Perihan Savaş Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Perihan Savaş Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Türk sinemasında gerçekten başarılı işler yapan Perihan Savaş, İbrahim Tatlıses ile olan birlikteliği sayesinde özel hayatıyla da çok konuşulmuştur. Sinema filmleri yanında, dizi ve tiyatro ile de başarılı bir profil çizmiş, sunuculuk da yapmıştır. Hayatı ve aldığı ödüllerle daha birçok bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Erkan Karaca

Sinema ve dizi oyuncusu olarak bilinen Perihan Savaş’ın tiyatro oyunculuğu geçmişi de bulunmaktadır. Gerçek adı Şerife Perihan Savaş olan sanatçı 1 Ocak 1955 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Annesinin adı Fahrünisa’dır.

İlkokul eğitimini Şehzadebaşı İlkokulunda aldıktan sonra ortaokulu Ahmet Rasim Ortaokulunda tamamlamıştır. Ortaokul sonrasında okumaya devam etmemiş olan Perihan Savaş, ilk oyunculuk deneyimini henüz 5 yaşında iken kazanmıştır. İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk bölümünde ilk oyunculuk heyecanını yaşamıştır.

[renkbox baslik="Hale Soygazi Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/hale-soygazi-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/hale-soygazi-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

15 yaşına kadar tiyatro alanındaki çalışmalarını sürdürmüş; Romeo ve Juliet, Küçük Prenses ve Kibarlık Budalası gibi oyunlarda yer almıştır. 1971 yılında ise ilk film deneyimini Şehzade Sinbad Kaf Dağında adlı filmdeki ufak rolü ile kazanmıştır.

Perihan Savaş Kimdir?

Perihan Savaş Kimdir?

Türk sinemasının ve günümüz televizyon ekranlarının başarılı sanatçılarından biri olan Perihan Savaş, küçük yaşlardan itibaren atıldığı oyunculuk serüveninden bu günlere kadar gelmiştir. Eğitim hayatının kısa sürmesinin ardından kendisini tiyatro sahnelerinde bulan Savaş, henüz çocuk sayılan 13 yaşında ilk evliliğini gerçekleştirmiştir. Evlendiği kişi askeri okulda okuyan yirmi yaşlarında bir gençtir. Evliliği 7 ay gibi kısa bir süre sonra boşanma ile sonuçlanmış ve Perihan Savaş boşanmanın ardından bekaret raporu alma gereği duymuştur.

Perihan Savaş’ın Hayatı

Perihan Savaş’ın Hayatı

13 yaşındayken evlendiği nişanlısından kısa sürede boşanan Perihan Savaş, İbrahim Tatlıses ile tanışarak bir süre beraber yaşamışlardır. Bu birlikteliğin ardından 1987 yılında Yılmaz Zafer ile nikah masasına oturmuştur. Her iki beraberliğinden de birer evlat sahibi olan Perihan Savaş'ın, İbrahim Tatlıses’ten Melek Zübeyde adında bir kızı, Yılmaz Zafer'den de Savaş Zafer adında bir oğlu olmuştur. Eşi ile birlikte Yönetim Film ve Reklamcılık şirketini kurmuşlardır. 1994 yılında kalp krizi geçiren ve bakıma muhtaç hale gelen eşine uzun süre oldukça iyi şeklide bakmış olması da takdire şayandır.

İbrahim Tatlıses ile sansasyonel birlikteliğinin ardından özel yaşamı ile çok fazla gözler önünde olmayı tercih etmemiş olan Perihan Savaş, yayınlanan haberlere göre İbrahim Tatlıses’ten şiddet gördüğü gerekçesi ile ayrılmıştır. İbrahim Tatlıses ile 1979 yılında Kara Yazma adlı filmde tanışmışlar ve birlikte yaşamaya başlamışlardır.

Perihan Savaş 1986 tarihinde Kadir İnanır ile Su filminin çekimlerinde dizanteri hastalığına yakalanmıştır. Bu süreçte Kadir İnanır, Perihan Savaş’ı yalnız bırakmamıştır. Ünlü sanatçı hakkında elde ettiğimiz bilgilerden biri de Yeşilçam’ın sert görünümlü aktörü Erol Taş’tan fazlasıyla korktuğunu belirtmiş olmasıdır. Çok tutucu ve disiplinli bir anneye sahip olan Perihan Savaş, sırf Alman Tiyatrosuna katılabilmek için çok küçük yaşta evlendi. Ancak eşi onun oyunculuk yapmasına izin vermediğinden evlilikleri 7 ay gibi kısa bir sürede sona erdi. 

Perihan Savaş’ın Ödülleri ve Çalışmaları

120’yi aşkın filmin içerisinde yer almış olan Perihan Savaş, gençliğinde de ilerleyen yaşlarında da güzelliğiyle göz kamaştırmıştır. 1971 yılında başladığı oyunculuk kariyerinde Korkusuz Beşler, Kanlı Değirmen, Para ve Serseri Kral gibi birçok yapımda rol almıştır.

Kemal Sunal ile yer aldığı Sosyete Şaban filmi ise halen günümüzde sevilerek izlenen filmleri arasında yer alıyor. Filmlerinin yanı sıra Yüzleşme, Bozuk Düzen, Yedi Kocalı Hürmüz, Sekiz Kadın ve Bir kış Öyküsü gibi tiyatro oyunları da bulunmaktadır.

Perihan Savaş’ın Aldığı Ödüller

Çevirdiği sayısız filme karşın iki adet ödül almış olan Perihan Savaş, ilk oyunculuk yıllarında Hayat Dergisi’nin kapak yıldızı olmuştur. İlk ödülünü 1974 yılında çekilmiş olan Bedrana filmi ile almış ve Altın Portakal ödülleri kapsamında En İyi Kadın Oyuncu seçilmiştir. Yine Bedrana filmi ile ikinci ödüle layık görülmüş ve Çekoslovakya’da düzenlenen CIDALC ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Perihan Savaş’ın Sunduğu Programlar 

Başarılı bir sunuculuk yeteneği ile de birçok programın sunuculuğunu üstlenmiş olan Perihan Savaş, özellikle 1993 yılında yayınlanmaya başlayan Gerçek Kesit isimli programla oldukça beğeni toplamıştır. Gerçek yaşamdan kesitlerin işlendiği program uzun yıllar Perihan Savaş sunuculuğunda devam etmiştir.

[renkbox baslik="Gülşen Bubikoğlu Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/gulsen-bubikoglu-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/gulsen-bubikoglu-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

2012 yılında ise Çay ve Sempati programının sunuculuğunu üstlenmiştir. Bir dönem şarkıcılık da yapmış olan Savaş, filmlerinde gösterdiği başarıyı birçok dizi projesinde de yakalamıştır. Yaprak Dökümü dizisi başarısını sergilediği bazı yapımlardan biridir.

Perihan Savaş’ın Oynadığı Diziler 

Tiyatro oyunları ile başlayan oyunculuk kariyerine çok sayıda film ve dizi sığdırmış olan Perihan Savaş, eski yıllarda ve günümüzde oldukça ilgi gören dizilerde yer almıştır. Bunlardan bazıları; Girdap, Yaprak Dökümü, El Kızı, Sırat, Gece Yürüyüşü, Fırtına Hayatlar, Yalanın Batsın, Karakolda Ayna Var ve Köşe Kapmaca’dır.

2013 yılında yayınlanan Osmanlı’da Derin Devlet dizisindeki Hatice rolü ile de başarısını büyük ölçüde katlamıştır. Toplamda 25 dizi projesinde yer almış olan Perihan Savaş Ana Kuzusu, Yanık Koza, Harput Güneşi ve Sevda Kondu isimli dizilerin de oyuncusudur.

Perihan savaş, yer aldığı tiyatro, sinema, dizi ve televizyon programlarıyla başarılı bir sanat hayatı geçirmiştir. Tutucu bir ailede yetişmesi, kendisini çok küçük yaşta başarısız bir evliliğe sürüklemiştir.
Perihan Savaş'ın sanat hayatını başarılı buluyor musunuz?
Yer aldığı projelerden en beğendiğiniz hangisi?
İbrahim Tatlıses'in Perihan Savaş ile olan birlikteliği sizce sanatına nasıl yansımıştır?Okur Yorumları
  1. Çukur evimiz sultan anamız oldu. Gerçekten çok başarılı bir kadın.

  2. Çok seviyorum bu kadını ya… En sevdiğim filmi Sosyete Şaban 🙂