Zeytinyağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Zeytinyağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Zeytinyağı Akdeniz mutfağının vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Zeytin ağacının meyvelerinin presleme ve ezilmesi yöntemiyle elde edilen zeytinyağının vücuda çok fazla faydası bulunuyor. Ayrıca cilt ve saç güzelliği için de faydalı olan zeytinyağı nasıl kullanılır, nasıl elde edilir diye merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Zeytinyağı Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi ve kalbin dostu sağlıklı bir üründür. Zeytin ağacının meyvesinin sıkılması üzerine elde edilen yağa zeytinyağı adı verilmektedir. Asırlardır insanlar tarafından kullanılan zeytinyağı, insan doğasına en faydalı besinlerden biridir. Modern çağın üretip kullanıma sunduğu yağ çeşitlerinin aksine şifa kaynağı olan zeytinyağı aynı zamanda hastalıklı olan vücutları da iyileştirmektedir.

Piyasada özellikle de marketlerde yüzlerce zeytinyağı markası bulunmaktadır. Aynı şekilde bu zeytinyağı markalarının fiyat aralıkları da farklılık göstermektedir. Organik ve katkısız olan zeytinyağları diğerlerine nazaran daha pahalı ve farklı görülmektedir. Pazarlar organik zeytin bulmak için daha uygun yerlerdir. Bu nedenle alışveriş sırasında orijinal zeytinyağı ile sahte zeytinyağını bilerek gitmekte yarar vardır.

[renkbox baslik="Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/hindistan-cevizi-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/03/hindistan-cevizi-yagi-nedir-nasil-kullanilir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Sabunlardan diş macunlarına, ilaçlardan duş jellerine kadar hayatın her alanında yerini alan zeytinyağı aynı zamanda kozmetik ürünleri, cilt bakım ürünlerinde de esans ya da aroma olarak bulunmaktadır. Kahvaltı sofralarından banyolara kadar her an kullanılan bu yağ, sağlıklı olmak için en sık kullanılması gereken ürünlerden biridir.

Zeytinyağı Nedir?

Zeytin ağacının sarı ya da siyah meyvelerinin sıkma ve presleme yöntemi ile ezilmesinin ardından elde edilen yağ zeytinyağıdır. Zeytinyağı özellikle zeytinin yoğun olarak bulunduğu Ege Bölgesi civarında üretilmektedir. Bunun yanında Türkiye’nin her noktasında severek tüketilmektedir. Üstelik Türkiye merkez olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine de ihracatı yapılmaktadır.

Zeytinyağı herhangi bir kimyasal işlem görmeden oda sıcaklığında tüketilmesi gereken yağlardan biridir. Buzdolabı ya da soğuk havalarda donduğu için kullanıma uygun değildir. Sarı, yeşil ve kahverengiye yakın bir renge sahip olan zeytinyağı kişinin evde kendi kendine üretebileceği bir yağ türüdür.

Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağının en sık kullanım alanı mutfaklardır. Salataların olmazsa olmazı olan yağ ayrıca sebze yemeklerinin de vazgeçilmezidir. Bunların yanı sıra cilt maskelerinde de sıkça kullanılan zeytinyağı bu bakımdan cilt bakımı ürünlerinin içinde de yerini almıştır. Ayrıca saçlarını beslemek isteyen herkes muhakkak saç maskesi için zeytinyağını tercih etmelidir.

Mutfakların ve bakımın dışında hastalıklar için de kullanılan zeytinyağı, kişileri büyük hastalıklardan da kurtarmaktadır. Üstelik kanser başta olmak üzere pek çok ölümcül hastalığın çaresi zeytinyağında saklıdır. Bu nedenle hemen her doktorun tavsiyesi tüketilen yağın zeytinyağı olmasıdır.

Zeytinyağı Nasıl Yapılır?

En kolay zeytinyağı elde etme yöntemi ezme tekniğidir. Kişi kendi imkanları ile herhangi bir araç kullanmadan az miktarda zeytinden elde edeceği zeytinyağları için ezme tekniği kullanabilir. Toplanan tüm zeytinler, güzelce temizlendikten sonra içinde bulunan yaprak ve dallardan arındırılır. Daha sonra tahta ya da mermer bir havanın içine alınarak dakikalarca dövülür. Bir süre sonra havanın içinde çekirdek ve zeytin birbirinden ayrılmış, hamur olmuş olur. Bu harç temiz çuval içine yerleştirilir.

Çuvalın içinde birkaç saat bekletilir. Daha sonra çuval karşılıklı iki kişi tarafından ters yönlere sıkılır. Böylece ortaya zeytinyağı ve çekirdek suyu çıkacaktır. Bir süre sıktıktan sonra çıkan şıra beklemeye alınır. Siyah çekirdek suyu dipte kalırken zeytinyağı yukarı çıkacaktır. Kepçe ile yukarıdan alınan yağ şişelere doldurulmaya hazırdır. Zeytinyağının cam şişelerde muhafaza edilmesi çok daha sağlıklıdır.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Kabızlık problemlerinin en pratik çözümü olan zeytinyağı, kişinin sindirim sisteminin ve boşaltım sisteminin rahat çalışmasını sağlamaktadır. Midenin hazmını kolaylaştıran yağ aynı zamanda ülser, reflü gibi sorunlara da çözüm olabilmektedir. İçinde bulundurduğu antioksidan oranıyla bağırsakların temizlenmesini sağlayan zeytinyağı, kişinin sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Zeytinyağının diğer faydalarından bazıları ise şu şekildedir; meme kanseri riskini azaltır, kan basıncını düzenler, kolesterole iyi gelir, karaciğerin dostudur, kemik sağlığını korur, alzheimerı önler ve zayıflamaya yardımcıdır. E ve K vitamini açısından zengin olan zeytinyağının bu şekilde kullanımından başka harici kullanım şekilleri de vardır. Saça ve cilde çok faydalı olan zeytinyağını aşağıdaki başlıklar altında detaylıca anlattık.

Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Doğal olan organik zeytinyağı, cildin nemlenmesine yardımcı olmaktadır. Gün içinde özellikle kış aylarında kuruyan cilt zeytinyağı ile ihtiyacı olan nem dengesini yakalamaktadır. Bunun dışında ciltte meydana gelen kızarıklıklar, güneş yanıkları ve yaralar zeytinyağı ile daha rahat iyileşmektedir.

[renkbox baslik="Jojoba Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/jojoba-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/jojoba-yagi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Sivilce ve siyah nokta sorununa çözüm olan zeytinyağı bununla beraber sivilce lekelerinin neden olduğu çukurları da tedavi edebilmektedir. Bir tatlı kaşığı kil üzerine bir tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırıp yüzünüze sürüp donmasını bekleyin. Daha sonra ılık su yardımıyla temizleyin. Yüzünüzün hem çok nemli hem de çok temiz olduğunu fark edeceksiniz.

Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saça hacim kazandırma özelliği olan zeytinyağının aynı zamanda nem verdiği de bilinmektedir. Bilhassa kuru saçlı kişiler için zeytinyağı paha biçilemez bir besleyiciliğe sahiptir. Tüm bunların yanında zeytinyağını saçınıza ışıltı vermek için de tercih edebilirsiniz. Kısa bir süre kullandıktan sonra saçlarınızın daha gür ve canlı göründüğünü herkesten önce kendiniz fark edeceksiniz.

Zeytinyağının Yan Etkileri Nelerdir?

Zeytinyağının belli başlı yan etkileri yoktur fakat kullanım sıklığının fazla olması muhakkak problem yaratacaktır. Saçlarda fazla miktarda kullanılması temizlenmesini zorlaştıracağı için bitlenmeye neden olmaktadır. Bununla beraber ağız yoluyla çok fazla tüketilen zeytinyağı midede yanma hissine neden olabilmektedir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırdığı için kişinin ishal olmasına da kaynaklık edebilir. Zeytinyağı kullanımında aşırıya kaçılması cildin bir süre sonra alerjik reaksiyon göstermesine sebep olabilir. Bu nedenle düzenli ve dengeli olarak kullanılması çok daha faydalı olacaktır.

Zeytinyağı günümüzün en çok kullanılan ürünlerinden biri. Ürün diyoruz çünkü kullanım alanı sadece mutfakla sınırlı değil. Cildin daha sağlıklı olması, saçların daha parlak ve güçlü olması için de zeytinyağının mucizevi özelliklerinden faydalanıyoruz. Piyasada sayısı bellisiz zeytinyağı markası bulunuyor. Marketlerden aldığımız zeytinyağının birçoğu da hakiki çıkmıyor. Bu sebeple de asıl faydalarını göremiyoruz. Zeytinyağının hakiki olduğunu anlama konusunda birçok görüş var. Kimisi renginden, kimisi buzdolabına konunca donmamasından saf olduğunu anlıyor.
Siz saf zeytinyağını en pratik şekilde nasıl anlarsınız?
En güvenilir ve sağlıklı zeytinyağını nerelerden temin ediyorsunuz?
Zeytinyağını en çok hangi alanlarda kullanıyorsunuz?
Düzenli zeytinyağı kullandığınızda, ne tür olumlu değişiklikler gözlemlediniz?Okur Yorumları
  1. Canan Karatay’ı da dediği gibi zeytinyağ resmen gençlik iksiri, bol bol tüketmeliyiz.

  2. Zeytinyağının faydalarını saymakla bitmez galiba. Has soğuk sıkım olanını kesinlikle evden eksik etmemek gerekmektedir.