Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığı hemen her insanın yaşadığı bir sağlık sorunudur. Kişinin nefes almasını zorlaştırarak, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen burun tıkanıklığının birçok sebebi olabilir. Bunlar arasında; astım, sinüzit, grip, nezle gibi üst solunum yolları hastalıkları başta geliyor. Alerjisi olanlar da zaman zaman burun tıkanıklığı yaşayabilirler. Biz sizlere, doktora gitmeden kendi imkanlarınızla yapacağınız, birkaç doğal yöntemden bahsettik.

Yasemin Saygın

Burun tıkanıklığı pek çok kişinin muzdarip olduğu ve çoğu zaman iyice can sıkıcı hale gelebilen rahatsızlıklardan birisidir. Bu rahatsızlık en çok sonbahar ve soğuk kış aylarında havaların değişmeye başlaması ile kendini gösterir. Burun tıkanıklığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın görülen hastalıkların başında gelir. Bu rahatsızlığın çok çeşitli sebepleri olabilir. Gribal enfeksiyonlar, astım, sinüzit, alerjik reaksiyonlar gibi nedenler ile görülebilen burun tıkanıklığına bazı hastalıkların yan etkisi olarak da rastlamak mümkündür.

Bunların dışında burunda et varsa veya kemiğinde bir problem varsa, bu da tıkanıklığa sebep olur. Bu gibi durumlarda elbette doğal yöntemler işe yaramaz. Mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Hastalık sonucunda meydana gelen burun tıkanıklıklarında çoğu zaman uzman doktorların tavsiyelerine uyularak alınan ilaçlar ve damlalar kullanılır.

[renkbox baslik="Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/peeling-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/peeling-nedir-nasil-yapilir-faydalari-neler.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet"][/renkbox]

Fakat daha basit nedenlerle ortaya çıkan burun tıkanıklıklarında tamamen doğal yöntemler ile de tedavi olabilme şansı vardır. Burun tıkanıklıklarında tedavi için öncelikle burnun içerisinde yer alan sinüslere dolmuş iltihabı kurutmak ve temizlemek gerekir. Bu bağlamda çeşitli yöntemler ile burun tıkanıklığının açılması sağlanabilir.

Nemli Oda ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Burun tıkanıklığı problemlerinde etkili tedavi yöntemlerinin arasında nemli oda ile tedavi şekli gelir. Burun tıkanıklığı sorunu ile mücadele eden kişilerin bulundukları odanın nem seviyesinin yüksek olması burun tıkanıklığını açma konusunda oldukça faydalı olabilir. Nemli bir oda için bir çaydanlıkta kaynatılan sıcak suyu oda içerisinde bekletmek ya da kalorifer üzerine koymak yeterlidir.

Tuzlu Su ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tuzlu su ile yapılan burun tıkanıklığı tedavisi pek çok uzman doktor tarafından sıklıkla önerilir. Bu tür bir tedavi yönteminde 1 çay bardağı kadar temiz suyun içine atılacak olan 1 çay kaşığı tuz iyice eritildikten sonra doğrudan burun içerisine damlatılmalı ve bir müddet baş yukarıya bakacak şekilde beklenmelidir. Dileyen kişiler bu tekniği tuz ve karbonatı bir arada kullanarak deneyebilir.

Lavanta Çiçeği ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Lavanta çiçeği kullanarak burun tıkanıklığı açma işlemi eski yıllardan beri tercih edilmektedir. Bu yöntemde bir tutam taze lavanta çiçeğinin 1 bardak sıcak suyun içerisine atıldıktan sonra yaklaşık 10 dakika bekletilmesi ve sonrasında süzülerek her saat başı tıkanmış olan buruna çekilmesi yeterlidir. Lavantanın diğer faydaları için tıklayınız.

Atkuyruğu Otu ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Pek bilinmese bile atkuyruğu otu ile burun tıkanıklıkları üzerinde etkili sonuçlar elde edilebilir. Bu kürün hazırlığı için atkuyruğu otu ve nergis çiçeğinin yaprakları eşit miktarda alınarak bir kap içerisine dökülmeli ve üstüne su eklenerek bir taşım kaynatılmalıdır. Daha sonra kenara alınan karışım süzüldükten sonra kalan yapraklar biraz zeytinyağı ile iyice karıştırılarak 1 gün dinlenmeye alınmalıdır. Kürün hazırlanışının ertesi günü ise her saat başı burun içerisine konan yapraklar yaklaşık 10 dakika boyunca temizlenmeden beklenmelidir. Sonrasında ise ılık su ile durulanmalıdır.

Mısır Kökü ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Mısır kökü ile burun tıkanıklığı tedavisi için aktardan alınabilecek mısır köklerinin su içerisine atılarak iyice kaynatılması ve sonrasında süzülerek zeytinyağı ile karıştırıldıktan sonra tıkalı buruna çekilmesi gereklidir. Bunu tıkanıklık geçip, rahat nefes alıncaya kadar, aralıklarla yapabilirsiniz.

Papatya Çayı ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Papatya çayı buharının burun tıkanıklığı üzerinde iyileştirici etkisi bulunur. Bunun için 1 tencereye 3 bardak su koyduktan sonra üstüne birkaç tutam papatya dökülmeli ve bir taşım kaynatılmalıdır. 10 dakika kadar soğumaya bırakılan papatya çayının buharı daha sonra tencerenin üstüne eğilerek buruna çekilmelidir. Buharın tamamen solunması için, başınızın üzerine bir havlu veya örtü koyarak, havanın yayılmasını önleyebilirsiniz. Papatya hakkında daha fazla bilgi almak için buraya bakınız.

Soğan ile Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Soğanın etkili kokusu burun tıkanıklığı üzerinde oldukça faydalı olabilir. Bunun için soğanın doğrudan herhangi bir işlem uygulanmadan burun kanallarına doğru tutulması ve derin derin nefes alınması yeterlidir. Gözlerinin yanmasını istemeyenler bu işlem esnasında koruma amaçlı göz bandı kullanabilirler.

Okur Yorumları
  1. Merhaba, Sağlık ve güzellik ürünleri konusunda aloe vera yı test etmenizi öneririz. Hemen bir müşteri temsilcisi ile irtibata geçebilir ve yaşadığınız sorun ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

  2. Vallaha ne yalan söyleyeyim soğan ile burun tıkanıklığının açıldığını bilmiyordum. Düzenli olarak bu aralar burnum tıkanıyor, et beni ve burun kemiğim eğri, mevsim geçişlerinde bu şiddetleniyor. Konuyla ilgili araştırma yaparken sitenizde soğan ile burnun açılacağını duydum. Erkek olduğumuz in hiç yemek yapmıyoruz tabi ? Yahu koca site yazdıysa vardır bir bildiği dedim. Denedim. Cidden açıyor. soğanları ince ince kıyıp tabağı burnunuza dayamanız gerek. Sonra da Allah ne verdiyse çekin üç beş defa. Açıyor açmasına da soğan kokusu gırtlağımdan 1 gün gitmedi onuda söyleyeyim.