Başlanan her diyet programı ne yazık ki her zaman istenilen sonuçları doğurmuyor. Çünkü fit bir bedene sahip olmak uğruna, yanlış diyet programları uygulanarak, çeşitli sağlık sorunları meydana gelebiliyor. Bu nedenlerin başında ise ya aşırı kısıtlayıcı ya da sağlıksız programların uygulanması gelmektedir. İşte tam olarak bu noktada devreye giren cacık diyeti, bu tarz faktörleri ekarte edecek şekilde hazırlanmış olan, sağlıklı bir diyet olarak belirtilmektedir.

Büşra Özdemir

Her zaman zayıf olmanın aynı zamanda sağlıklı kalmanın yollarını araştıranlar, arama motoruna girdiklerinde onlarca diyet programı ile karşılaşmaktadır. Dolayısıyla bu listelerden hangisine karar verebilecekleri konusunda da ikilem yaşamaktadır. Eğer siz de aynı durum ile karşı karşıyaysanız, sizler için araştırıp hazırlamış olduğumuz makalemizi okuyarak, bu seçenekleri azaltabilirsiniz. Çünkü cacık diyeti, pek çok uzmana göre oldukça sağlıklı bir diyet olarak değerlendirilmektedir.

Adından da anlaşılabileceği gibi, bu diyet listesinin en önemli besin kaynaklarının başında cacık gelmektedir. Dolayısıyla cacığın ana maddesi olan yoğurt da rejim süresince bol bol tüketilecek olan gıda olarak karşımıza çıkmaktadır. Doktorların da günlük hayatta yenilmesini tavsiye ettiği bu besin, vücut için birçok yararı olan güçlü bir probiyotiktir.

[renkbox baslik="Yoğurt Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/yogurt-kuru-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/yogurt-kuru-hakkinda-bilgi.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yoğurdun sağladığı fiziksel yararları sayfalarca yazılabileceği gibi psikolojik faydalarını da uzun uzadıya anlatmak mümkündür. Bu konuda yapılmış olan deneyler neticesinde ulaşılanlara göre, yoğurt tüketimi ile depresyonun azaltılması hususunda bağlantılar saptanmıştır. Daha pek çok yararından bahsetmenin mümkün olduğu gıdanın bolca yer aldığı cacık diyeti ile sağlıklı olarak hayal edilen kiloya kavuşmak istiyorsanız, cacık diyeti ile tanışabilirsiniz.

Cacık Diyeti Nedir?

Cacık Diyeti Nedir?Daha çok yaz aylarında tüketilen ve pek çoğumuz için dört mevsim vazgeçilmez olan cacık, oldukça sağlıklı bir gıdadır. Üstelik kullanım miktarı aşılmadığı sürece, kilo aldırmayan bu içecek sayesinde zayıflamakta mümkündür. Peki nasıl oluyor da adını, uzmanlara göre “etkili bir diyetin” başlığına verecek kadar önemli bir noktaya geliyor cacık?

Bir kase yani 100 grama denk gelen cacığın sadece 64 kalori olduğunu belirten uzmanlar, bu diyetin neden önerilenler arasında olduğuna şu şekilde bir açıklama getirmiştir. Bilirkişiler; zayıflama sürecinde genel olarak yapılan bir hatanın, yanlış beslenme sonucu, yağ yerine kaybedilen kas kütlesinin olduğunu belirtmektedir. Özellikle eksik protein tüketimi neticesinde karşılaşılan bu durumun, cacık diyeti ile yaşanmaması amaçlanmıştır.

Genellikle kadınların adeta kabusu haline gelen karın bölgesi yağlanmasının önüne geçmek için ideal bir seçim olan bu diyet, sağlıklı kilo vermek isteyenlerin imdadına yetişmiştir. Burada değinmemiz gereken bir olgu ise; yaşanma oranı günümüzde sıklık gösteren beslenme bozukluklarıdır. Yapılan yanlış diyetler ve uzun süren açlık savaşları gibi etkenlerle tetiklenmektedir. Cacık diyeti ile bu durumun da önüne geçilmektedir. Çünkü aç kalmadan zayıflamak için, doğru bir seçim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uygulanması gereken çok basit bazı genel kurallar dahilinde cacık tüketimi gerçekleştirilerek, kısa zamanda fit bir görünüme ulaşabileceğiniz bu diyet, birkaç uzmanın diyet programı ile daha anlaşılır halde sunulmuştur. Makalemizin ilerleyen bölümlerinde yer vereceğimiz bu listeleri eğer uygulamak istiyorsanız, öncelikle bir diyetisyene danışıp kendinize uygun olan programı hazırlatmanız daha sağlıklı bir girişim olacaktır.

Cacık Diyeti Nasıl Yapılır?

Cacık Diyeti Nasıl Yapılır?Eğer diyeti uygulamayı düşünüyorsanız, cacığın faydalarından da söz edeceğimiz bu kısmı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü bir diyet programı ile zayıflamanın en önemli adımı, daha doğrusu kesin sonuçlara sağlıklı olarak ulaşmanın yolu, yapılacak olan rejimin doğru şekilde uygulanmasından geçmektedir.

Kilo vermenin odak noktası olan su tüketimi, en başta dikkat etmeniz gereken ayrıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bazen açlık sandığınız yanlış sinyal, aslında susadığınızın bir göstergesidir. Su tüketimini artırarak gereğinden fazla yemek yemenin önüne geçip, zayıflamayı kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca sindirimi kolaylaştırarak kabızlığın önüne de geçebilirsiniz.

Yazımızın devamında yer verdiğimiz diyet listelerinde önerilen besinleri, tavsiye edilen miktarlarda tüketmeye özen göstermelisiniz. Çünkü günlük enerji ihtiyacınızı sağlamanız için ayarlanmış olan bu programlar ile aç kalmadan sağlıklı şekilde kilo vermeniz hedeflenmiştir.

Bu süreçte sporu hayatınıza dahil etmeniz önerilmektedir. Çünkü bu sayede istediğiniz sonuca daha hızlı kavuşabilirsiniz. Kendinize uygun bir aktiviteyi seçip doğru ve hafif programlar şeklinde uygularsanız, hem sıkılaşır hem de stres vb. durumları yöneterek enerjinizi kaybetmemiş olursunuz.

Diyet yapılırken dikkat edilmesi gereken genel kurallar bu şekildedir. Şimdi ise, bahsettiğimiz konunun ana teması olan cacığı nasıl hazırlayabileceğinize ve ona hangi gıdaları ekleyebileceğinize değinelim.

Her evde bulunan temel birkaç tane gıda ile basit bir şekilde cacık yapabilirsiniz. Bunun için gerekli olanlar, salatalık, yoğurt ve sudur. Lakin dikkat etmeniz gereken şey kullanacağınız yoğurdun hazır olmamasıdır. Yani evde kendi mayaladığınız yoğurdu tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca tuz kullanımı konusunda da biraz fedakarlık yapmanız istenmektedir. Tuzu mümkün olduğunca az tüketmelisiniz.

Eğer midenizde herhangi bir sağlık problemi yoksa cacığınıza pul biber ya da sevdiğiniz başka bir baharat ekleyebilirsiniz. Bu sayede metabolizmanızı çalıştırarak sindirimi kolaylaştırabilirsiniz. İçeceğinize nane, dereotu gibi kilo vermeye yardımcı olan yeşillikleri de ilave edebilirsiniz.

Hazırlanması bu kadar basit olan cacık, hem lezzetli hem de tok tutucu özelliği ile ara öğünlerinizi şenlendirecek ve istenmeyen yağlarınızdan kurtulmanız için etkili bir seçenek olacaktır.

Dilerseniz; cacığınıza ilave ederek içeceğinizin lezzetine lezzet katacak olan gıdaların zayıflatıcı etkilerine, genel hatlarıyla değindiğimiz bölümü inceleyebilirsiniz. İlk etapta, cacığın ana maddesi olan yoğurdun zayıflatıcı etkilerine değinelim.

Yoğurdun Zayıflatma Etkileri

Doktorların da tüketimini önerdiği yoğurdu tercih edenlerin, hızlı bir şekilde kilo verdiği gözlenmiştir. Ayrıca bu kiloların çoğunun, en zor inceldiği düşünülen karın bölgesinden gittiği tespit edilmiştir. 100 gram yağsız süzme yoğurt 58,8 (kcal) kaloriye denk gelmektedir. Kullanım dozu aşılmadığı sürece kilo alımını desteklemeyen gıda ile ilgili bir çalışmanın sonucunu sizlerle paylaşmak istedik.

2006 yılında yayınlanan, Internation Journal of Obesity adlı dergide yer verilen bir açıklamaya göre; düşük kalori diyeti yapanlar arasında, her öğünde bir porsiyon yağsız yoğurt yiyenlerin yemeyenlere göre, %22 daha fazla kilo verdiği belirtilmiştir.

Protein, kalsiyum, fosfor, B2 ve B12 açısından zengin olan yoğurt, uzun süre tokluk hissi sağlamaktadır. Hatta bu konu ile ilgili bir çalışma da şu şekildedir. Deneklere her gün 200 kalorilik; kayısı parçalı yoğurt, ayran ya da kayısı tatlısı verilmiştir. Bu besinleri aynı miktarda tüketmelerine karşın, yoğurt yiyenlerin, diğer besinleri yiyenlere göre daha fazla tokluk ve tatmin hissettikleri tespit edilmiştir.

Doğru miktarlarda tüketildiğinde, kas kütlesinin korunmasını sağlayarak zayıflamayı kaçınılmaz kılan yoğurt, oldukça sağlıklı bir gıdadır. Bazı uzmanlara göre, psikolojiye de iyi geldiği belirtilenler arasında dikkat çekmektedir.

Salatalığın Zayıflatma Etkileri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, sofralarımızın vazgeçilmez sebzelerinden olan salatalık, diyet yapanlar için gönül rahatlığı ile önerilen besin grupları arasında yer alır. Çünkü sahip olduğu besin içeriği sayesinde, sağlıklı bir gıda olduğu kadar zayıflatıcı etkileri bulunan bir maddedir.

Şimdi, salatalığın neden diyet listelerinin temel taşlarından olduğuna kısaca değinelim. Uzmanlara göre, kilo vermek isteyen ya da mevcut kilosunu muhafaza etmek isteyenler için salatalık ideal bir seçimdir. Çünkü yüksek su oranına (%90) sahip, düşük kalorili bir gıdadır.

100 gramlık orta boy bir salatalık 15 (kcal) kaloridir. 120 gramlık büyük bir boy salatalık ise, 20 (kcal) kalori değerindedir.

Demir, kalsiyum, A, C ve B12 vitamini yönünden zengin olmasının yanı sıra antioksidan özellik göstermektedir. Antioksidan kelimesinin ne anlama geldiğine bakacak olursak; yağların oksidasyonunu yavaşlatır ve vücutta bulunan zararlı maddelerin dışa atımını gerçekleştirir. Dolayısıyla mideyi çalıştırır ve sindirimi kolaylaştırır.

İçerindeki özel enzimler sindirimi kolaylaştırır ve zayıflama sürecini olumlu yönde destekler. Ayrıca gaz sorununa iyi gelerek karın şişliğinin azaltır. İçerdiği besin lifleri sayesinde uzun süre tokluk sağlar. Hatta kabuğunda bulunan liflerin, yağ yakımını kolaylaştırdığı bilinmektedir. Fazla tuzun atılmasına yardımcı olarak ödemi önler.

Uzmanlar salatalığın faydalarından bahsetmelerinin yanı sıra, tüketimi hususunda ölçülü olunması gerektiğini belirtmektedir. Çünkü her gıdanın fazlası gibi, salatalık da dozu aşıldığında istenmeyen bazı etkilere yol açabilir.

Nanenin Zayıflatma Etkileri

Birçok kişinin severek tükettiği nane, hem taze hem de kurutulmuş olarak kullanılmaktadır. Ferahlatıcı etkilere sahip olan bu gıda, pek çok yemeğin içine katılabildiği gibi cacığa da ilave edilebilmektedir. 100 gramı yalnızca 41 (kcal) kaloriye denk gelmektedir.

Manganez, demir, folik asit, potasyum, kalsiyum, çinko A ve C vitamini gibi birçok etkili maddeyi barındıran bitki, içerdiği özel bileşenleri sayesinde, hazımsızlık ve kabızlık şikayetlerinin önüne geçerek, kilo verme sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca tok tutucu özelliği bulunan nane, enerji verici etkileri ile halsiz düşmenizi de engellemektedir.

Dereotunun Zayıflatma Etkileri

Taze olarak tüketebileceğiniz dereotu aynı zamanda dondurularak da kullanıma uygundur. Genellikle cacık severlerin vazgeçilmezlerinden olan bitkinin 100 gramı sadece 18 (kcal) kaloriye denk gelmektedir.

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Zeynep Subaşı, ara öğünlerde içebileceğiniz ve dereotuyla hazırlayacağınız bir kase cacığın, tok tutucu özelliği olduğunu bildirmiştir. İçerdiği lifleri sayesinde tokluk süresini uzatan ve kilo vermeyi destekleyen bu gıdanın iştahı bastırmasının yanı sıra tatlı krizlerini engellediğini de belirtmektedir.

C vitamini yönünden zengin olan bitki aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Bu niteliği ile serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını önlemektedir. Toksin ve serbest radikallerden arınan vücutta, daha kolay ve hızlı şekilde kilo verebilmektedir. Kan şekerinin düşürülmesini ve insülin direncini artırdığı bilinen dereotu bu etkisi ile de olası açlık krizlerinin önüne geçmektedir.

Pul Biberin Zayıflatma Etkileri

Kurutulan kırmızıbiberin, öğütülerek hazırlanmış formu olan pul biber birçoğunun severek tükettiği bir baharattır. Yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı özellikleri bulunan pul biber, bazı uzmanlara göre yağ yakmamaktadır. Sadece, tüketildiğinde mide ve bağırsakların aktif olarak çalışmasını sağlayarak hazmı kolaylaştırıcı etkisi söz konusudur. 100 gramı 318 (kcal) kaloriye denk gelmektedir.

Yapılan araştırmalar neticesinde, diyet yapan kişilerden acı biber tüketenlerin, tüketmeyenlere göre daha hızlı kilo verdiği tespit edilmiştir. Aslında iştah açıcı olarak da bilinen bu baharat, bağırsakların bozulmasına yol açarak ishali tetiklemektedir. Bu özelliğinin yanı sıra tokluk hissini doğurarak fazla yemenin önüne de geçtiği bilinmektedir.

Vücudun ısınmasına yol açan bir bileşen olan kapsaisini içeren bu gıda, tüketildiğinde vücuttaki yağın enerji olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Öğünlerde yeteri miktarda acı biberi tercih etmenin, bazal metabolizma hızında %20’ye kadar bir artışa neden olabileceği belirtilmiştir. Zayıflamak için bazal metabolik hızın artırılması gerektiği de bildirilenler arasındadır.

Cacık Diyetinde Önerilen ve Yasaklanan Besinler

Cacık diyetinde tüketimi tavsiye edilen gıdaların başında; salatalık, dereotu ve nane gibi zayıflamayı destekleyici besinler gelmektedir. Buna ek olarak tüketim miktarına dikkat ederek, sağlıklı karbonhidratlara da listenizde yer vermelisiniz. Tatlı ihtiyacınızı ise, ölçüsüne dikkat ederek yiyeceğiniz meyvelerle karşılamanız önerilmektedir.

Yemeklerinizde ve salatalarınızda zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar tüketmeniz gerekmektedir. Diyette zaten bol bol yoğurt tüketerek kas kaybının önüne geçeceksiniz. Lakin diğer protein içerikli gıdaları da tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca rejiminizde sebzelere de olabildiğince yer vermelisiniz.

Cacık diyetinde tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaların başında ise; aslında her zaman tüketimi konusunda bilinçli olmamız gereken işlenmiş gıdalar gelmektedir. Kızartma, şeker, un, tuz, margarin gibi besinlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız. Fast foodlarıda bir süre hayatınızdan çıkarmalısınız. Yapay tatlandırıcılara karşıda dikkatli olmalısınız.

Eğer sağlıklı sonuca hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, belirtilenlere olabildiğince uyum göstermeye çalışmalısınız. Üstelik bu sayede kendiniz için doğru bir beslenme düzeni sağlayarak, durumu rutin haline getirebilirsiniz.

Cacık Tarifi Önerileri

Evinizde basitçe hazırlayabileceğiniz birkaç tane cacık tarifini sizlerle paylaşacağız.

Malzemeler

 • 100 gram yoğurt
 • Bir miktar su
 • 1-2 tane salatalık
 • Pul biber, nane ya da dereotu

Su ve yoğurdu bir kabın içerisinde iyice çırptıktan sonra üzerine salatalığı doğrayabilir ya da rendeleyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak nane, dereotu ya da pul biber ekleyebilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra içeceğinizi afiyetle tüketebilirsiniz.

Diyetisyen Selahattin Dönmez tarafından hazırlanan yağ yakıcı cacık tarifi ise şu şekildedir;

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • Bir miktar su
 • 1 kase ince ince doğranmış semizotu
 • 1 tatlı kaşığı hardal
 • 1 tutam öğütülmüş karabiber

Su ve yoğurdu bir kabın içerisinde iyice çırptıktan sonra üzerine hardalı ilave edip karıştırın. Daha sonra semizotunu ekleyin ve yine güzelce karıştırın. Bu işlemlerden sonra hazırlamış olduğunuz cacığınızı karabiber ile tatlandırarak afiyetle tüketebilirsiniz.

Cacık Diyeti Örnek Listesi

Diyetisyen Nilay Yavuz tarafından hazırlanan ve 2 ayda 15 kilo verdiren cacık diyeti listelerini, sizlerle paylaşacağız. Yavuz bu diyeti uygulayacak olanların günde 2,5 litre su tüketmeleri gerektiğini belirtmiştir.

Kahvaltı

 • Şekersiz çay
 • Domates
 • Salatalık
 • Birkaç tane zeytin
 • 1 dilim beyaz peynir
 • 1 dilim kepekli ekmek ya da kepekli ekmeğe soğuk sandviç

Öğle Yemeği

 • 1 kase çorba
 • 180 gram et, tavuk ya da balık
 • Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilaveli)
 • Cacık ya da yoğurt
 • 1 dilim kepekli ekmek

İkindi Yemeği

 • 3 tane galeta
 • 1 parça peynir

Akşam Yemeği

 • 1 kase çorba
 • 1 tabak sebze yemeği
 • Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilaveli)
 • Cacık ya da yoğurt
 • 1 dilim kepekli ekmek

Gece Yemeği

 • Meyve

Diyetisyen Nilay Yavuz’un hazırlamış olduğu diğer bir cacık diyeti listesi şu şekildedir;

Kahvaltı

 • Şekersiz çay
 • Domates
 • Salatalık
 • Birkaç tane zeytin
 • 1 dilim beyaz peynir
 • 1 tane yumurta
 • 1 dilim kepekli ekmek ya da kepekli ekmeğe soğuk sandviç

Öğle Yemeği

 • 1 kase çorba
 • 180 gram et, tavuk ya da balık
 • Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilaveli)
 • Cacık ya da yoğurt
 • 1 dilim kepekli ekmek

İkindi Yemeği

 • 3 tane galeta
 • Diyet bisküvi
 • 1 parça peynir

Akşam Yemeği

 • 1 kase çorba
 • 1 tabak sebze yemeği
 • Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilaveli)
 • Cacık ya da yoğurt
 • 1 dilim kepekli ekmek

Gece Yemeği

 • Meyve

Diyetisyen Nilay Yavuz’un hazırlamış olduğu son cacık diyeti listesi ise şu şekildedir;

Kahvaltı

 • Şekersiz çay
 • Domates
 • Salatalık
 • Birkaç tane zeytin
 • 1 dilim beyaz peynir
 • 1 dilim kepekli ekmek ya da kepekli ekmeğe soğuk sandviç

Öğle Yemeği

 • 1 kase çorba
 • 180 gram et, tavuk ya da balık
 • Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilaveli)
 • Cacık ya da yoğurt
 • 1 dilim kepekli ekmek

İkindi Yemeği

 • Simit ya da sütlü tatlı

Akşam Yemeği

 • 1 kase çorba
 • 1 tabak sebze yemeği
 • Salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilaveli)
 • Cacık ya da yoğurt
 • 1 dilim kepekli ekmek

Gece Yemeği

 • Meyve

Cacık Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Cacık Diyetinin Faydaları Nelerdir?Cacık diyetinin en önemli yararı; genellikle kadınların rahatsız olduğu karın bölgesi yağlarını eritmesidir. Bunun yanı sıra protein tüketimi sağlandığı için kas kaybının önüne geçmektedir. Ayrıca yoğurt, kalsiyum ihtiyacına önemli ölçüde cevap verdiği gibi güçlü bir probiyotik kaynağıdır.

Probiyotik kelimesini kısaca açıklayacak olursak; uzmanların dost bakteriler olarak nitelendirdiği, tüketildiğinde bağırsak duvarını kaplayarak koruyucu bir tabaka oluşturan ve çeşitli sağlık sorunlarına sebep olan düşman bakterilere karşı doğal biyolojik barajlar inşa eden kaynaktır.

[renkbox baslik="Gelin Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/gelin-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/02/gelin-diyeti-nedir-nasil-yapilir.png" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yapılan çalışmalar yoğurdun psikoloji ile ilintili olduğunu da göstermiştir. Bağırsaklarımızda yaşayan bakteri çeşitliliğinin bozulması hem fiziksel, hem de depresyon gibi zihinsel sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Sinirbilim uzmanı Dr. Gaultier’ın ekibi bu durum ile ilgili bir çalışmada yapmıştır. Uzmanlar yoğurt tüketiminin depresyonu olumlu yönde etkilediğini düşünmektedir.

Cacık Diyetinin Zararları Nelerdir?

Cacık Diyetinin Zararları Nelerdir?Cacık diyetinin saptanmış olan kesin bir zararı açıklanmamıştır. Lakin, diyetler herkes için aynı etkiye sahip değildir. Cacık diyeti de sizin için uygun olmayabilir. Bundan dolayı istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilir. Eğer cacık diyetini yapmayı düşünüyorsanız, doktorunuzun onayını almanız daha doğru bir adım olacaktır.

Cacık diyeti uygulayanların kullanacakları yoğurdu mümkün olduğunca kendilerinin mayalaması gerekmektedir. Yani hazır yoğurt kullanmamaları tavsiye edilenler arasındadır. Hatırlatmamız gereken diğer bir husus ise makalemizde yer alan bilgiler, araştırmalar sonucu ulaştığımız yazılı kaynaklardan toplanmıştır. Eğer diyeti uygulamak istiyorsanız öncelikle diyetisyeninize danışmanızı öneririz.
Aklınızda, makalemizle ilgili bir soru işareti var mı?
Çevrenizde cacık diyetini yaparak zayıflayan tanıdıklarınız var mı?
Cacık diyetini uygulamak ister misiniz?
Cacık diyetinde sizi zorlayacak olan noktalar nelerdir?Okur Yorumları