Bazen alışveriş sırasında, kasada tam ödeme yapacakken çantanız açılmaz. Sebebi sıkışan fermuardır. Ya da işinizin acil olduğunda sıkışan pantolon fermuarlarını bir düşünsenize... Tam bir kabus! İşte size bu gibi durumlarda hayat kurtarıcı birkaç ipucu... Size vereceğimiz bu küçük ipuçları sayesinde, pantolon, çanta, valiz gibi eşyaların fermuarlarının sıkışması durumunda, çok basit bir şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Yağmurlu bir havada en sevdiğiniz çizmelerinizi giyip sokağa çıktığınızı düşünün. Bir arkadaşınızın evine uğradınız ve ayakkabınızı çıkarmak istediğinizde fermuarın sıkıştığını fark ettiniz. Yukarıya çekseniz yukarıya gelmiyor, aşağı indirip ayakkabıyı çıkarmak isteseniz ayağınızdan çıkmıyor. Aklınıza gelen tek çözüm fermuarı tamamen patlatıp yeni ayakkabı almak olmamalı. Elbette her evde bulunan son derece basit malzemeleri kullanarak sıkışmış fermuarları açmak mümkün.

Üstelik bu işlem hiç de sandığınız gibi yüksek maliyetli ya da zor bir işlem değil. İhtiyacınız olan tüm ürünler evinizin herhangi bir köşesinde hatta belki de kol çantanızda olabilir. Zor durumlarda kaldığınızda, her zaman için kayganlaştırma sağlayacak materyaller işe yarayacaktır. Önemli olan şey dişliler arasındaki geçişi arttırarak sıkışıklığı önlemektir. Bunun için yağlı el kremleri bile çözüm olabilir. Sıkışan fermuarlarınızı açmak için, gıcırdayan kapılara kullandığınız yağlardan kullanabilirsiniz.

[renkbox baslik="Balık Kokusu Nasıl Çıkarılır? (Nasıl Giderilir?)" link="https://bilgihanem.com/balik-kokusu-nasil-cikarilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/balik-kokusu-nasil-cikarilir-nasil-giderilir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Özellikle giysi harici ürünlerde, çantalarda, cüzdanlarda, çizmelerde ve deri olan ürünlerinizde yağları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bir diğer alternatif de vazelindir. Vazelin son derece kaygan olması nedeniyle sıkışan fermuarları yumuşatır ve dişlilerin arasını rahatlatır. Eğer sıkışma bir kumaş veya bez parçası yüzünden oluyorsa, kumaş parçasını kesmemeye çalışın. Sıkışmış küçük bir parçayı aradan çıkarmak, büyük bir parçayı çıkarmaktan çok daha zordur. Şimdi herhangi bir eşyanızdaki fermuarların, sıkışması durumunda size çözüm olacak birkaç pratik bilgi verelim.

Sıkışan Fermuar Mum ile Nasıl Açılır?

Sıkışmış fermuarlarınızın her iki yanına, dişlerin arasından, aşağıdan yukarıya doğru olacak şekilde mum sürün. Mumdan gelen balmumu, fermuarın dişlilerindeki sıkışmayı gidererek, fermuarın geriye kaymasına yardımcı olacaktır. Renkli bir mumdan alınan balmumu, çizme, cüzdan ve fermuarlı ceketlerde malzemeyi lekeleyebileceğinden, doğal renkli bir mum kullanmanız çok daha iyi olacaktır. Eğer doğal renkli bir mum bulamıyorsanız, ürün ile aynı renk bir mum tercih edebilirsiniz.

Sıkışan Fermuar Dudak Balmı ile Nasıl Açılır?

Dudaklarınızı nemlendirmek için kullandığınız bir kozmetik ürününün, fermuarlarınız üzerinde etkisi olacağını hiç düşünür müydünüz? Sıkışmış fermuarların her iki tarafına da açık renkli dudak balmı uygulayabilirsiniz. Dudak balmının ne olduğunu bilmeyenler için balm, dudakları nemlendirmek ve parlaklık vermek için kullanılan renksiz rujdur. Kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken konu kiraz renkli dudak balmları leke oluşumuna neden olabilir. Balmı fermuar dişlileri arasında yukarı ve aşağıya doğru sürün, sıkışan noktayı elinizle ittirin. Fermuarınız kısa süre içinde açılacaktır.

Sıkışan Fermuar Kurşun Kalem ile Nasıl Açılır?

Öncelikle kullanacağınız kalemin kurşun kalem olması son derece önemlidir. Çünkü hem çok daha sivri uçludur hem de ürününüzde boyama yapsa bile temizlenebilir. Kaleminizin ucunu bir kalemtıraş yardımı ile sivrilinceye dek açın. Sivri olan ucu sıkışan fermuarınızın dişlilerinin arasına sokarak, fermuarın sıkıştığı noktayı kaydırmaya çalışın. Kurşun kalemin ucunun sivriliği genelde tüm dişliler için son derece uygun formdadır ve kurşunun içeriği nedeniyle fermuarlar kayganlaşmaya başlar. Ayrıca bu yöntem plastik fermuarlardan ziyade metal olanlarda çok daha fazla işe yaramaktadır.

Sıkışan Fermuar Sabun ile Nasıl Açılır?

Sıvı sabunlar da elbette kayganlık sağlamaları açısından kullanılabilirler, fakat sıvı sabun çok kolay dağılabilen ve bulaşabilen bir materyal olduğundan ürününüze zarar verebilir. Bu nedenle kalıp sabunu alarak fermuar dişlerinize sürtün. Sabunu çok bastırmanıza gerek yoktur, dişlilere kayganlık vermesi yeterli olacaktır. Sabun hakkında bilgi almak için tıklayın.

Fermuarı kopçasından tutarak aşağı yukarı hareket ettirin. Sıkışıklığın en aktif olduğu bölgeye kulak temizleme çubuğu yardımıyla sabun uygulayabilirsiniz. Boyamayı önlemek için yarı saydam veya doğal renkli sabun kullanın.

Okur Yorumları