Tıkanmış lavabolar ev yaşamında sıklıkla karşılaşılan problemlerden biridir. Banyo lavaboları saç ve kıllarla tıkanırken; mutfak lavaboları yemek artıklarıyla dolmaktadır. Yazımızda sadece evdeki malzemelerden faydalanarak, tıkanan lavaboları açmanızı sağlayacak bir takım püf noktalara yer verilmiştir. Örneğin karbonat ve sirkeyi tıkanan lavaboya döküp, bir süre bekledikten sonra üzerine sıcak su akıtabilirsiniz. Bu sayede tıkanıklığa sebep olan maddeler, çözünerek kanalın açılmasını sağlayacaktır.

Yasemin Saygın

Aslında tıkanan her lavabo ufak ufak sinyallerini vermeye başlar. Öncelikle duş alırken, ellerinizi yıkarken veya bulaşık yıkarken, suyun artık eskisi kadar iyi gitmediğini fark edersiniz. Lavabo deliğinde biriken yemek artıklarını, saç tellerini veya pislikleri temizleseniz bile eskisi kadar iyi çekim gücü olmadığı ortadadır. Tamamen tıkalı bir lavabo, musluğu açtığınız anda her şeyi yüzdürmeye başlar ve berbat bir kötü koku yayar.

Üstelik bu kötü koku lavabonuzun içi boşken de gelmeye devam eder. Sonrasında yapacağınız tüm işlemler boşunadır ve onlarca liralık kimyasal maddeler almak zorunda kalırsınız. İşin en kötü yanı tesisatçı çağırmaktır ve evde 10 dakikada halledebileceğiniz bir işlem için hem vakit hem de para kaybedersiniz.

[renkbox baslik="Porselen Çaydanlık Nasıl Temizlenir?" link="https://bilgihanem.com/porselen-caydanlik-nasil-temizlenir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/porselen-caydanlik-nasil-temizlenir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Elbette devasa tıkanıklıklar ve boru problemleri için işin uzmanını çağırmak gerekebilir, fakat ufak tıkanıklıkları evinizdeki malzemelerle rahatlıkla giderebilirsiniz.

Tıkanan Lavabo Pompa ile Nasıl Açılır?

Pompa kullanımı tıkanıklıkları açmada en etkin yöntemlerden bir tanesidir. Hem hiçbir ekstra malzemeye gerek duymadan hem de azıcık güç sarf ederek tıkanmış lavabolarınızı kolaylıkla açabilirsiniz. Lavaboyu yarısına kadar sıcak suyla doldurun. Pompayı lavabo deliğine yerleştirin. Eğer bazı mutfak lavabolarında olduğu gibi çift gider deliğiniz varsa, tıkanık olmayan boşaltma borusuna bir bez örtün, böylece pompanın basıncının tıkanmaya odaklandığından emin olun. Pompayı hızlı bir şekilde yukarı aşağı hareket ettirin. Pompayı boşaltma deliğinden çekin ve suyun boşaltılmaya başlamasını sağlayın. Tıkanıklık açılana kadar pistonu kullanmaya devam edin.

Tıkanan Lavabo Karbonat ve Sirke ile Nasıl Açılır?

Her evde bulunan ve son derece maliyetsiz olan bu ürünler aynı zamanda çevre dostu ve zararsızlardır, bu nedenle gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bir çift lastik eldiven giyin. Eğer lavabonun içinde biriken su varsa, suyu lavabonun dışına atmak için bir kap kullanın. Suyu bir kovaya dökün.

Bakmadan Geçmeyin: Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır?

Lavabonun kuru olan deliğine 1 fincan kadar karbonat koyun. Gerekirse, karbonatı iyice uygulamak için bir spatula kullanın. Karbonatın üstüne, boşaltma deliğine 1 fincan sirke koyun. Karışımın iyi sonuç vermesi için üzerini bir tıpa ile kapatın. Karbonatın tıkanıklık üzerinde etkisini göstermesi için 5 dakika bekleyin. 5 dakika geçtikten sonra tıkanıklığın olup olmadığını görmek için lavabonun içine sıcak su dökün. Sıcak su işe yaramazsa, 4 bardak kaynar su dökün. Lavabo hala tıkalıysa, karbonat ve sirke solüsyonunu tekrar uygulayın.

Tıkanan Lavabo Kostik Soda (Sodyum Hidroksit) ile Nasıl Açılır?

Öncelikle kendinize birer adet kauçuk eldiven ve göz koruması alın. Kostik soda (ayrıca sodyum hidroksit olarak bilinir) kimyasal yanıklara neden olabilir. Eczanelerden veya ağır temizlik malzemeleri satan yerlerden bir miktar alabilirsiniz, ancak her zaman dikkatli kullanın. Evde pek kullanmadığınız temizlik kovanızın ¾’ünü su ile doldurun ve sonra 3 su bardağı kostik soda ekleyin. Normalde kullanmadığınız tahta bir kaşıkla iyice karıştırın. Su tepkimeye girmeye başlayacak ve ısınacaktır. Tıkanmış lavabonun tahliye borusunun içine dökün ve 20-30 dakika bekletin, sonra tahliye borusunu kaynar su ile yıkayın. Gerekirse tekrarlayın.

Tıkanan Lavabo Tuz ve Kabartma Tozu ile Nasıl Açılır?

1/2 bardak kabartma tozu ile 1/2 fincan sofra tuzunu karıştırın ve tıkanmış deliğe dökün. 10-20 dakika bırakın, sonra kaynar su dökün. Tuz, kabartma tozu ve kaynar su, en esrarengiz tıkanıklıkların bir kısmını çözecek bir kimyasal reaksiyon üretir. Eğer bu karışım işe yaramazsa 2-3 kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Tıkanan Lavaboları Açmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Tıkanan lavabolarınızı açmak için çamaşır deterjanı ve tuz ruhu da etkili yöntemlerden olabilir. Tuz ruhu kullanımı sırasında gözlerinize ve elinize temasından kesinlikle kaçınmanız gerekir. Tuz ruhunun toz formunu lavabo giderinize bir miktar döküp üzerine kaynar su ekleyebilirsiniz. Tepkime sonucu oluşan gazı solumamaya çalışın. Daha etkili sonuç almak için tüm bu işlemleri pompa ile giderdeki basıncı değiştirdikten sonra uygulamanızda fayda vardır.

Okur Yorumları