DASH Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

DASH Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

DASH diyeti hipertansiyon hastalarında tansiyonu dengede tutmak için uygulanmaktadır. Amaç sodyum alımını en aza indirmek ve aynı zamanda kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır. DASH diyeti hakkında ayrıntılı bilgiye ve DASH diyeti örnek diyet listesine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Banu Özekmekçi

Önemli sağlık sorunlarından biri olan hipertansiyonu dengelemek amacıyla yapılan diyete DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) diyeti denmektedir. Bu diyete yönelik yapılan araştırmalar, hipertansiyonu olup da bu diyeti yapanların iki hafta içinde fayda elde ettikleri olumlu sonucu ortaya koymuştur. Bu diyetin temel amacı sodyum alım miktarını en aza düşürerek yüksek tansiyonun düşürülmesini sağlamaktır.

DASH diyeti Avrupa Ulusal Sağlık Kurumu tarafından da destek gören bir beslenme şeklidir. 14 gün uygulanması gereken diyet ile hipertansiyon düşmekte ve bu sayede kilo verimi mümkün hale gelmektedir. Sıklıkla uygulanan diyet programları arasında en sağlıklı özelliğe sahip olduğu vurgulanan DASH diyetinde sodyum ve türevlerinin kullanımını azaltmak kilo vermedeki başarıyı doğrudan etkilemektedir.

[renkbox baslik="Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/dukan-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/dukan-diyeti-nedir-nasil-yapilir-faydalari-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

DASH diyeti zayıflama amacı içinde olanların yerine sağlıklı beslenmeyi amaç edinen insanlar için uygun özelliklere sahip bir diyettir. Çünkü diyet sırasında sebze ve meyve ağırlıklı, vitamin ve minerallerden zengin şekilde kullanılarak sağlıklı beslenme ve kilo vermeyi de beraberinde getirmektedir.

DASH Diyeti Nedir?

DASH Diyeti Nedir?

Hipertansiyonun önüne geçmek amacıyla tuzdan ve yüksek kaloriden uzak sağlıklı beslenme şekline DASH diyeti adı verilmektedir. Son yıllarda oldukça popüler bir hal alan diyet programı aynı zamanda en sağlıklı diyet özelliği ile de pek çok kişinin ilgisini çekmiştir.

Yağ ve kolesterol oranı düşük yiyecekler DASH diyetinin temelini oluşturmaktadır. Ayrıca kırmızı et tüketim miktarının da düşürülmesi ile vücuttaki olması gereken doymuş yağ oranına inilmesi hipertansiyonun normal değerlere ulaşmasını sağlamaktadır.

DASH Diyeti Nasıl Yapılır?

DASH Diyeti Nasıl Yapılır?

Hipertansiyon hastaları için en ideal diyet seçeneklerinden biri olan DASH diyeti genel olarak üç ana, üç ara öğün olarak uygulanması gereken bir beslenme programını içermektedir. Kalorisi düşük yiyeceklerle yapılması önerilen diyet, mutlaka uzman diyetisyen önerisi sonrasında başlanması gereken bir diyettir. Öğle ve akşam öğünlerde sebze yemekleri ağırlıklı olmak üzere haşlanmış tavuk da yer alabilmektedir. Ancak tercih edilen tavuğun derisiz ve yağsız kısımlarından tercih edilmelidir.

DASH Diyetinin Kuralları Nelerdir?

DASH Diyetinin Kuralları Nelerdir?

Her hipertansiyon hastasının hayatında mutlaka yer vermesi gereken DASH diyetinde kalori ve porsiyonların ölçüsünün küçük olması, olmazsa olmazlardan biridir. Süt ve süt ürünlerinin ağırlıklı olduğu bu diyette yağsız ürünler tercih edilmelidir. Yine sebze ve meyve tüketimi üst düzey olmalıdır. Potasyum ve magnezyum içeren tahıllara öğünlerde sıkça yer verilmelidir.

Şeker ve şeker içeren besinlerden özenle uzak durulmalıdır ya da olabildiğince azaltılmalıdır. 14 gün sürecek olan diyet programında hayvansal yağların tüketimi oldukça az olmalıdır. En önemlisi ise diyet boyunca sodyum tüketimi neredeyse sıfıra indirilmelidir.

DASH Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

DASH Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bütün diyet programlarında olduğu gibi DASH diyetindeki vazgeçilmez kurallara uyarak hem sağlıklı olmak hem de kilo vermek mümkün olacaktır. Tamamen düşük kalorili beslenmeye dayanan bu diyet şeklinde seçilen yiyeceklerin kalorisinin az özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Porsiyonlar mutlaka küçültülmelidir. Beslenme programında yer alan yiyeceklerin büyük kısmı sebze ve meyvelerden oluşmalıdır.

Sodyum iyot tuz kullanımı azaltılırken, günlük tuz ihtiyacı için kaya tuzu tercih edilebilir. Lif ve posa bakımından içeriği zengin olan meyve ve sebzeler tercih edilmelidir. Hipertansiyon sorununu dengede tutabilmek için kırmızı et yerine fosfor açısından zengin olan balık tercih edilmelidir. Bu sayede yüksek tansiyonun zamanla düzene girmesi ve beraberinde sağlıklı beslenmek söz konusu olacaktır.

Beslenme şeklini büyük ölçüde değiştiren DASH diyeti, pek çok kişinin uygulamakta güçlük çekebileceği niteliktedir. Ancak önceliği sağlıklı beslenme olan kişilerin kısa zamanda adapte olabilecekleri hatta diyet sonrasında bile aynı şekilde beslenmeye devam edebilecekleri bir diyet programıdır.

DASH Diyeti Kimler İçin Uygundur?

DASH Diyeti Kimler İçin Uygundur?

Hipertansiyon hastalarının doğru yiyecekleri seçerek dengeli ve kaliteli beslenmelerine yönelik olan DASH diyeti, genel anlamda sadece tansiyon sorunu olanlar için ideal bir diyet şeklidir. Kan basıncının düşmesini sağlayan beslenme şekli sayesinde kilo vermek de mümkün hale gelmektedir.

[renkbox baslik="Akdeniz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/akdeniz-diyeti-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/akdeniz-diyeti-faydalari-yapilisi-960x560.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Günlük 2000 kalori alımına izin veren DASH diyeti aslına bakıldığında kilo vermeye yönelik olan pek çok diyet ile benzer özelliklere sahiptir. Bu sebeple hipertansiyon sorununa karşı önlem almak isteyen kişilerinde gönül rahatlığı ile uygulayabilecekleri bir diyettir. Ancak yine de diyete başlamadan önce doktor kontrolünde olmaya özen göstermek faydalı olacaktır.

Örnek DASH Diyeti Listesi

Örnek DASH Diyeti Listesi

DASH diyetinin genel özelliklerinden, nasıl uygulandığından ve faydalarından bahsettikten sonra şimdi de örnek bir listeyle bu diyet  türünü daha iyi anlamaya çalışalım. Siz bu listenin içeriğini aynı özellikteki başka besinlerle de zenginleştirebilirsiniz.

Sabah

 • Bir bardak taze sıkılmış portakal suyu
 • Bir adet muz
 • Bir bardak yağsız süt
 • Bir çorba kaşığı kahvaltılık gevrek
 • Bir dilim kepek ekmeği
 • İstenen miktarda domates, salatalık ve biber

Öğle

 • Tavuk göğsünden ve mevsim yeşilliklerinden yapılmış salata
 • Bir porsiyon çiğ sebze
 • Bir kase yağsız yoğurt
 • Bir dilim kepek ekmeği
 • Bir adet elma

Akşam

 • Bir adet ızgara balık
 • Dört yemek kaşığı kadar esmer pilav
 • Haşlanmış sebze
 • Bir dilim kepek ekmeği
 • 2 dilim kavun
 • Ispanak ve semizotu bulunan domatesli ve biberli salata

Ara öğünlerde

Taze meyve, kuru yemiş ya da kuru meyvelerden olan tercihler kan şekerinin düşmesini de önleyecektir.

DASH diyeti hipertansiyon hastalarının, tansiyonlarını dengelemek ve kilo vermeyi kolaylaştıracak türden ilaç gibi bir diyettir.
Siz DASH diyeti uygulayarak hastalığınızı iyileştirici yönde bir etki gördünüz mü?
DASH diyeti uygularken herhangi bir yan etki gözlemlediniz mi?
DASH diyeti kilo vermenize yardımcı oldu mu?
DASH diyeti yaparken gün içinde kendinizi nasıl hissettiniz?Okur Yorumları
 1. DASH diyetini hiç uygulamadım. Ama kilo kontrolü için bu diyet türünü de deneyeceğim. Ayrıca en altta ki video anlatımı çok iyi olmuş teşekkürler.

 2. Böyle bir diyetin varlığını ilk kez duyuyorum sayenizde. Diyet deninhce aklımıza hep zayıflamak gelir ama bu bambaşka bir şeymiş.