Ömer Kavur Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ömer Kavur Kimdir? Hayatı ve Eserleri

1944 doğumlu olan Ömer Kavur, birçok alanda sayısız ödül almış yönetmen, yapımcı ve senarist kimliğine sahip bir isimdir. Ankara’da dünyaya gelen başarılı yönetmen bir döneme damgasını vurmuş; Yusuf ile Kenan, Ah Güzel İstanbul, Amansız Yol, Göl, Körebe ve Anayurt Oteli gibi filmlerin yönetmenliğini yapmıştır. Bu ünlü isim hakkında merak ettiğiniz her şeyi siz değerli okuyucularımız için bir araya getirdik.

Erkan Karaca

18 Haziran 1944 yılında Ankara’da doğmuş olan Ömer Kavur, Türk sinema sektörüne kazandırılmış olan önemli senarist ve yönetmenlerden biridir. Babasının işi dolayısı ile eğitim yaşamı farklı okullarda geçmiştir. Ortaokulu Robert Koleji’nde, liseyi Kabataş Erkek Lisesi’nde okuyan Kavur, üniversite için de Paris’e gitmeyi tercih etmiştir. Fransa’da bulunan sinema okulunu tamamlayan Ömer Kavur, Sorbonne Üniversitesi'ndeki sinema ve gazetecilik eğitimi sonrasında kedi çapında küçük filmler çekmeye başlamıştır.

Ömer Kavur Fransa yılları sırasında bazı önemli filmlerin yapımında yönetmen asistanlığı görevini üstlenmiştir. Sonrasında kendi yurdunda mesleğini yapmak için geri dönüş yaptığında İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere dair belgesellere imza atmıştır.

[renkbox baslik="Çetin Tekindor Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/cetin-tekindor-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/cetin-tekindor-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ülkesindeki ilk film denemesini yapmak için Necla Nazır ile çalışan Ömer Kavur, bu projede istediği başarıyı yakalayamayınca reklam sektörü alanında bazı girişimlere yönelmiştir.

Ömer Kavur Kimdir?

Ömer Kavur Kimdir?Ödüllü Türk yönetmen ve senaristlerden biri olan Ömer Kavur, Türk film sektörüne kazandırdığı önemli eserleri ile adını duyurmuştur. 2005 yılında yakalandığı kanser hastalığı sonucunda yaşamını yitiren Ömer Kavur, Alfa Film isimli şirketin sahibidir.

Ankara Doğumlu olmasına karşın eğitim hayatı sonrasının büyük kısmını İstanbul’da geçirmiş olan ünlü yönetmen ve senarist Ömer Kavur, reklamcılık ve yönetmenlik alanlarında önemli başarıları olan bir isimdir. Yönettiği birçok filmi kendisi yazmış ve genellikle toplumu yakından ilgilendiren konuları ele almıştır. 1944 ve 2005 yılları arasında yönetmenlik ve reklamcılık alanlarına dair pek çok başarı sığdırmış olan Ömer Kavur, lenf kanseri sonucunda hayatını kaybetmiştir. Yaşamının son yıllarına kadar yönetmenlik ve senaryo yazarlığı mesleğinden vazgeçmemiş ve önemli televizyon filmleri ile sektördeki başarılı kimliğini korumuştur. 2002 yılına ait Karşılaşma filmi Ömer Kavur’a Altın Portakal Film Festivali'nde toplam yedi ödül kazandırmıştır.

Ömer Kavur’un Hayatı

Ömer Kavur’un HayatıÜniversite eğitimini sinema ve televizyonculuk üzerine Paris’in Fransa kentinde aldıktan sonra, hemen bu iş için kollarını sıvamış olan Ömer Kavur, genç yaşında önemli film projelerini üstlenmiş bir isimdir. İlk filminde yaşadığı başarısızlık sonrasında film sektöründen vazgeçmeyen ancak daha başarılı filmler için maddi gelire ihtiyaç duyan Ömer Kavur, reklamcılık sektöründeki denemeleri ile ikinci filmi olan "Yusuf ile Kenan" filmine maddi gelir sağlamıştır. Yusuf ile Kenan filminin konusunu iki gencin yaşamını anlatmakta ve o dönemin toplum gerçeklerini yansıtmaktadır. Yusuf ile Kenan filmi o yıllarda Ömer Kavur’a Milano Film Fuarı’nda ödül kazandırmıştır. Ardından 32 yıl sonra bu film bir kez de yılın en iyi filmi ödülü kazanmıştır. Yoğun çalışma yaşamı içinde evliliğe zaman ayırmış ve sanatçı Hümeyra ile 2,5 yıl süren bir evlilik gerçekleştirmiştir.

Ömer Kavur’un Eserleri

Ömer Kavur’un EserleriÇektiği birçok filmin toplumu ilgilendiren konulara değinmesi sebebiyle ile pek çok kez ödül kazanmış olan Ömer Kavur, çok sayıda film yönetmenliği ve senaryo yazarlığı işleri yapmıştır. Yaptığı bu işler sayesinde de bir dönem ciddi anlamda yıldızı parlamıştır. İlk olarak 1974 yılında Yatık Emine isimli filmi yöneterek yönetmenlik işine profesyonel olarak adım atmıştır. Yusuf ile Kenan, Ah Güzel İstanbul, Amansız Yol, Göl, Körebe ve Anayurt Oteli, Ömer Kavur’un yönetmenlik mesleğinin ilk yıllarında çektiği filmler arasındadır. Yönettiği birçok filmin aynı zamanda senaristi ve yapımcısı olan Kavur, ödül kazandığı birçok filmi ile halen adından söz ettirmektedir. Yapımcılığını yaptığı filmler arasında; Yusuf ile Kenan, Ah Güzel İstanbul, Karşılaşma, Melekler Evi, Mine, Göl, Anayurt Oteli, Bir Yudum Sevgi ve Körebe yer almaktadır. Ankara ve Antalya’da düzenlenen film festivallerinde öne çıkan filmleri sayesinde ödüle layık görülmüş olan Ömer Kavur’un başyapıtı olarak Anayurt Oteli filmi gösterilmektedir.

Okur Yorumları