Patates kızartmaları hemen her yaştan insanın vazgeçemediği ve keyifle yediği bir lezzettir. Patates, köfte gibi gıdaların daha az yağ çekerek kızarması için fritözler tercih edilir. Ancak biriken yağ kalıntıları inatçı kirlerin oluşmasına sebep olur. Bu kirler öyle ciddi boyutlara ulaşır ki, fritözünüzü bir daha kullanmamayı bile düşünebilirsiniz. İşte fritözün temizliği konusunda, işinizi kolaylaştıracak birkaç püf nokta...

Yasemin Saygın

Kimse kızarmış yiyeceklerin harika bir lezzet olduğunu inkar edemez. Derin fritözler, güçlük çekmeden arzu ettiğiniz bu harika tadı verirler. Yağ uzunca bir süre kullanılabilmesine rağmen, fritözünüze periyodik bakım uygulamanız gerekecektir.

Bu temizlik, yiyeceklerin lezzetini etkileyebilecek herhangi bir birikimi ve tortuları giderir. Biriken yağ zaman içinde katranımsı bir kıvama dönüşür ve fritözün tüm iç ve dış yüzeylerine yapışır. Bu nedenle yağ her yeri kaplamadan önce temizliğini yapmak son derece önemlidir. Temizlik biraz zaman alır, ancak yapmak zor değildir.

[renkbox baslik="Shaggy Halı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Temizlenir?" link="https://bilgihanem.com/shaggy-hali-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/11/shaggy-hali-temizligi-hakkinda-bilgi.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Fritözünüzün teflon kaplı olup olmaması ya da metal olması temizlik metodunu değiştirecektir. Elektrikli aletlerde yaşanan en önemli sorun ıslakken çalıştırılmasıdır. Bu yüzden fritöz ve diğer tüm elektrikli eşyalarını temizleyip, gerekli parçalarını yıkadıktan sonra, iyice kuruduğuna emin olmadan çalıştırmayın.

Fritöz Yağ Çözücüler ile Nasıl Temizlenir?

Yağ çözücüler özellikle fritöz gibi sürekli yağın kullanıldığı alanları temizlemek için son derece etkilidir. Fritözünüzü yarısına kadar su ile doldurup içine yağ çözücü koyarak kaynattığınızda, yağlardan büyük ölçüde arınacaktır. Yağ çözücüye ek olarak, metal liflerin üzerine bir miktar limon damlatıp ovarsanız, geride kalan yağlardan da kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Limonun diğer faydaları için tıklayın.

Fritöz Fırın Temizleyiciler ile Nasıl Temizlenir?

Fazlasıyla kirli fritözlerde, fırın temizleyiciler son derece etkili sonuçlar verebilirler. Bununla birlikte, bu güçlü kimyasalları fritöz içerisinde kullanırken bir hayli dikkatli olmak gerekir. Çünkü yüksek seviyeli kimyasallar su ile tek seferde arınmayabilir. Bu nedenle fritözünüzü yeniden kullanmadan önce iyice temizlendiğinden ve yağın içine kimyasalların karışmadığından emin olmanız gerekir.

Fritöz Sirke ile Nasıl Temizlenir?

Sirke, yapışkan artıkların giderilmesi için su ile birlikte kullanılabilen bir katkı maddesidir. Sıcak su ile sirkeyi karıştırın ve yağlı yüzeylere uygulayın. Burada dikkat etmeniz gereken asıl nokta fritözün içinde herhangi bir tortunun bulunmaması gerektiğidir. Kaynar suyun içine bir miktar sirke ekleyerek yumuşak bir bez ile fritözünüzün etrafındaki yağları temizleyebilirsiniz. Sirkenin diğer faydaları için tıklayın.

Fritöz Karbonat ile Nasıl Temizlenir?

Karbonat, yağlı aletlerin temizliğinde en sık başvurulan materyallerden bir tanesidir. Aslında bu temizleme yöntemi ve adımları tüm fritöz temizleme işlemlerinizde kullanabilirsiniz. Karbonat yerine deterjan ve sirke de kullanabilirsiniz. Karbonat ile temizlik yapmak için bazı şeylere ihtiyacınız olacaktır. Gerekli malzemeler; Çözünür bulaşık deterjanı, su, karbonat, plastik fırça (teflon kaplı fritözler için), sabunlu metal tel (metal fritözler için), atık yağı dökmek için bir kap ve yumuşak bez veya havlular. Aslında ovma teli fritöz temizliğinde çok sık tercih edilen bir yöntem değildir. Çünkü teflon, seramik veya metal fark etmeksizin, tel ile ovduğunuz zemin illa ki zarar görecektir. Karbonatı tel ile ovma yöntemini, sadece aşırı kirli, yağın katman haline dönüşmüş fritözlerin temizliğinde tercih etmelisiniz. Karbonatın diğer faydaları için tıklayın.

Fritöz Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Fritöz temizliği yaparken pek çok kimyasal ve doğal temizleyici kullanabilirsiniz. En etkili olan doğal yöntemler, sirke, limon ve karbonattır. Ayrıca içme sodası ile de yapışan kirleri kabartabilirsiniz. Fritözünüzü temizlerken tüm yöntemler için aynı yolları izleyebilirsiniz. Bir fritözü temizlerken ilerlemeniz gereken aşamalar ve bilmeniz gereken bazı püf noktalar ise şunlardır;

 • Fritözü kapatın ve yağı tamamen soğumaya bırakın.
 • Yağ soğuduğunda, yağı bir kavanoza boşaltın (eğer yeniden kullanacaksanız) veya düzgün bir şekilde atın.
 • Mümkün olduğunca yanlardan kazıyarak yapışan tortuyu sıyırmak için teli veya fırçayı kullanın. Çıkarılan pisliği atın.
 • Ardından fritözü suyla doldurun. Yağ ile doldururken yaptığınız seviyeye kadar olması yeterli.
 • Az miktarda bulaşık deterjanını suya ekleyin ve köpürtün.
 • Fritözü açın ve su kaynayıncaya kadar bekleyin.
 • Su ve deterjanın fritözde birkaç dakika kaynatılmasına izin verin. Bu, fritözün kenarlarında yapışmış olan yağı gevşetmek ve çıkarmak için yardımcı olacaktır.
 • Fritözü kapatın ve suyun soğumasına izin verin.
 • Suyu boşaltın ve bir sünger, bez veya kağıt havluyla içeriyi silin. Mümkün olduğunca yanlardan yağı almaya çalışın.
 • Bir kaba su ve bulaşık deterjanı doldurun. Bu karışımı temizleyiciyi nemlendirmek için kullanın ve fritöz içerisindeki kalan yağı temizleyin.
 • Temiz suyla tamamen durulayın.
 • Bir karışım yapmak için az miktarda su ile karbonatı karıştırın.
 • Karbonatlı karışımı, fritözün kalıntılarının bulunduğu veya yapışkan artıkların bulunduğu yüzeye sürtün.
 • Yapışmayı dairesel hareketle ovmak için bir sünger veya bez kullanın. Yapışkan lekeler çıkana kadar devam edin.
 • Temiz su ile tekrar durulayın.
 • Yumuşak bir havluyla kurutmadan önce tüm temizleme ürünlerinin çıkarıldığından emin olun.
 • Fritözün herhangi bir kısmı ıslanırsa, kullanmadan önce tamamen kurumalarını bekleyin.
Okur Yorumları