Sarımsak Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Sarımsak Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Doğanın bize sunduğu imkanları, tamamen kullanmak isteyenler kilo verme konusunda bazen de doğal çayları tercih edebiliyorlar. Yağ yakma özelliği olan sarımsak çayı da bunlardan biri. Sarımsak çayını ilk kez duyanlar için kullanım şekli, faydaları ve olası zararları yazımızda detaylıca anlatılmıştır.

Yasemin Saygın

Tükettiğimiz sebzelerden baharatlara, meyvelerden şifalı otlara kadar neredeyse her şeyin çayını yapıp içebiliyoruz. Hatta herhangi bir ağacın yapraklarını bile kurutarak kendimize harika çaylar yapabiliriz. Uzmanlar bu şekilde tüketildiğinde ve doğru şekilde hazırlandığında, elde edilecek faydaların çok daha fazla olduğunu söylemektedir. Bu makalemizde ise sizlere her yemeğe ayrı bir lezzet katan, doğal bir antibiyotik olan, bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve hastalıklardan koruyan sarımsağın çayından bahsedeceğiz. Sarımsak çayının nasıl yapıldığını, faydalarını ve olası yan etkilerini detaylıca bilgi paylaşımında bulunduğumuz bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı oluşu ve yemeklere fazlasıyla lezzet katan özelliği ile sarımsak özellikle Türk yemeklerinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Keskin kokusu nedeniyle sarımsak tüketme konusunda birçok kişi çekingen davransa da sofralardan eksik edilmemesi gereken doğal antibiyotik niteliğindedir. Çiğ ve pişmiş olarak tüketilmesinin yanında çay olarak da tüketilebilen sarımsak çayı, faydaları ile kendinden söz ettiren çay çeşitlerinden biridir.

[renkbox baslik="Maydanoz Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/maydanoz-kuru-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/maydanoz-kuru-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Sarımsak çayı saç bakımı başta olmak üzere haricen uygulanabilirken, çayını da tüketerek vücudu tüm zararlı toksinlerden temizlemek mümkündür.  Sarımsak çayına dair keşfedilen olumlu etkilerinden biri de kilo verdirici özelliğidir. Bayanların bu sebepten dolayı sarımsak çayına olan ilgileri, çok sayıda sarımsak çayı ile zayıflama kürlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Hazırlaması oldukça kolay olan sarımsak çayı ile kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmak ve vücudun genel direncini artırmak söz konusudur.

Sarımsak Çayı Nedir?

Kadınlar kadar erkeklerin de tüketerek sağlık bulabileceği sarımsak çayı, sarımsak tanelerinin kaynatılarak hazırlandığı farklı çaylardan biridir. Sarımsak çayının faydalarından istifade edebilmek için mutlaka düzenli tüketmek gerekir. Ancak etkisi yüksek bir besin olmasından dolayı ayın belirli günlerinde tükettikten sonra bir süre ara verip tekrar sarımsak çayına devam edilmelidir.

Sarımsak ve su ile hazırlanabilecek kolay bir çay ile tüm bedeni hastalıklara karşı korumak amacıyla mutlaka kısa bir süreliğine de olsa denenmesi gereken tariflerden biridir. Birçoğumuz sarımsak çayı ile Dr. Ender Saraç sayesinde tanışmışızdır. Ender Saraç zayıflamak isteyenler için sarımsak çayının ideal bir karışım olduğunu, aynı zamanda da kış aylarında hastalıklardan korunmak için birebir olduğunu savunmaktadır.

Sarımsağın en faydalı yiyecekler arasında yer alması da bu çayın daha çok talep edilmesini sağlayan unsurlardan biri olmaktadır. Bu çayın çok fazla tercih edilmesinin bir başka nedeni ise Peygamber Efendimiz (SAV)’in alışkanlıklarından biridir. Anlatılanlara göre sarımsak ve soğanı pişmiş olarak yemek Peygamber Efendimiz (SAV)'in sünnetleri arasındaydı. Bunu bilmek bile sarımsağın çiğ olarak tüketilmek yerine, pişirerek veya çay halinde tüketilmesi tercihlerini doğurmuştur.

Ender Saraç’ın tarifinde göre 2 diş sarımsak, 2 çay kaşığı limon suyu ve 3 parça zencefil hazırlanır. Zencefil ve limon suyu bir bardak suya katılarak, 6 dk kadar kaynatılır. Daha sonra içerisine hafif ezilmiş sarımsaklar eklenir ve 5 dk kadar demlenmeye bırakılır. Tercihen içine bir tatlı kaşığı bal ekleyerek de içebilirsiniz. Dr. Ender Saraç sarımsak çayından fayda sağlanması için günde 2 fincan ve aç karnına içilmesini önermektedir.

Sarımsak çayının özellikle kadınlar tarafından tercih edilmesinin en önemli sebebi ise zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Bildiğiniz gibi fazla kilolar birçok kadın için başlı başına bir sorundur. Yeme alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyen kişiler genellikle sarımsak çayı gibi kolay yöntemlerle işlerini hızlandırmayı tercih ederler.

Sarımsak çayı gerçekten de sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için biçilmiş kaftandır. Çay olarak tüketildiğinde limon ve zencefilin kokusu sarımsağı bastırdığından herhangi bir rahatsızlık da duyulmayacaktır. Sarımsak çayı ile metabolizma hızı normalin iki katına çıkar. Dolayısıyla da olağandan daha fazla enerji harcayarak kilo verebilirsiniz. Uzmanlar günde 2 fincanı geçmemek şartıyla, 20 günde 8-10 kilo arasında zayıflanabileceğini belirtmektedir.

Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır?

Sarımsak çayı hazırlamak için bir baş sarımsağa ihtiyaç vardır. Eğer siz daha hafif bir tat istiyorsanız, bir-iki diş sarımsak yeterli olacaktır. Soyularak yıkanan sarımsaklar bir bardak ölçüsünde dolu olan cezvenin içerisinde kaynatılır. Bir taşım kaynadıktan sonra altı kapatılan sarımsak çayının içerisine kabukları da katılarak bir süre demlendirilir. Tamamen soğuyan sarımsak çayı kabuk ve tanelerinden süzülerek içilmeye hazır hale getirilir.

Sarımsak çayını faydalı bir şekilde tüketebilmek için sıcak ya da ılık olmamasına dikkat etmek gerekir. Tamamen soğumuş olan sarımsak suyu soğuk olarak tüketilmelidir. Dilerseniz içine birkaç damla da limon ekleyebilirsiniz. Günlük hazırlamak yerine birkaç gün içilecek olan miktar verilen ölçüler artırılarak hazırlanıp buzdolabında muhafaza edilebilir.

Sarımsak Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarımsak ne şekilde tüketilirse tüketilsin faydalarını insan bedenine aktaran besinlerden biridir. Bu nedenle sarımsaktan fayda elde etmek için suyunu tercih edenler de yaklaşık bir baş sarımsağın yüksek etkisini bir bardak suyun içinde tüketme imkanına sahip olabilirler.

Önemli bir idrar söktürücü özelliğinde olan sarımsak çayı ile sık idrara çıkarak vücuttaki tüm ödem ve şişkinliği atmak mümkündür. Damar tıkanıklığı ve sertliği gibi önemli sağlık sorunları olanların sarımsak çayı tüketmeleri önerilmektedir.

Sarımsak çayının damarları açıcı özelliği sayesinde sağlıklı birer kalp-damar sistemine sahip olmak söz konusudur. Kilo sorunu olanlar sarımsak çayının doğal yağ yakıcı özelliğinden yararlanarak kilo verebilirler. Ancak iştahı açan yapısı nedeniyle bu faydalı su tüketenler kilo almamaya dikkat etmelidir.

Sarımsak çayı bu saydıklarımızdan başka sinüsleri açıyor, bağırsaklardaki parazitleri temizliyor, gribe, nezleye iyi geliyor ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor. Sarımsak çayının faydalarını akılda daha kalıcı olması adına şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sarımsak çayı kış aylarında yakalandığımız nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Sindirim sistemini temizler.
 • Metabolizma hızını iki katına çıkararak sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar.
 • Bağırsaklarda oluşan gazı giderir.
 • Sinüsleri açarak daha rahat nefes almayı sağlar.
 • Mide ve bağırsaklardaki zararlı parazitleri temizler.
 • Enfeksiyonlara karşı korur, vücudun direnç mekanizmasını artırır.
 • Kalp ve damar sağlığı üzerine olumlu etkileri vardır.
 • İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sağlığımız için çok faydalıdır.
 • Bronşite iyi gelir. Ama bunun için hem içebilir hem de buharını soluyabilirsiniz.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Kandaki kolesterol düzeyini düşürür.
 • Doğal antibiyotik vazifesi görür.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Kanı sulandırır ve kan dolaşımını hızlandırır.
 • Kansere yakalanma riskini azaltır. Yapılan araştırmalar sarımsağın özellikle mide kanserine karşı çok iyi bir koruyucu olduğunu ortaya çıkarmıştır.
 • İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.
 • Boğazda oluşan balgamın giderilmesini sağlar.
 • İyi bir idrar ve gaz söktürücüdür.
 • Cinsel gücü artırıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Sarımsak Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Sindirim sistemi ve metabolizmanın hızlanması noktasında oldukça faydalı olan sarımsak çayı uzman doktorlar tarafından da bilhassa önerilmektedir. Ancak günde sadece iki bardak sarımsak çayına müsaade eden uzmanlar, fazlasının vücuda zararlı olabileceği ihtimalini öngörmektedir. Bu sebeple günde iki fincan en az önerilen tüketim miktarı iken, gereken kişiler için günde 3 bardağa kadar sarımsak çayının içilmesi tavsiye edilmektedir.

[renkbox baslik="Lahana Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/lahana-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/lahana-diyeti-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Ayrıca fazla içildiğinde bünyesi hassas olan kişilerde alerjiye ya da çeşitli kızarıklıklara neden olabilir. Sağlık sorunu olan ve bu sebeple ilaç kullanan kişilerinse sarımsak çayından tedavileri bitene kadar uzak durmaları gerekir. Zayıflamak amacıyla sarımsak çayının miktarını artırmayı düşünenler bu kararlarından önce mutlaka uzman diyetisyen önerisini almaları önerilir.

Sarımsak çayı son yılların en popüler zayıflama metodlarından biridir. Sarımsağın mucizevi özelliklerinden faydalanırken aynı zamanda enerji yakarak kilo vermek isteyenler, bu çayın yapılışını öğrenmeli ve mutlaka denemelidirler.
Sarımsağın tadını sever misiniz, kokusu sizi rahatsız ediyor mu?
Sarımsak çayını düzenli kullananlar kaç kilo verdiler?
Sarımsak çayını önerilen ölçüden fazla tüketenlerde ne gibi yan etkiler oluştu?
Siz kilo vermek isteniz spor yapmayı mı tercih edersiniz, yoksa bu tür çayları mı?Okur Yorumları
 1. Bunların hazırlarıda satılmaya başladı ama tabi kendi yaptığımız gibi hiçbirine güvenilmez.

 2. Ne kadar güzel açıklamışsınız, bir sürü sarımsak çayı yazısı gördüm ama bunun kadar net olanına rastlamamıştım. Teşekkürler Bilgihanem.