Hiç kuşkusuz zor ve inatçı lekeler hepimizin canını sıkmaktadır. Günlük hayatta bu lekelerle öyle ya da böyle tanışmak zorunda kalıyoruz. Örneğin mürekkep lekesi, çimen lekesi, zift lekesi bunlardan bazıları... Çıkmak istemeyen lekelerin en popüler olanlarından biri de pas lekesidir. Yazımızda pas lekesini çıkarmaya yarayacak bazı pratik bilgilere yer verilmiştir. Ev hanımlarının işini kolaylaştıracağını umut ediyoruz.

Yasemin Saygın

Kıyafetlerde ya da herhangi bir zemin üzerinde bulunan bazı lekelerin çıkması oldukça zor olabilir. Aslında bazı püf noktalar bilindikten sonra, doğal yöntemlerle bile lekelerin çıkması muhtemeldir. Çimen lekesi, mürekkep lekesi gibi zorlu lekelerden biri de pas lekesidir. Bu da tıpkı diğerleri gibi bazı püf noktaların bilinmesi ve uygulanması halinde, sanıldığı kadar zor bir leke değildir.

Metal eşyaların zamanla bulundukları kumaşa ya da zemine bıraktıkları pas lekesinin çıkma zorluğu, lekenin oluşma süresi ile de ilgilidir. Uzun süre beklemiş olan pas lekesinin çıkması daha zordur. Bu nedenle pas lekesi fark edildiği anda hemen temizlenmelidir.

[renkbox baslik="Çaydanlıkta Oluşan Kireç Nasıl Temizlenir?" link="https://bilgihanem.com/caydanlikta-olusan-kirec-nasil-temizlenir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/caydanlik-olusan-kirec-nasil-temizlenir.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Pas lekesini çıkarmak için etkili kimyasal temizleyicilerden yardım alınsa da, en etkili temizliği doğal çözüm yollarında da bulmak mümkündür. Bu yollardan biri olan limon, koltuk gibi kumaş yüzeylerden pas lekesini çıkarmak için etkisi denenmiş yöntemlerden biridir.

Pas Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Pas Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?Pas lekesi tam anlamıyla temizlenmediğinde oldukça hoş olmayan bir görüntü oluşturmaktadır. Bulunduğu yerden temizlense de, tam olarak çıkmayan pas lekesi sararmış bir görüntü oluşturmaktadır. Genellikle banyo gibi ıslak yerlerde olan pas lekesi musluk kenarlarında daha çok rastlanılan bir lekedir. Fayans ve mermer gibi yüzeylerden pas lekesini çıkarmak için etkili iki malzeme tuz ve limondur. Pas lekesinin üzerine limon ve tuz karışımı dökülüp bir süre bekledikten sonra ovarak durulamak pas lekesinden eser bırakmayacaktır. Pas lekesinin çıkmasında asit içeren kimyasal temizleyiciler etkili olsa da, asidin zarar vereceği kumaş yüzeylerde limon ve tuz karışımı lekeyi çıkarmak için yeterli bir uygulama olacaktır.

Pas Lekesi Çıkarılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pas Lekesi Çıkarılırken Nelere Dikkat Edilmeli?Pas lekesi temizliğinde lekenin nasıl bir yüzeyde olduğuna dikkat etmek gerekir. Hassas kumaşlarda bulunan pas lekesi, lekeyi temizlemek isterken kumaşın zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle kimyasallar yerine, limon, tuz ve sirke gibi zararsız temizlik yöntemleri ile hassas kumaşlardaki pas lekesine müdahale etmek gerekir. Pas lekesi tutan önemli yüzeylerde biri olan ütü tabanı için ise, erimiş mum ile lekenin temizlenmesi gerekir. Bez üzerine sürülen mum ile ütü tabanı ovularak pas lekesi kolaylıkla çıkarılabilir. Pas lekesine çeşitli yöntemlerle ilk müdahale yapıldıktan sonra, kumaş ya da yüzeyler soğuk suyla yıkanmalıdır. Limon suyu pas lekesi için en etkili temizleme teknikleri arasındadır.

Metal Eşyalardan Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Metal Eşyalardan Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır?Su ile teması olan metal eşyaların zamanla pas tutması olası bir durumdur. Özellikle metal ütü tabanı ve musluk kenarları gibi bölgeler sıkça temizlense de, metalin aşınmaya başlamasıyla pas tutması kolaylaşmaktadır. Bu noktada mutfaktaki en doğal temizleyicilerden biri olan sirke, metal yüzeylerdeki pas lekesini çıkarmak için birebirdir. Sirke hakkında merak ettiğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz. Sirkeyi direkt paslı yüzeye sürerek ya da sirkeli su ile bez yardımıyla ovarak pas lekesinden kurtulmak mümkündür. Çizmeden pas lekesini metal eşyalardan çıkaracak diğer bir yöntem ise karbonattır. Nemli bir bez ve karbonat ile paslı yüzeyler ovulduğunda pas lekesi kolayca çıkacaktır.

Halıdaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?Pas lekesinin çıkması zor olan yüzeylerden biri de halılardır. Halıda bulunan pas lekesini çıkarmak için, koyu pas rengini öncelikle açmakla işe başlamak gerekir. Bunun için sert bir kart ile pas lekesinin üzerine bastırarak lekenin çıkması kolaylaştırılabilir. Ayrıca halıdaki pas lekesini çıkarmak için karbonatlı su ile halıyı silmek de büyük ölçüde etki gösterecektir. Halı ve koltuk kumaşı gibi yüzeylerden pas lekesinin çıkması diğer sert yüzeylere göre daha zor olsa da, kumaşı tahrip etmeden lekenin çıkması için doğal yöntemlerden şaşmamak gerekir.

Okur Yorumları