Lahana Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Obezite ve fazla kilolar ne yazık ki çağımızın en büyük problemlerinden biri durumunda. Kimisi bir uzman doktor kontrolünde zayıflamaya çalışırken, insanlarımızın çoğu imkanları dahilinde kendilerine en uygun diyet programını seçip uygulamaktadır. Bu diyetlerden biri de oldukça sağlıklı olan lahana diyetidir. Lahana diyetinin ana menüsü lahana çorbasıdır. Domates, kuru soğan, lahana, kereviz ve havuç gibi gıdaların olduğu lahana çorbası sayesinde, sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Hızlı kilo verdirdiği iddia edilen şok diyetlerin pek çoğu fazla kilolarından şikayetçi olan bayanlara cazip gelmektedir. Genellikle tek bir besine dayalı olan diyet şekillerinde kısa sürede kilo vermek mümkün olsa da, vücuttaki ödemin ve suyun diyet sırasında atılması, kilo verildiği hissi uyandırdığı için yanıltıcı olabilmektedir.

Bu diyet türlerinden biri de lahana diyetidir. Pek çok konuda olduğu gibi burada da akıllara gelen ilk soru diyetin sağlıklı olup olmadığıdır.

Lahana diyetinin sağlıklıdır denebilmesi için uygulama sürecinin bir haftadan daha uzun süre olmaması gerekiyor. Lahana çorbası tarifindeki birçok malzeme insan sağlığına oldukça yararlı olan sebzelerden oluşmaktadır. Bu da lahana çorbasını son derece sağlıklı ve yararlı bir çorba haline getirmektedir. Ancak lahana çorbasına günlük mutlaka bir öğünde yer vermek ve kilo aldırıcı olan gıdalardan uzak durmak, verilen kiloların kalıcı olarak gideceği bir diyet şeklini alacaktır. Aksi halde kısa zamanda verilen 5 kilo iki katı olarak geri dönüş yapacaktır.

Lahana Diyeti Nedir?

Lahana Diyeti Nedir?Son zamanlarda oldukça popüler olan lahana diyeti, lahana çorbası ile yapılan şok diyetlerden biridir. Lahana çorbasını bir hafta boyunca yemek öğünlerinde tüketerek hızla kilo verilmesini sağlayan diyetlerden biridir.

İlginizi Çekebilir: İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Lahana diyetinin tek bir besine bağlı kalınmasından dolayı birçok uzman tavsiye etmese de, ünlülerin de lahana diyeti ile kilo verdiği haberlerinin televizyonlarda çıkması, birçok kişinin lahana diyetine güvenilir bulmalarına neden olmaktadır. Kilo verme konusunda aceleci olmadan sağlıklı bir şekilde zayıflamak için düzenli beslenme ve spor yapmak dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardır.

Lahana Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır?

Lahana Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır?Baş sebze lahana olmak üzere çeşitli malzemelerin bir araya getirilerek yapılan çorba tarifi, lahana diyetinin vazgeçilmez unsurudur. Buna göre malzeme listesinde;

• 1 tane domates
• 5 tane kuru soğan
• 1 adet orta boy lahana
• 1 tutam maydanoz
• 1 adet kereviz
• 1 adet havuç (isteğe bağlı)

Lahana Çorbası Hazırlanışı; Lahana ve sebzeler küçük parçalar halinde doğranır ve derin bir tencerenin içinde kaynatılır. Kaynayan malzemeler yumuşamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılır ve malzemelerin tamamen yumuşaması için kaynamaya bırakılır. Çorba kıvamına geldikten sonra günde bir kase olmak üzere bu çorbadan mutlaka içilmelidir. Lahana çorbası tüketimine ek olarak bol su içmeye dikkat etmek ve çorbanın aksatılmadan 7 gün boyunca içilmesi gerekiyor. Bu diyetin etkili olan kısmı ise 7 gün boyunca istikrarlı olarak çorbanın içilmesidir.

Lahana Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Lahana Diyetinin Faydaları Nelerdir?Hızlı kilo verdiren sağlıksız diyetlerin yanı sıra, sebzelerden zengin bir çorba kapsamında yapılan lahana diyeti bol su tüketimi ile desteklendiğinde fayda görülmesi muhtemel olan diyetlerden biridir. Ayrıca ara öğünlerde pek sebzeden mahrum bırakmayan bu diyet ile gün boyunca vücudun ihtiyacı olan vitaminler yeteri miktarda karşılanmakta ve diyet yapan kişide halsizlik ve bitkinlik gibi yan etkiler görülmemektedir. Bu diyetin hızlı kilo verdirme özelliğinden yararlanmak için 7 gün boyunca lahana çorbasının mutlaka içilmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Lahananın idrar söktürücü gibi pek çok faydasının bulunması vücuttaki toksinlerin de dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Lahana Diyetinin Zararları Nelerdir?

Lahana Diyetinin Zararları Nelerdir?Tüm uzman ve diyetisyenler zayıflamak isteyenlerin hızlı kilo vermek yerine, sağlıklı bir şekilde kalıcı kilo vermelerini önermektedir. Lahana diyeti her yaştan özellikle bayanların dikkatini çeken bir diyet olarak, bir haftada 5 kilo verilmesini sağlamaktadır. Bu noktada lahana çorbası sayesinde kısa sürede kilo vermek mümkün gibi görünse de, bir anda vücuttan o kadar kilonun gitmesi vücudun halsiz düşmesine ve hatta daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sebepten lahana çorbasının zayıflatıcı etkisinden yararlanmak için, diyet sürecinin 1 haftadan daha uzun zamana yayılması gerekmektedir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler