Vimeo Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Vimeo Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Video paylaşım platformlarından biri olan Vimeo, bir dönem Türkiye erişimi kapatılmasıyla popüler olmuştur. Hatta internetten video izleme kavramını ilk olarak başlatan platform olmuştur. Youtube’dan önce kurulmuş olan platform, kendini geliştirme konusunda biraz yavaş davranınca popülerliğini kaybetmiştir. Şimdi hakkında bilmeniz gerekenlere bakalım.

Selim Ateş

Kullanıcı merkezli çalışan video paylaşım sitelerinden biri olan Vimeo, birkaç farklı özelliği ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Video sıkıştırma tekniği kullanan platformda, uzun videoların boyutları sıkıştırılarak herhangi bir kalite düşmesi söz konusu olmadan internetinizi daha verimli kullanabiliyor. Aynı zamanda 2011 yılında işletmeler için Vimeo Pro platformu duyurularak ilgi çekmesi sağlanmıştır.

Vimeo sahip olduğu özellikler sayesinde Youtube’a göre daha kaliteli bir görüntü sunarken, profesyoneller tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Video tasarımcıları ve montajcılar tarafından beğeni kazanan platform, yine de Youtube ve Dailymotion’ın gerisinde kalmıştır. Yaptığı atılımlar ile bir miktar popülerlik kazanmış ve para kazanma imkanı da sunmaya başlamıştır.

[renkbox baslik="Ask.fm Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/ask-fm-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/ask-fm-nedir-nasil-kullanilir.png" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kendi videolarınızı yükleyebildiğiniz Vimeo’dan para kazanmanız da mümkündür. Video yükleme işi Youtube’a göre biraz daha vakit almaktadır. Örneğin 500 megabaytlık bir dosya yüklediğinizde Youtube’da yükleme işlemi bittikten sonra 3 dakika sonra yayınlanmaktadır. Ama Vimeo’da bu süre 15 ila 20 dakika civarındadır. Yine de boyut ve kalite özellikleri ile öne çıkmaktadır.

Vimeo Nedir?

Vimeo Nedir?ABD tabanlı olan Vimeo, video paylaşım hizmeti sunan bir sitedir. Kasım 2004 tarihinde kurulmuş olan site Zach Klein ve Jake Lodwick tarafından kurulmuştur. YouTube’ye doğrudan rakip olarak hizmet vermekte olan Vimeo, YouTube’den farklı olarak odağında daha çok film gibi uzun videolar bulunmaktadır.

Oldukça kullanışlı bir video paylaşım sitesi olan Vimeo, oldukça fazla imkânı olan ve en önemli özelliği de video sıkıştırma kalitesi oldukça yüksek olan bir paylaşım sitesidir. Oldukça popüler olan ve HD çözünürlükte video paylaşımına izin veren bu sitede kısa filmlerin yayınlanmasınaimkânı verilmektedir. Vimeo üzerinde paylaşılan tüm videoları site kullanıcılarının hepsi görebilmektedir.

Diğer tüm video paylaşım sitelerinde olduğu gibi Vimeo’da da site içeriğini kullanıcılar oluşturmaktadır. Vimeo oldukça basit bir ara yüze sahip olduğundan istenilen tüm işlemler oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Videolar yüklendikten sonra eğer çok yoğun bir zamana denk gelmemişseniz oldukça çabuk bir şekilde yüklemek istediğiniz videolar yayına girmektedir. Vimeo kullanıcılarına HD kalitesindeki yüksek çözünürlüklü videoların izlenmesi imkânı sunulmaktadır. Bu özellik kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmektedir.

Son dönemlerde kullanıcı sayısı artan video sitelerinden biri de Vimeo’dur. Site içeriğinin kullanıcılar tarafından oluşturulduğu Vimeo’da video yüklemek oldukça basittir. Bir video paylaşım sitesi olan Vimeo’nun en büyük özelliği kullanıcılarına yüksek çözünürlükte video izleme imkanı sunmasıdır. Vimeo’nun internet dünyasındaki tek rakibi Youtube’dir.

Size tavsiyemiz bu iki site üzerinden de aynı videonun HD seçeneğini açın ve izlemeye başlayın. Bu şekilde aradaki görüntü kalitesi farkını çok daha net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Vimeo bu özelliği sayesinde profesyonel video tasarımcıları ve montajcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Fakat sosyal medya üzerinden paylaşımı yeterli olmayan Vimeo; Youtube ve Dailymotion'ın bir adım gerisinde kalmıştır.

Vimeo Nasıl Kullanılır?

Vimeo kullanımında video izlerken eğer video üzerinde değilseniz ekran üzerinde ne süre ne de başka bir ifade yer almamaktadır. Paylaşmak istediğiniz videoları sitenize koyabilmeniz için video üzerinde bulunan “embed” yazan butona tıklamanız yeterli olmaktadır. Vimeo’yu diğer video sitelerinden ayıran yönü sınırlı video ekleme imkânı vermesidir.

Bu özellik pek çok kullanıcıya göre olumsuz bir özellik olarak görülse de kullanıcıların gereksiz ve alakasız videolar yüklemelerini engellemesi açısından oldukça doğru bir uygulamadır. Vimeo kullanıcılara 500 MB alan vermekte ve bu alana göre video eklemesi yapılabilmektedir.

Kontrol panelinin üst kısmındaprofilinizi düzenleme imkânınız bulunmaktadır.Video izlenirken kalp simgesine tıklanmasıyla videolar profilinizde beğendiğiniz videolar bölümüne eklenmektedir. Böylece daha sonra tekrar arama yapmaya gerek kalmadan bu alandan videolarınızı izleme imkânı bulabilirsiniz.

Video eklemesi yapmak için kontrol paneli üzerinde bulunan upload butonuna tıklanmaktadır. Açılan yeni sayfa üzerinde “choose a file to upload” yazılı mavi renkli kutuya tıklamanız gerekmektedir. Bu adımdan sonra karşınıza bilgisayardan seçmeniz için bir ekran gelmekte ve eklenmek istenen video seçilerek yükleme işlemi yapılabilmektedir. Ayrıca ayarlar bölümü üzerinden profilinize ait çeşitli düzenlemeler yapılabilmektedir.

Vimeo Ne İşe Yarar?

Video siteleri oldukça popüler olan ve kullanıcı sayısı giderek artan siteler olarak hayatımızda yer almaktadır. Vimeo içeriğini kullanıcılarının oluşturduğu oldukça popüler olan bir video paylaşım sitesidir. Vimeo üzerinde bulunan medya player ile yüksek çözünürlüklü videoları izleme imkânınız bulunmaktadır.

Oldukça sade bir yapıya ve kullanıma sahip olan site üzerinde Türkçe dil desteği ne yazık ki bulunmamaktadır. Vimeo fikir olarak diğer video paylaşım siteleri gibi görünse de video paylaşım sitesi kavramına farklı değerler katan bir sitedir. Sitenin en büyük ve yenilikçi özelliği ise High-Definition Video özelliğine sahip olmasıdır. Bu özelliği ile videonuzu en az kayıpla yüklemeniz ve paylaşmanız mümkün olmaktadır. 1280x720 çözünürlüğe kadar video kalitesini sağlayabileceğiniz bu site ile yüksek kaliteli videolar izleyebilirsiniz.

Vimeo ile Nasıl Para Kazanılır?

Vimeo ile Nasıl Para Kazanılır?Vimeo, 2015 yılında başlattığı bir yöntemle kullanıcılarına para kazanma fırsatı sunmaya başladı. Bir etkinlikte açıklanan bu özellik, en çok gençlerin ilgisini çekerken, video satışı şeklinde bir sistem oluşturuldu. Vimeo bu işlemden 10 cent gibi bir kesinti yaparken, kullanıcılara el gelir imkanı sunmuş oldu.

İlk başta yalnızca Pro kullanıcılarına açılan gelir modelinde, kullanıcılar videolarını platform yükledikleri gibi kendi web siteleri üzerinden de satabiliyor. Uygulama kullanıma açılır açılmaz, kısa sürede ilk video satışı gerçekleştirilmiştir.

[renkbox baslik="Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/pinterest-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/pinterest-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Vimeo’da satılan ilk video olarak tarihe geçen It’s Such a Beautiful Day, 6 dolar ücretle satın alınmıştır. Bu hareket ise diğer kişilere de ilham vermiştir.

Vimeo 2018 yılının başında sosyal ağlarda video paylaşımını hedefleyen bir dizi özellik açıkladı. Bunlardan birisi Facebook, Youtube, Twitch ve Periscope üzerinden aynı anda canlı yayın yapılması üzerinedir. Dolayısıyla fazlasıyla ilgi çekmiştir.

Yeni özellikler ile Vimeo’nun Youtube gibi bir video içerik platformunun yanında video üreticileri için bir araç haline gelmeye çalıştığı anlaşılmıştır. Daha önce abonelik temelli modelini geride bırakarak, canlı video yayınlama platformu Livestream’i satın almıştır. Son özellikleriyle video üreticilerinin işlerini yürütmek için ihtiyaç duydukları her şeyi bir araya getiren platform olarak anılmaya başlanmıştır.

Günümüzde içeriğini kullanıcıların oluşturduğu siteler oldukça talep görmektedir. Bunlardan biri de tüm içeriğin kullanıcılar tarafından oluşturulduğu bir video paylaşım sitesi olan Vimeo’dur. Her sosyal ağın internet dünyasında bir benzeri dolayısıyla da bir rakibi bulunuyor. Vimeo'nun rakibi olarak ise Youtube ve Dailymotion gösteriliyor.
Sizce Vimeo kullanımı nasıldır? Youtube’a tercih eder misiniz?
Vimeo’nun profesyoneller için bir platform olduğunu düşünüyor musunuz?
Platformun, diğerlerine göre geri planda kalmasının nedeni sizce nedir?Okur Yorumları