Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi kadın erkek herkesin ortak sorunudur. Bu konuda bilinen birçok yanlış vardır. Genelde kadınlar saç dökülmesinden şikayet eder ama asıl tehlikede olan erkeklerdir. Çünkü aşırı saç dökülmesi durumu kellikle sonuçlanabilir. Saç dökülmesinin nedenleri ve engellemek için yapmanız gerekenler yazımız içerisinde ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Banu Özekmekçi

Saç dökülmesi kadın erkek ayrımı olmadan birçok kişinin yaşadığı ortak bir sorundur. Dökülen saçlar genel olarak kadınlarda görselliği etkileyip moral bozarken; erkeklerde kelliğe kadar gidebilmektedir. Saç dökülmesi ile hem saçların azalması hem de bulunduğu ortamda sürekli olarak dökülen saçların verdiği rahatsız edici durumdan dolayı, saç dökülmesi yaşayan herkes bu durumdan kurtulmanın çarelerine bakmaktadırlar.

Saç dökülmesi vücuttaki herhangi bir element veya mineralin eksikliğinden kaynaklanabildiği gibi, yoğun strese bağlı da olabilmektedir. Bunun yanında güzel görünmek için yapılan boya, fön, düzleştirici gibi yoğun işlemler de saçları büyük ölçüde yıpratmaktadır. Bu bakımdan saçların kıymeti bilinmeli, onların sürekli uzayan, besine ve bakıma ihtiyacı olan bir canlı olduğu unutulmamalıdır.

[renkbox baslik="Saç Nezlesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
" link="https://bilgihanem.com/sac-nezlesi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/07/sac-nezlesinin-tedavisi.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Saç dökülmesi geçici olabildiği gibi sürekli de olabilir. Bazı insanlar dört mevsim saçlarının döküldüğünden şikayet ederler. Eğer bu kişilerde dökülen saçların yerine yenileri çıkmıyorsa, zamanla saçlar seyrek bir hal alır ve sonu kelliğe kadar gidebilir. Şimdi dilerseniz saç dökülmenin sebeplerini, hangi faktörlerin yol açtığını ve önleme yollarını öğrenelim.

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesi günümüzün en büyük sorunlarından biri aslında. Kadın-erkek, yaşlı-genç herkes saçlarının dökülmesinden şikayetçi. Saçları gür olanlar için çok problem olmasa da, kök sayısı az olan insanlar için durum gerçekten can sıkıcı. Bazı kişilerin saçları öyle çok dökülüyor ki, kafa derisi bile açık bir şekilde görünebiliyor. Saç dökülmesinin ise çevresel, genetiksel, beslenmeden kaynaklı ve yanlış bakım gibi birçok sebebi bulunuyor. En sık yaşanan saç dökülme sebepleri ise şöyle;

 • Saç dökülmesi sizin vücudunuzdaki bir eksikliğin belirtisi olabilir. Özellikle demir eksikliklerinde, saç dökülmesi fazlası ile yaşanmaktadır. Düzensiz ve sağlıksız beslenme saç dökülmelerinin sebepleri arasındadır. Çok fazla saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız, bir hekime görünerek sorununuzu öğrenmeli ve tedavi yöntemlerine bakmalısınız.
 • Saçlarınızı sürekli olarak şekillendirerek kullanmayı tercih ediyorsanız bu sizin saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Fön ve düzleştirici kullanarak sürekli ısı ile işlem görmüş saçlar bir süre sonra yıpranmakta ve bundan kaynaklı olarak da saç dökülmeleri başlamaktadır.
 • Yaşanan yüksek ateşli hastalıklar ve stres saç dökülmesinin sebepleri arasında olabilmektedir. Sürekli düşünen ve stres altında olan bir kişide saç dökülmesinin daha yoğun olduğu görülmüştür.
 • Saçlarda oluşan kepek saç dökülmeleri için başlıca sebeptir. Birçok kişinin yaşadığı saç dökülme sorunu kepekten kaynaklanmaktadır. Kepek oluşan saç derisi hava alamamakta ve buna bağlı olarak da saç dökülmeleri yaşanmaktadır.
 • Kadınlar tarafından yapılan bir diğer yanlış da, saç dökülmesinin bir hastalık ya da eksiklik ile bağlantılı olabileceğini düşünmeden direkt olarak saç bakımları ya da şampuanlar ile çözümler aranmasıdır. Çünkü bedeninizde oluşan herhangi bir sorundan kaynaklı olan saç dökülmeleri için her ne yaparsanız yapın çözüm bulamazsınız. Ya da bulduğunuz çözümler, sizin için geçici olacaktır. Bu yüzden, sorunun asıl nedenini öğrenmeden bu şekilde çözümler aramak yanlıştır. Bu sizin için hem zaman kaybı olacaktır hem de psikolojik olarak can sıkıcı bir durum olacaktır.
 • Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin en büyük nedenlerinden biri de, saç için kullanılan şekillendiricilerdir. Her kadın saçları ile göz kamaştırmak ister, bu yüzden saçlara ısı ile işlem uygulanmakta ve bu yöntemlerle saç yıpranmakta ve zayıflatmaktadır. Eğer saçlarınıza şekil vermek istiyorsanız,bunu sürekli olarak tekrarlamayın ki saçlarınız daha sağlıklı kalsın ve daha az dökülsün.
 • Birçok saç boyaları saçların dökülmesine neden olmaktadır. Kadınlar en çok saç rengi değiştirmeyi severler fakat bu durumda saçlarınızı kaybetme olasılığınız var. Saçlara uygulanan kimyasal boyalar ile saçların yapısı bozulmakta ve saç dökülmeleri yaşanmaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmelerini Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Saç dökülmesi birçok kişi için kaçınılmaz bir sorun. Saçlarının dökülmesinden şikayetçi olmayan insan sayısı neredeyse yok gibi. Saç dökülmesine bazen kendi yaptığımız yanlışlar yol açıyor. Örneğin sürekli fönletmek, düzleştirici kullanmak, boyatmak saçlara zarar veriyor. Zarar gören saçlar ise cansızlaşıp, tutunamaz hale geliyor ve dökülmeye başlıyor. Saç dökülmesi tedavisinden çok, önleme yollarını bilmek lazım aslında. Eğer aşağıda saydıklarımıza dikkat eder ve disiplinli bir şekilde uygularsanız, saç dökülmesinin de önüne geçmiş olursunuz.

 • Saç dökülmesini engellemek için yapmanız gereken ilk iş buna neden olan etkenleri ve yanlışları tespit etmektir.
 • Saç dökülmelerinin nedeni sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa bunun için tedavi yöntemlerine bakmalısınız. Bir doktor kontrolünden geçerek, doktorun tavsiyesi ile ilaç ya da etkili gıdalar kullanarak tedavi olabilirsiniz.
 • Saç dökülmelerini önlemek için ilk olarak, şekillendirici kullanımını azaltmalı ve mümkün olduğu kadar fön makinesi kullanmamaya çalışılmalıdır. Sadece banyo sonrası kurutma işlemli için fön makinesi kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Saç dökülmelerine karşı, saç derinize zeytinyağı ile her hafta düzenli olarak masaj yapın. Bu yöntem ile saç dökülmeleriniz azalacaktır.
 • Birçok kadın saç dökülmelerini engellemek için saçlarına kına yakmaktadırlar. Uzun yıllardır bilinen ve saç dökülmelerini engellemek için kullanılan kına ile saç dökülmesi sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Kınanın saçlara uygulanması ile saçlar güçlenir ve parlak bir görünüm kazanabilmektedir.
 • Eğer saçlarınızın nedeni sağlıksız beslenmeden kaynaklanıyorsa, yapmanız gereken tek şey düzenli ve sağlıklı bir beslenme planı yapmaktır.

Saç Dökülmesinin Tedavisi Nedir?

Yapılan en büyük yanlış, daha saçların dökülme sebebi bilinmeden çözüm arayışlarına gitmektir. Piyasada bu konuda size kesin çözüm olacağını söyleyen birçok maske, şampuan, bakım spreyleri gibi birçok kozmetik ürün bulunmaktadır. Bunlar kısmen fayda sağlayabilir. Ama öncelikle sizin yapmanız gereken, bir dermatoloğa gidip gereken testleri yaptırmak ve saçlarınızın neden döküldüğünü bulmaktır.

[renkbox baslik="Sağlıklı Saçlar Nasıl Elde Edilir? Saçlar Daha Hızlı Nasıl Uzatılır?
" link="https://bilgihanem.com/saglikli-saclar-nasil-elde-edilir-saclar-daha-hizli-nasil-uzatilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/saclari-hizli-uzatmak-ve-sagligina-kavusturmak-icin-yontemler.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bir sonraki aşamada çözüm için alternatif yollar denemeye başlayabilirsiniz. Çünkü saç dökülmesi tedavisinde en önemli şey, dökülmeye neden olan etkenleri saptamaktır. Halk arasında genelde insanlar birbirine maske tarifi verirler. Ya da ben şu ilacı içtim iyi geldi, sen de kullan tarzında tavsiyede bulunurlar. Bu son derece yanlış bir tutumdur. Her tedavi şekli, herkeste olumlu etki gösterecek diye bir durum söz konusu olamaz.

Saç dökülmesi birçok nedene bağlı olabilir. Bunlar arasında; stres, genetik yatkınlık, hormonal dengesizlik, yetersiz beslenme, kötü yaşam şekli vs. en başta gelmektedir. Doktorunuz önce saç dökülmesine sebep olan etkeni tespit eder. Sonrasında ise gereken tedaviyi uygulayacaktır. Biz yazımızda sağlığı etkileyecek şekilde, direkt ilaç isimleri vermekten özenle kaçınıyoruz. Siz sadece yukarıda anlattığımız önleme yollarına dikkat etmeli ve bitkisel maskelerden destek almalısınız.

Saç dökülmesi kadın erkek fark etmeksizin hepimizin yaşadığı bir problem. Bazılarında geçici olan bu durum, bazı kişilerse süreklilik arz eder ve sonu kelliğe kadar gider.
Saçlarınız genel olarak hangi mevsimlerde dökülüyor?
Günde tahmini kaç tel saçınız dökülüyor?
Kendinizi gözlemlediğinizde hangi faktörlerin saçlarınızı döktüğünü söyleyebilirsiniz?
Saç dökülmesine karşı önerebileceğiniz doğal yöntemler nelerdir?Okur Yorumları
 1. zıgavus sarımsaklı sampuanı tavsıye ederım ben kullanıyorum ve cok memnunum

 2. Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun çıkmadı. Saç çıkarıcı keratin seti kullanmaya başladım tavsiye üzerine saçlarım da dökülme durdu açılmalarda da etkisi olmaya başladı. Bu kadar zaman dökülme ve açılmayı boşa takmışım kafama saç çıkarıcı titanyum seti çözümmüş.

 3. Saçlarım dökülmeye başladığında doktora gittim ilk olarak ama testlerde falan bir şey çıkmadı bende tavsiye edilen ürünleri evde yapılan karışımları falan uyguladım ama düzelme olmadı saçlarımda arkadaşım liquid keratini duymuş onu da dene dedi hemen aldım kullanmaya başladım ve dökülme yavaşladı set bitti şuan ve dökülme sadece normalde olabilecek kadar tararken falan bir kaç tel düşüyor sadece 🙂 sonunda kurtuldum dökülmeden.

 4. Saç dökülmesini engellemek için önerebileceğiniz bir şampuan var mı?

  1. Biz marka ismi yazamıyoruz ne yazık ki, ama sarımsak özlü olanların saç dökülmesini iyi geldiğini söyleyebiliriz.