Menengiç Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Halk arasında melengiç, çıtımık ve daha çok çitlenbik gibi isimlerle anılan menengiç bitkisi sağlık için olağanüstü faydaları olan şifalı bir bitki türüdür. Menengiç bitkisinin genellikle kahvesi ve sabunu yapılmaktadır. Menegiçten yapılan sabuna ise, bıttım sabunu adı verilir. Şimdiye kadar menengiç bitkisiyle tanışmadıysanız yazımızı mutlaka okumalı ve sayısız şifalarından faydalanmalısınız.

Kullanım alternatifleri ve faydaları ile insanlara doğal olarak sunulmuş bitkilerden biri olan menengiç, pek çok kişi tarafından menengiç kahvesi olarak bilinmektedir. Kahvesinin yanı sıra sabunu da yapılan menengiç, genellikle Türkiye’nin doğu tarafında sıkça yetişmektedir. Ayrıca hiçbir müdahale edilmeyen menengiç taneleri meyve olarak da tüketilmektedir. Diğer adı ile bıttım olarak bilinen bu bitkinin sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır.

Sakız ağacının türlerinden biri olan menengiç bitkisi tıp alanında da faydaları ile geçerliliği olan bir bitkidir. Bitkinin dallarında oluşan reçineden elde edilen sakız, bal ile karıştırılıp tüketildiğinde mide ve böbrek sağlığı için oldukça yararlıdır.

Karabaş Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Ayrıca yaprakları da sağlık için pek çok faydalı içeriğe sahiptir. Bu noktada yapraklarından çay kaynatıp içmek, pek çok rahatsızlığı doğal olarak tedavi edecektir. Menengiç bitkisinden elde edilen meyve, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir.

Menengiç Bitkisi Nedir?

Menengiç Bitkisi Nedir?Sakız ağacı familyasından, Latince tür adı Pistacia terebinthus olan menengiç bitkisi, boyu en fazla 10 metreye kadar ulaşabilen ve yavaş büyüme özelliğine sahip bir bitkidir. Yetiştirildiği farklı yörelere göre değişik isimler alan faydalı bitki, çitlenbik, çıtlık ve bıttım gibi isimleri ile de bilinmektedir. Her toprak yapısında yetişmeye elverişli bir bitki olsa da, kuru ve yumuşak topraklarda daha iyi gelişme gösterir. Kırmızımsı çiçeklenmenin ardından oluşan meyveler, olgun hallerinde yeşil ve mavi rengine dönüşürler.

Menengiç Nasıl Kullanılır?

Menengiç Nasıl Kullanılır?Menengiç bitkisinin faydalarından yararlanmak isteyen insanoğlu, bu bitkiyi birçok farklı şekilde kullanmaktadır. Lezzetli bir tada sahip olan menengiç meyvesi, kuruyemiş olarak ya da yemeklerde kullanılmaktadır. Ayrıca lezzeti ile dünyaya nam salmış olan kahvesi de, meyvelerin öğütülüp kahve halini alması ile kullanılmaktadır. Sabun üretiminde de kullanımı yaygın olan menengiç bitkisi, elde edilen yağından sabun imal edilmektedir. Kahvesinin lezzeti oldukça farklı olmasına karşın pek çok kişinin severek içtiği kahvelerden biridir. Türk kahvesine nazaran daha yumuşak tadının olması ve sağlığa olan yararlarının geniş kapsamlı olması, bu kahve türünün çokça tercih edilmesine neden olmaktadır. Menengiç kahvesi de yörelere göre farklı isimler almış olan bir kahve türüdür.

Menengiçin Faydaları Nelerdir?

Menengiçin Faydaları Nelerdir?Sağlıklı olmak adına düzenli olarak menengiç bitkisinin tüketilmesi, bu bitkinin nedenli faydalı olduğunu anlamaya yetecektir. Nefes darlığına iyi gelmesi, şiddetli öksürüğü kesmesi ve astım- bronşit gibi kronik hastalıkları iyileştirici etki göstermesi, menengiç bitkisinin akla ilk gelen faydaları arasındadır. Genel anlamda solunum yollarına faydalı olan menengiç aynı zamanda da göğsü yumuşatır. Yaraları hızlı iyileştirici etkisi ve mide ağrılarına iyi gelen yanı da, bu bitkinin öne çıkan faydaları arasındadır. İdrar söktürücü özelliği nedeniyle böbrek kumlarının rahat bir şekilde dökülmesini sağlar. Ses tellerine iyi gelmesi ve kalp rahatsızlıklarından koruyucu faydaları da, menengiç bitkisinin her halinden faydalanmayı bir gereklilik olarak görmeye neden olmaktadır.

Menengiçin Yan Etkileri Nelerdir?

Menengiçin Yan Etkileri Nelerdir?Kahvesi, sabunu ve meyvesi ile tam bir gençlik iksiri olarak nitelenen menengiç bitkisinin sağlığa herhangi bir yan etkisi mevcut değildir. Ancak bitkilerden yararlanmak için bilinçli olmak gerektiği de unutulmamalıdır. Bu nedenle menengiç bitkisi de kullanılırken, ölçülü miktarda almaya özen gösterilmelidir. Aksi halde bu bitkinin yararlı etkilerinin şiddetli bir şekilde vücutta kendini göstermesi, bazı hassas bünyeli kişilerde olumsuz sonuçlara neden olabilir. Menengiç bitkisini kahve olarak tüketmek sağlık açısından son derece faydalı olmasının yanında, sabunu da saç dökülmesi ve cilt sorunları gibi pek çok güzellik konusunda iddialı bir olumlu etkiye sahiptir.

Okur Yorumları

7 yorum
  1. Memleketimde çok olmasına rağmen yeni farkına varıp kullanmaya başladım.çok faydalı bir bitki oldugunu öğrendim tüm insanlara tavsiye ederim.Veysel ERİŞ Turhal/TOKAT

  2. Muğla yöresinde çok bulunan bir ağaç olduğunu sanıyorum. Özellikle Çiftlik köyü,Çırpı ve civar köylerin dağlarında çokça bulunabilir. Kendi akrabalarımdan biliyorum ,her evde bulunabilir.Genellikle meyve olarak tüketilir.Ben şu anda biraz atıştırıyorum. Biz genellikle ÇETİMEK deriz.İnternete çetimek yazdım bu sayfa çıktı ve ben de yukarıdaki bilgiyi paylaştım

  3. iç anadolunun güneyi, toraslarda dağ köylerinde çokca bulunur. bu bölgelerde adı çıtlık olarak bilinir. yeşil olanı kuruyemiş gibi yenilip tüketilir.

  4. tam 1 sene boyunca çektiğim doktorların yazdığı poşetlerce ilaca rağmen kurtulamadığım kronik farenjit illetinden 2 günde menengiç sayesinde kurtuldum ve Allaha şükür 5 sene oldu farenjit ten eser yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler