Saç Kaynağı (Kaynak Saç) Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Gün geçmiyor ki kadınların güzelleşmeleri ve kendilerini iyi hissetmeleri için bir kolaylık çıkmasın. Bunlardan biri de saç kaynağı uygulaması. Çok yavaş uzayan saçlarınız var ama siz uzun saçlarınız olsun istiyorsunuz. İşte saç kaynağı hemen imdadınıza yetişiyor. Doğru tekniklerle yaptıracağınız kaynak saç sayesinde istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

Günümüzde kadınların sık olarak kullandığı kaynak saçlar, kısa saçların uzun ve gür görünmesine yarayan, birçok farklı şekilde yapılabilen uygulamalardır. Kullanışlı olup olmadıkları ise tartışılır. Titiz olan ve saç bakımına özen gösteren kişilerin kullanması oldukça zordur. Yaptırmaya karar vermeden önce iyi düşünmekte yarar var. Sonrasında vazgeçtiğinizde de zor bir süreç sizi bekliyor olacaktır.

Söze her ne kadar olumsuz yönleriyle başlasak da, saç kaynakları oldukça kullanışlı, kadınların bir çok yönden işine yarayan uygulamalardır. Örneğin saçlarınızı kestirdiniz ve pişman oldunuz. E bir de yavaş uzayan bir saçınız varsa işiniz daha da zor. Saçlarınızın eski haline gelmesi için aylarca beklemeniz gerekecek. İşte saç kaynağı uygulamaları tam da bu noktada işinizi kolaylaştırıyor. Güvendiğiniz bir kuaföre, doğru tekniklerle yaptıracağınız saç kaynağı sayesinde, saçlarınız eski uzun ve havalı haline dönüşebilir.

Bunun yanında bazı kadınların yapı itibariyle saçları çok seyrek olabiliyor. Saç aralarına atılan kaynaklar sayesinde saçlar olduğundan çok daha sık ve gür bir görünüm kazanabilmektedir. Bunda da yine önemli olan püf nokta işinin ehli birine yaptırmak ve saçlarınıza doğal bir görünüm vermektir.

Saç Kaynağı (Kaynak Saç) Nedir?

Saç Kaynağı (Kaynak Saç) Nedir?Daha önceden uzun saçlara sahip olan kişilerin kestirmiş olduğu saçları, uzatmak isteyen ya da saçlarının dolgun görünmesini isteyen kişilere ilave etme işlemidir. Ancak günümüzde bu şekilde doğal saç bulmak oldukça zor hale gelmiştir. Karşımıza sık sık yapay saçlar çıkmaktadır. Kuaförlere göre kaynaklar sadece saç uzatmak için yapılmıyor. Saçları kısa olan kadınların, saçları uzayana kadar geçecek süreyi rahatlıkla atlatmasına yardımcı oluyor. Saçın boyanması esnasında yaşanan aksilikler ya da yanlış kesimler sonucu saçlarının kısalmasına maruz kalmış kadınlar için aslında önemli bir kurtarıcıdır.

Saç Kaynağı Nasıl Yapılır?

Saç Kaynağı Nasıl Yapılır?Saç kaynağı yaptırmaya karar verdiyseniz, öncelikle alanında uzman bir kuaföre veya saç bakım uzmanına danışarak, saçlarınızın bu işlem için uygun olup olmadığını sormalısınız. Çünkü bazı saçlar yapı itibariyle çok ince telli veya kırılgan olabiliyor. Bunun yanında çok sık saç boyatan biriyseniz saçlarınızda kopmalar ve yıpranmalar meydana gelmiştir. Bu tür zayıf saçlara kaynak uygulaması asla önerilmektedir.

Tavsiye İçerik: Sağlıklı Saçlar Nasıl Elde Edilir?

Saçlarınızın kaynak işlemi için uygun olduğunu öğrendikten sonra, birkaç farklı yöntemden sizin için uygun olanı seçiyorsunuz. Gelelim bu işlemlerin nasıl yapıldığına… Saç kaynağı, saç diplerinin 0.7 cm veya 1 cm kadar uzağından başlanmalıdır. Saç uzadıkça bu bağlantı noktası da saç diplerinden uzaklaşacağından, düzenli olarak takip edilmelidir. Aksi takdirde kaynağın yapıldığı bağlantı noktaları saçların ortalarına kadar iner ve bu da çok çirkin bir görüntüye sebep olur. Saçlarınızın uzama hızına göre 6-8 ay aralıklarla saç kaynağı sökülüp, yeniden diplere ideal mesafede uygulanmalıdır.

Saç Kaynağı Çeşitleri Nelerdir?

Saç Kaynağı Çeşitleri Nelerdir?Ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen kaynak keratin kaynak ve boncuk kaynak diye bilinen halka kaynaktır. Tüm dünyada uygulanan 5 adet saç kaynağı türü bulunuyor. Bunlar;

  • Silikon Kaynak: İnşa işlemlerinde cam malzemelerin yapıştırılması amacıyla kullanılan silikon madde, saç için kullanılmak üzere uyarlanmıştır. Saç uçları, saçın derisine yarım santim mesafe bırakılarak uygulanır.
  • Halkalı (Boncuk) Kaynak: Dünyada en çok uygulanan ve oldukça pratik olan bir türdür. Çok hızlı uygulanır ve halk arasında boncuk kaynak olarak da bilinir.
  • Poliüretan Kaynak: Çabuk yapılan ve geniş tutamlar halinde uygulanan bu tür dünyada ve ülkemizde pek tutulmamıştır. Uygulaması çabuktur ama kullanımı süresi az ve oldukça zordur.
  • Keratin (Mikro) Kaynak: Saçın yapısına en uygun çeşittir. Bunun nedeni keratinin saçta doğal olarak bulunmasıdır. Hem sağlam hem kullanışı bir kaynak türüdür. En çok önerilen kaynak saç tekniğidir.
  • Tres Kaynak: Güney Amerika civarında sık olarak kullanılan bir kaynak çeşididir. Tres kaynak, örgülü kaynaktır. Saç diplerine uygulanan bir örgüye dikilmiş saç tutamları yine dikilerek kullanılır. Bu türdeki kaynak, en fazla 10 gün gibi çok kısa süre kullanılabilir.

Saç Kaynağının Zararları Nelerdir?

Saç Kaynağının Zararları Nelerdir?Saça uygulaması esnasında ciddi hasarlar veren bir işlemdir. Saçın kırılmasına hatta dökülerek kelleşmeye kadar gidebilen ciddi sorunlara neden olabilir. Kendinize farklı bir model kullanarak; tarz yakalamak varken neden saçın zarar göreceği bu uygulamayı yaptırasınız. Uzun saçın zaten bakımı zordur ama kaynak yapılmış ve uzun olan saçın bakımı daha da zordur. Saça kaynak yaptırdıktan sonra vaktinizin büyük kısmını kuaförlerde bakım yaptırarak geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Saça kaynak yaptırmak tüm bu nedenlerin dışında pahalı da olan bir işlemdir. Kaliteli ve gerçekten doğal saçlar istiyorsanız; ciddi bütçeler ayırmanız gereklidir. Ardından bakımı için ödenen para da bu durumun ekstrasıdır. Üstelik sağlıklı saçlar istiyorsanız; bakım konusunda ucuza kaçmanız imkansızdır.

Saça yapılan kaynak herkeste aynı şekilde durmaz ve herkese de yakışmaz. Bu nedenle büyük paralar verip pişman olmak yerine öncelikle kendi saçınızı uzatarak uzun saçı deneyebilir; hoşunuza gitmemesi durumunda da kestirebilirsiniz. Beğendiyseniz saçınızı uzatmaya dilediğiniz gibi devam edebilirsiniz. Saça uygulanan kaynak düşünüldüğü gibi gizli kalmıyor. Kaynağın yapıldığı noktada kaynağın kendisini gösteren belirtiler dışarıdan bakıldığında rahatlıkla görünmektedir. Kesinlikle doğal durmadığı biliniyor. Kaynak saçlar düşünüldüğü kadar sağlam olmaya da bilir. Bazen dışarıda koptuğu görülmüştür. Bu şekilde bir duruma maruz kaldığınızda bulunduğunuz ortamda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Okur Yorumları

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler