Palamut Ağacı (Meşe Palamudu) Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Palamut Ağacı (Meşe Palamudu) Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Latince adı Quercus İthaburensis olan palamut ağacı, ülkemizde daha çok batı ve kuzeybatı kısımlarda görülmektedir. Genelde pelit ağacı veya meşe palamudu olarak bilinir. Birçok toprak yapısında yetişmeye elverişli olan palamut ağacı, ülkemizde genellikle, Marmara ve Trakya yörelerinde görülür. Şeker hastalığı gibi birçok rahatsızlıkta şifa kaynağı olan palamut ağacı hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Pelit ağacı veya meşe palamudu olarak da bilinen palamut ağacı, Kayıngiller familyasından olan bir türdür. Anadolu topraklarında doğal olarak yetişen ve 2 metre boya erişen yapıdadır. Meyvesi silindir şeklinde, tadı buruk ve kahverengi renklidir. Türkiye’de de yaygın şekilde bulunan palamut ağacı, meşe palamudu ya da pelit ağacı isimleri ile tanınmaktadır.

Marmara ve Trakya yörelerinde sıkça palamut ağacına rastlamak mümkündür. Kurak yerlerde dahi yetişmeye elverişli özelliğe sahiptir. Yaprağından ve meyvesinden pek çok alanda faydalanmak mümkündür. Özellikle palamut meyvesi boya alanında çokça kullanılmaktadır. Palamut ağacının türlerine göre meyvesinin genel görünümü de farklılık göstermektedir. Kimi uzun kimi kısa yapıda olabilmektedir.

[renkbox baslik="Bambu Ağacı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne işe yarar?" link="https://bilgihanem.com/bambu-agaci-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/bambu-agaci-nedir-ozellikleri-nelerdir-ne-ise-yarar.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yabani ve kemirgen hayvanların önemli bir gıdası olarak, içeriği ve besleyiciliği oldukça zengin bir meyvedir. Özellikle sincapların tercihi olan bu meyveler daha sonra yenmek üzere saklanıp unutulduğunda, doğal bir şekilde ağaç fidanları oluşmasını sağlar. Palamut kerestecilik sanayisinde kullanılmakla birlikte, verimli bir yakacak olarak da birçok yerde kullanılmaktadır.

Palamut Ağacı (Meşe Palamudu) Nedir?

Palamut Ağacı Nedir?Yaklaşık 5 yıl içinde palamut vermeye başlayan palamut ağacının ismi görüldüğü yörelere göre farklılık göstermektedir. Karadeniz Bölgesi'nin yağışlı ve serin olmasından dolayı bu bölgede bu ağaca rastlamak pek mümkün değildir.

Fındığa benzeyen yapısı ve kase şeklindeki yuvası yaklaşık 2 sene içinde olgunlaşmaktadır. Olgunlaşma süresi genel olarak Eylül ve Ekim aylarıdır. Ancak fazla olgunlaşan meyvelerin zamanla döküleceği ihtimali göz önünde bulundurularak Ağustos ayının gelmesi ile birlikte palamut toplanmaya başlanır.

Palamut ağacının en verimli olduğu dönemi 25 ve 30 yaşları arasındaki dönemdir. Eylül aylarında toplanan meşe palamudu özellikle kurutulup toz haline getirildiğinde birçok bitkisel ilacın içinde kullanılmaktadır.

İnsan sağlığına birçok faydası olan bu ürün hakkında bilinmesi gereken bir diğer husus ise yaprakları ve kabukları olmak üzere her kısmının şifa niteliği taşımasıdır. Çok eski zamanlardan bu yana Anadolu’da tedavi amacıyla kullanılmıştır.

Palamut Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Palamut Ağacının Özellikleri Nelerdir?Bu ağacın ismi birçok yerde palamut ağacı olarak bilinse de asıl kastedilen meşe palamududur. Meyvesi birçok hastalığın devası olan palamut ağacı, dünyanın her yerinde çok yaygın bir şekilde bulunmaktadır.

Kurak arazilerde verimli bir şekilde yetişmeye elverişli olan palamut ağacı genellikle dünyanın pek çok yerinde yetişebilmektedir. Ancak Karadeniz Bölgesi gibi sık yağış alan yerlerde büyümesi çok mümkün olmayacağı için buralarda görülmez.

Geniş yaprakları ve düz gövdesi ile oldukça geniş alanı kaplayan palamut ağacının Türkiye’de yaklaşık 30 çeşidi bilinmektedir. Bunlardan bazıları; Anadolu palamudu, boz palamut, İran palamut, kermes palamut ve kasnak palamuttur.

Ağaç türü farklı olsa da verdiği meyvelerin ortak adı palamut olarak bilinmektedir. Palamut meyvesi Ağustos - Eylül aylarında toplanmaya başlar ve güneş altında kurutma işlemi sonrasında değerlendirilmek üzere ilgili alanlara gönderilmektedir.

Palamudun kimyasal atıkları üzerine çekme özelliğinin olmasından dolayı, toplanan meyvelerin bu tür zararlı kimyasallardan uzak tutulması gerekmektedir.

Palamut Ağacının Faydaları Nelerdir?

Palamut Ağacının Faydaları Nelerdir?Hastalıkların şifası için keşfedilen palamut, pek çok hastalığın kısa sürede iyileşmesinde etkili özellik göstermektedir. Özellikle kabızlık sorununa birebir olması, çocuk ve yetişkinlerin bu sorundan kısa zamanda kurtulmalarını sağlamaktadır. Palamut mikrop ve bakterilerin yok olmasında etkilidir, bu nedenle açık yaraların dezenfekte edilmesinde palamut meyvesinden yararlanılır. Boğaz ve karaciğer iltihaplarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca mide kanaması olanların palamut ağacından faydalanmaları, kanamanın durmasını sağlayacak yöntemler arasındadır. İçeriğinin vitamin ve mineraller bakımından zengin olmasından dolayı pek çok yerde kahvesi yapılan palamut, her yaştan insan için oldukça yararlı bir içecek olarak tercih edilebilir.

Damar yollarındaki rahatsızlıkların giderilmesindeki olumlu etkisi nedeniyle hemoroid sorunu için son derece faydalıdır. (Hemoroid Nedir?) Hastalıkların iyileşmesi için kullanım şekli; isteğe göre suda kaynatıp içerek ya da kabuğunu toz haline getirerek bal ya da pekmez gibi gıdalarla karıştırılarak tüketilmesi uygundur. Cilt hastalıklarının doğal tedavisi için ise, bol suda kaynatılan palamut ile banyo yapmak egzama gibi hastalıkların vücudu terk etmesine neden olur. Kullanım alanı her geçen gün genişleyen palamudun şeker hastaları için de önerildiği bilinmektedir.

Okur Yorumları
  1. İşlem görmemiş meyvesi sağlığa zararlı olabilecek kadar çok tanen içerir. Kahvesi sadece meyve içi öğütülüp kavrularak elde ediliyorsa sindirimi bozabilir.