Karbonat Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Karbonat Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Karbonat her ne kadar mutfaklarda kabartma özelliği sebebiyle kullanılıyor olsa da, aslında birçok alanda fayda sağlayan mucizevi bir maddedir. Cilt bakımından, leke çıkarmaya, diş beyazlatmadan halı temizliğine kadar hemen her alanda kullanılmaktadır. Doğal bir madde olmayan karbonatı sağlığa olan faydalarından çok, beyazlatıcı özelliğiyle kullanmaktayız. Bilgihanem.com 'un pratik bilgiler kategorisinde, karbonattan sıklıkla bahsedildiğini görebilirsiniz.

Yasemin Saygın

Marketlerde, pasta malzemelerinin bulunduğu reyonlarda satılan; kabartma tozları gibi küçük paketlerde bulunan karbonat, bilinmeyen birçok mucizeyi bünyesinde barındırır. Bilimsel formülü; sodyum bikarbonat olup, 2 birim sodyum ile 3 birim karbonun birleşmesi sonucunda ortaya çıkan bir tuzdur. Bazik bir tuz olması nedeni ile acımsı bir tadı vardır.

Kişisel güzellik ve bakımdan ev temizliğine kadar her yerde kullanılan ve daha birçok alanda harikalar yaratan karbonat, tonlarca para verilerek alınan birçok şeyi ezer geçer. Dikkatli kullanıldığında günlük hayatta belki de en çok kullandığınız malzemelerden biri olabilir.

[renkbox baslik="Çelik Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/celik-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/01/celik-nedir-ozellikleri-ve-kullanim-alanlari-nelerdir.png" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ancak önemli olan dikkatli ve ölçülü kullanmanızdır. En nihayetinde karbonat doğal bir madde değildir. Fabrikalarda üretilerek marketlerde satılır. Bu yüzden kullanacağınız alanda iyi araştırmalar yapmalı, kullanma sıklığını çok iyi belirlemelisiniz. Aksi takdirde kaş yapayım derken göz çıkarmanız işten bile değildir.

Karbonat Nedir?

Karbonat Nedir?Karbonat genel olarak pasta ve börek tariflerinde kabartma özelliğinden yararlanmak için kullanılır. Karbonat, birçok iyi özelliğine rağmen doğal bir madde değildir. Kimyasal bir maddedir. Aslında, lise yıllarından beri bilinen bir şeydir: karbonik asidin bazlarla birlikte oluşturduğu tuzların genel ismidir. Asit ve bazlar hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Karbonat Nasıl Kullanılır?

Karbonat Nasıl Kullanılır?Karbonat, fayda sağlanmak istendiği alana göre farklı malzemelerle birleştirilerek kullanılır.

 • Yüzüne peeling yapmak isteyen biri, suyla karıştırarak kullanmalıdır. Peelingin ne olduğunu ve  nasıl yapıldığını öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.
 • Yüzünü aydınlatmak için kullanmak isteyen biri yoğurtla karıştırmalıdır.
 • Koltuk altında kararmalar olan biri, buna engel olmak için limonla birlikte kullanabilir.
 • Tek başına dişleri beyazlatmada kullanılır.
 • Evinizdeki halıların kokmasından şikayetçi iseniz, yine tek başına bunun üstesinden gelecektir.
 • Mutfağınızı temizlerken bezin üzerine biraz karbonat alarak ovalamak temizliğin etkisini arttıracaktır.
 • Her kadının korkulu rüyası yağ lekelerinin üzerine suyla uygulandığı takdirde, lekeden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
 • Gün içinde yıkanan şeylerden dolayı tıkanabilecek lavabonuzu, karbonat ve sirkeyi karıştırarak kolaylıkla açabilirsiniz.

Karbonatın Faydaları Nelerdir?

Karbonatın Faydaları Nelerdir?

 • Cildinizin asit alkali değerini normal hale getirmeye yardımcı olur.
 • Cildinizde kullanıldığı takdirde ölü deriden kurtulmanızı sağlar, haliyle cildiniz daha yumuşak ve parlak olur.
 • Dişleri beyazlatmada kullanabilirsiniz.
 • Ağız ve boğaz enfeksiyonunda tedavi amaçlı kullanılabilir.
 • Takma ve protez diş bakımında harikalar yaratır. Protez diş bakımı hakkında bilinmesi gerekenler bu yazımızdadır.
 • Doğal deodorant olarak koltuk altınızda koku oluşmasına engel olur.
 • Kararan koltuk altınızda limonla birlikte kullanabilirsiniz.
 • Saç derinizi arındırmak için kullanabilirsiniz.
 • Saç fırçalarınızın temizliğinde kullanmak için idealdirler.
 • Kokan halılarınızı kötü kokulardan arındırır.
 • Mutfağınızı temizlemede birçok temizleyiciden daha iyi iş çıkarır.

Karbonatın Yan Etkileri Nelerdir?

Karbonatın Yan Etkileri Nelerdir?Doğal olmayan her şeyin vücudunuza bir zararı olduğunu aklınızın bir köşesinden çıkarmayın. Buna karbonat da dahil. Her şeyi ölçüsünde kullandığınızda fayda görürsünüz. Evet, karbonat tam anlamıyla bir mucize ancak; unutmamalısınız ki kimyasal bir mucize. Beyazlatma özelliği olduğunu bildiğiniz karbonatla karıştırdığınız madde yanlış oranda ise, fazla beyazlatma yani ağartma, sürülen bölgeyi tahriş etme ve kızarmalara sebep olabilir. Alerjik tepkiler de verebilen karbonatı, vücudunuzda kullanacaksanız önce küçük bir bölümde denemeniz önerilir. Bu sayede olası şişlik ve leke oluşumu engellemiş olursunuz.

Karbonatlı Su ile Zayıflamak Mümkün mü?

Karbonatlı Su ile Zayıflamak Mümkün mü?Son yıllarda ortaya çıkan karbonatlı su ile diyet birçok insanın dikkatini çekiyor. Kabartma tozuna benzeyen karbonatı içme fikri kaşları çattırsa da etkisi de herkesi cezbediyor. Yapılan araştırmalar ve uygulanan diyetlere göre karbonatla kilo vermek mümkün. Ancak sağlıklı değil. O günler için hazımsızlığınızı ve mide şişkinliğinizi geçirse, hatta kilo vermenizi sağlasa da uzun vadede bazı hastalıklara sebep olmaktadır. Özellikle o süre içinde ilaç kullanıyorsanız, mide hastalıklarının tetiklenmesine sebep olabilirsiniz. Doktorlar tarafından önerilmeyen bu kürü kullanacaksanız, mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Okur Yorumları