Zeki Müren Kimdir? Hayatı, Şarkıları ve Filmleri

Zeki Müren Kimdir? Hayatı, Şarkıları ve Filmleri

Türk Sanat Müziği denince akla ilk gelen en efsane sanatçı, büyük bir duayen, ölümsüzleşmiş bir isim. Benzersiz sesi ve dillerde yer edinmiş şarkılarıyla bu yazımızda Zeki Müren’i, Sanat Güneşi'mizi tanıyacağız.

Melisa Yıldız

Müzik dünyasına bıraktığı eserlerle ölümsüzleşmeyi başaran nadir isimlerden Zeki Müren, mükemmel yorumuyla her sahnesine ayrı bir tiyatral hava kattı. 1950’lerin Türkiyesi’nde alışılmışın dışındaki tarzıyla hep çok sevildi. Yaşadığı dönemde her mekanın aranan sanatçısı oldu.

Türkiye’nin en önemli ses sanatçılarından olan Müren, görüntüsü ve yenilikleriyle de müziğimizin gökkuşağı canlılığındaki eskimeyen ismidir. Türk Sanat Müziği onun varlığıyla anlam kazanmıştır.

[renkbox baslik="Müslüm Gürses Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/muslum-gurses-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/11/muslum-gurses-kimdir-hayati-eserleri-1024x597.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Sanata kattığı kayda değer anlamla, halkın sevgisini kazandı. 65 yıllık ömrüne çok sayıda şarkı, film, beste ve konser sığdırdı. Doğum günü olan 6 Aralık, Türk Sanat Müziği Günü ilan edildi. Aşağıda Sanat Güneş’imizin hayatını, albümlerini ve filmlerini bulabilirsiniz.

Zeki Müren Kimdir?

Zeki Müren Kimdir?Klasik Türk müziğinin en usta isimlerinden Zeki Müren; Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu ve şairdir. Sanat Güneşi ve “Paşa” isimleriyle anılır. Bir döneme damga vurmuş en iyi ses sanatçılarımızdan biridir.

Sesinin kusursuz güzelliği, naif kişiliği, güzel Türkçesi, farklı tarzı ve başarılarıyla genç nesillere tanıtılmaktadır. Sanata olan katkılarıyla birçok ödüle layık görülmüştür.

Kadife sesiyle her bir şarkıya farklı duygular katabilen doğuştan yetenekli bir isimdir. Vurgulu yorumlarıyla adeta kulakların pasını siler.

Türk müziğine olan katkıları ona 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanını getirmiştir. Ayrıca Türkiye’de verilmeye başlanan Altın Plak Ödülü’nün de ilk sahibidir kendisi.

Henüz çocuk yaşlarında keşfedilen eşsiz kabiliyetiyle yaşamı boyunca 300 beste yaptı ve 600’ü geçkin plak ve kaset doldurdu. Sesi kadar, tarzı ve kişiliği de seviliyordu Müren’in. Tercih ettiği sıra dışı sahne kostümleriyle dikkat çekiyor, farklı bir tarz yaratıyordu.

Saçları, giyimi ve makyajıyla oluşturduğu kadınsı görünümüyle büyük bir hayran kitlesine sahipti. Kullandığı sıra dışı kostümlerini kendisi tasarlayan Müren, sanatçı kimliğinin yanı sıra, dünyaca ünlü moda ikonlarından biri seçilmişti.

Oyunculuğuyla da tanıdığımız ünlü sanatçı aynı zamanda resim ve şiirle de ilgilendi. İşte tüm bunlar, onun için sorulan “Kimdir?” sorusuna pek çok farklı yanıt verebilmek demektir.

6 Aralık 1931’de Bursa’nın Hisar semtinde, Ortapazar Caddesi’ndeki 30 numaralı ahşap evde, Kaya ve Hayriye Müren çiftinin tek çocuğu olarak doğdu. Ailesi Bursa’ya Üsküp’ten göçtü. Bir inşaat mühendisi, aynı zamanda da kereste tüccarı olan babası evi geçindiriyordu.

Sünnetini 11 yaşındayken olan Zeki Müren, ufak tefek minyon bir çocuktu. Feminen ruhu henüz o yaşlarda baskınlaştı. Sünnetinde tırnaklarına kına yerine oje sürdürdü. Ayrıca fazlasıyla duygusaldı. Daha küçük yaşlarındayken bu duygusallığı çevresine hissettirdi.

Zeki Müren’in Hayatı

Zeki Müren’in HayatıBursa Osmangazi İlkokulu’nda (sonradan Tophane İlkokulu ve Alkıncı İlkokulu) ilköğrenimini tamamladı. Henüz o çağlarında yeteneğini fark eden öğretmenleri, onu müzikli okul müsamerelerinde başrolde oynattı. Bu müsamerelerden birinde canlandırdığı çoban rolü, onun hayatındaki ilk rol oldu.

Bursa Tahtakale’de bulunan 2. Ortaokulda orta öğrenimini tamamladı. Ardından, babasına İstanbul’a gitmek istediğini söyledi, o da kabul etti.

Büyük müzik ustalarını yakından dinlemek, onlardan dersler almak istiyordu. Bunun üzerine İstanbul’daki Boğaziçi Lisesi’ne başladı. Burayı birincilikle bitirdi.

Üniversite Yılları

Olgunluk sınavlarını iyi bir dereceyle geçerek İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne (şimdiki adıyla Mimar Sinan Üniversitesi) girdi. Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen Atölyesin'den mezun oldu. Yaptığı desen çalışmalarını o yıllardan başlayarak pek çok kez sergiledi.

Müzik Kariyeri

Sevilen sanatçı yaşamı boyunca 300 civarı şarkının bestesini yaptı. Henüz 17’sinde “Zehretme hayatı bana cananım” mısrasıyla başlayan acemkürdi, bestelediği ilk şarkı oldu.

Şimdi Uzaklardasın, Manolyam, Bir Demet Yasemen, Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin ve Elbet Bir Gün Buluşacağız gibi şarkıları onunla özdeşleşmiş, en sevilen şarkılarındandır. Bu şarkıları plaklara da okumuştur.

Babası, Zeki’nin iyi bir müzik eğitimi alması gerektiğini biliyordu. Çünkü yeteneğinin farkındaydı. Bursa’da tamburi İzzet Gerçeker’den solfej ve sanat müziği usul eğitimi ile musiki bilgileri dersleri almaya başladı.

1949’da Boğaziçi Lisesi’nde öğrenciyken sinema yönetmeni ve yazar olan Arşavir Alyanak’ın babası Agopos Efendi ile diğer hocası Udi Krikor’dan ders aldı.

Böylelikle müzik eğitimini sürdüren Müren, fasıl musikisine hakim olan ve geniş bir repertuvara sahip Şerif İçli’den çeşitli eserleri meşk etti. Refik Fersan, Sadi Işılay ve Kadri Şençalar’dan ilham aldı hep. 1950’de TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı ve 186 adayın katıldığı solist sınavında birinci olduğunda henüz üniversite öğrencisiydi.

1 Ocak 1951’de radyonun sanatçılarından Perihan Altındağ Sözeri aniden rahatsızlandı. Sahneye çıkamayınca onun yerine konser vermesi için Zeki çağrıldı. Heyecan içinde 45 dakikalık bir performans sergileyen Zeki, böylelikle ilk radyo konserini İstanbul Radyosu’nda canlı olarak yayımlanan bir programda vermiş oldu. Konser büyük beğeni topladı.

Saz ekibi Hakkı Derman, Serif İçli, Şükrü Tunar, Refik Fersan ve Necdet Gezen kendisine bu konserde eşlik etti. Hamiyet Yüceses konser sonrası stüdyoyu aradı ve Müren’e tebrikte bulundu.

O dönemlerde TRT Ankara Radyosu Anadolu’da sık dinleniyor, beğeniliyordu. Ayrıca İstanbul Radyosu ise Anadolu’dan net olarak dinlenemiyordu.

Meşhur Olması ve Sonraları

O günlerin birinde klarnet sanatçısı Şükrü Tunar Zeki’yi Yeşilköy’deki kendisine ait plak fabrikasına götürdü. Kendi eseri olan “Muhabbet Kuşu” şarkısını plağa doldurttu. O plakla birlikte Zeki Müren tüm Anadolu’da tanınır hale geldi. Bu şarkı Sanat Güneşi’nin plağa okuduğu ilk şarkıdır.

Zeki Müren, başarılı konserleri ve beğenilen plak çalışmalarından sonra Türkiye radyolarında sık sık dinlenilmeye başlandı. 15 yıl boyunca çoğu canlı yayında radyo programlarında yer aldı. Tamamen sahne ve plak çalışmalarına odaklanan  Müren, 26 Mayıs 1955’te ilk sahne konserini verdi.

Sahnede genellikle kendi tasarımı olan göz alıcı kıyafetleri tercih ediyor, tüm dikkatleri üzerine topluyordu. Ayrıca saz ekibine tek tip kıyafet giydirme ve T podyum kullanma gibi kuralları vardı. 1955 yılında ünlü şarkılarından biri olan “Manolyam” ile Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü’nün sahibi oldu.

Bu ödülle adeta sanatı taçlanmıştı. Aralıksız 11 yıl boyunca Behiye Aksoy ile Maksim Gazinosu’nda dönüşümlü olarak sahneye çıktı. 1976 yılında Londra’daki Royal Albert Hall’da konser verdi. Bu mekanda sahne alan ilk Türk sanatçı Zeki Müren oldu. 1991 yılında ise Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Oyunculuk Kariyeri

1954 yılında Cahide Sonku ile oynadığı Beklenen Şarkı filmiyle sinema dünyasına adım attı. Film müzikal niteliğindeydi. Henüz beyaz perdede hiç görünmemişti. İzleyiciler, görünmeyenin uyandırdığı tarifsiz merakla sinema salonlarına akın etti.

Büyük başarı elde ederek gişe rekorları kıran bu filmden sonra, 18 filmde daha rol aldı. Filmlerin şarkılarını çoğunlukla kendisi besteliyordu. Ayrıca filmlerde oynayıp şarkılarını bestelemekle kalmıyor, bu filmlere bestelediği şarkılarının isimlerini veriyordu.

Berduş, Altın Kafes, Bir Yaz Yağmuru, Hayat Bazen Tatlıdır bu filmlerden birkaçıydı. Sanatçı tiyatroda da başarılıydı. 1965 yılında Arena Tiyatrosu tarafından sahnelenen Çay ve Sempati isimli oyunlarda başroldeydi.

Farklı Yetenekleri

Birçok sanatsal yeteneğe sahip olduğunu çocukluktan yetişkinliğine kadar yeri geldikçe ortaya çıkardı. Yaşamı boyunca yaptığı her işte, ayrı bir başarıya imza attı. Şarkılarını hem yazıyor hem bestelerini yapıyordu.

Çok başarılı müzik ve bestecilik kariyerinin yanı sıra oyunculukta da büyük başarılar elde eden yetenekli sanatçımız Zeki Müren, eğitimini aldığı desen tasarımında da hünerlerini sergiledi. Tasarladığı sahne kostümlerinin yanında resimle de ilgilendi.

Şiire de ilgi duyan Müren, 1965’te 100 civarı şiirinin yer aldığı Bıldırcın Yağmuru isimli şiir kitabını çıkardı. Pembe Yağmurlar, Bursa Sokağı, İkinci Sadık Dost, Çim Makası, Son Kavga, Bu Bestecikler Sana, Alınyazım, Kazancı Yokuşu ve Kendimi Arıyorum kitapta yer alan şiirlerindendir.

Kişiliği

Oldukça mütevazı bir kişiliğe sahip olan Zeki Müren, hiçbir zaman aksini düşündürecek bir harekette bulunmadı. Aldığı onca ödül, ona duyulan hayranlıklar, kazandığı saygınlık dahi ne varsa hiçbiri onu bu çizgisinden şaşırtmadı. Onu sanat hayatında bu derece kıymetli kılan da şüphesiz aynı sebepti.

Aslında sert gibi bir görünümü vardı. Fakat buna ters düşen nezaketli karakteriyle gönüllerde taht kurmuştu. Duygusal, naif, nazik kişiliği ve harika Türkçesiyle herkese örnek oldu. “Müziğin Paşası” olarak anılması tüm bunlardandı işte.

Aspendos konserinin sonrasında Antalya halkı ona bu şekilde seslenmeye başlamış, kendisi bir röportajında neden bu sözcüğe uygun görüldüğünü bilmediğini söylemişti. Fakat böyle anılmaktan son derece memnundu.

Pilot Aşkı

Vefatından önce Aziz Üstel’e verdiği bir röportajda geçmişinde üsteğmen bir pilotla aşk yaşadığını dile getirdi. Pilot sevgilisi evli ve iki çocukluydu. “Hayat Bazen Tatlıdır, Sevenler Kanatlıdır” şarkısını pilot aşkına bestelediği söylenir.

Ayrıca Sanat Güneşi Müren, Türkan Şoray’la başrolü üstlendiği 1966 yapımı “Düğün Gecesi” adlı filmde de bir uçak sahnesinde bulundu. Pilota “Durdurun uçağı, inecek var” şeklinde seslenen Müren’in, Türkan Şoray ile birlikte paraşütle atladığı sahne çok konuşuldu.

Özel Hayatı

Bambaşka bir insan olan Zeki Müren, hayatı boyunca hiç evlilik yapmadı. Onun kalıpları, sınırları, kendini aşan bir hayatı vardı çünkü. Giyim tarzı, ayakkabıları, konuşma stili, sahne şovları kısacası her şeyiyle sıra dışıydı.

O, bu yaşamı ve kendi deyimiyle canından çok sevdiği biz dinleyicilerinin ilgisini hep bunların üzerinde tuttu. Mesleğinin ilk yıllarında onun da sıradan kıyafetleri, sıradan saç stili vardı.

Sonraki yılarda bütün kabiliyetlerini yerinde ve doğru zamanda kullanmayı başardı ve istediği görünüme büründü. O, artık halkın sevgilisi olmuştu. Sıradan kıyafetlerinin yerini, daha ilgi çekici kadınsı kıyafetler aldı. Kendisine has saç modelleri ve makyajıyla ilginç görünümünü tamamlıyordu.

Genel görüşler eşcinsel olduğu yönünde olsa da Müren hiçbir zaman cinsel tercihlerinden bahsetmedi. Adı kadınlarla da anıldı bir dönemler. Büyük bir kitle ona eşcinsel gözüyle bakıyordu.

Belki de o tahmin edemeyeceğimiz kadar ütopikti. Sanat Güneşi’mizin pırıl pırıl bir Türkçesi vardı. Her zaman kuralında ve ağdalı bir Türkçe ile sevenlerine sesini duyurdu. Kurduğu cümleler anlamlıydı, yavaş ve tane tane dökülürdü ağzından sözcükler.

Hastalık Dönemi

Zeki Müren ilk kez 1980 yılında Kuşadası’ndayken kalp krizi geçirdi. İkincisinde ise Paris’teydi. Rahatsızlıkları artınca Bodrum’daki evinde istirahate çekildi. Son bir kez daha konser verecekti. 1984’te Bodrum Kalesi konserini verdi. Konserden elde edilen gelir, antik tiyatronun restorasyonuna harcandı.

Kullandığı ilaçlar onu yıpratıyordu. Kilo almaya başlamıştı. Şeker hastalığı nüksetmişti. Ama o, bu halleriyle değil, sahnedeki görkemli, parıltılı halleriyle hatırlanmak istiyordu. Evine kapanıp insanlardan ve basından uzaklaştı.

Bir öğleden sonra Bodrum’daki evinin telefonu çaldı. Arayan yardımcısıydı. Acı içinde telefonu güçlükle açan Müren’in parmakları şişmiş, güçlükle hareket ediyordu. Ahizeyi tutmak dahi ona yorucu geliyordu.

Telefondaki yardımcısı ona, TRT’nin şahsına özel bir gece düzenlemek istediğinden bahsetti. Duyduğu bu haber ona mutluluktan ziyade hüzün de vermişti. Çünkü doktorları sahneyi ve ufacık bir heyecanı dahi yasaklamıştı.

İzmir Stüdyosu’nda canlı yayın düzenlenecek ve bir de ödül verilecekti Zeki Müren’e. Hastalığının bu evresinde bu teklifi kabul etmesi çılgınlık olurdu. Yapmak, hayata geçirmek istediği çok şey vardı.

Teklifi geri çeviremezdi. TRT sanatına başlangıç kurumuydu. “Memnuniyetle efendim. Acaba birkaç ricam olabilir miydi?” diyerek kabul etti. Ajda Pekkan ve Muazzez Ersoy’un da davet edilmesini rica etti.

Ölümü

Hayatının ölmeden önceki son 6 yılında kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı sebebiyle, sahnelerden ve medyadan uzaklaştı. Bodrum’daki evinde kendi deyimiyle “kendini dinlemeye” çekildi.

24 Eylül 1996 tarihinde saat 18:00’da arkasında büyük bir basın ordusuyla TRT İzmir binasına giriş yaptı. Çok mutlu ve heyecanlıydı. Makyaj odasında her zamanki gibi görkemli bir hazırlık yaptı.

Yıllardır huy edinmişti, her kostümüne mutlaka bir isim takardı. O geceki kostümünün adı, “Son Gece” idi. Hazırlıklar tamamlandığında stüdyoda kendine ayrılan koltuğuna geçti. Sanatçı dostları Ajda Pekkan ve Muazzez Ersoy da oradaydı.

Adı ödül için anons edildiğinde hantallaşan vücudunu mesleğine duyduğu aşk ile masadan kalktı. TRT Sunucusu ve Genel Müdür Yardımcısı’nın yanına gitti. Ayakta durmakta zorlanıyordu. Ödülü TRT Ankara Radyosu’nda ilk şarkısını seslendirdiği mikrofondu.

45 yıllık geçmişin yarattığı heyecan ve hüzünle ödülünü alır almaz geri vermek zorunda kaldı. Fenalaşmıştı, seyircilerin önünde düşme korkusu paniklemesine sebep oldu. Gülümsemesini yüzünden asla eksik etmeyerek dışarı çıkarılmayı istedi.

Programa hemen ara verildi ve Müren makyaj odasına götürüldü. Düştüğü tek bir fotoğrafı dahi olmamalıydı ona göre. Makyaj odasının kapısı açıldığı an kendini yere bıraktı. O anda, hep doğduğunu söylediği TRT'de hayata gözlerini yummuştu.

Ölümü tüm sevenlerini yasa boğdu. Ona yaraşır görkemli bir törenle Bursa Emirsultan Mezarlığı’na defnedildi. Tüm Türkiye ve sanat dünyası açısından büyük bir kayıp olmuştu vefatı.

Sanat Güneşi’nin ölümünün ardından son zamanlarını geçirdiği Bodrum’daki evi Kültür Bakanlığı ile yapılan protokol sonucunda Zeki Müren Sanat Müzesi’ne dönüştürüldü. Müze, 8 Haziran 2000 tarihinde ziyarete açıldı.

Vasiyeti

Zeki Müren, tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı’na bağışladı. TEV ile Mehmetçik Vakfı, 2002’de Bursa’da Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’ni yaptırdı.

TEV Bursa Şube Başkanı Mehmet Çalışkan 24 Eylül 2016’da yaptığı bir açıklamada Zeki Müren Burs Fonu’ndan vakfın 20 yılda 2631 öğrencinin yararlandığını söyledi. Bu yönüyle Müren, naif ve yardımsever kişiliğini de ortaya koydu.

Zeki Müren’in Albümleri ve Şarkı Listesi

Zeki Müren’in Albümleri ve Şarkı ListesiBu derece muazzam bir yeteneğin şarkılarından en az birkaç tanesini bilmeyen herhalde yoktur. Defalarca dinlenilse de her seferinde duygularımıza tercüman olan çok kıymetli şarkılarını ardında bırakan Zeki Müren’in 33 albümünden 10 tanesini inceledik, bu albümlerde yer alan şarkılarını şu şekilde listeledik:

Kahır Mektubu

Zeki Müren’in Albümleri ve Şarkı ListesiZeki Müren’in yedi şarkıdan oluşan bu albümü 1980 yılında çıkmıştır. Albümde yer alan Kahır Mektubu isimli 29 dakikalık şarkısı, albüme ismi vermiştir. Bu şarkısının notalarında ve düzenlenmesinde hafif arabesk müzijk etkisi hissedilir.

Eskimeyen Dost

Zeki Müren’in Albümleri ve Şarkı Listesi10 şarkının yer aldığı bu albüm, 1982 yılında çıkmıştır. Bu albüm çıkarıldığı yıl, yurt dışında Long Play olarak piyasaya sürülmüştür. Kaset olarak çıkarıldığı dönemlerde plak formatında yayınlanmış bir albümüdür.

Hayat Öpücüğü

Zeki Müren’in Albümleri ve Şarkı Listesi15 Haziran 1984 çıkış tarihli albüm, toplamda 8 şarkıdan meydana gelir. Alaturka bir albümdür. Sanatçının her şarkısı gibi bu albümdeki şarkıları da ustalıkla yorumlanıp dinleyiciyi farklı dünyalara götürmektedir.

Aşk Kurbanı

Zeki Müren’in Albümleri ve Şarkı Listesi1986 yılında piyasaya sürülmüştür. Albümde 6 şarkı yer alır. Lider Müzik Üretim albümün yapımcı şirketliğini üstlenmiştir. Zeki Müren’in popüler şarkılarından bazıları bu albümle dinleyiciyle buluşmuştur.

Ayrıldık İşte

Zeki Müren’in Albümleri ve Şarkı ListesiSanatçının 1989 çıkış tarihli albümüdür. 12 şarkıdan oluşur. Duygusal şarkılar ve ayrılık teması Zeki Müren’in eşsiz yorumuyla dinleyicide derin etki bırakır.

Zirvedeki Şarkılar

Zeki Müren’in Albümleri ve Şarkı Listesi22 Kasım 1989 çıkış tarihli bu eser, stüdyo albümüdür. 10 şarkı yer alır. Türk Sanat Müziği’nin batmayan güneşi Müren’in seslendirdiği bu albüm, tamamen analog kayıtlardan, orijinal stüdyo makaraları kullanılarak müzik severlerle buluşturulmuştur.

Anılarım

Zeki Müren’in Albümleri ve Şarkı Listesi29 mayıs 1990 çıkış tarihli bu albüm, 12 şarkıdan oluşmuştur. Onun her şarkısı gibi bu albümdeki şarkıları da dinleyicide hayranlık uyandırmayı başarmıştır.

Sükse

Zeki Müren’in Albümleri ve Şarkı Listesi18 Ekim 2002 çıkış tarihli Sükse albümü sanatçının ölümünden 6 yıl sonra çıkarılmıştır. Onun en sevilen şarkılarının bir araya getirildiği albüm 12 şarkıdan meydana gelir. Bu albümüyle, onun ölümünden sonra da büyük bir hayran kitlesine sahip olduğu görülmektedir.

Nazar Boncuğu

Zeki Müren’in Albümleri ve Şarkı Listesi18 Ekim 2002 çıkış tarihli bu albümü 12 şarkıdan meydana gelir. Müren’in 1977 tarihli albümü yeniden plak formatında kasete sunulmuştur. Orijinal kayıtları ve orijinal kapağı ile yayınlanmıştır.

Batmayan Güneş

Zeki Müren’in Albümleri ve Şarkı ListesiOnun anısına 2006 yılında çıkış yapan bu albüm, Zeki Müren’in ölümünden sonra yayınlanmıştır. Yaşadığı dönemlerde seslendirdiği bazı şarkıların bir araya getirilmesinden oluşur. Özellikle Gözlerin Doğuyor Gecelerime isimli şarkısı çok ünlüdür.

Zeki Müren’in Filmleri

Zeki Müren’in FilmleriMüziğe duyduğu aşktan aldığı güçle kameralar önünde daha da parlayan Zeki Müren, bir dönem sinema oyunculuğuna da adını altın harflerle yazdırdı. Toplam 18 filmde rol aldı. İşte bunlardan birkaçı:

Kırık Plak

Zeki Müren’in FilmleriYapımcılığı  ve yönetmenliği Osman F. Seden’in üstlendiği film, 1959 yılına aittir. Zeki Müren, film müziğini bestelemiş, aynı zamanda kendi adı soyadıyla filmde rol almıştır.

Bir cinayetin üzerine atılmasıyla ortadan kaybolan Zeki’nin hikayesi anlatılır. Bir kaza sonucu öldüğü sanılan Zeki, ücra bir yerde sefalet dolu bir yaşam sürmektedir. Polisle işbirliği yaparak gerçek katili yakalatır.

Hep O Şarkı

Zeki Müren’in FilmleriBaşrollerinde Zeki Müren ve Belgin Doruk’un yer aldığı film, 13 Kasım 1965 tarihinde gösterime girmiştir. Atıf Yılmaz filmin yönetmenliğini yapar.

Filmde sosyetik bir modacı ve köylü bir gencin aşkı anlatılır. Zeki Müren yine filmin müziğini bestelemiştir.

Düğün Gecesi

Zeki Müren’in FilmleriSenaryo, yapım ve yönetmenliği Osman F. Seden üstlenmiştir. Film 1966 yapım yıllı olup başrollerde Zeki Müren, Türkan Şoray, Ajda Pekkan ve Feridun Karakaya oynamıştır.

Zeki’nin babasının zoruyla köylü kızı Zeynep’le evlenmesi anlatılır. Fakat düğünden sonra kız, istenmediğini anlar ve Amerika’ya kaçar.

[renkbox baslik="Fikret Kızılok Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/fikret-kizilok-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/fikret-kizilok-kimdir-hayati-ve-eserleri-1024x597.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Orada büyük değişim geçirir. Zeki’nin çalıştığı gazinoya gelir ve orayı satın alır. Zeki’nin yeni sevgilisi Tülin ile kıyasıya bir rekabete girer.

Hindistan Cevizi

Zeki Müren’in FilmleriOsman F. Seden’in yönetimindeki film, 1967 yapımıdır. Zeki Müren ve Filiz Akın başrollerdedir. Zeki ve Osman’ın gemilerde çalışarak aşk mağduru iki kafadar olarak yaşadıkları anlatılır. Zamanla Filiz Akın’ın hayat verdiği yabancı kadına ilgi duymaya başlar ve adını Hindistan cevizi koyar.

Kalbimin Sahibi

Zeki Müren’in FilmleriSefa Önal’ın yönetmenliğindeki film 1969 yapımıdır. Filmde Zeki Müren’i kullanarak tarihi eser kaçakçılığı yapmak isteyen bir çetenin hikayesi anlatılır. Çetenin üyelerinden biri, Zeki Müren’le yakınlaşır. Bilmeden eserin kaçırılmasına yardım eden Zeki’ye Meryemce isimli bir kız aşık olur.

Vefatı sanat dünyasının acı bir kaybı olan Zeki Müren ölümden “Bazen ölümü de özlüyorum. Ölüm özlenir mi diyeceksiniz. Elbette özlenir. O beni özlemeden ben yakınlık kurarım, yeter ki Tanrı onun bile hayırlısını versin.” şeklinde bahsetmiştir. Seyircisine duyduğu sonsuz saygı ve sevgiden, hiç eksik etmediği gülüşünden ve muhteşem Türkçesinden mahrumuz belki ölümünden itibaren. Fakat sanatımıza kattıklarıyla, şarkılarıyla yaşatıyoruz onu.
Zeki Müren'in şarkılarından hangilerini ya da kaç tanesini biliyorsunuz?
Zeki Müren'in oynadığı filmleri izleme fırsatınız oldu mu?
Bodrum'da bulunan ve müze haline getirilen Zeki Müren Evi'ni gezme fırsatınız oldu mu? Olduysa nasıl buldunuz?Okur Yorumları