Çocuklar parkta veya bahçede oynarken muhakkak kıyafetlerini kirletir, kalıcı lekeler bırakırlar. Bu lekelerin bir kısmı çok az bir uğraşla çıkarken, bazıları öyle inatçıdır ki, ne yaparsanız yapın bir türlü çıkmazlar. Annelerin hiç de hoşlanmadığı lekelerden biri de çimen yani yeşil ot lekesidir. Çimen lekesini çıkarmanın en kolay ve pratik yöntemlerini sizler için bir araya getirdik.

Yasemin Saygın

Çocukların yeşil alanlarla aralarının iyi olmalarına müsaade etmek, çocukların oldukça mutlu olmalarına neden olsa da, çimen lekesi gibi zorlu lekeler, çoğu kadının kabusu niteliğinde olan lekeler arasındadır.

Ancak pek çok leke için zorlu leke yakıştırması yapılsa da, işini bilen kadınlar için hiçbir lekenin çıkması zor değildir. Bu noktada çimen lekesinin ne tür bir kumaşta olduğunu bilerek temizlik yöntemini belirlemek gerekir.

[renkbox baslik="Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?" link="https://bilgihanem.com/oje-lekesi-nasil-cikarilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/oje-lekesi-nasil-cikarilir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Söz konusu çimen lekesi bulaşmış olan pamuklu kumaştan bir kıyafet ise, bu durumda çimen lekesinin çıkması biraz zorlasa da, tertemiz olması imkansız değildir. Çimen lekesinin kolayca çıkması için öncelikle lekenin beklemeden temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde az da olsa kumaşın üzerinde kahverengiye yakın bir iz kalacaktır. Çimen lekesi olan kıyafeti çamaşır makinesinde yıkarken mutlaka ön yıkama işlemi yaptırılmalı ve bu işlem beyaz sirke ile yapılmalıdır.

Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?Çimen lekesi yapı itibariyle, kumaş türlerine çok çabuk işleyen özelliğe sahiptir. Çimen lekesinin çıkmasında etkili olan alkol ve oksijenli su, deterjandan önce çimen lekesine müdahale edilebilir. Bu malzemeler sayesinde lekenin çıkması için çok fazla çitilemeye gerek kalmadan çimen lekesi çıkacaktır. Bu sayede kıyafetlerin bu lekeden dolayı yıpranması önlenmiş olur. Beyaz renkli kıyafetlerdeki çimen lekesini çıkarmak için çamaşır suları etkili bir çıkarıcı olsa da, renkli kıyafetlerin rengini solduracağı için, leke çıkarmada etkili bir sıvı deterjan çimen lekesinin üzerine dökülerek bir süre bekletilmelidir.

Çimen Lekesini Çıkarmanın Doğal Yolları Nelerdir?

Çimen Lekesini Çıkarmanın Doğal Yolları Nelerdir?Çimen lekesi bazen en sevilen kıyafetlere bulaştığında, temizliği gözlerde daha da büyümektedir. Bu noktada çimen lekesinin daha fazla yayılacağı düşüncesi ile kimyasal deterjan kullanmayı pek çok kişi tercih etmez. Bunun için, doğal temizleyici niteliğinde olan limon suyu, sıcak su ile karıştırılıp çimen lekesi hafifçe silindiğinde lekenin çıktığı görülecektir.

İlginizi Çekebilir: Çaydanlıkta Oluşan Kireç Nasıl Temizlenir?

Temizlik sırasında yıpranmasından endişelenilen kıyafetler için alkollü su ile lekeye müdahale etmek, kıyafetin yıpranmadan temizlenmesini sağlayacaktır. Diğer yandan yemeklere lezzet katan tuz, etkili bir leke çıkarıcı özelliğinde olmasından dolayı, çimen lekesi hafif ıslatılıp tuzla ovulduğunda çimen lekesi kolayca çıkacaktır.

Çimen Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Çimen Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?Çimen lekesi özenle temizlenmesi gereken ve en ufak bir hatada, lekenin orada kalıcı olmasına neden olabilecek lekeler arasındadır. Çimen içeriğinde yer alan bazı maddelerden dolayı, çimen lekesi zor çıkan lekeler arasındadır. Bu özelliği nedeniyle park ve bahçelerde pek çok kişi rahat hareket edemez. Genellikle çocukların kıyafetlerinde bulunan çimen lekesini tamamen kıyafetlerden çıkarmak için, en önemli püf nokta, lekeyi bekletmeden hemen temizlemeye çalışmak olacaktır. Çimen lekesi bekledikçe çıkması zorlaşan bir lekedir. Bu nedenle çimen lekesi olmuş bir kıyafet kirli sepetine gitmeden çamaşır makinesinde etkili temizleyiciler ile yıkanma aşamasına geçmelidir.

Çimen Lekesi Çıkarılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çimen Lekesi Çıkarılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Bazı lekelerin çıkması için bastırarak lekeye müdahale etmek, lekenin çıkması yerine kumaşa daha çok işlemesine neden olur. Çimen lekesi de hafifçe temizlenmesi gereken bir leke özelliği taşırken, temizleyici malzeme çimen lekesi üzerine dökülüp bekletilmesi gereken bir leke türüdür. Eğer hemen temizlenmesi mümkün olmayan çimen lekesi kuruyup daha zor bir leke halini aldı ise, temizleme sırasında lekenin bulunduğu bölge hafif ıslatılarak lekenin tazelenmesi sağlanabilir. Bu işlem sonrasında elde bulunması mümkün olan, alkol, beyaz sirke ya da oksijenli su gibi asit oranı yüksek malzemeler tercih edilerek temizlenmelidir. (Sirke Nedir?) Sıkça tercih edilen kot pantolonlarda çimen lekesinden en çok nasibini alan kumaş türlerinden biri olduğu için, çimen lekeli kot kumaşlar da bekletilmeden hemen yıkanmalıdır.

Okur Yorumları