Sezen Aksu Kimdir? Hayatı ve Şarkıları

Sezen Aksu Kimdir? Hayatı ve Şarkıları

En derin duygulara dokunup yaşamın ta derinine indiği şarkılarıyla en sevilen sanatçılar arasında yer alan Sezen Aksu, yorumu ve sesiyle Türk müziğinin en önemli isimleri arasındadır. Aşağıda Minik Serçe’nin hayatına dair detayları bulacaksınız.

Melisa Yıldız

Çoğu kendisine ait besteler ve şarkı sözleriyle 7’den 70’e her kesimin ruhunu okşayan bir sanatçı olarak Sezen Aksu, beyaz perdeye adımını attığı filmin adından ötürü “Minik Serçe” olarak anılır. Türk müziğine katkılarıyla başarılı bir kariyere sahiptir.

Bir dönemin ünlü dergisi Onyedi’nin Ocak’86 sayısında 1985 yılının En Büyük Kadın Sanatçısı seçilmiştir. Hayat duruşunu ve benimsediği felsefeyi dinleyicilerine aktarabilen nadir sanatçılardan biridir. Yaşadığı dönemin sorunlarına her zaman duyarlılık gösterir.

[renkbox baslik="Zülfü Livaneli Kimdir? Hayatı, Şarkıları, Kitapları ve Sözleri" link="https://bilgihanem.com/zulfu-livaneli/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/04/zulfu-livaneli-kimdir-hayati-sarkilari-kitaplari-ve-sozleri-1024x597.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Sesi ve şarkılarıyla her kalpteki duygulara tercümanlık yapan Aksu, birçok ünlü sanatçının müzik dünyasında tanınmasına vesile olmuştur. 20’den fazla ülkede 1500 civarı konser veren sanatçı dünyanın farklı yerlerinde tanınmaktadır. Aşağıda yaşayan efsanenin hayatı ve sanatına dair detayları bulabilirsiniz.

Sezen Aksu Kimdir?

Sezen Aksu Kimdir?Asıl adıyla Fatma Sezen Yıldırım; Türk şarkıcı, söz yazarı, besteci ve yapımcıdır. Sahnelerdeki bilinen adı Sezen Aksu’dur. Türk pop müziğinin “Minik Serçe”si olarak bilinir.

13 Temmuz 1954 tarihinde, Denizli’nin Sarayköy ilçesinde hayata gözlerini açmıştır. Fen öğretmeni Şehriban Hanım ve matematik öğretmeni olan Sami Bey’in kızıdır.

Annesi mübadele sonucu Selanik’ten gelmişti. Babası ise Rizeliydi ve Laz kökenliydi. Sezen’in Nihat adında bir de erkek kardeşi bulunmaktadır.

Aksu, 3 yaşına kadar doğduğu yerde yaşamıştır. Ailesi, o 3 yaşındayken sonraki yıllar “kalbim Ege’de kaldı” diye söz edeceği İzmir’e taşınmış, eğitim hayatını burada sürdürmüştür.

Sezen Aksu, 1970’li yıllarda çıkış yapmış ünlü bir ses sanatçısıdır. Onun bir ikon haline gelen şarkıları, Türk pop müziğine yön vermiştir.

Kariyerinde yayınlanan 23 albümünün her biri büyük beğeni toplamıştır. 1991 yılında yayınlanan “Gülümse” adlı albümü Türk müzik tarihinde en çok satan Türkçe albümlerden biri olmuştur.

Ünlü sanatçı Aksu, 1998 yılında, 33. Türkiye Hükümeti’nde Kültür Bakanlığı’nın tavsiyesiyle verilmeye başlanan   “Devlet Sanatçısı” unvanına layık görülmüştür. Fakat ödülü kabul etmeyerek geri çevirmiştir.

Sezen Aksu’nun Hayatı

Sezen Aksu’nun HayatıAnnesi Şehriban Hanım ve babası Sami Bey, kızları Sezen’i oldukça disiplinli yetiştiriyor, ona hep mesafeli davranıyorlardı. Fakat bu tutumları küçük Sezen’in yaramazlıklarına engel olamamıştı.

Sezen, etrafındaki herkesin ilgisini çekmeyi daha küçük yaşlarda alışkanlık haline getirmişti. Çevredeki insanlar ondan “Cüce Bela” diye söz ediyorlardı. O yıllarda, ileride dansöz olmayı istiyordu.

Her gün Konak-Köprü troleybüsünde şarkı söyleyerek dikkatleri üzerine topluyordu. Haftada bir kez saç rengini değiştirdiği bir ergenlik dönemi geçirdi. Ayrıca pek çok kez intihara kalkıştı.

Gençliğinde sanatın hemen her dalına ilgi duyuyordu. Resim, tiyatro ve dans dersleri aldı. Lise yıllarında müzikle ilgilenmeye başladı.

1970 yılında Hafta Sonu Dergisi’nin açtığı ve Ajda Pekkan’ın jüri üyesi olduğu Altın Ses Yarışması’ndan 6.’lıkla ayrıldı. Sezen müziğe ilgi duyuyor, bu alanda gelişmek istiyordu.

İlk Evliliği ve Üniversite Yılları

1972’de ilk aşkı Hasan Yüksektepe ile aile arasında yapılan bir nikahla evlendiler. Fakat tam 3 gün sonra ayrıldılar. Sezen, bu ayrılığın ardından üniversiteye başlamaya karar verdi.

Hayatındaki en büyük acıyı bu dönemde yaşamıştı. İlk aşkı ve en yakın arkadaşı evlenmişti. Belki de onun çektiği bu acılar duygu yüklü şarkılar yazmasını sağladı.

Müziğe duyduğu yoğun ilgiye rağmen, İzmir Kız Lisesi’ni bitirip 1973 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne başladı. Üniversitenin kantinini konser salonu gibi kullanan Sezen, burada şarkılar söylüyordu.

Üniversite ikinci sınıftayken okulu bıraktı. Birçok sanatçının ders verdiği İzmir Radyosu Sanatçılar Derneği’ne girdi.

Burada kendi rotasını çizmeye başladı. Sezen, 1974 yılında 3 şarkıdan oluşan bandını bir plak şirketine yolladı.

Aksu Soyadını Alışı

1974 yılının Kasım ayında, genç yaşta yaptığı ilk evliliğinin ardından bu kez de Ali Engin Aksu’ya vurulmuştu. Tüm Türkiye’nin onu tanıyacağı soyadı işte bu evlilikle geldi.

Ali Engin Aksu ile dünya evine girdi. Fakat bu evlilik de umduğu gibi olmayacak, kısa sürecekti. Müzik ve evliliği aynı anda götüremiyordu. Sanat dünyasında bu soyisimle tanındığı için sonraki yıllar da "Aksu" soyadını kullanmayı tercih etti.

Müzik Dünyasına Girişi

Evlendikten bir hafta sonra, Yeşil Giresunlu tarafından plak yapmak için çağrıldı. Bunun üzerine İstanbul’a giderek plak çalışmalarına başladı.

1975 yılına doğru “Haydi Şansım” adlı ilk 45’liğini piyasaya çıktı. Fakat plağın satışları beklenenin çok daha altında oldu. Yabancı bir şarkıdan alınan besteye söz yazılmıştı ve sonuç berbattı.

Ayrıca plak Sezen Aksu’dan habersiz, Sezen Selay adına çıkarılmıştı. Belki de böylesi daha iyi olmuştu. Yıllar sonra Türk müziğinin en önemli isimlerinden biri, satmayan bir plakla anılmayacaktı.

Yine 1975 yılında “Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma” adlı ikinci 45’liğini piyasaya sürdü. Bu albümünde yer alan şarkılar ona aitti ve satışları da gayet iyiydi.

Ünlü sanatçı, üçüncü 45’liği “Olmaz Olsun/Vurdumduymaz”ı 1976 yılında dinleyicilerle buluşturdu. Bu plağı, 45’likler listesinde haftalar boyunca zirvede yer aldı.

Bu plaklarla adından sıkça söz ettirmeyi, konuşulan bir isim olmayı başarmıştı. 1976 yılında, her gün biraz daha ünlenen ve şarkıları dillerden eksik olmayan bir Sezen Aksu var olacaktı.

Şöhretinin Arttığı Yıllar

O zamanlar çiçeği burnunda bir sanatçı olan Aksu, 1976 yılında ilk sahne çalışmasına başladı. Bebek Belediye Gazinosu’nda sahneye çıkıyordu.

1977 yılına gelindiğinde “Allahaısmarladık/ Kaç Yıl Geçti Aradan” ve “Kaybolan Yıllar/Neye Yarar” adlı 45’likleri çıktı. Bunları ilk 33’lüğü olan Allahaısmarladık adlı plak çalışması takip etti.

Aksu, 1978 yılında Hurşid Yenigün’ün iki bestesine söz yazdı. Gölge Etme/Aşk’ın 45’liğini çıkardı. Yine aynı yıl piyasadaki en eski Sezen Aksu albümü olan Serçe, çift LP şeklinde piyasaya sürüldü.

1979 yılı da Minik Serçe için verimliydi. İlk Gün Gibi/Yalancı ve Allahaşkına/Sensiz İçime Sinmiyor 45’likleri dinleyiciyle buluştu.

Sinemeya Girişi

1979 yılında Aksu’nun ilk filmi Bulut Aras ile başrollerde bulunduğu, Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı “Minik Serçe” adlı filmdi. Fakat filmi beklenilen beğeniyi toplayamadı.

1980 yılında ünlü sanatçı “Sevgilerimle” adlı albümünü çıkardı. 1981 yılı ise onun için çok verimli bir yıl olacaktı.

Müzik, tiyatro ve özel yaşamı capcanlı geçti. “Ağlamak Güzeldir” albümünü çıkardıktan sonra Aile Gazinosu adlı müzikal üzerine çalışmalar yaptı.

İkinci Evliliği ve Anne Oluşu

Ünlü sanatçı 10 Temmuz 1981 tarihinde Sinan Özer ile Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nde dünya evine girdi. 4,5 aylık hamileydi. Özel hayatıyla sürekli gündeme geliyordu.

11 Kasım 1921’de oğlu Mithat Can Özer’i dünyaya getirdi. Eşini çok seven Sezen, bir süre vaktini ona ve oğluna ayırmak istediğini söylese de yapamadı.

Sanatsız duramamış, sahneleri özlemişti. Aralık ayında yeniden Aile Gazinosu için çalışmalara başladı. 1982’de Şan Müzikholü’nde Sezen Aksu Aile Gazinosu gösterime girdi.

Minik Serçe burada Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda ve Altan Erbudak gibi ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaştı. Ayrıca Sezen sahnede 7 farklı karakter canlandırdı.

1982 yılı Sezen Aksu ve Türk müziği için özel bir yıl olacaktı. Çok sevilen “Firuze” adlı albümünü çıkardı. Albüme ismini veren Firuze şarkısı dillerden düşmüyordu.

Minik Serçe 2 yıl sonra “Sen Ağlama” dedi ve 1991 yılında da Gülümse adlı albümünü çıkardı. Türk müziğine önemli klasikler kazandırıyordu.

1982 yılında ünlü sanatçı dönemin popüler dergisi Hey tarafından Yılın Kadın Şarkıcısı seçildi. 1 yıl sonra da aynı derginin Geleneksel Oscar Konseri’ne layık görüldüğü unvan ile katıldı.

Sezen Aksu'nun Eurovision Deneyimleri

Sezen Aksu Eurovision’da1983 yılında ünlü sanatçı kendini Eurovision’da gösterdi. “Heyamola” adlı şarkının söz ve müziği Ali Kocatepe’ye aitti. Şarkıyı sahnede Ali Kocatepe ve Coşkun Demir ile birlikte seslendirdi.

Fakat Türkiye finaline kalan bu parça, yurt dışında Türkiye’yi temsil etme hakkını elde edemedi. 1983 yılında Heyamola parçasının 45’liği Hey Dergisi’nce Yılın Plağı seçildi.

1983 yılında Aksu, oğlunun babası Sinan Özer ile yollarını ayırdı. Çift boşandı. 1984 yılında Eurovision macerası kaldığı yerden devam etti.

Aynı yıl Halay, 1945 ve Merhaba Ümit adlı şarkılarıyla Türkiye finaline katıldı. Merhaba Ümit’i bıraktı ve Halay ile 1945’i seslendirmeye karar verdi.

Final gerçekleşmeden 2 hafta önce yakın bir yabancı dostu ona sadece 1945 adlı parçasını seslendirmesini tavsiye etti. Bunun üzerine Sezen arkadaşının dediğini yaptı.

Minik Serçe’den beklentiler çok yüksekti. Herkes birinci olacağını umuyordu. Fakat sonuç beklenilen gibi olmadı. Sahnede kıyafetiyle prensese benzeyen Aksu, aranjman yüzünden kaybetmişti.

Avrupa’da şanssız olan Sezen Aksu’nun şansı Türkiye’de güldü. Aynı yılın 6 Eylül’ünde “Sen Ağlama” sevenleriyle buluştu. 1985’den önce TRT tarafından yayınlanmayan Aksu şarkıları orada yayınlanmasıyla büyük ilgi gördü.

Uzun süre zirvede kalan bu albümün 56. haftasında Aksu şaşkınlığını dile getirdi. 1 yıldan uzun süre listelerde kalacağını o da beklemiyordu.

1985 yılında Minik Serçe yeniden Eurovision Türkiye finalindeydi. Bu kez “Küçük Bir Aşk Masalı” şarkısını seçmişti. Şarkının sözleri kendisine aitti.

Parçayı Özdemir Erdoğan ile seslendirdiler. Fakat sonuç ne yazık ki yine aynıydı. Bu yıl da Sezen ülkemizi temsil etme hakkına sahip olamadı.

Müzikal Dönemi ve Sonrası

1985 yılında ünlü sanatçı “Bin Yıl Önce, Bin Yıl Sonra” adlı müzikale hazırlandı. Bu müzikal 1986 yılının ilk haftasından itibaren gösterime girdi.

Şan Müzikholü’nde kapalı gişe oynayan müzikal, dönemin dünyasını ve o dönemin Türkiye’sini tiye alıyordu. Müzikal büyük ilgi gördü.

Ayrıca Sezen burada Şener Şen, İlyas Salman ve Ayşen Gruda gibi ünlü oyuncularla aynı sahnede boy göstermişti. Çok beğenilen müzikal uzun süre konuşuldu.

“Sezen Aksu’88” adlı albümünü 1988 yılında piyasaya sürdü. Bu albüm sanatçının plak formatında çıkan son albümü olması nedeniyle önem taşır.

1989 yılına gelindiğinde ünlü sanatçı albüm çalışmalarına hız kesmeden devam ediyordu. Sezen Aksu Söylüyor adlı albümünü çıkardı.

1990’lı Yılları

Türk müziğinin yeri doldurulmaz bir efsanesi haline gelen Aksu, 1990’larda hayranlarına bir sürpriz yapacaktı. Prodüktör tarafını gösterdi.

Aksu’nun vokalisti Aşkın Nur Yengi, “Sevgiliye” adlı albümünü çıkardı. Bu albüm bir Sezen Aksu prodüksiyonuydu ve bir milyona yakın tirajla başarı yakaladı.

1990 yılında Minik Serçe beyaz perdede boy gösterdi. Yavuz Özkan’ın yönetmenliğindeki Büyük Yalnızlık adlı filmde Ferhan Şensoy ile aynı sahneyi paylaştı.

Aynı yıl bu film Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Görüntü” dalında ödül aldı. Başarılı filmin müzikleri Onno Tunç’a aitti.

1991 yılında yine bir Aşkın Nur Yengi albümü olan “Hesap Ver”in prodüksiyonluğunu yaptı. Bu da Aşkın’ın ilk albümü gibi büyük başarı elde etti.

En Parlak Dönemleri

1991 yılı Sezen Aksu’ya çok büyük bir ün getirmişti. Müzik yönetmenliğini Onno Tunç’un üstlendiği Gülümse adlı albümü çıktı.

Bu albüm bambaşkaydı. 2 milyonu aşkın bir tiraj elde etti. Sezen bu albümünde her kesime hitap ediyordu. Belki de albüm bu yüzden bu kadar beğenilmişti.

Aşık olan-olmayan, arabesk dinleyip-dinlemeyen, pop seven ya da sevmeyen herkes bu albümde buluşmuştu. Bu buluşma Gülümse’yi farklı yapan asıl sebepti.

1991 yılında bu albümde yer alan Hadi Bakalım adlı şarkının Avrupa’da single’ı çıktı. Parçanın klibi olmamasına rağmen oldukça iyi bir gelir elde etti.

Sezen Aksu, vokalistlerine albüm yapmayı 1992 yılında da sürdürdü. Sertap Erener’i Türkiye’ye tanıttı. Erener’in ilk albümü “Sakin Ol” oldukça başarılı bulundu.

Sertap’tan sonra Minik Serçe Levent Yüksel’in tanınmasına katkıda bulundu. Onun albümünün prodüktörü de Sezen’di. “Med Cezir” de iyi bir gelir elde etti.

Bu albüm tirajın yanı sıra günümüze klasikler kazandırmasıyla da önemiydi. Tuana, Med Cezir, Beni Bırakın gibi klasikler müzik dünyamıza kazandırıldı.

Sezen, 1993 yılında oğlunun babasından boşandı ve dördüncü evliliğini gazeteci Ahmet Kutlu ile yaptı. Ne yazık ki bu evliliği de uzun sürmedi.

İçinde “Masum Değiliz” ve “Küçüğüm” gibi sevilen hit parçaların bulunduğu Deli Kızın Türküsü adlı albümünü 1993 yılında çıkardı. Bu albümü alışılmışın biraz dışındaydı.

Kapağına kadar ilgi çekiyordu. Ünlü sanatçı hitap edeceği kitleyi seçmişti ve artık onlara müzik ziyafeti yaşatıyordu. Ayrıca bu albümde önemli olan bir başka detay da müzik direktörünün Uzay Heparı olmasıydı.

1994’ün Mayıs ayında Uzay’ın üzücü bir trafik kazasında can vermesi sonucu Sezen, onu “Yas” adlı şarkısında andı. Şarkıyı kendisi okuyamadı ve Levent’in ikinci albümüne koydu.

1995’te Sezen Aksu, “Işık Doğudan Yükselir” adlı albümüyle Anadolu kokan şarkıları sevenleriyle buluşturdu. Müzik bakımından en iyi Sezen Aksu albümlerinden biriydi.

Yunus Emre, Mevlana ve Aşık Daimi gibi önemli isimlerin eserleri albümde yer alıyordu. Aksu’nun eşsiz yorumladığı şarkılar arasında Fahir Atakoğlu’nun da iki eseri vardı.

Ses getiren albümlerinden biri olan Düğün ve Cenaze, 1997’nin Aralık ayında piyasaya çıktı. Fakat bu ses getirme diğerlerinden farklı olarak olumsuz yöndeydi.

Bazı eleştirmenler Sezen’in ne dediğini anlamadığını bile dile getirmişti. Tüm bu yorumlar albümün satışlarının kötü olmasına sebep oldu. 9 adet Goran Bregoviç, 1 adet de Kurtis Jasavev bestesi vardı.

1998’in Nisan ayında Levent Yüksel’in üçüncü albümü Adı Menekşe piyasaya çıktı. Sezen Aksu üçüncü kez prodüktörlük yaptı. Aynı yıl Minik Serçe Adı Bende Saklı albümünü çıkardı.

1999’un son günlerinde Aksu hayranlarına bir sürpriz yaparak “Sarı Odalar” adlı bir single çıkardı. Parçanın klibi 3. köprüyü protesto amaçlı Arnavutköy’de çekildi.

2000’li Yılları

2 Haziran 2000 tarihinde “Deliveren” adlı albümünü çıkardı. 1 milyona yakın bir gelir elde etti. Oh Oh, Kahpe Kader ve Keskin Bıçak şarkıları albümün hitleriydi.

2001’in Temmuz ve Ağustos aylarında 6 konser verdi. O dönemler Işın Karaca’nın prodüksüyonluğunu yaptı. Işın da Sezen’in vokalistiydi.

2002 yazı da her gününü dolu dolu geçiren ünlü sanatçı 12 Haziran’da Açıkhava konserlerine başladı. Türkiye’nin bütün dillerini ve medeniyetlerini yansıtan “Türkiye Şarkıları” adlı konser serisini sundu.

Bu konserlerinde ünlü sanatçıya Diyarbakır Belediyesi Çocuk Korosu’nun yanında Ermeni, Rum, Ortodoks ve Musevi koroları eşlik etti. Sahnede Türkçe, Kürtçe, Ermenice ve Rumca şarkılara yer verildi.

Minik Serçe her yaptığıyla gündeme konu oluyordu. Çok konuşulan Türkiye Şarkıları, 1 Mayıs 2002’de Hürriyet Gazete’sinde manşette yer aldı. “Yasa Meclis’ten, icraat Sezen’den” yazılmıştı.

2003 yaz sonunda Yaz Bitmeden ve 2005’te Bahane adlı albümleri çıktı. Bahane’ye ilgi çok büyüktü. İlk iki haftasında 320 bin satışa ulaştı. Yıl sonunda Türkiye’nin en çok satan albümüydü.

Bunun yanında ünlü sanatçı 1975-2006 yılları arasında yazdığı şarkı sözlerini 2006’da çıkardığı Eksik Şiir adlı kitabında bir araya getirdi. Sanatçının şiir kitabı da rağbet gördü ve ilk 4 gününde 17.000 adet satış elde etti.

2008 yılının Haziran ayında “Deniz Yıldızı” albümü çıktı. Uzun yıllar birlikte çalıştığı Onno Tunç’un piyano örnekleri bu albümde yer alıyordu.

Diğer albümlerinden farklı olarak Aksu’nun bu albümünde caz tınıları vardı. Aksu, bu albümde yer alan “Tanrı’nın Gözyaşları” adlı şarkıyı Türkiye’de barış ortamı oluşması adına yazdığını dile getirdi.

2009 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayıp Kürt Açılımı’na destek vermekten ötürü Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Hikmet Çetinkaya tarafından eleştirilmiş, tepki toplamıştı. Aksu’nun babasının Fethullahçı olduğu konuşuldu.

Bu konuda sanatçı dostları Sezen’i destekledi ve onun yanında oldular. Ünlü sanatçı, 2010’da Amerikan NPR Radyosu’nca belirlenen “50 Büyük Ses” Listesi’nde yer aldı.

Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından Sezen Aksu, 2010 yılının Nisan ayında İsveç’in başkenti Stockholm’de Fahir Atakoğlu ile konser verdi. Konser çok sayıda Türk ve İsveçli hayranları tarafından ilgi gördü.

Sezen Aksu’nun Albümleri ve Şarkıları

Sezen Aksu’nun Albümleri ve Şarkıları

Yorumladığı eserlerin hemen hemen birçoğu kendisine ait olan ünlü sanatçı Sezen Aksu, sanatın her dalındaki başarısını öncelikle kendine kanıtlamıştı. Fakat o, kendini en yakın hissettiği müzikte bugün tüm Türkiye’nin en sevilen isimleri arasında oldu.

Her bir şarkı yorumuna duygularını katan, şarkıyı söylemekle kalmayıp adeta yaşayan sanatçı bugüne kadar dünya genelinde 40 milyondan fazla albüm sattı. Onun ruhumuza işleyen albümlerinde yer alan bazı şarkılarına şöyle yer verdik:

Ağlamak Güzeldir

Sezen Aksu’nun Albümleri ve ŞarkılarıÜnlü sanatçının 1 Ocak 1981 çıkış tarihli, dördüncü stüdyo albümüdür. 10 şarkı yer alır.

Albümde bulunan “Yak Bir Sigara” adlı şarkıda Aksu, Özdemir Erdoğan ile düet yapmıştır. Albüme ismini veren şarkı, bizzat Sezen Aksu’nun kendisine aittir.

Firuze

Sezen Aksu’nun Albümleri ve ŞarkılarıAksu’nun 2 Temmuz 1982 tarihinde çıkmış olan beşinci stüdyo albümüdür. Albüm 10 şarkıdan oluşur.

Plak Sezen Aksu imzalıdır. Kervan Plak aracılığıyla piyasaya sürülmüştür.

Sen Ağlama

Sezen Aksu’nun Albümleri ve ŞarkılarıBu albümün çıkış tarihi 6 Eylül 1984’tür. Sanatçının altıncı stüdyo albümüdür. 10 şarkıdan oluşmuştur.

Albümde yer alan şarkıların çoğu Aysel Gürel ve Sezen Aksu sözlerine yapılan Onno Tunç besteleriyle oluşturulmuştur. Albüm yayınlandığı günden itibaren büyük ilgi görmüştür.

Gülümse

Sezen Aksu’nun Albümleri ve ŞarkılarıÜnlü sanatçının bu albümü 16 Temmuz 1991 tarihinde çıkmıştır. Coşkun Plak tarafından satışa sunulmuştur. 10 şarkıdan oluşmuştur.

[renkbox baslik="Cem Karaca Kimdir? Hayatı, Albümleri ve Şarkıları" link="https://bilgihanem.com/cem-karaca/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/04/cem-karaca-kimdir-hayati-albumleri-ve-sarkilari-1024x597.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Albüm 1990’lı yılların efsaneleri arasında yer almış, çok beğenilmiştir. 2 milyondan fazla satış yapmış, Türkiye’nin en çok satanları arasına girmiştir.

Öptüm

ÖptümSanatçının bu stüdyo albümü 23 Mayıs 2011’de yayınlanmıştır. Albümdeki şarkılardan biri Cemal Süreya’nın “Sayım” adlı şiirinden oluşmaktadır.

10 şarkıdan oluşan albüm, Aksu’nun “Bakarsın umduğundan iyi geçer yaz…” şeklindeki mesajıyla dinleyicilerin beğenisine sunulmuştur. Sanatçı, albümdeki şarkıların hayatının neşeli ve tadı yerinde bir dönemine ait olduğunu dile getirmiştir.

Şarkıları neredeyse her yaştan insanın dilinde olan başarılı sanatçı Sezen Aksu, yorumculuğu kadar beste ve söz yazarlığıyla da hayranlık uyandırmıştır. Şiiri andıran şarkı sözleriyle gönüllerde taht kurmuştur. 400’den fazla beste ve söz yazdığı bilinmektedir. Bir neslin ve sonrasının kalbine dokunmayı başarabilmiş nadir sanatçılardandır.
Sezen Aksu dinler misiniz? Hangi şarkısını seviyorsunuz?
Sezen Aksu’nun sesini nasıl buluyorsunuz?
Sezen Aksu’nun yukarıda yer alan biyografisinde hangi detay ilginizi çekti?Okur Yorumları