Woody Allen Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Woody Allen Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Woody Allen Amerikalı senaryo yazarı, aktör, stand-up sanatçısı, oyun yazarı, öykücü ve müzisyenlik gibi birçok dalda başarılı olmuş ancak adını en çok filmleriyle duyurmuştur. 20. yüzyılın dahi sanatçısı olarak bahsedilen Woody Allen, daha 16 yaşında televizyon ve radyo programlarına espriler yazarak mesleğine başlamıştır. Woody Allen doğuştan yetenekli mizahıyla ve hayat hikayesiyle yazımızda sizleri beklemektedir.

Erkan Karaca

Yahudi asıllı Amerika Birleşik Devleti vatandaşlarından olan Woody Allen, dünyaca tanınan yönetmenlerden biridir. Müzisyen, senarist, oyuncu ve daha pek çok mesleği bünyesinde bulunduran ünlü yönetmen, Hollywood için eşsiz isimlerden bir tanesidir. Yüzlerce filme yönetmenlik yapan Woody Allen aynı zamanda oyunculuğuyla da adından sıkça söz ettirmiştir.

7-8 yaşlarında film dünyasına merak salan ünlü isim, henüz okumayı öğrenmeden hikayeler kurgulamaya başlamıştır. Daha bu yaşta sinema dünyasına adım atacağına söz veren Woody Allen, bu hedefi için karşısına çıkan tüm sınırları aşmaya hazırlıklıdır.

[renkbox baslik="Audrey Hepburn Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/audrey-hepburn-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/audrey-hepburn-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yazma konusunda başarılı olduğu için sanata bu şekilde adım atan usta yönetmen daha sonra stand-up ve senaryo metinleri hazırlamaya koyulmuştur. Kısa süre içinde dünyaya açılan Woody Allen, ismini binlerce, kilometre uzaklıkta olan insanlara duyurmayı başarmış, hedefine ulaşmıştır. Çocukluk hayalini gerçekleştirmek için her an daha fazla çalışan yönetmen, bu azmi ile adını tarihe altın harflerle kazımıştır.

Woody Allen Kimdir?

Woody Allen Kimdir?

20. yüzyılın en önemli isimlerinden biri olan Woody Allen, sinema dünyasının en farklı yönetmenleri arasında kabul edilmektedir. Tarzı, işleyişi, zevkleri ve senaryoyu yansıtışı milyonlarca insan tarafından takdir edilecek kadar başarılı bir yönetmendir. Kendine özgü üslubu ile kaleme aldığı senaryo metinleri, oyunculuğu ve müzik zevki Woody Allen’ı dünya sanatçıları arasında benzersiz kılmaktadır. Bu nedenler bir araya geldiğinde Woody Allen; sanatçı, yönetmen, senarist, oyuncu, müzisyen ve oyun yazarıdır denilebilir.

Woody Allen, okul dönemine dek Yidce konuşan, Yahudilere özgü mizah çerçevesine sahip olan isimlerden biridir. Bu özelliği sinema dünyasında farklı bir espri hakimiyeti kurmasına neden olmuştur. Bu yönüyle tüm Woody Allen filmlerinde ince ve kurnazca yapılmış esprileri görebilmek mümkündür.

Woody Allen’ın Hayatı

Woody Allen’ın Hayatı

1 Aralık 1935 yılında New York, Brooklyn’de dünyaya gelen Woody Allen’ın ilk ismi Allen Stewart Konigsberg’dir. Orta sınıf bir ailenin çocuğu olması Allen’ın geçim sıkıntısı içinde büyümesine neden olmuştur. Anne ve babasının devamlı çalışması, evde olduklarında ise sürekli mesafeli ve soğuk davranmaları Allen’ı büyükbabasına yaklaştırmıştır. Gergin ve asabi bir çocuk olan Allen, uzun süre Yidce dışında herhangi bir dili kullanmayı reddetmiştir.

Henüz 8 yaşında okula başlamadan sinema dünyasına adım atmayı kafasına koyan Allen, eğitim hayatını başarıyla tamamlamıştır. Bu süreç içinde 15 yaşında Allen Stewart Konigsberg olan ismini Woody Allen olarak değiştirmeye karar vermiştir. 16 yaşında sinema sektörüne giriş yapan Allen adından hala söz ettirmeye devam etmektedir.

Woody Allan Sinema Sektörüne Nasıl Giriş Yaptı?

16 yaşında radyo ve televizyonlara espri yazmaya başlayan Woody Allen, sinema dünyasına bu ince esprileri ile adım atmıştır. 1961 yılında stand-up gösterilerine başlayan yönetmen, 1964 yılına dek bu işle meşgul olmuştur. Bu süreçte yaptığı espriler ile yönetmenlerin dikkatini çeken Woody Allen ilk kez sinema filmi için senaryo teklifi almıştır. 1965 yılında ilk kez What's New Pussycat filminin senaryosunu yazan ünlü isim aynı zamanda filmde rol de almıştır. Senaryo değişimi ve işine sık sık müdahale edilmesi nedeniyle yönetmenlik yapmak isteyen Woody Allen, o tarihten sonra yönetmenliğe devam etmiştir.

Woody Allen’ın Özel Hayatı

Genç yaşta evlilik, Yahudi dünyasının onay verdiği gelenekler arasında kabul edilmektedir. Geleneklerine ve dini inançlarına sıkıca bağlı olan Woody Allen ve ailesi, evliliğe de bu doğrultuda yaklaştılar. Bunun sonucunda 19 yaşında Harlene Rosen ile Woody Allen dünya evine girdi. 1654 yılında yapılan bu evlilik pek uzun sürmeyerek 1960 yılında son buldu.

Allen, ikinci evliliğini Louise Lasser ile yaptı. Bu evliliği de kısa sürdü ve sonrasında 1970’li yıllarda Diane Keaton ile beraber oldu. Aradan bir süre geçtikten sonra Mia Farrow ile anılan Woody Allen’ın Satchel ismini verdiği oğlu dünyaya geldi. Ünlü yönetmen Mia Farrow’un üvey kızı Soon-Yi Previn ile aşk yaşayınca ilişkisi sona erdi. Woody Allen, son olarak 1997 yılında Soon Yi Previn ile dünya evine girdi.

Woody Allen'ın Eserleri

Woody Allen Eserleri

Woody Allen çocuk yaşta ne istediğini bilerek çıktığı bu yolculukta elini attığı her alanda başarılı olmuştur. Öyküleri çok tutulmuş, filmleri ödüller almış ve televizyon programları birinciliklerde seyretmiştir.

Woody Allen’ın Öyküleri

Woody Allen sinema dünyası tarafından tanınan ve sevilen isimlerden biridir. Bunun yanında usta yönetmenin kaleminin de oldukça güçlü olduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda ele aldığı ilk öykü büyük yankı uyandırmış, binlerce kişi tarafından okunmuştur. Sırf Anarşi (Mere Anarchy) isimli eseri 2008 yılında yayımlanmıştır. Sonrasında orijinali Side Effects olan Yan Etkiler isimli öyküsünü yayımlayan sanatçı, piyasaya Tüysüz (Without Feathers) öyküsü ile damgasını vurmuştur. Woody Allen’ın bilinen son öyküsü ise Eğrisi Doğrusu ismi ile çevrilen Getting Even isimli eseridir.

Woody Allen’ın Televizyon Programları

İlk televizyon programına 1950 yılında başlayan Woody Allen The Colgate Comedy Hour ile gündeme gelmiştir. Senaristi olduğu program çok tutulunca Caesar's Hour, The Tonight Show, Hot Dog gibi büyük yapımlarda yer almıştır. 2000 yılından sonra Woody Allen: A Life in Film, The Magic of Fellini, Woody Allen: A Documentary American Masters programlarını yapan yönetmen 2013 yılında David Blaine: Real or Magic, 2016 yılında Crisis in Six Scenes isimli programlarla anılmıştır.

Woody Allen Filmleri

Yüzlerce film ile gündeme gelen Woody Allen ilk olarak 1965 yılında What's New Pussycat isimli eserini ortaya koymuştur. Sinema dünyasında hızla yükselen yönetmen daha sonra Parayı Al ve Kaç, Bananas, Seks Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey isimli eserlerle gündeme gelmiştir.

[renkbox baslik="Agatha Christie Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/agatha-christie-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/agatha-christie-kimdir-hayati-eserleri.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yönetmenin birçok ödül alan Love and Death, Kocalar ve Karılar, Şöhret, Barselona Barselona, Kim Kiminle Nerede isimli eserleri de oldukça dikkat çekicidir. Farklı kurgu ve senaryolarıyla devamlı gündemde olan Woody Allen son olarak Paris’te Gece Yarısı, Roma’ya Sevgilerle isimli eserleriyle romantik komedi dünyasının duayeni kabul edilmiştir. Kiralık Aşık, Café Society, Untitled Woody Allen Project isimli eserler de Allen’ı gündeme getiren çalışmalar arasındadır.

Eğer filmin altında Woody Allen imzası varsa hemen hemen tüm film meraklıları filmi izlemek için can atmaktadır. Olay örgüsü anlatımı ve en can alıcı noktası olan filmleri, müzikleriyle de hep beğenilmiştir.
Woody Allen'ın en sevdiğiniz filmi hangisidir?
Woody Allen'ın kaç tane filmini izlediniz? Eleştirmek istediğiniz noktalar var mı?
Woody Allen'ın sizce bu kadar başarılı olmasının nedenleri nedir?
Woody Allen'ın en çok hangi tür filmlerini beğeniyorsunuz?
Woody Allen'ın televizyon programlarını izlediniz mi? Düşünceleriniz nelerdir?Okur Yorumları
  1. Müzisyen, senarist, oyuncu, yönetmen. Hayatında birçok başarılara imza atmış. Akıllarda iz bırakmış değerli bir isim.