşadığı süre boyunca mesleği ve özel yaşamı ile oldukça ünlenmiştir. Türk sinemasının ve Yeşilçam'ın başarılı ünlülerindendir.
Cüneyt Arkın'ın en beğendiğiniz filmleri hangileridir?
Cüneyt Arkın'ın oynadığı filmler arasında favori karakteriniz hangisidir?
Cüneyt Arkın'ın oğullarını oyunculuk konusunda başarılı buluyor musunuz?
Cüneyt Arkın'ın siyasi yönü hakkındaki görüşleriniz nelerdir?Okur Yorumları