Vissarion Grigoryeviç Belinsky Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Vissarion Grigoryeviç Belinsky Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Çok genç yaşta hayata veda eden Vissarion Grigoryeviç Belinski Rus yazar ve edebiyat eleştirmenidir. Batılılaşmaya eğilimli olduğundan, eserlerinde bu akımı kullanmıştır. 12 Temmuz 1811 tarihinde, Finlandiya'da doğan Vissarion Grigoryeviç Belinski, ilk olarak Edebi Düşler yazısıyla insanların dikkatini çekmiştir. Molva dergisi için yazdığı bu yazıda, birçok kesimin ilgisini toplamayı başarmıştır. 36 yıllık hayatına pek çok eser sığdıran yazar, toplumsal olaylara karşı her daim hassas davranmış ve bunu kalemine yansıtmıştır.

Erkan Karaca

12 Temmuz 1811, Finlandiya doğumlu olan Vissarion Belinsky, Rus edebiyat eleştirmeni olarak bilinen bir kişidir. Belinski toplumsal eleştirilerinde gerçekçi bir edebiyatın gerekliliğini savunmuştur. Moskova Üniversitesi’nde edebiyat öğrenimi gördüğü sıralarda serflik sistemine dair yazdığı bazı olumsuz yazılar sonucunda okuldan uzaklaştırılmıştır. Bu olayın ardından gazetecilik mesleğini yapmaya başlamış ve 1839 yılından itibaren bir gazetede düzenli olarak yazmaya başlamıştır.

1846 yılında Sovre- Mennik gazetesinde yazmaya başlayan Rus eleştirmen, 1848 yılında vefat etmiştir. Yaşarken yazdığı birçok eseri kitap olarak yayınlamaya fırsat bulamasa da, ölümünün ardından Sovyet uzmanlar, eserlerini kitap olarak derleyerek yayınlamışlardır.

[renkbox baslik="Laurence Sterne Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/laurence-sterne-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/laurence-sterne-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Henüz 23 yaşında iken Molva dergisi için yazdığı Edebi Düşler yazısı ile Rus edebiyatı kişiliklerini derinden etkilemiştir. Edebi Düşler yazısında romantik milliyetçilik temasını benimsemiş ve Aman Felsefeci Schelling’in etkisinde kalmıştır.

Vissarion Grigoryeviç Belinsky Kimdir?

Vissarion Grigoryeviç Belinsky Kimdir?Rus edebiyat tarihinde kısa yaşamı ile derin izler bırakmış olan Vissarion Belinsky, 36 yıllık yaşamında pek çok eser ve çalışmaya imza atmış ancak birçoğunu hayata geçiremeden yaşamını yitirmiştir. Askeri bir doktorun oğlu olarak orta halli bir ailede dünyaya gelmiştir. Hegel felsefesine yönelimi ile diyalektik yöntem alanının sanat yapıtlarına bazı örnekler vermiştir. Sonraki yıllarda Fransız sosyalistlerin etkisinde kalmış bir eleştirmen olarak Rus batılılaşma akımının öncüleri arasındaki yerini almıştır.

Vissarion Grigoryeviç Belinsky'nin Hayatı

Vissarion Grigoryeviç Belinsky'nin HayatıEserlerinde genel olarak toplum için sanat akımını benimsemiş olan Belinsky, edebiyat alanında verilen eserlerin değerini belirlemek adına gerçekliğe uygun olmasını tek kıstas olarak gören edebiyatçıdır. Bu düşüncesinden dolayı Vissarion Belinsky’ye göre, toplumdaki öne çıkan yazarlar, tolumun dilinden anlayan ve onlara yönelik eser veren kişilerdir. Belinsky'yi eleştirmenlik konusunda izleyen Pisarev ve Dobrolyubov gibi isimler, farklı bir toplum düzenini kapsayan düşünceye sahip olmalarından dolayı halk şiiri kültürünü benimsemeyi tercih etmemişlerdir. Aynı zamanda sanat için sanat görüşüne de karşı çıkmışlardır.

18 yüzyılında başlarında dünyaya gelmiş olan Rus yazar, toplumsal olaylara karşı duyarlılığını sanatı ile dile getiren bir isimdir. Edebiyat eğitimi almasına karşın, üniversite döneminde bazı önemli akımlara karşı aykırı yazıları edebiyat eğitiminden uzaklaştırılmasına neden olmuştur. Edebiyat alanının ardından gazeteciliğe ilgi duyan Belinsky, uzun yıllar bu alanda düzenli yazılar yazmıştır.

Vissarion Grigoryeviç Belinsky'nin Eserleri

Vissarion Grigoryeviç Belinsky'nin EserleriKısa yaşamı süresinde yazarlık ve eleştirmenlik kariyerinde inişli çıkışlı süreçler geçirmiş olan Vissarion Belinsky’nin ölümünün ardından önemli yapıtları kitap halini almıştır. Başlıca eserlerinden biri olan Gogol’e Mektup kitabı, yazarın en çok bilinen yapıtıdır. Ölümünün ardından basılan diğer eserleri ise şunlardır; Russian Thinkers, My Past and Thoughts ve His Life and Correspondence. Dostoyevski’nin keşfedilmesinde büyük katkıları olan Rus eleştirmen Vissarion Belinski, Rus edebiyatı başta olmak üzere, Dünya edebiyatı için önemli isimler arasında yer almaktadır. Dostoyevski'nin hayatını merak edenler için ayrıntılı yazımız burada.

1834 yılından itibaren önemli Rus gazetelerinde yazdığı yazılarla Rus cemiyetini etkileyen yazılara imza atmıştır. Yazılarında milliyetçilik felsefesi ile milletin iç dünyasının ve ulusal kimliğinin yansıtılması düşünceleri bulunmaktaydı. Belinsky şiir sanatı konusunda da önemli görüşlere sahipti. Ona göre şiir sanatını gerçekleştiren kişiler, toplumu ilgilendiren gerçekleri toplumun anlayacağı bir dille şiirlerinde anlatması gerekmekteydi.

Bu yöndeki düşüncesinden dolayı kendisi ve kendi yolunu izleyen Pisarev romantik ilkecilik ve serf kültürünü yansıtan şiirlere karşı olumsuz düşünceler ortaya atmışlardır. Yaşamı kısa sürse de edebi alandaki düşünce ve eserleri doğrultusunda çağdaş Sovyet edebiyatının gelişmesinde önemli bir rol oynamış olan ve Rus edebiyatına önemli isimler kazandırmış bir yazardır.

Okur Yorumları