Hint Yağı Bitkisi (Kene Otu) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Hint Yağı Bitkisi (Kene Otu) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Halk arasında; Hint yağı çiçeği, Hint baklası, kene otu ve kene çiçeği gibi isimlerle bilinen bitki, kullanımı oldukça dikkat gerektiren bir bitkidir. Risin adı verilen zehirli madde içermesi, kontrolsüz kullanımlarda ölüme kadar götürebilir. Hakkında en doğru bilgileri öğrenerek tüketmemiz gereken Hint yağı bitkisinin faydalarını, zararlarını ve nasıl kullanıldığını bu yazımızda bir araya getirdik.

Yasemin Saygın

Bilim dünyasında Ricinus communis ismi ile bilinen Hint yağı bitkisi, şifalı bitkiler arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Anavatanı Hindistan olarak kabul edilen bitkinin yüzlerce soruna çözüm olduğu, pek çok hastalığa fayda sağladığı bilinmektedir. Ilıman iklimlerin bitki örtüsünde meydana gelen Hint yağı bitkisi, dünya piyasalarına da bu iklimlerde üretilerek satılmaktadır. Bilhassa Hindistan, Hint yağı bitkisinin bilinçli üretiminin en yoğun olduğu ülkelerden biridir.

Bu bitkiye halk arasında kene otu ve Hint baklası adı da verilmektedir. Bitkinin yağından faydalanabilmek için, en az 10 metreye kadar uzaması gerekmektedir. Sulak ve bol yağış alan iklimlerde 13-14 metreye ulaşabildiği görülmektedir. Kene otunda yeni oluşmaya başlayan tohumların toplanması ile Hint yağı elde edilmektedir. Tohumlanma mevsiminin sonuna gelinip çiçeklenme ortaya çıkarsa yağ elde etmek için geç kalınmış demektir.

[renkbox baslik="Hint (Kastor) Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/hint-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/hint-yaginin-faydalari-nelerdir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bu sebeple Hint yağı bitkisinin yetiştirilmesi hassasiyet ve tecrübe gerektirmektedir. Elde edilen yağ ve besin değeri yadsınamayacak kadar önemlidir. Bununla beraber bitki, zehirli kabul edildiği için dikkatle toplanıp kullanılmalıdır. Bitki aslında yağı ile popülerdir.

Hint Yağı Bitkisi (Kene Otu) Nedir?

İki çeneklilerden biri olan Hint yağı bitkisi Sütleğenler (Euphorbiaceae) familyasına mensuptur. Tohumlarından yağ elde edildiği için ekonomiye ciddi manada desteği olan bitki tek yıllık, değerli ağaçlar arasında kabul edilmektedir.

Halk arasında birden fazla isme sahip olan Hint yağı bitkisi en çok kene otu olarak anılmaktadır. Bunun yanında Hint baklası olarak da bilinmektedir. Henüz mucizeleri keşfedilmeden önce bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen kene otu daha sonra yavaş yavaş keşfedilmiş ve özel olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.

Hint Yağı Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Tek yıllık bitkilerden biri olan Hint yağı bitkisi tropikal iklimlerin bitkisi olduğu için uzun ve verimli bir görünüme sahiptir. Mineral bakımından zengin, ıslak topraklarda yetiştirilen bitkinin ilkbahar mevsimiyle beraber çiçek açtığı bilinmektedir.

Çiçekleri pembe, koyu kırmızı ve dikenli bir görünüme sahiptir. Tohumları ve meyveleriyle beraber salkımı andıran bitki, dışarıdan bakıldığında kene şeklinde meyveler vermektedir. Dikenli ve sert yapısı, görünümü nedeniyle halk arasında kene otu ismiyle anılmaktadır.

Tıp dünyasında kullanım yaygınlığı bulunan Hint yağının bitkisinin, günlük hayatta basit bir bitki olarak kullanılması uygun değildir. Çünkü tohumlarının içeriğinde bulunan risin (ricinin) adı verilen madde oldukça zehirlidir. Bahçelerde, peyzaj sanatının bir parçası olarak kullanılan Hint yağı bitkisi, gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Kırmızı, pembe, mor ve beyaz meyveleri ile canlı, etkileyici olan bitki aynı zamanda dikenli dokusuyla ilgi çekmektedir. Hint yağı bitkisinin anavatanı Hindistan olsa da dünyanın pek çok yerinde yetiştiği bilinmektedir. Bu yerlerden biri de Türkiye’dir.

Özellikle Akdeniz ve Ege civarında kendiliğinden ortaya çıktığı bilinen bitkinin yabani ya da özel olarak büyütülmesi mümkündür. Bolca sulandığında, mineralli ve humuslu toprak kullanıldığında Hint yağı bitkisinin kısa sürede boy attığını fark edebilirsiniz. Bunlar dışında toprağına 2 ayda bir kez muhakkak gübre ilave etmelisiniz. Sonrasında kendi kendine rahatlıkla büyüyecek, meyve verecektir.

Hint Yağı Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Tohumlarının direkt kullanımı oldukça tehlikeli olan Hint yağı bitkisinin tedbirli ve bilinçli kişilerce işlenmesi gerekmektedir. Özellikle saç bakımının bir parçası olan Hint yağını elde etmek için Hint yağı bitkisinin detaylıca kontrol edilmesi önemlidir. Ne yazık ki toplamak ve tohumlarını sıkmak pek de kolay değildir. Bu nedenle Hint yağı bitkisini toplayıp önce iğneli ve sert kabuğunu soymak gerekmektedir. Bu işlem sonrasında bitkinin ortaya çıkan tohumunun değirmen taşı sistemiyle temiz bir bez üzerinde ezilmesi gerekmektedir.

Ezilen tohumdan elde edilen harç daha sonra ısı ile damıtılarak Hint yağı olacaktır. Hint yağı bitkisinin bir diğer kullanımı da saç, kaş ve kirpik kürleridir. Naylon sanayisinden elektrik sanayisine kadar hayatın her alanında yer alan Hint yağı bitkisi tıp alanında çok kullanılır. Hazmı zor olduğu için yemek yağı olarak kullanımı pek tercih edilmez. Ayrıca boyacılıkta, mürekkep ve sabun yapımında da kullanılmaktadır.

Hint yağı bitkisini saçlarını parlatmak, güçlendirmek için tercih edenler; bitki taze olarak kullanılmalıdır. İçinde risin adı ile bilinen zehirli bir madde bulunan Hint yağı bitkisi veya kene otu dikkatle damıtılıp arındırılmalıdır. Yaprakları kaynatıldıktan sonra saçlarda kullanıldığında ışıltı veren bitki aynı zamanda saç diplerinde yeni saçların çıkmasına da yardımcı olmaktadır. Yaprakları güzelce yıkadıktan sonra az miktarda su ile güzelce kaynatın. Daha sonra saç uçlarınızı bu su ile yıkayın. Saçın daha güçlü ve sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır. Sağlıklı saçlara ulaşmanın diğer yollarını öğrenmek için tıklayın.

Hint Yağı Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Tohumları kadar yapraklarının da işe yaradığı Hint yağı bitkisi, faydalı mı yoksa zararlı mı tartışmasıyla devam gündemde kalmayı başarmaktadır. Dünya endüstrisinde kullanıcısı hızla artan bitkinin özellikle yağı talep görmektedir. Bununla beraber bitki; saç, kaş ve kirpiklerde güçlenmeye yardımcı olmaktadır. Zehirli maddesinden sıyrıldığında saçların ve kaşların güçlenmesini, kirpiklerin daha dolgun görünmesini sağlamaktadır. Hint yağı bitkisi, sanayi endüstrisinde sabun yapımında kullanılan bitkilerden biridir. İnsan cildi için oldukça şifalı kabul edilmektedir. Nem dengesini koruyan, besleyen ve bir o kadar da deri yenilenmesini sağlayan bir içeriği vardır. Halk arasında kronik kabızlık ve hemoroid tedavisinde kullanılan bitki, iyi bir işlemden geçirildikten sonra ve çok az miktarlarda kullanılmalıdır.

Hint Yağı Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

İçeriğinde bulunan risin maddesi nedeniyle tedbirli kullanılması gereken Hint yağı bitkisi, faydaları kadar riski bulunan bir bitkidir. Kullanım sonrasında ishal ve şiddetli kusmaya neden olabilen bitki önce belli dozda kullanılmalı daha sonra düzene alıştırılmalıdır. Tek seferde çok miktarda Hint yağı tüketilmesi oldukça tehlikelidir. Kontrolsüz tüketim sonrasında muhakkak mide yıkaması gerektiren bitki, zehirlenmelere en sık neden olan bitkiler arasında yer almaktadır.

Hint Yağı Bitkisi Ağız Yoluyla Tüketilir mi?

Hint yağı bitkisini herhangi bir arıtma işlemi olmadan ağız yoluyla tüketmek intihar anlamına gelecektir. Çocuklar için 3 adet Hint yağı bitkisi veya tohumu, yetişkinler içinse 10 adet bitki ya da tohumu zehirlenmeye yetecektir. Hint yağı bitkisini herhangi bir müdahale olmadan tüketen kişilerin zehirlenme belirtisi göstermesi an meselesidir.

[renkbox baslik="Çörek Otu Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/corek-otu-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://img.bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/corek-otu-yagi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir-1024x597.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bu süreçte kişinin yanında muhakkak biri bulunmalı, gerekirse kişiye aktif kömür verilmelidir. Aktif kömür, ricinin etkisini en aza indirecektir.

Hint yağı bitkisi yazımızda da anlattığımız gibi oldukça dikkat gerektiren bir bitkidir. Dünyanın en ölümcül bitkileri arasında yer alan Hint baklası veya kene otu, ancak özel işlemlerden geçtikten sonra tüketilmelidir.
Daha önce Hint yağı bitkisini kullandınız mı? Hangi faydalarını gördünüz?
Çevrenizde bu bitkiyi kullanıp da zehirlenen veya zehirlenme belirtisi görülen kişiler oldu mu?
Zararı faydasının yanında çok daha büyük olan Hint yağı bitkisini kullanmaktan korkar mısınız?
Bu bitkiden faydalanmak isteyenler için ne önerirsiniz?Okur Yorumları
  1. Bu bitki kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Çok az bir dozu bile vücutta inanılmaz yan etkiler yapar, bu nedenle hiç tavsiye etmem. Biliyorum çünkü kanser hastası yım…

  2. Kesinlikle dediğiniz gibi, bu kadar tehlikeli olan bir bitkiyi kullanmaktan korkarım ben.

  3. Hint yağı bitkisini kullanmaya başlayacağım. Bilgiler için teşekkürler.

  4. Bitkisel ürünler insan sağlığına oldukça faydalıdır. Fakat hangi ürünü nasıl kullanacağınızı bilmeniz çok önemlidir. İyi şeyler olsun derken, cildinize veya vücudunuza zarar verebilirsiniz. Kırışıklık ve çatlaklar için argan yağını şiddetle tavsiye ederim