Tuvalet ve klozetlerin tıkanması sıklıkla karşılaştığımız sorunlardan biridir. Özellikle kullanımdan sonra atılan tuvalet kağıtları buna sebep olur. Bazen kendi imkanlarımızla tıkanan tuvaletleri açmaya çalışırız, bazen de durum o kadar ciddidir ki, teknik bir ekipten yardım almak zorunda kalırız. Yazımızda tıkanmış tuvaletleri açmanın püf noktalarına değindik. Bu bilgiler doğrultusunda, başkasına ihtiyaç duymadan tıkanan tuvaletleri açabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Evin en çok ve bireylerinin her gün defalarca kez kullanmak zorunda olduğu tek yer tuvaletlerdir. Odanız olmasa salonda da uyuyabilirsiniz, ama tuvaletin herhangi bir alternatifi yoktur. Bu nedenle tuvaletlerdeki tıkanıklıklar en acil şekilde giderilmesi gereken, önemli problemlerdir.

Tıkanıklığın nasıl çözüleceğine gelmeden önce neden olduğunu sorgulamak gerekir. Tuvaletin içine ıslak mendil, tuvalet kağıdı gibi yabancı maddeler atmak, farklı hijyen ürünlerinin paketlerini sanki bir çöpmüş gibi klozete fırlatmak tıkanıklıklara sebep olabilir.

[renkbox baslik="Deri Yüzeyler Nasıl Temizlenir ve Parlatılır?" link="https://bilgihanem.com/deri-yuzeyler-nasil-temizlenir-ve-parlatilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/deri-yuzeyler-nasil-temizlenir-ve-parlatilir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de tıkanan tuvaletlerin üzerine sürekli olarak sifon çekmektir. Tıkalı bir tuvalete yapabileceğiniz en büyük kötülük sifon çekmektir. Sifon tıkanıklığı açmaz aksine daha fazla kitler. Bu nedenle evde yapabileceğiniz pratik yöntemleri uyguladıktan sonra sifon çekmeye başlasanız sizin için daha iyi olabilir.

Tıkanmış Tuvalet Pompa ile Nasıl Açılır?

Tıkanmış Tuvalet Pompa ile Nasıl Açılır?Pompanın deliği tamamen kapladığından emin olun. Etkili olabilmesi için pompa suya batırılmalıdır çünkü pompanın hava değil su üzerinde basınç yaratması çok önemlidir. Bu nedenle gerekirse, lavabodan bir kap yardımı ile su ekleyin. Pompayı deliğin üzerine yerleştirdikten sonra pompalayın. İlk önce yavaşça başlayın, çünkü ilk dalma havayı yukarıya iter. Aşağı itin, ardından tıkanıklığı gidermek ve gevşetmek için keskin bir şekilde yukarı çekin. Su boşaltılıncaya kadar şiddetle iterek ve çekerek devam edin. Tuvaletin tıkanıklığının açılması için bu işlemin 15-20 kez yapılması gerekebilir.

Tıkanmış Tuvalet Karbonat ile Nasıl Açılır?

Tıkanmış Tuvalet Karbonat ile Nasıl Açılır?Tıkanıklığın olduğu bölüme 1 fincan karbonat ile 2 fincan sirke dökün. Sirke seçiminde üzüm sirkesi son derece etkili olsa da elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Bu karışımın aktive olması biraz uzun sürebilir. Bu nedenle karışımı giderde 1 gece bekletmek faydalı olacaktır. Karışımı döktükten sonra bir miktar sıvı sabun dökmek de kayganlığı artırıp biriken kirlerin çıkmasına yardımcı olabilir. Sirke ve kabartma tozu karışımının üzerine 1 litre kadar sıcak su dökerseniz açılmayı daha da rahatlatabilirsiniz.

Tıkanmış Tuvalet Elbise Askısı ile Nasıl Açılır?

Tıkanmış Tuvalet Elbise Askısı ile Nasıl Açılır?Elbise askısı herkesin evinde bulunan materyallerden biri olduğundan, belki de en kullanışlı tuvalet açma yöntemlerinden biridir. Öncelikle askının metal ve ince olan askılardan olmasına özen gösterin. Askınızı kırarak uzun bir çubuk haline getirin ve bir ucunu çengel şeklinde kıvırın. Çengelin uç kısmına bir bez veya ince bir havlu bağlayarak tuvalet giderinizin içine doğru itin. Tıkanıklık tuvaletin iç kısmındaysa zaten hemen zorlanmayı hissedeceksiniz. Askıyı bükmeyecek şekilde ileri geri ittirin ve tıkanıklığı ortadan kaldırın.

Tıkanmış Tuvalet Kimyasal Maddelerle Nasıl Açılır?

Tıkanmış Tuvalet Kimyasal Maddelerle Nasıl Açılır?Marketlerin temizlik reyonlarından temin edebileceğiniz tuvalet açılılarla tuvaletinizi rahatlıkla açabilirsiniz. Bunların kullanım şekli üzerlerinde ayrıntısıyla yazmaktadır. Her madde ve markanın kullanım şekli farklı olduğundan bu konuda bilgi vermemiz yanlış olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki, bu kimyasallar dahi tuvaletinizin tamamen açılmasını sağlamayabilir.

Tıkanan Tuvaleti Açmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Tıkanan Tuvaleti Açmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  • Tıkalı tuvaletlere dökeceğiniz sıcak suları en az 2-3 litre olarak kullanın. Az miktarda su sizin işinizi görmez, zira tıkanıklığı giderecek kadar kuvvet olmaz.
  • Su rahatça içebileceğiniz sıcak bir çaydan daha sıcak olmamalıdır. Kaynar olmamalıdır çünkü çok sıcak su porseleni çatlatabilir.
  • Karbonat yerine kabartma tozu da kullanabilirsiniz. Piyasada bulunan lavabo ve tuvalet açıcı kimyasallar da son derece etkilidir fakat kullanım sırasında temastan kaçınmanız gerekir.
  • Tıkanıklığı giderme esnasında kullandığınız eldivenleri, dirseğe kadar uzun olanlardan seçin ve hatta varsa bir maske takın.

Son olarak tıkalı tuvaletlerin açılmasında kullanılan bir yol olan elektrik süpürgesi yöntemine değinmek istiyoruz. Bu konuyu ayrı bir başlık altında incelemedik. Çünkü oldukça riskli görülen bu yöntemi çok da fazla önermiyoruz. eğer sıradan bir elektrik süpürgesiyle tıkanmış tuvaleti açmaya kalkarsanız, elektrik çarpması gibi ciddi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yöntem için kullanılan makinenin kesinlikle su hazneli, temizlik robotu denilen çok özellikli elektrikli süpürgelerden olması gerekmektedir. Yüksek kuvvetteki elektrik süpürgesi, hapsolmuş maddeyi ve suyu çekerek tuvaletinizin açılmasını sağlayacaktır.

Tüm bunları anlattıktan sonra, şunu da söylemeden geçmeyelim. Deneyeceğiniz tüm yöntemler kesin sonuç vermeyebilir. Hem klozet hem alaturka tuvaletlerde kullanacağınız bu yöntemlerin kesin sonuç vermemesi durumunda, yapılacak en doğru hareket, işin uzmanından, yani su tesisatçısı bir ustadan yardım istemektir.

Okur Yorumları