Kaktüs Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Dikenli bitkilerin tümüne verilen ortak isim olan kaktüs, gövdesinde su depolayan bir bitki türüdür. Birçok çeşidi bulunan kaktüsün en büyük türü çöllerde yer alır. Kimisinin yassı gövdelerinde seyrek dikenler bulunurken, kimileri daha farklı bir formda ve tamamen dikenle kaplıdırlar. Fazla suyu sevmeyen kaktüsü evde yetiştirmek için damlama usulü sulamayı kullanmalı ve her 5-6 yılda bir saksısını değiştirmelisiniz.

Kaktüs, dikenli yapısıyla bilinen genellikle çöllerde ve tropik bölgelerde yaygın olarak görülen bir bitkidir. Özel bir familyaya ait olmayan kaktüs, yaprakları ve çiçekleri diken şeklini almış bitkilerin ortak ismidir. Birçok çeşidi bulunan kaktüsün boyları 12 metreye kadar ulaşabilir. Çok fazla su ve yağış istemeyen bir yapıya sahip olan kaktüs, evlerde de rahatlıkla yetişebilir. Dikenleri bazı cinslerde zehirli olabilir. Zehirli olmasa bile kaktüs dikeni ele battığında çok can yakar ve çıkarılması zordur.

Küçük bir bitkiyken saksıda yetiştirmeye başladığınız kaktüs, iyi bir bakım sonucunda oldukça uzun ve kalın bir yapıya sahip olacaktır. Sağlıklı bir şekilde kaktüs yetiştirmek istiyorsanız aydınlık ve ışıklı bir ortamı tercih etmelisiniz.

Şeker Otu (Stevia) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm bitkiler gibi karanlıktan hoşlanmayan kaktüs, yapısı gereği de sıcak iklimlerde sıklıkla rastlanır. Ayrıca fazla sulamanız gerekmez. Bunun için damlatma yöntemini uygulayabilirsiniz. Saksıyı 5 – 6 yılda bir kez değiştirmeniz yeterli olacaktır fakat toprağını zaman zaman havalandırmalısınız.

Kaktüs Nedir?

Kaktüs, Kaktüsgiller (Cactaceae) familyasından, gövdesi dikenli bir bitkidir. Yassılaşmış gövdeleri bünyelerinde su biriktirirler. En büyük kaktüs türleri, çöllerde yetişen Saguaro kaktüs türüdür. Damlama usulü sulamayı seven kaktüsler, zamanla topraktaki tüm mineralleri tükettiğinden, yılda en az bir defa toprağa mineral ve vitamin takviyesi yapılmalıdır.

Kaktüsün Özellikleri Nelerdir?

Kaktüs, kimi botanik bilimcilere göre 20, kimilerine göre ise 100 çeşidi bulunan bir bitki familyasıdır. Bunun sebebi, kaktüsün kendine özgü bir familyası olmaması, tüm yaprakları dikene dönüşmüş bitkilerin kaktüs sayılmasından kaynaklanmaktadır. Kaktüs çeşitlerinde büyük ölçüde yaprak ve çiçek yoktur. Fakat bazı çeşitleri geceleri çiçek açmaktadır. Fazla yağış olmayan ve sıcak bölgelerde yetişmesi sebebiyle tropik bir bitkidir. Evde beslenen kaktüsler dahi, gövdelerinde oldukça su biriktirdikleri için fazla sulanmaya ihtiyaç duymazlar ve güneşi severler. Sıcağı seven yapıları sebebiyle evde beslenen kaktüsler, kış şartlarında dışarıda bırakılmamalıdır. Soğuk ve karanlık ortamları sevmeyen kaktüs, bu şartlarda sağlıklı büyümeyecek, büyük ihtimalle ölecektir.

Kaktüsün Çeşitleri Nelerdir?

Kaktüs çeşitlerinin sayısı net değildir. Fakat ılıman ve soğuk iklim kaktüsleri olarak iki grupta incelenebilir. Ilıman iklim kaktüsleri, sıfıra yakın derecedeki sıcaklığa kısa bir süre dayanıklılık gösterir. Fakat ılıman iklim kaktüsleri için en uygun sıcaklık beş derece ve üstüdür. Bu tür bir kaktüsün evde yetişebilmesi için yaz aylarında balkon uygun olsa da, kış şartlarında içeri alınmalıdır.

Soğuk iklim kaktüsleri, çok nadir görülen kaktüslerdir. Eksi 15 derece sıcaklığa kadar dayanıklılık gösterirler. Sedum familyasında yer alan bu kaktüslerin çoğu küçük yapılıdır. Soğuk havalara dayanıklı olsalar da kendilerini ayazdan koruyacak bir kar örtüsü veya kuru ortamlarda bunu sağlayabilirler.

İlginizi Çekebilir: Huş Ağacı Nedir?

Işığa duyarlı bitkiler familyasında da yer alan kaktüs çeşitleri bulunmaktadır. Bunların çiçek açabilmesi için günde 12 saatten az gün ışığı görmelidir. Yapay ışıklar bu bitkilerin yetişmesini bozabilir. Az kullanılan ve yapay ışık kullanılmayan odalar tercih edilebilir. Çöllerde ve sıcak iklimlerde görülen kaktüslerin çoğu güneşi severler. Güneşi seven bir kaktüsün 16 derecenin altına düşmeyen bir ortamda ve bol güneş ışığında büyütülmesi gerekir. Bunun yanı sıra kavurucu sıcaklarda dikkatli olunmalı, doğrudan güneşe maruz bırakılmamalı ve gölgeleme yapılmalıdır.

Kaktüsün Bakımı Nasıl Yapılır?

Sıcak bölgeleri seven kaktüsleri evlerde direkt güneş ışığı alan bir balkon veya camın önünde yetiştirebilirsiniz. Hava akımlarından kolaylıkla etkilenen bir yapıya sahip olan kaktüs, hava akımlarından korunmalıdır. Her bitki bulunduğu topraktaki vitamin ve mineralleri türetir. Bu nedenle kaktüs yetiştirirken dönem dönem mineral takviyesi yapılmalıdır. 5 – 6 yılda bir saksı değiştirilmelidir. Yetişme döneminde sıcak bölgeleri seven kaktüsler gelişim sürecinde ise soğuğa ihtiyaç duyarlar. Soğuk ve güneşsiz havalarda kaktüs sulanmamalıdır.

Sulandığında toprağın her kısmının eşit ıslanmasını sağlayın ve bol su kullanın. Ayrıca toprağın sadece üstü değil içi de kuruduğunda sulamayı tercih edin. Saksı altında su varsa sulamadan önce bu suyu boşaltın. Kaktüs, evlerde sıklıkla tercih edilen bir bitki değildir. Fakat son dönemlerde radyasyondan koruduğu yönündeki bilgiler nedeniyle evlerde özellikle radyasyon yayan cihazların yanına kaktüs koymak yaygınlaştı. (Bakınız: Radyasyon Nedir?) Her ne kadar bu bilgi halk arasında hızla yayılıp doğru kabul edilse de bunun için yapılmış yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Okur Yorumları

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir