Kadir İnanır Kimdir? Hayatı ve Filmleri

Kadir İnanır Kimdir? Hayatı ve Filmleri

Yeşilçam’ın hiç şüphesiz en sert ve en ciddi görünümlü aktörü, Selvi Boylum Al Yazmalım denilince akla ilk gelen usta isim. Uzun boyu ve kaybetmediği karizmasıyla Türk sinemasının en ünlü oyuncularından biridir. Bu yazımızda Kadir İnanır’ı tanıyacağız.

Melisa Yıldız

Canlandırdığı kabadayı rollerle tipik bir Türk erkeğini betimlememizi sağlayan Kadir İnanır, Türk sinemasına emek vermiş başarılı bir oyuncudur. Hem kullandığı replikler hem de sert tavırları ona farklı bir tarz katıp, özel kılmıştır.

Özellikle canlandırdığı “Deli Kadir” karakteri hafızalarda iz bırakmış, uzun süre gündemde kalmıştır. Yeşilçam dünyasına kendi çizgisini getiren oyuncu, komedi filmlerinde fazla rol almamıştır.

[renkbox baslik="Hale Soygazi Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/hale-soygazi-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/hale-soygazi-hayati-hakkinda-bilgi-1024x597.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Selvi Boylum Al Yazmalım adlı duygusal filminde bile duygularını çok belli etmeyen babacan roller yakıştırılmıştır hep kendisine. Türkan Şoray ile Yeşilçam’ın efsanevi ikilisi olarak anılmıştır. Aşağıda Kadir İnanır’ın hayatını ve sinema dünyasına yaptığı katkıları okuyacaksınız.

Kadir İnanır Kimdir?

Kadir İnanır Kimdir?Hayatı boyunca 182 sinema filminde ve 7 televizyon dizisinde rol almış başarılı bir Türk sinema oyuncusu ve yönetmendir Kadir İnanır. Reklam filmlerinde de rol almıştır. Sinema dünyasına yaptığı katkılar ona başarının kapılarını açmış, birçok ödülün sahibi olmuştur.

Özellikle Selvi Boylum Al Yazmalım’daki rolüyle hafızalarımıza yer etmiş, Yılanların Öcü, Tatar Ramazan, Bodrum Hakimi gibi filmler onunla özdeşleşmiştir. Kendisi gibi sinema sanatçısı olan Türkan Şoray’la birlikte çok kez rol almıştır.

15 Nisan 1949’da (Bu, nüfus cüzdanında yer alan tarihtir. 1949 yılının Ağustos ayı asıl doğduğu ay sanılmaktadır.) Ordu’nun Fatsa ilçesinde doğdu. Aslen Trabzon Sürmenelidir.

Çok çocuklu ve kalabalık bir ailenin son üyesi, 14 kardeşinin en küçüğüdür. Babası Mehmet İnanır, annesi Rukiye İnanır’dır. Şarkıcı Soner Arıca yeğenidir.

Kadir İnanır’ın Hayatı

Kadir İnanır’ın HayatıOyunculuk yeteneği küçük yaşlardan fark edilen Kadir İnanır, bunu Fatsa’da okuduğu ilkokul ve ortaokulda çeşitli gösterilerde sergiledi. Lise eğitimini tamamladığı İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nden sonra üniversiteye gidemedi.

Üniversite okuyamamak içinde bir ukte kalmış olmalı ki yıllar sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Bölümü’nü bitirdi. 1967’de Ses Dergisi tarafından düzenlenen Sinema Artisti Yarışması’nda finale kaldı.

1968’de Saklambaç gazetesinin düzenlediği Fotoroman Artisti Yarışması’nda birincilik elde etti. Ardından çeşitli foto-romanlarda yer aldı.

Ve nihayet sinema dünyasına adımını attı. “Son Yedi Adım Sonra” oynadığı ilk film oldu. Burada küçük bir rolü vardı.

Bundan kısa süre sonra başrollerde yer aldı. 1970 yapımı “Kara Gözlüm” adlı film onun Türkan Şoray’la oynadığı ve başrolde bulunduğu ilk filmdi. Zamanla daha nitelikli filmlerde bulundu. “Marziye” adlı yapım onun en uzun soluklu dizisiydi.

Aldığı Ödüller

Adana Altın Koza Film Şenliği’nde, 1973 yapımı Utanç adlı filmi ona En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı. Bu filmde Filiz Akın’la başrolü paylaşan İnanır, bu kadarıyla yetinmedi.

Ardından 1985 yapımı Yılanların Öcü adlı ünlü filmiyle 23. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nün sahibi oldu. 1990 yılında ise Med Cezir manzaraları isimli filmle 3. Ankara Film Şenliği’nde de yine En İyi Erkek Oyuncu seçilerek ödül aldı.

İnanır, ayrıca 1991 yapımı Ah Gardaşım ve 1992 yapımı Savcı filmlerinin de yönetmenliğini yaptı. Bedel isimli filmin ise senaryosunu yazdı. Sinemada uzun dönem parlayan bir yıldız oldu.

Genellikle onurlu, özverili ve güçlü erkek tiplerine hayat verdi. 1995-1996 yıllarında ise Kanal D’de yayınlanan Böyle Gitmez adlı haber programının sunuculuğunu yaparak bu alandaki başarısını da kanıtladı.

2000’li Yıllar ve Sonrası

Türk sinemasının yakın dönemi sayılan 2000 yapımı Komser Şekspir adlı Sinan Çetin filminde rol alan ünlü yıldız, 2003 yılında 24 yıl aradan sonra yeniden Türkan Şoray’la kamera karşısına geçti. Birbirini tamamlayan ikili, Gönderilmemiş Mektuplar isimli bu filmle de çok konuşuldu.

Ünlü oyuncu son olarak Memduh Ün ve Tunç Başaran yönetimindeki “Sinema Bir Mucizedir” adlı 2005 yapımı bir filmde rol aldı. Burada Fatma Girik ile başrolleri paylaştı.

Hakkında Çıkan Tutuklama Kararı

2000 yılında Derman Bey isimli dizinin çekimleri sırasında rol arkadaşı Buket Saygı’ya gönderdiği mesajlar nedeniyle hakkında dava açıldı. İnanır’ın rol arkadaşını taciz ettiği ve buna yönelik mesajlar attığı öne sürülüyordu.

Mesajları motivasyon amaçlı yolladığını açıklayan ünlü oyuncu buna rağmen 2003 yılında sonuçlanan davada “sarkıntılık ve hakaret” suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra iyi hal indirimiyle bu ceza 456 milyon 300 bin lira para cezasına çevrilerek ertelendi.

Özel Yaşamı

Sosyoloji, ekonomi ve siyasete ilgi duyan İnanır, hayatı boyunca hiç evlenmedi. Hiç çocuk sahibi olamayan İnanır, modacı Canan Yaka ile uzun bir birliktelik yaşadı. O ilişkisinin ardından, 2004’ten beri tiyatrocu Jülide Kural ile birliktedir.

İnanır’ın bir de kurbağa (göden) koleksiyonu vardır. 2010 yılında Hüseyin Karabey tarafından Kadir İnanır’ın 41 yıllık sanat yaşamını konu alan bir belgesel yapıldı. Sanatçı, 2011’de Petrol Ofisi reklamlarında rol aldı. 2012’de ise Ofçay reklamında rastladık ona.

2012 yılının Şubat ayında bel fıtığı ameliyatı geçirdi. Daha sonra akciğerlerinde bir tümör olduğunu öğrendi ve bir ameliyat daha oldu. 3 Nisan 2013’te ise Ak Parti Hükümeti tarafından kurulan 63 kişilik Akil Adamlar listesine Akdeniz Bölgesi’nden girdi. Rol aldığı filmler hala büyük bir beğeni ve ilgiyle izlenmektedir.

Usta oyuncu, 11 Şubat 2018’de akşam saatlerinde rahatsızlanarak yakınları tarafından İstanbul Beşiktaş’taki özel bir hastaneye kaldırıldı. Beyninde pıhtı artması nedeniyle acil ameliyata alındı ve bir süre yoğun bakımda tutuldu.

Son dönemlerde siyasi söylemleri ve ifadeleri ile sık sık gündeme gelen bir isimdir. Olumlu-olumsuz birçok eleştirinin hedefi olmuştur.

Kadir İnanır’ın En Ünlü 10 Filmi

Kadir İnanır’ın En Ünlü 10 FilmiHayatı boyunca 182 sinema filminde boy gösteren Kadir İnanır’ın ne yazık ki tüm filmlerini burada tanıtmamız mümkün olmadı. Yeşilçam’ın ve Türk sinemasının en iyi erkek oyuncularından olan Kadir İnanır’ın rol aldığı en ünlü 10 filmini kronolojik sırayla inceledik:

Dönüş

Kadir İnanır’ın En Ünlü 10 Filmi1972’de çekilen bu filmin yönetmeni Türkan Şoray’dır. Romantik ve dramatik bir filmdir. Başrollerinde yine Türkan Şoray (Gülcan) ve Kadir İnanır (İbrahim) bulunur.

Filmde toprak ağası tarafından hayatı mahvedilen Gülcan’ın yaşadığı zorlu hayat anlatılır. Toprak ağası Reşit’in evlilik teklifini reddedip İbrahim’le evlenir. Fakat Reşit peşini bırakmayacaktır. Çiftin hayatını türlü oyunlarla zor duruma sokar.

Baldız

Kadir İnanır’ın En Ünlü 10 Filmi1975 yapımlı bu filmin yönetmeni Temel Gürsu’dur.  Başrollerde Müjde Ar (Naciye) ve Kadir İnanır (Hasan) oynar. Filmde Hasan, babası tarafından istemediği biriyle evlendirilmeye zorlanır.

Kendisine bulunan kızı, kızın kız kardeşiyle karıştırınca evlenmeyi kabul eden Hasan baldızı ile yakınlaşır. Gidilen bir piknikte işler karışacaktır.

Selvi Boylum Al Yazmalım

Kadir İnanır’ın En Ünlü 10 FilmiKadir İnanır’ın en ünlü filmlerinden biri olan ve kendisiyle özdeşleşmiş bu film, Atıf Yılmaz tarafından yönetilir ve 1977 yapımıdır. 11 Kasım 1978’de gösterime girmiştir. Kadir İnanır ve Türkan Şoray başroldedir.

Türk sinemasının baş yapıtlarından sayılan film, Cengiz Aytmatov’un 1970’de yayımlanan aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır.

Köylü kızı Asya ile kamyon şoförlüğü yapan İlyas’ın aşkı anlatılır. Yıllar sonra İlyas, Asya’yı terk etmek zorunda kalır. Yalnız kalan Asya’ya Cemşit adında bir adam sahip çıkar. Yıllar sonra İlyas çıkageldiğinde Asya zor bir tercih yapmak zorunda kalır.

Bir Yudum Sevgi

Kadir İnanır’ın En Ünlü 10 Filmi1984 yapımlı bu filmin yönetmenliğini Atıf Yılmaz üstlenmiştir. Hale Soygazi (Aygül) ve Kadir İnanır (Cemal) başrollerdedir.

Filmde dört çocuğunu kendi çabalarıyla büyütmeye çalışan Aygül’ün mutsuz hayatı konu edilir. Bir fabrikada işe başlayınca kendi ayakları üzerinde durabilen bir kadın haline gelir. Bu arada o işi bulmasına yardımcı olan adamla aralarında bir ilişki başlar.

Ölüm Yolu

Kadir İnanır’ın En Ünlü 10 Filmi1985 yapımlı bu film Halit Refiğ’in yönetmenliğindedir. Başrollerde Hülya Avşar (Zeynep) ve Kadir İnanır (Mehmet) bulunur.

Ceza evinde mahkum olan bir arkadaş grubunun yolda kaza geçirip kaçmalarıyla başlar her şey. Zeynep’i nişanlısını öldürerek rehin alırlar. Peşlerine düşen polisi de öldürerek bir dağ evine saklanırlar.

Peşi sıra gelişen birtakım olaylardan sonra Zeynep ve Mehmet birbirine aşık olur. Film acı bir sonla bitecektir.

Yılanların Öcü

Kadir İnanır’ın En Ünlü 10 Filmi1985 yapımı bu film, Şerif Gören’in yönetmenliğindedir. Fakir Baykurt’un aynı adlı eserinden uyarlanmıştır. Filmin ilk versiyonu başka bir yönetmene ait, 1962 yapımlı ve renksizdir. Uşak’ın Çınarcık köyünde çekilmiştir.

İki ailenin bir inşaat sebebiyle ters düşmesi anlatılır. Hatta ilerleyen zamanlarda iki ailenin üyeleri bu ev yüzünden farklı dramlara konu olacaktır.

Yarın Ağlayacağım

Kadir İnanır’ın En Ünlü 10 FilmiHalit Refiğ’in yönetmenliğindeki bu film 1986 yapımıdır. Yaprak Özdemiroğlu, Kadir İnanır ve Eşref Kolçak başrollerdedir. Filmde aynı dava üzerinde çalışan bir savcı ve bir gazetecinin aşkı anlatılır.

Yedi Uyuyanlar

Kadir İnanır’ın En Ünlü 10 Filmi1988 yapımı bu film, Zafer Par’ın yönetmenliğindedir. Başrollerde Şahika Tekand (Lale) ve Kadir İnanır (Çetin) oynar. Bir tatil yöresindeki banka hesaplarını teftişe gelen banka müfettişi ve otel sahibi kadının hikayesi anlatılır.

Med Cezir Manzaraları

Kadir İnanır’ın En Ünlü 10 Filmi1989 yapımı bu filmin yönetmenliğini Mahinur Ergun üstlenmiştir. Başrollerde Zuhal Olcay (Zeynep) ve Kadir İnanır (Erol) oynar.

Zeynep’in Amerika’daki üniversite eğitimi bitmiş, yurda dönmüştür. Evlenip güzel bir yuva kurmayı istemektedir. Tesadüfen tanıştığı banka yöneticisiyle arkadaşlıkları bir süre sonra aşka dönüşür. Fakat karakterleri çok zıttır.

Acılar Paylaşılmaz

Kadir İnanır’ın En Ünlü 10 Filmi1989 yapımı bu film 19 Ocak 1990’da gösterime girmiştir. Eser Zorlu’nun yönetmenliğindedir. Filmde eşcinsel bir gencin ve babasının yaşadıkları konu anlatılır. Senaryo Yasemen Zorlu tarafından yazılmış ve Sedat Karadeniz tarafından kurgulanmıştır.

[renkbox baslik="Gülşen Bubikoğlu Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/gulsen-bubikoglu-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/gulsen-bubikoglu-hayati-hakkinda-bilgi-1024x597.png" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Sanatçı, çok sayıda sinema filminin yanı sıra birçok televizyon dizisinde de rol almıştır. Kadir İnanır’ın oynadığı diziler şunlardır:

  • Savcı (1992)
  • Marziye (1998)
  • Derman Bey (2000)
  • Kumsaldaki İzler (2002)
  • Kırık Ayna (2002)
  • Bütün Çocuklarım (2004)
  • Azap Yolu (2006)
  • Kuzey Rüzgarı (2007)
  • Kardelen (2008)
  • İpsiz recep (2008)
Türk sinemasının unutulmaz ismi Kadir İnanır, hayatı boyunca bu sektörde emek vermiş, birçok ünlü oyuncuyla aynı projede yer almış önemli bir isimdir. Çok sayıda filmde rol alması nedeniyle neredeyse tüm hayatını sinemaya adamıştır desek yanlış olmaz. Bundan sonra onu beyaz perdede görecek miyiz bilinmez ama, rol aldığı eserlerin unutulmayacağı kesindir.
Kadir İnanır’ın en sevdiğiniz filmi hangisi?
Sizce bu sanatçı sinemada gösterdiği başarıyı televizyon dizilerinde de yakalayabilmiş mi?
Kadir İnanır’ın başrol paylaştığı oyunculardan hangisiyle iyi bir uyum yakaladığını düşünüyorsunuz?Okur Yorumları