Halit Akçatepe Kimdir? Hayatı ve En Ünlü 10 Filmi

Halit Akçatepe Kimdir? Hayatı ve En Ünlü 10 Filmi

Etrafına dağıttığı içten gülücüklerle Türk sinemasının en çocuk ruhlu, en eğlenceli, en unutulmaz, en başarılı isimlerinden biridir. Bu yazımızda Halit Akçatepe'nin, namıdiğer Güdük Necmi'nin hayat hikayesini anlattık.

Melisa Yıldız

79 yıllık yaşamını Türk sinemasına verdiği emeklerle donatan Halit Akçatepe 100’ü geçkin filmde rol aldı. 1942’den 2009 yılına kadar 79 sinema filminde (TV dizileri ve tiyatro oyunları dışında) izleyici karşısına çıktı. Gülen yüzlü maskesini yüzünden hiç düşürmeyerek çoğumuzda hayranlık uyandırdı.

Çocukluk döneminde yıldızı çok parlamayan ünlü aktör, gençlik ve olgunluk döneminde şöhreti yakaladı. Sevimli, sıcak ve bol esprili kişiliğiyle kendine has tarzını rol aldığı filmlere yansıttı. Hababam Sınıfı, Mavi Boncuk, Bizim Aile gibi eğlenceli filmlerde rastladık ona.

[renkbox baslik="Zeki Alasya Kimdir? Hayatı ve En Ünlü 10 Filmi" link="https://bilgihanem.com/zeki-alasya/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/03/zeki-alasya-kimdir-hayati-ve-en-unlu-10-filmi-1024x597.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Sinema hayatındaki ustaları Münir Özkul ve Ertem Eğilmez oldu. Bu iki ismin yanı sıra Kemal Sunal, Adile Naşit ve vefatından önce aynı sahneyi paylaştığı babası Sıtkı Akçatepe unutulmaz rol arkadaşlarıydı. Sinemaların efsane ismi Halit Akçatepe’nin hayatını, sanat serüvenini ve en ünlü filmlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Halit Akçatepe Kimdir?

Halit Akçatepe Kimdir?Sinemanın en tanıdık simalarından olan Halit Akçatepe 1975 yılındaki Hababam Sınıfı filmindeki Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasının unutulmazları arasına girmiştir. Sinema ve tiyatro oyuncusudur. Komedi filmlerimizin adeta olmazsa olmaz karakteridir.

1 Ocak 1938’de İstanbul, Üsküdar’da doğdu. Bazı kaynaklarda  asıl memleketi olan Ordu, Ünye’de doğduğu da geçmektedir. Sıtkı Akçatepe ve Leman Akçatepe’nin oğludur. Annesi ve babası da tıpkı kendisi gibi Türk sinemasına ve tiyatroya emek vermiş ünlü oyunculardandır.

Özellikle babası, Hababam Sınıfı film serisinde Paşa Nuri karakteriyle tanınır. Ayrıca ünlü aktörün babası Sıtkı Akçatepe, anne tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın torunudur.

Babası Sıtkı Bey oğlu Halit’in oyuncu olmasını istemedi. Oyunculuk onun için açlık ve parasızlık demekti. Çocukken tiyatroda annesi Leman Hanım’la oynadı. Babası tiyatrocu olduğu için para kazanmazdı, annesi hep meyve yemesini istedi sağlıklı olması için. Babasının fazla parası olmadığı için annesi oğluna meyve alabilmek için oyuncu oldu.

1943’te o zamanların film yönetmenlerinden biri, babasına kendilerine bir çocuk oyuncunun lazım olduğunu iletmesiyle, babası Sıtkı Bey oğlu Halit’i oynattı. Böylelikle Akçatepe 5 yaşındayken “Dertli Pınar” adlı ilk filmini çekti.

Nasreddin Hoca Düğünde filmiyle devam eden oyunculuk serüveni, 1954 yılına kadar 16 yapımda çocuk oyuncu olarak yer almasıyla devam etti. Ne yazık ki o dönemlerde çocuk oyuncuların yıldızlaşması gündemde değildi.

İlköğrenimini Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu’nda tamamladı. Rengin Arda ve Meral Sayın gibi ünlü isimler de onunla aynı okuldaydı. İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’ne yedi yaşında girdi.

Daha sonra Refik Halit Karay Mektebi’nde eğitim aldı. Onun hayatının konu edildiği bazı kaynaklarda konservatuar eğitimi aldığı yazsa da kendisi bir söyleminde hiç konservatuar eğitimi almadığını dile getirmiştir.

Halit Akçatepe’nin Hayatı

Halit Akçatepe’nin HayatıTiyatroya lise dönemlerinde ilgi duymaya başladı. İlk kez Yeşilay’ın Yeşil Sahne’sinde amatör olarak sahne aldı. Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olan Akçatepe, bir yandan amatör tiyatro oyunculuğu yapıyor; diğer yandan da okumakta olduğu Edebiyat Fakültesi’ne ve sonraları başladığı Hukuk Fakültesi’ne devam ediyordu. Ancak tiyatro sevdası ağır basınca okulu yarıda bıraktı.

1959 yılında 1.5 yıl boyunca Anıtkabir’de askerliğini yaptı. 1960’da ilk kez profesyonel olarak Oda Tiyatrosu 4’te “Sel” piyesinde rol aldı. Bugüne kadar 16 ayrı tiyatronun 43 piyesinde bulundu. Aynı zamanda Dostlar Tiyatrosu’nun kadrosunda da yer aldı.

1963’te Yasak, Gün Doğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerinde rol aldı. İlk filmlerinde sadece figürandı. Tatlı Dillim ve Sev Kardeşim adlı ünlü filmlerle 1972’de şöhretin kapılarını açtı. Bu sıralarda reklam filmlerinde de oynadı.

Yılların eskimeyen ve her seferinde izleyiciyi güldürmeyi başaran filmi Hababam Sınıfı’nda 1975’te yer aldı. Bu filmin altı serisinde de rol alan oyuncu, oradaki Güdük Necmi tiplemesiyle hafızalara kazındı. 1976 yapımlı Süt Kardeşler filmiyle Türk halkının gönüllerinde yer kaptı.

1976’da Lüküs Hayat, 1985’te Gurbetçi Şaban ve yine aynı yıl Şaban Pabucu Yarım adlı sevilen filmlerin senaryolarını yazdı. Akçatepe, yaşamı boyunca çok fazla sinema filmi, dizi ve tiyatrolarda rol aldı. Kaygısızlar isimli dizi, kendisinin rol aldığı bir dönemin sevilenleri arasındadır.

Aradan yıllar geçince Hababam Sınıfı Merhaba (2003), Hababam Sınıfı Askerde (2004) ve Hababam Sınıfı Üç Buçuk (2005) filmlerinde oynadı. 2014 yılında “Karaman’ın Koyunu” adlı filmde Ferdi Akarnur, Sinan Çalışkanoğlu ve Dost Elver ile aynı sahneyi paylaştı. Son olarak 2013’te Babam Sınıfta Kaldı dizisinde oynadı.

Evliliği

İlk evliliğini 1963’te Tülin Akçatepe ile yaptı. Bu evliliğinden Itır (1964) ve Ebru (1968) adında iki kızı oldu. 1981’de eşi Tülin Hanım’dan boşandı. Kızı Ebru, babasının izinden giderek tiyatrocu oldu.

1999’da kendisinden 39 yaş küçük olan Rezzan Akçatepe ile ikinci evliliğini yaptı. Bu evliliğinden ise 2001 yılında Günsu isimli kızları doğdu. Halit Akçatepe 2009 yılında bu evliliğine de son vermiştir.

Ölümü

Kısmi felç geçirerek hastaneye kaldırılan sanatçı, kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle 31 Mart 2017’de 79 yaşındayken evinde rahatsızlanarak vefat etti. Cenazesi, 2 Nisan 2017’de Şakirin Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedildi.

Böyle büyük bir ismin ölümü, Türk sineması için acı bir kayıp oldu. Zira hafızalarımızdaki Güdük Necmi karakteri, uzun yıllar kahkahalarımızın sebebi ve sinemanın unutulmayan çocuksu yüzü olmuştu. Kendisi için Caddebostan Kültür Merkezi’nde bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

Halit Akçatepe'nin En Ünlü 10 Filmi

Halit Akçatepe’nin En Ünlü 10 Filmi

Hep çocuk kalan, adeta büyümeyen sanatçı yaşamı boyunca 100’den fazla filmde rol aldı. Bulunduğu her bir filmi güler yüzüyle şenlendirdi. Onu ekranlarda görmeye o kadar alıştık ki yeşilçamın her filminde gözlerimiz onu arar oldu. Unutulmaz isim Halit Akçatepe’nin en ünlü 10 filmini araştırdık.

Üç Arkadaş (İkinci versiyon)

Halit Akçatepe'nin En Ünlü 10 FilmiYönetmenliğini Memduh Ün’ün yaptığı 1958 yapımı bir filmdir. Başrollerinde Muhterem Nur ve Fikret Hakan oynamış, 1971 yılında filmin ikinci versiyonu çekilmiştir. İkinci versiyonda ise Hülya Koçyiğit, Kadir İnanır, Halit Akçatepe ve Müşfik Kenter oynamıştır.

Filmde Halit Akçatepe, Mustafa Mıstık karakterine hayat verir. Üç yoksul arkadaşın yolları kesişir. Sokaklarda satıcılık yaparak geçinmeye çalışan bu üçlü sokakta yaşayan Gül’ü evlerine alırlar. Kör olan kızı, kendilerinin çok zengin olduğu yalanıyla kandırırlar. Gül’ün gözlerini açtıracak ameliyat parasını bulmak için çabalarlar.

Sev Kardeşim

Halit Akçatepe'nin En Ünlü 10 Filmi1972 yapımı filmin yönetmeni Ertem Eğilmez’dir. Başrollerinde Hülya Koçyiğit ve Tarık Akan yer alır. Filmde fabrika işçisi Ferit ve Alev’in aşk hikayesi anlatılır. Alev, Ferit’in kalbini kazanmak için arkadaşlarıyla iddiaya girer ve kendisi ile ailesi hakkında yalanlar söyler. Bu yalanlarla Ferit’i etkilemeyi başarır. Fakat gerçek ortaya çıkınca iki tarafın aileleri de olaya dahil olur.

Feryat 

Halit Akçatepe'nin En Ünlü 10 Filmi1972 yapımı bu film Orhan Elmas’ın yönetmenliğindedir. Senaryosu ise Sadık Şendil’e aittir. Emel Sayın ve Tarık Akan başrollerdedir. Ünlü bir şarkıcı olan Feride ve Ferdi adındaki bir üniversite öğrencisinin aşkı konu edilir. Feride gerçek kimliğini Ferit’ten gizlemektedir. Ferdi’den bir bahaneyle ayrılır. Yıllar sonra Feride ünlü bir şarkıcı olur ve ikilinin yolları tekrardan kesişir.

Bizim Aile

Halit Akçatepe'nin En Ünlü 10 Filmi1 Mayıs 1975’te gösterime giren film, Ergin Orbey’in yönetmenliğindedir. Başrollerinde Münir Özkul, Adile Naşit ve Itır Esen yer almıştır. Dört çocuklu Yaşar Usta ve üç çocuklu Melek Hanım’ın ikinci evlilik yapmalarıyla aile kurma çabaları anlatılır. İlk başta çocuklara durumdan bahsedilmez. Zamanla çocuklar aynı evde yaşamakta zorluk çekerler. Fakat ailenin başına gelenler herkesi birbirine yakınlaştırır.

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı 

Halit Akçatepe'nin En Ünlü 10 Filmi1975 yapımlı film Ocak 1976’da vizyona girmiştir. Ertem Eğilmez yönetmenliği üstlenmiştir. Çok beğeni toplayan altı serilik filmin ikincisidir. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Müzik Ödülü’nü alan filmdir.

Sahte diplomalarla Mahmut Hoca’yı kandıran grup yine sınıfı geçememiştir. Her öğrencinin yaşı ilerlemiştir fakat okulu bitirememektedirler. Aralarından Ferit isimli öğrenci baba olmuş ve bebeğini okula getirmek durumunda kalmıştır. Bebeği lisede tutmak için çeşitli maceralar atlatırlar.

Süt Kardeşler

Halit Akçatepe'nin En Ünlü 10 FilmiYapım yılı 1976’dır. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gulyabani isimli romanından sinemaya uyarlanmıştır. Yönetmeni Ertem Eğilmez’dir. Akçatepe, filmde Emir Eri Ramazan’ı canlandırır. Şaban’la maceralarına yer verilmiştir. Şaban’ın sütannesi Melek’in Ramazan’ı sütoğlu Şaban sanmasıyla işler karışır. Bir dizi yanlış anlaşılmalar devam ederken ev halkı geceleri Gulyabani görmeye başlar.

Şabanoğlu Şaban

Halit Akçatepe'nin En Ünlü 10 FilmiFilm 1977 yapımıdır. Ertem Eğilmez’in yönetmenliğindedir. Kemal Sunal’ın hayat verdiği Şaban karakteri üzerine çekilmiştir. Filmde Akçatape, Ramazan’a hayat verir.

Zor bir askerlik geçiren Şaban, askerlikten sonra arkadaşı Ramazan ile çalgıcılık yapar. Nigar isimli bir kıza aşık olurlar. Tüm polislerin peşinde olduğu Kadırgalı Eşref’i yakalamayı başarınca Nazır Paşa tarafından gizli polis ilan edilirler. Nazır Paşa’nın konağında bir elmas çalınır. İkili çalınan elmasın peşine düşecektir.

Gülen Gözler

Halit Akçatepe'nin En Ünlü 10 FilmiYönetmeni yine Ertem Eğilmez olan film 1 Mart 1977’de gösterime girmiştir. Başrollerinde Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Müjde Ar yer alır. Nezaket Hanım ve kocası erkek çocuk sahibi olmak isterken 4 kez art arda kız çocuk sahibi olurlar.

Evlilik hayalleri kuran dört kızın erkek arkadaşları, babalarına zenginlermiş gibi tanıtılır. Nezaket Hanım düğün masrafları için evi ipotekler. Bu sırada Fikret ve Vecihi büyük aşk yaşamaktadır. Aile masrafları ödeyebilmek için sabun üretim işine girer. Fakat bazı şeyler yolunda gitmez.

Dokunmayın Şabanıma

Halit Akçatepe'nin En Ünlü 10 FilmiOsman F. Seden’in yönetmenliğindeki bu film 1979 yılında gösterime girmiştir. Başrollerinde Kemal Sunal, Ahu Tuğba, Ercan Yazgan, Reha Yurdakul ve Halit Akçatepe yer alır.

[renkbox baslik="Cüneyt Arkın Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/cuneyt-arkin-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/02/cuneyt-arkin-kimdir-hayati-ve-eserleri-1024x597.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Akçatepe, filmde Fedai’ye hayat verir. Evlenmemek için yer değiştiren iki arkadaşın yaşadıkları konu edilir. Çapkın olan Şaban, kadınları rahatsız ettiği için tutuklanır. Gözaltındayken eski arkadaşı Ökkeş ile karşılaşır. Ökkeş’in babası oğlunu, arkadaşının kızı Oya ile evlendirmek isteyince işler karışır.

Şendul Şaban

Halit Akçatepe'nin En Ünlü 10 Filmi1985 yapımı filmin yönetmeni Kartal Tibet’tir. Başrollerde Nevra Serezli ve Kemal Sunal bulunur. Filmde Halit Akçatepe, Ali karakterini canlandırır. Filmde çalıştığı fabrikadan maaşına zam istemesiyle işten atılan Şaban, sekreterlik yapan karısıyla sıra dışı bir evlilik yaşar. Karısının yapacağı tüm işleri işsiz kalan Şaban adeta bir ev hanımı gibi üstlenir.

Unutulmaz oyuncu, bir röportajında yaşamına dair açıklamalarda bulunmuştu. Babasının da rol aldığı Hababam Sınıfı filmini hala izlediğini söyledi. Çok arkadaşı fakat az dostu olduğunu söyleyerek ölüm konusundaki düşüncelerini “ Cenazemde görürsün benim ne kadar sevildiğimi” şeklinde dile getirdi. Ayrıca Hababam Sınıfı’nda oynadığı karakter aslında Rıfat Ilgaz’dı. Onu hep güler yüzüyle anacağız…
Halit Akçatepe'nin hangi filmlerini izlediniz?
Halit Akçatepe canlandırdığı karakterlerden en çok hangisi ile sizi güldürdü?
Yeşilçam'a unutulmaz eserler bırakan sanatçılar hakkında genel düşünceleriniz neler?Okur Yorumları