Filiz Akın Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Filiz Akın Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Türk sinemasının zarif ve asil yüzü olarak başarılı bir sanat hayatı geçiren Filiz Akın, 60'lı yıllara damgasını vurmuş döneminin zarafet ikonu olan bir sanatçıdır. Oynadığı sayısız filmde birçok farklı karaktere girmiş ve ödüllerle dönmüştür. Bu makalemizde sizlere Filiz Akın'ın hayatı, sanat geçmişi ve aldığı ödüller dahil birçok bilgiyi sunacağız.

Erkan Karaca

Mütevaziliği ve zarafeti ile çok sayıda kişinin gıpta ile baktığı isimlerden biri olan Filiz Akın başarılarla dolu bir hayat hikayesine sahiptir. Ünlü oyuncu filmlerinden takip edildiği kadar son yıllarda piyasaya çıkardığı kitabı ile de adından söz ettirmektedir.

Yeşilçam’daki ilk film deneyimi ise Akasyalar Açarken adlı film olmuştur. Sonra oynadığı filmlerinde önemli isimlerle başrolü paylaşırken farklı karakterlerin de üstesinden başarı ile gelebildiğini herkese kanıtlamıştır.

[renkbox baslik="Gülşen Bubikoğlu Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/gulsen-bubikoglu-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/gulsen-bubikoglu-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Şakayla Karışık, Yankesici Kız ve Kadın Terzisi gibi filmlerin her birinde kendisine verilen rolleri başarı ile canlandırarak izleyicinin gönlünde kısa sürede taht kurmayı başarmıştır. 1965 yılında Ayhan Işık’la başrolü paylaştığı Kolejli Kızın Aşkı filmi ise Filiz Akın’ın kariyeri için önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Filiz Akın Kimdir?

Filiz Akın Kimdir?

Aktrist kimliğinin yanı sıra yazarlık yeteneği de bulunan Filiz Akın Yeşilçam’ın sayılı güzel ve başarılı kadın oyuncularından biridir. Zarif bir görüntüye sahip oluşu nedeniyle Filiz Akın genellikle romantik komedi tarzındaki filmlerin oyuncusu olmuştur.

Pek çok kişi gerçek adının Filiz olduğunu zannetse de asıl adı Suna Akın’dır. Eğitim hayatı boyunca başarılı bir öğrenci olmayı başarabilen Akın, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Hayalleri arasında mimar olmak yer alırken, turizm acentasında çalışmaya başlamıştır ve iki yıl boyunca şef konumunda görev yapmıştır.

Filiz Akın’ın Hayatı

Filiz Akın’ın Hayatı

2 Ocak 1943 doğumlu olan Filiz Akın Ankaralı'dır. Babası Hakim Bekir Sami Akın, annesi ise terzi Leman Akın'dır. Ankara TED Koleji'nden mezun olduktan sonra Ankara Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde Arkeoloji Bölümü'nde bir dönem eğitim görmüştür. Sinema kariyerine başlamadan önce  bir turizm acentasında çalışma geçmişi vardır. Artist Dergisi tarafından 1962 yılında düzenlenen güzellik yarışmasını kazanarak Yeşilçam’a giriş yapmıştır.

Filiz Akın’ın Evlilikleri

Yeşilçam’ın güzelliği ile olduğu kadar başarıları ile de ön planda olan Filiz akın yaptığı evlilikler ile de oldukça ilgi çekmektedir. Yankesici adlı filmin rejisörü olan Türker İnanoğlu ile çekimler esnasında tanışan Filiz Akın, 1964 yılında dünya evine girmiş ve 10 yıl süren evliliğinden herkesin yakından tanıdığı İlker İnanoğlu, 20.08.1965 tarihinde dünyaya gelmiştir.

6 yıl sonrasında Ermeni iş adamı Leon Bubi Rubinstein ile evlenmiş ve bu evliliği de 1993 yılına kadar sürmüştür. Halen devam etmekte olan üçüncü evliliğini ise Eski Mit Müsteşarı olan Sönmez Köksal ile yapmıştır.

Filiz Akın’ın Sanat Hayatı

Oyunculuk kariyerinde yaklaşık 170 film bulunduran Filiz Akın, sevenleri içi hiç de eskimeyecek nitelikte eserlere imza atmıştır. Yeni jenerasyonun dahi izlediğinde beğendiği filmleri arasında; Yumurcak, Yarım Kaan Saadet, Güzel Şoför, Tatlı Dillim, Yumurcak Küçük Şahit ve Acı Hayat gibi filmler yer almaktadır.

Kitaplarında ise genellikle güzellik konularını işleyen Filiz Akın; Güzelliklere Merhaba, Hayata Merhaba ve Filiz Akın ile Güzellik gibi kitapların yazarıdır. Güzellik ve zayıflama gibi konuları işlediği kitabında aynı zamanda uzman görüşlerine de yer vererek okuyucunun gerçek anlamda tatmin olacağı bir kitap hazırlamıştır.

Filiz Akın'ın Kanser ile Mücadelesi

Kanser illeti ile tanışan ünlülerden olan Filiz Akın’a kanser teşhisi konmuştur. Ağız ve burun arkasında gelişen değişik bir kanser türü teşhis edilen Filiz Akın uzun bir tedavi sürecinden sonra bu hastalığı yenmeyi başarmıştır. Büyük ölçüde eşinin desteği ile kanseri yendiğini her fırsatta ifade eden Filiz Akın, yüksek moral ve pozitif düşünce ile kanseri alt ettiğini belirtmektedir. Hastalığının ardından Türkiye Meme Vakfı yararına Sarı Bilezik Kampanyası başlatmış ve 1 milyon bilezik satılarak kansere karşı destek vermeyi amaçlamıştır.

Kansere karşı farkındalığı artırmak amacıyla bu alandaki çalışmalarını sürdüren Filiz Akın Hacettepe Üniversitesi iş birliği ile de Mavi Bilezik Kampanyası düzenlemiştir. Starkey İşitme Vakfı Onursal Başkanı olan Filiz Akın, Türkiye'de İşitmeyen Kalmasın isimli kampanyayı yürüterek, sosyal güvencesi olmayan yaklaşık 2000 çocuğu işitme cihazı sahibi yapmıştır.

Filiz Akın Hakkında Bilinmeyenler

Filiz Akın Hakkında Bilinmeyenler

Türk insanları tarafından fazlasıyla sevilen ve takdir gören Filiz Akın sinema filmlerinin yanı sıra çeşitli reklam filmlerinin de başarılı yüzü olmuştur. 1970’li yıllarda İstanbul Bankası'nın reklam filminde oynamıştır.
Sunuculuk deneyimi de bulunan güzel oyuncu 1977 yılında TRT’de yayınlanan Podyum Show adlı eğlence programını sunmuştur.

1979 yılında ise assolist olarak sahneye çıkan Akın, İzmir Fuarı’nda sahne almıştır. Kendisine aşık olduğu iddia edilen biri tarafından 1979 yılında bacağından bıçaklanmıştır. Olay iş için geldiği İzmir’de kaldığı otel girişinde gerçekleşmiş ve saldırgan kısa zamanda yakalanmıştır.

[renkbox baslik="Perihan Savaş Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/perihan-savas-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/perihan-savas-hayati-hakkinda-bilgi-960x560.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Alerjik bir rahatsızlığı için Londra’da gittiği bir hastanede kendisi ile aynı isimdeki bir hastanın hayatını kaybetmesi nedeniyle bir yanlış anlaşılma meydana gelmiştir. Türkiye’ye yanlış aktarılan haber Filiz Akın hakkında sürekli öldü haberlerinin çıkmasına neden olmuştur.

Filiz Akın’ın Aldığı Ödüller

Filiz Akın’ın Aldığı Ödüller

Başarılarını her daim ödüllerle taçlandırmış olan Filiz Akın, katıldığı birçok festivalden aldığı ödüllerle ayrılmıştır. 1971 yılında 8. Antalya Film Şenliği'ne katılan Akın, Ankara Ekspresi filmindeki etkileyici rolü ile En iyi Kadın Oyuncu ödülünü almaya hak kazanmıştır.

2000 yılında yine Ankara Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü, 2013 yılında İstanbul Film Festivali'nde Onur Ödülü ve 2004 yılında ÇASOD Emek Ödülü'nü almıştır. Süleyman Üniversitesi tarafından ise Filiz Akın’a Fahri Doktora unvanı verilmiştir.

Filiz Akın zarif ve güzel yüzüyle Türk sinemasının şehirli yüzü olarak başarılı bir sanat hayatı geçirmiştir. Filiz Akın oynadığı sayısız başarılı Türk filmi ve yazdığı kitaplarla hatrı sayılır bir ün kazanmıştır.
Filiz Akın'ın en beğendiğiniz filmi hangisidir?
Filiz Akın'ın kitaplarını okudunuz mu? Bu dalda başarılı buluyor musunuz?
Filiz Akın'ın kitaplarından en çok hangisini tavsiye edersiniz?Okur Yorumları
  1. Yeşilçamın en güzel yüzlerinden bir tanesi. Oyunculuğu üst zirvede zaten. Sevdiğim bir karakter.