Rauf Denktaş Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Rauf Denktaş Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı... Yazar, siyasetçi, öğretmen, avukat ve başsavcı... Rauf Denktaş bu özelliklerin hepsini başarıyla yerine getiren bir isimdi. Hayatı boyunca ülkesi ve inandıkları için mücadele vermiş, herkes tarafından sevilen, başarılı bir devlet adamıydı. Bu makalemizde Rauf Denktaş'ın hayatı hakkında kısaca bilgi edinebilirsiniz.

Erkan Karaca

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurucusu aynı zamanda ilk cumhurbaşkanı olan Rauf Denktaş; yazar, avukat, savcı ve daha pek çok meslekle adını duyurmuş başarılı bir siyasetçidir. Küçük yaşta annesini kaybeden siyasetçi, büyükannesi ve büyükbabası tarafından büyütülmüş oldukça güzel bir eğitim almıştır. Siyasete atılmadan önce yazarlığa başlayan Rauf Denktaş, yabancı dili olduğu için dil tecrübesiyle çevirmenlik yapmıştır.

Tercümanlık, çevirmenlik ve yazarlıkla para kazanırken aynı zamanda hukuk eğitimi alarak avukat da olmuştur. Kısa bir süre avukatlık yaptıktan sonra savcılığa yükselmiştir. Savcılık yaptıktan sonra istifa ederek avukatlığa dönen Rauf Denktaş, siyasete de Kıbrıslı Türkler için katılmıştır.

[renkbox baslik="Talat Paşa Kimdir? Hayatı ve Eserleri
" link="https://bilgihanem.com/talat-pasa-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/talat-pasa-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Türk Mukavemet Teşkilatı kurucusu olduktan sonra Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası hazırlığında etkili olmuştur. Rauf Denktaş’ın tüm dünya tarafından tanınması ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başkanı olması ile gerçekleşmiştir. Bir süre cumhurbaşkanlığı ve devlet başkanlığı yapan siyasetçi, 2005 yılında siyasetten ayrılma kararı vermiştir.

Rauf Denktaş Kimdir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devlet başkanı ve cumhurbaşkanı olarak tanınan Rauf Denktaş aynı zamanda başarılı bir devlet adamıdır. Yazarlığı, avukatlığı ve savcılığı ile oldukça başarılı olan siyasetçi son olarak oyunculuğuyla da gündeme gelmiştir. Kurtlar Vadisi dizisinde kendisini oynayarak herkesin sempatisini kazanan Rauf Denktaş, uzun ve dolu bir hayat sürmüştür. Gerek cumhurbaşkanlığı gerekse attığı her siyasi adımda takdir kazanan siyasetçi, cumhuriyetin gerekliliklerini yerine getirerek başarılı bir politika izlemiştir. Kıbrıs Türkleri için uzun süre sağlıklı ve cesur adımlar atan ünlü isim, uğraşlarıyla gelişmiş bir Kıbrıs yaratmıştır.

Rauf Denktaş’ın Hayatı

27 Ocak 1924 tarihinde Baf’ta doğmuş olan Rauf Denktaş'ın, henüz 1,5 yaşında iken annesi vefat etmiştir. Babasının adı Raif Denktaş’tır. Tam ismi Rauf Raif Denktaş olan ünlü ismi, büyükannesi ve büyükbabası büyütmüştür. 1930 yılında güzel bir eğitim alabilmesi için İstanbul’a gönderilen Rauf Denktaş, ilkokulu Arnavutköy’de tamamladı.

Liseyi Fevzi Ati Lisesinde okuyan Rauf Denktaş, öğrenimini yatılı okulda geçirdi. Öğrenimini tamamladıktan sonra Kıbrıs’a geri dönen siyasetçi, 1941 yılında Lefkoşa İngiliz Okulunda eğitimine devam etti. Mezun olduğu gibi yazarlığa başlayan Rauf Denktaş daha sonra tercümanlık ve çevirmenlik ile para kazanmaya başladı.

[renkbox baslik="Osman Gökçek Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
" link="https://bilgihanem.com/osman-gokcek-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/osman-gokcek-kimdir-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Mahkeme memurluğu, öğretmenlik gibi pek çok mesleği denedikten sonra Birleşik Krallık’a gitme kararı aldı. 6 yıl hukuk eğitimi aldıktan sonra Kıbrıs’a dönerek avukatlık yapmaya başladı. Avukatlık, savcılık ve başsavcılıkla beraber siyasete adım attı. Önce meclis başkanlığı daha sonra devlet başkanlığına kadar yükseldi. Bunlarla beraber yorgun düşen vücudu 2012 yılında pes etti. Vefat edişinin üzerinden uzun zaman geçse de asırlar boyunca unutulmayacak siyasetçilerden biri olarak tarihe kazındı.

Rauf Denktaş'ın Yazarlık Kimliği

Doktor Fazıl Küçük ile tanıştıktan sonra hayatı değişen Rauf Denktaş, bir süre hatiplik yaptı. Bunun yanında mezun olduktan hemen sonra yazarlığa adım atan başarılı siyasetçi, Fazıl Küçük’ün Halkın Sesi isimli gazetesinde yazmaya başladı. Yazarlık ve öğretmenlik yıllarında öğrendiği her detayı kaleme almayı tercih eden yazar birçok kitabını da bu süre içinde yazdı. 1941 yılında ilk kitabı yayınlanan Rauf Denktaş, siyasi ve sosyal yaşamında öğrendiği her detayı kitapları aracılığıyla halka sundu. Bu şekilde Kıbrıs halkı tarafından da çok sevildi.

Rauf Denktaş'ın Siyasi Hayatı

18 Şubat 1973 tarihi itibariyle Kıbrıs Cumhurbaşkanı yardımcısı seçilen Rauf Denktaş, 28 Şubat tarihinde bu görevinden istifa etmiştir. Hemen arkasından Kıbrıs Türk Yönetim Başkanlığına seçilmiş, 1975 tarihinin arkasından devlet ve meclis başkanı olmuştur. 1976 yılında Kıbrıs’ta yapılan ilk seçimlerle devlet başkanlığına seçilen Rauf Denktaş, 1981 yılında tekrarlanan seçimlerle ikinci kez devlet başkanlığına seçilerek görevine devam etmiştir. 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olan devlet adamı, 1990 yılında ikinci, 1995 yılında üçüncü kez tekrar seçilmiştir. 17 Nisan 2005 yılında yapılan seçimlerde aday olmayan Rauf Denktaş, görevini Mehmet Ali Talat’a devretmiştir.

Rauf Denktaş'ın Özel Hayatı

1949 yılında Aydın Denktaş ile dünya evine giren Rauf Denktaş’ın bu evlilikten 6 çocuğu dünyaya gelmiştir. Rauf ve Aydın Denktaş çifti; Raif, Münir, Serdar, Dilek, Değer ve Ender isimlerini verdikleri çocukları ile kalabalık aile örneği sergilemiştir. Güler yüzlü, samimi ve sevecen tavırlarıyla her zaman takdir toplayan Rauf Denktaş aynı zamanda halk tarafından da en çok sevilen devlet adamlarından biri olmuştur.

Rauf Denktaş'ın Ölümü

Organ yetmezliği teşhisi konulduktan sonra hastaneye kaldırılan Rauf Denktaş, derhal tedavi altına alındı. Bir süre tedavi görse de kısa sürede durumu kötüleşen devlet adamı, tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinde 13 Ocak 2012 tarihinde vefat etti. Vefatının üzerine Türkiye ve KKTC’de ulusal yas ilan edildi. Rauf Denktaş’ın naaşı Lefkoşa Cumhuriyet Parkı’na defnedildi.

Rauf Denktaş’ın Eserleri

Rauf Denktaş ilk eserini 1941 yılında yayımlamıştır. Saadet Sırları kitabının hemen arkasından, 1944 yılında Ateşsiz Cehennem isimli eseri basılmıştır. Aradan geçen 7 yıl içinde mücadelesine devam eden Denktaş tecrübelerini 1965 yılında yayımladığı Yeniden 12'ye 5 Kala isimli kitabında sunmuştur. Bu kitabın hemen arkasından 1972’de Akritas Planı, 1981’de Gençlerle Başbaşa, 1988 yılında Gençlere Öğütler isimli kitaplarını yayımlamıştır.

Hayata bakış açısını ele aldığı İmtihan Dünyası ve Yarınlar İçin kitapları da çokça okunmuştur. Kıbrıs’a olan sevdasını; Kıbrıs'ta Bitmeyen Kavga, Kıbrıs Davamız ve Kıbrıs Girit Olmasın kitaplarıyla ele alan Rauf Denktaş, Atatürk hakkındaki fikirlerini de Atatürk, Din ve Laiklik isimli eserinin üzerinden vermiştir. Rauf Denktaş’ın hatıralarını kaleme aldığı; Rauf Denktaş'ın Hatıraları seri kitapları ise 7 cilt şeklinde 1964 ile 1997 yılları arasında basılmıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucusu Rauf Denktaş'ı sanırım hepimiz az çok tanıyoruz. Babacan ve sempatik tavırları kadar ülkesine yaptığı hizmetlerle de her zaman sevilen ve saygı gören bir devlet adamı oldu. Siyaset adamı olmasının yanında yazarlık, avukatlık ve savcılık gibi vasıflara da sahip olan Denktaş, 2012 yılında aramızdan ayrıldı.
Bizim ülkemizde de çok sevilen bir devlet adamı olan Rauf Denktaş hakkında olumsuz bir görüşe rastladınız mı?
Rauf Denktaş'ın herhangi bir kitabını okudunuz mu? İzleniminiz nedir?
Rauf Denktaş'ın siyasi kimliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce başarılı bir devlet adamı mıydı?
Onun bu kadar çok sevilmesinin sebebi sizce ne olabilir?Okur Yorumları
  1. Bu adam çok iyiydi ya rahmetlik, keşke tüm liderler aynı şekilde özverili olsa.

  2. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı. Hakkında biraz araştırma yaptım. Gerçekten dolu dolu bir hayat çıktı karşıma.