Charles Dickens Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Charles Dickens Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Tüm zamanların en çok satan kitabı İki Şehrin Hikayesi’nin ünlü yazarı Charles Dickens’i ne kadar tanıyorsunuz? İşte yaşam öyküsü, eserleri ve ünlü sözleriyle Dickens hakkında merak edilenler ve daha fazlası sizlerle...

Erkan Karaca

Unutulmaz kurgusal karakterleri, defalarca beyazperdeye uyarlanmış eserleri ve eleştiri yazılarıyla hafızalara kazınan Charles Dickens, edebiyat dünyasının en önemli isimlerindendir. Yaşadığı dönemde benzeri görülmemiş büyük bir şöhrete ulaşmış, 1870'de kariyerinin zirvesindeyken hayata veda etmiştir. Ayrıca onu diğerlerinden ayıran en büyük özelliği, tüm zamanların en çok satan kitabı İki Şehrin Hikayesi'nin yaratıcısı olmasıdır.

Dünya klasikleri arasındaki bu eserinin yanı sıra Büyük Umutlar, Bak Pikvik’in Maceraları, Oliver Twist gibi daha pek çok başarılı yapıta imzasını atmış; roman, şiir ve oyun gibi farklı türlerde eserler vermiştir. Çocuk yaşta iş hayatına atıldığı bilinen yazar, toplumsal konulardaki görüşleri ve eleştirileri yazılarıyla da dikkat çekmiştir.

[renkbox baslik="Laurence Sterne Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/laurence-sterne-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/laurence-sterne-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

İngiliz edebiyatının gerçekçi yazarları arasında yer alan Dickens, kendisinden sonra gelen George Orwell, Edgar Allan Poe ve Dostoyevski gibi ünlü kişilikleri de etkisi altında bırakmıştır. Fakat sizin de tahmin edeceğiniz gibi onun hakkında söylenmesi ve öğrenilmesi gereken daha bir dizi şey bulunmaktadır.

Charles Dickens Kimdir?

Charles Dickens Kimdir?Virginia Woolf gibi Victoria dönemi yazarı olan Charles Dickens, İngiliz edebiyatının en önemli isimleri arasındadır. İki Şehrin Hikayesi ile büyük bir başarı yakalayan yazar, eserlerinin yanında hayat hikayesiyle de fazlasıyla dikkat çekmektedir.

Zira o da Laurence Sterne, Jack London ve daha pek çok ünlü yazar gibi yoksullukla erken yaşlarda tanışmış, eserlerini kaleme alırken de deneyimlerinden faydalanarak hayatın gerçekleri üzerinde durmuştur. Dehasını; yarattığı gerçekçi karakterler ve olay örgüleriyle en iyi şekilde yansıtan Dickens, garip totemleri ve tuhaf alışkanlıkları ile de hafızalarda yer etmiştir.

Düşünsenize; kendisi kuzeyden başka bir yöne dönük olarak uyuyamaz, masasındaki uğurlar olmadan çalışamaz, hatta boş zamanlarını kimsesizler morgunda geçirirmiş. Kısacası; Charles Dickens’ın her yönüyle merak uyandıran ve hakkında bilgi sahibi olunması gereken bir isim olmasına şaşırmamak gerekir.

Charles Dickens’in Hayatı

Charles Dickens’in HayatıTam adı Charles John Huffam Dickens olan yazar, 7 Şubat 1812’de İngiltere’nin Portsmouth şehrinde dünyaya geldi. Hayatının ilk yılları maddi açıdan refah içinde geçse de babasının borçları nedeniyle hapse girmesi, Charles Dickens’in erken yaşta yoksullukla tanışmasına neden oldu.

Okuldan ayrılan Dickens, henüz 10 yaşındayken bir imalathanede çalışmaya başladı. Babası hapisten çıktıktan sonra ise işi bırakarak eğitim hayatına devam etti. 15 yaşında bir avukatın yanında çalışmaya başlayan ve buradayken stenografi isimli yazma sistemini öğrenen Dickens, aynı zamanda gözlem yeteneğini kullanarak karşılaştığı karakterleri detaylıca inceliyordu.

Bu yeteneği ileride kaleme alacağı öykülerinde ona çok yardımcı olacak, gerçekçi bir yazar olarak anılmasına büyük katkı sağlayacaktı. Yazarlık kariyerine gazetelerde çalışarak başlayan Dickens, 1833’de Boz takma ismiyle yazılarını yayımladı. Kaldı ki yazar, bu dönemde Victoria döneminin avantajlarından epey faydalandı.

Çünkü dizi olarak çıkan eserler Charles Dickens'e okuyucuların tepkilerini değerlendirme fırsatı veriyor, o da yorumlara göre gereken değişiklikleri yapıyordu. Neticede; kariyerine yazar olarak devam etmeye karar veren Dickens, 1836’da yazılarını kitaplaştırarak Boz’un Karalamaları’nı yayımladı.

Aynı yıl çalıştığı derginin editörünün kızı Catherine Hogarth’la evlendi. Ve 1958 yılına kadar evli kalacağı Catherine Hogarth’la beraberliğinden 10 çocuk sahibi oldu. 1837 yılında kendisini büyük bir üne kavuşturan Bay Pikvik’in Maceraları’nı yayımlayan Dickens, 1840’da ölen baldızı Mary’e ithaf ettiği Antikacı Dükkanı’nı çıkarttı.

Antikacı Dükkanı’nı yayımladığı yıl Amerika’ya giden yazar, ülkede büyük bir coşkuyla karşılandı. Fakat Genel Okur için Amerika Notları isimli eseri, Dickens’in burada olumsuz eleştirilerle karşılaşmasına da yol açtı. 1843’te Bir Noel Şarkısı’nı yayımlamış ve bu eseriyle de takdir toplamayı başardı. Bu kitabının ardından 1946’ya kadar bol bol seyahat eden Dickens, edebiyat dünyasından pek çok isimle tanışma fırsatı buldu.

1850 yılında kendi hayatından ve çocukluğundan esinlenerek yazdığı David Copperfield ile beğeni topladı. Çocuk işçiler üzerinde durduğu bu kitabından sonra yeniden ABD’ye gitti ve birçok kez halka David Copperfield’den kesitler okudu. Yazmaya neredeyse hiç ara vermeyen Dickens, arka arkaya kitap yayımlamaya devam etti.

1957 yılına gelindiğindeyse kendisinden 27 yaş küçük oyuncu Ellen Ternan ile tanışarak ona aşık oldu. Yazarla ilişki yaşamaya başlayan Ternan, Dickens’den sonra sahnelere veda etti ve onun metresi olarak anılmaya başladı. Ve eşi Catherine bu birlikteliği öğrendiğinde, yıllardır süren evliliklerini sona erdirdi.

[renkbox baslik="Şemseddin Sami Kimdir? Hayatı ve Eserleri
" link="https://bilgihanem.com/semseddin-sami-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/02/semseddin-sami-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Boşanmanın ardından kendini seyahatlere giden ve konferanslar veren yazar, uzun süre bu şekilde yaşadıktan sonra inzivaya çekildi. Ve Gadshill’deki evinde son eseri Edwin Drood’un Gizemi’ni yazarken felç geçirerek hayatını kaybetti. 9 Haziran 1870’de, şöhretinin zirvesindeyken ölen Charles Dickens, Londra’da Westminster Abbey isimli kiliseye defnedildi.

Charles Dickens’in Eserleri

Charles Dickens’in EserleriRoman, şiir ve oyun türünde eserleri bulunan Charles Dickens, kariyerine başladıktan sonra kalemi elinden bırakmamıştır. Kendisi dünya klasikleri arasına girmiş eserlerinin yanında daha pek çok başarıya imzasını atmıştır.

Dickens sırasıyla; Bay Pikvik'in Maceraları, Oliver Twist, Nicholas Nickelby, Antikacı Dükkanı, Bir Noel Şarkısı, Martin Chuzzlewit, Dombey ve Oğlu, David Copperfield, Kasvetli Ev, Zor Yıllar, İki Şehrin Hikayesi, Büyük Umutlar, Müşterek Dostumuz, Edwin Drood'un Gizemi kitaplarını kaleme almıştır.

Fakat yazar son kitabı olma özelliği taşıyan Edwin Drood’un Gizemi’ni yazarken hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle tamamlanamadan yayımlanan eserin nasıl sona erdiği bilinmemektedir.

Charles Dickens’in Sözleri

Charles Dickens’in SözleriCharles Dickens hakkında bu kadar konuşmuşken, ünlü yazarın sözlerine de biraz değinelim. İşte gerçekçi yazarın kitaplarından alıntılar;

  • Zaten tüm yaşantımız boyunca en kötü zayıflıklarımız ile hainliklerimizi en tiksindiğimiz kimseler uğruna yaparız.
  • Elinizden geleni yapın. Hayatı bazen boşa harcıyor olsak dahi, uğraşmaya değer.
  • Aptallarla dolu bir dünyada yaşarken sinirlenmemem olanaksız
  • Yaşayabilmek için her şey vardı önümüzde ve yaşayabilmek için önümüzde hiçbir şey yoktu.
  • Okuma bilen birisi, rafta kapalı bile dursa, bir kitaba asla okuma bilmeyen biri gibi bakmaz.
Charles Dickens; tüm zamanların en çok satan kitabının yanında Oliver Twist, Büyük Umutlar ve daha pek çok başarılı esere imzasını atmış önemli bir edebiyatçıdır.
Tüm zamanların en çok satan kitabı İki Şehrin Hikayesi’ni okudunuz mu?
Charles Dickens’in derinliği olmayan karakterler yarattığı görüşüne katılıyor musunuz?
Yazarın en beğendiğiniz kitabı ya da kitapları nelerdir?Okur Yorumları